ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2011
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUL-2011

Restaurantul Pensiunii Iris – “subtire” la mancare, dar excelent pentru minigolf si Complexul Anna, o oaza de liniste si verdeata

Va spuneam intr-un review mai vechi ca am fost pentru doua zile la Baile Tusnad, in luna iulie. Chiar daca am stat la o cabana privata, unde am facut gratare si alte preparate « la minut », trebuia sa mergem si la un restaurant pentru o supa calda (si pentru a le mai usura munca sotilor nostri, care au « invartit » intr-una carnea pe gratar, bineinteles, dupa de noi, femeile, am spalat, taiat, preparat... etc, ei avand greaua sarcina sa o prajeasca, in timp ce savurau o bere si stand la taclale bine dispusi la caldura focului!).

Norii erau cam multi si am auzit si se auzeau si niste tunete, prin urmare am evitat orice terasa si ne-am indreptat spre Pensiunea Iris, deoarece vazusem cand am intrat in statiune o reclama la minigolf. Am considerat ca e bun pentru copii, se mai jaoca si ei, ca tare se plictiseau si ne mai chinuiau si pe noi, facandu-ne sa fugim dupa ei si sa fim cu ochii-n patru sa nu pateasca ceva! Am imbratisat cu toti ideea, copiii au chiuit de bucurie: « Oau! Mergem la minigolf! », de parca tot minigolf au jucat pana acum si le lipsea... Nici nu stiau despre ce e vorba, dar s-au bucurat!

In fine, sa revin la pensiune: e pozitionata destul de aproape de intrarea in statiune dinspre Tg. Mures si are un panou mare de reclama chiar la strada. Am pornit spre pensiune, urmand sageata si urcand un drum in panta. Am vazut imediat pensiunea. Am lasat masina intr-o parcare din apropiere si am intrat in pensiune.

Initial ne-am oprit pe terasa. E o terasa mica, cu cateva mese. Abia ne-am asezat si am primit listele de meniu, nici gand de comandat, copiii era toti pe terenul de minigolf cu “betele” in mana. Erau in jur de 8-10 copii. Nu stiu care e pretul real pentru cei care intr-adevar joaca minigolf, dar pentru tot grupul de copii au cerut 10 lei.

Ne-a intampinat o doamna mai in varsta, cred ca era proprietara pensiunii. A fost politicoasa, dar mai retinuta. Prin restaurant se invartea si o persoana de sex masculin (baiatul sau ginerele dansei), care era mai vorbaret, mai zambitor si mai maleabil.

Unul din membrii familiei probabil ca e fotbalist, deoarece imediat la intrare ne intampina un colt rezervat lui, cu cupele castigate, cu diplome, in fine, am dedus ca e o personalitate in domeniu. Nu ma pricep si nu cunosc fotbalistii, dar chiar are multe premii!

In dreapta cateva scari acoperite cu o mocheta cam uzata asigura accesul la etajele superioare, iar in stanga un antreu primitor, zugravit in culori calde (orange – caramiziu), masuta de cafea si o comoda si fotolii din piele (nu m-am uitat daca e naturala sau ecologica), un televizor si cateva pliante turistice (in romana si separat in maghiara) pe un mic raft metalic.

Inaintand, ajungem la intrarea in restaurant, o intrare “deschisa”, fara usi, unde am coborat o treapta. Incaperea nu este foarte mare, iar mesele erau destul de apropiate, de aceea nu mi s-a parut foarte intima, paream oarecum izolati, peretii ii simteam prea aproape. Aspectul ceva mai sobru. In fine, e doar parearea mea. Am avut noroc ca era doar grupul nostru. Altfel, era curat, ingrijit, nu am avut nimic de reprosat. Nu-mi amintesc preturile, dar erau rezonabile.

Cand am dat comanda, inca eram pe terasa, dar curand a inceput sa picure si am intrat in pensiune, asa ca pana ne-am asezat, ne-au adus ce am cerut.

Cateva persoane din grup au dorit gulas. Din pacate, au revenit dupa cateva minute sa anunte ca nu mai au. A mai fost ceva din lista de meniu ce nu aveau, dar nu-mi amintesc ce. Noi ne-am multumit cu o supa de gaina cu fidea, mamaliguta cu branza si nelipsitii cartofi prajiti, alegerea fetelor mele cand intram intr-un restaurant. Mancarea a fost buna, i-as da nota 9, insa pentru lipsa felurilor specificate in meniu, sunt nevoita sa scad nota, la 7. Ar iesi o medie de 8.

Din restaurant am remarcat o iesire pe un culoar care cred ca ducea la camere. Mi-a parut un loc dragut, insa fara a excela.

Pana ce am mancat, s-a oprit si ploaia si copiii au mai stat vreo 10 minute la minigolf, dupa care am plecat.

Daca tot am adus in discutie un restaurant, as dori sa mentionez si Complexul Anna, 3 stele, unde am poposit cu o zi inainte.

In prima zi, la intoarcerea din Tinovul Mohos, copiii au cerut imperios cartofi prajiti si am cautat sa-i multumim si pe ei, dupa ce ei ne-au facut poftele si ne-au insotit in mica excursie.

Cu gandul ca gratarele care deja sfaraiau pe gratar la cabana, am oprit la Complexul Anna, 3 stele, bailetusnad-cazare.ro sa luam cartofi prajiti.

Complexul mi-a placut de cum l-am vazut. Am intrat pe terasa pavata si plina de flori, mese si scaune de terasa si umbrelute de soare. Pe terasa era si un colt amenajat pentru orchestra, dar momentan nu canta nimeni, ori erau in pauza, ori era prea devreme, cine stie... Complexul are si un restaurant tip “pizzerie”, dar noi acolo nu am ajuns.

Punctul de atractie al terasei este un aranjament floral cu pietre mari de rau, braduti si flori care se remarca din orice punct de pe terasa. Am intrat doar la bar / receptie, unde am aruncat “o privire”. Tot personalul era imbracat adecvat, cu camasa alba si pantaloni negri. Pensiunea este moderna, amenajata cu gust si atitudinea personalului amabila si deschisa. O domnisoara ne-a intrebat ce dorim. Am cerut doar o cafea, un suc si cartofi prajiti si am fost invitati sa luam loc.

Mi-a placut ca am fost serviti foarte repede, nici nu am apucat sa ne terminam cafeaua. Cartofii au fost foarte gustosi.

Am stat putin la Pensiunea Anna, dar mi-a placut si mi-a inspirat incredere. Am oprit aici la sugestia unei familii din grupul cu care eram, ei luand masa aici in prima zi cand au ajuns in statiune. E un loc unde cu siguranta mai poposim cand ajungem la Baile Tusnad. Imi pare rau doar ca nu am mai multe poze de aici, am facut doar cu terasa cateva. Pentru Complexul Anna as da nota 10 pentru ca mi-a placut.

Deci... dintre cele doua, aleg Pensiunea Anna pentru masa (si eