ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2011
DE ela7
ÎNSCRIS: 15.08.11
AUG-2011
team-building

Maramuresul, o alta Romanie? (II)

Dupa ce am fost la Sighetul Marmatiei si la Sapanta (vezi impresii - Maramuresul, o alta Romanie?(I)), ne-am continuat drumurile prin Maramuresul istoric. Am ajuns in localitatea Barsana. Stiam ca biserica veche de lemn de aici face parte din Patrimoniul UNESCO. Asa ca, abia asteptam sa dau “nas in nas” cu asa un obiectiv! La un moment dat, in capul unei ulite inguste, pline de colb, am zarit placuta maro cu semnul distinctiv care marcheaza obiectivele UNESCO si pe care scria “Biserica din sec. al XVIII-lea”. Am intrebat imediat de ce nu oprim, ca s-o vizitam. “Trebuie sa mergem pe jos, cam un kilometru si, oricum, nu-i deschisa spre vizitare”, a fost raspunsul. Am ramas uimita. Adica venim pana aici si nu vedem cel mai important obiectiv din localitate??? M-am revoltat, dar... degeaba. Am fost dezamagita inca o data (ca de atatea ori cand e vorba despre turismul romanesc!). Deci, avem ceva ce nu mai e doar al nostru, al romanilor, ci acum face parte din zestrea universala si noi il tinem inchis??? Tipic romanesc. Cand o sa invatam sa ne pretuim cu adevarat valorile, indiferent de care ar fi ele: umane, materiale, culturale, sportive etc? Dureros! Mi-am propus atunci sa vin, data viitoare, pe cont propriu, ca sa pot merge pana acolo.

Despre biserica de lemn din Barsana, cu hramul "Intrarea Maicii Domnului in Biserica", stiam ca:

- i se mai spune si “biserica umblatoare”, pentru ca a avut trei amplasamente. Construita in locul numit “Parul calugarului”, la inceputul sec. al XVIII-lea (1711), de care un preot, impreuna cu fiii sai si satenii, ca semn de multumire fata de Dumnezeu, ca i-a ferit de ciuma din anul anterior. In 1739 este mutata pe locul unui cimitir de pe Valea Izei, apoi este adusa din nou in sat (1795)

- este construita din barne de lemn, imbinate in sistem blockbau (coada de randunica), ce nu necesita cuie, de aceea a putut fi demontata si montata de atatea ori;

- este o biserica de mici dimensiuni, de tip maramuresean, cu acoperis dublu;

- cel ce a realizat pictura interioara, a introdus motive decorative de inspirație barocă și rococo. Interesanta e reprezentarea ingerilor si heruvimilor, care sunt realizati cu o multime de ochi ce le acopera trupurile, sugerand faptul ca ei vad totul.

- in 1999 a fost inclusa pe lista Patrimoniului UNESCO.

Nici nu pot povesti in cuvinte cat de rau mi-a parut ca nu am putut merge pana la ea!

La cativa kilometri departare, se afla noul Complex Monahal Barsana. Acesta e locul vizitat de turisti. Adesea se intampla ca ei sa nu cunoasca faptul ca biserica de lemn ce face parte din Patrimoniul UNESCO nu se gaseste acolo. Aceasta confuzie este facuta frecvent. Se datoreaza si multor site-uri care prezinta situatia in mod eronat.

Inca din sosea zaresti turnul biseicii si unele dintre caldiri. Parasind drumul judetean, cotim la stanga (venind dinspre Sighet). Ajungem in parcarea mare, de la poalele dealului pe care se afla complexul. Aici se gaseste o cladire cu spatii comerciale si un magazin de suveniruri.). Trecem pe sub o poarta maramureseana, inalta, sculptata cu cate o cruce deasupra arcadelor laterale, semn ca intram intr-un spatiu sfant. Am urcat pe o alee ce se unduia, strajuita lateral de ziduri scunde, de piatra.

Prima constructie care te intampina este turnul- clopotnita. Pe sub el treci ca sa ajungi in poiana mare in care se afla manastirea. Cine crede ca acolo va intalni o bisericuta si niste chilii pipernicite, se inseala! Inca de la intrare esti intampinat de opulenta. Turnul este foarte inalt si masiv. Pe arcada frontala a boltii largi, inalte, albe, prin care se face accesul, este inscriptionat un pasaj din biblie: ” Aceasta nu e alta fara numai casa lui Dumnezeu, aceasta este poarta cerului”. In partea stanga a boltii se afla un magazin de suveniruri, in dreapta- treptele care duc sus, in clopotnita.

Fiind un grup numeros, a venit o maicuta sa ne spuna cateva vorbe despre complex. Ce a tinut sa sublinieze, a fost ca biserica “Soborul Sfintilor 12 Apostoli“, la momentul construirii ei (1993-1995), era cea mai inalta biserica de lemn din lume (57m), fiind apoi intrecuta de Sapanta Peri (vezi impresii). Ne-a aratat apoi ce alte cladiri se gasesc in incinta:

- Muzeul de icoane si carte veche Gavril de Bârsana, cladirea din imediata apropiere, in stanga turnului- clopotnita. Aici se gasesc carti sfinte de patrimoniu din secolele XVI - XIX, manuscrise, icoane vechi si o bogata colectie de obiecte de arta populara locala;

- Altarul de vara, in partea centrala, are o inaltime de 20 m. Soclul fundatiei este placat cu piatra de rau. Baza are forma octogonala, cu diagonala de 8 m. Aici se tin slujbele in timpul verii, cat si slujbele importante (evenimente) de peste an;

- Aghiasmatarul, 9 m inaltime, suprafata 32 m, ocupa tot un loc central. De aici se ia aghiasma. Are patru intrari, fiecare orientata spre un punct cardinal. In mijloc, o fantana. Pardoseala e placata cu dale de andezit, cu care sunt placate si aleile care duc la el;

- Staretia, o constructie impozanta, cu patru nivele: demisol, parter, etaj si mansarda. La parter se afla patru terase, orientate dupa punctele cardinale. Prin cea estica sa face intrarea principala in cladire (mai exista doua intrari- dinspre nord si dinspre vest). La etaj si la mansarda se afla chilii;

- Casa maicilor, in NV, cu terase impodobite cu flori, o constructie pe trei nivele: demisol, parter, etaj. La parter si etaj se afla chilii;

- Casa artistului, in N, undeva mai sus, pe coasta, accesul facandu-se pe niste trepte. Aici sunt gazduiti oamenii de creatie;

- Casa mesterilor, in SV, unde se afla atelierele mesterilor;

- Casa duhovnicului, in V;

- Arhondaric, in SV, o cladire cu trei nivele: parter, etaj, mansarda, unde sunt gazduiti pelerinii.

Dupa ce maicuta a terminat sa ne prezinte, in mare, cladirile, ne-a “dat liber” sa vizitam noi complexul. Prima oprire a fost, bineinteles la biserica, aflata in est. Cladirea, lunga de 22,57 m, lata de 12,20 m are doua nivele: demisol si parter. Ca si la Manastirea Sapanta Peri, sunt doua spatii de slujire, suprapuse. Cel de la demisol, cu un tavan nu prea inalt, este luminat de douasprezece ferestre mici si are o catapeteasma de lemn sculptat. Peretii sunt pictati in tehnica fresca. Cel de la parter reprezinta biserica propriu-zisa. Este imbracata in lemn si are un tavan foarte inalt. Totusi, pare saracacioasa, pentru ca, inca, nu este pictata. Turnul care este cladit deasupra pronausului este alcatuit dintr-un foisor, acoperit cu un “coif” inalt, conform arhitecturii specifice bisericilor de lemn, maramuresene. In varful turnului, s-a asezat o cruce inalta de 7m, cantarind 500 kg.

Am haladuit apoi prin curtea manastirii, admirand, din exterior, fiecare cladire in parte. Ne-am bucurat de linistea, de frumusetea naturii, de arta mesterilor maramureseni, de sernitatea pe care o “respiri” pretutindeni in poiana imensa in care se afla complexul monahal. Am simtit cum, treptat, treptat, pacea exterioara, patrunde in suflete si ne cuprinde fiecare celula, ne copleseste. Terminandu-ne “turul”, ne-am asezat si am privit tacuti cum seara se asternea usor, ca o perdea albastra, diafana, peste Manastirea Barsana, peste noi. Am coborat, la fel de tacuti, pana la masina. De fapt, pana “acasa”, la Pensiunea In Poiana, din Glod (vezi impresii "Pensiunea In Poiana - Glod, Maramures - ospitalitate, mese imbelsugate, relaxare"), nimeni nu a prea dorit sa intrerupa linistea ce se pogorase peste noi.

In timp ce autocarul ne purta pe soseaua ingusta, rememoram tot ce-mi fusese dat sa vad, sa traiesc in acea zi. De dupa dealuri s-a ridicat incet, Luna. Gradinile se profilau frumos, ca intr-un basm, in lumina ei puternica. Un basm pe care il traiam, intr-o seara calda de vara, in Maramures. Privind tot acel peisaj mirific, n-am putut sa nu ma intreb, din nou: Maramuresul este o alta Romanie?

Trimis de ela7 in 19.11.11 12:36:02
Validat / Publicat: 19.11.11 14:58:01

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ela7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complexul Monahal Barsana- aleea pe care se urca spre mamastire.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș: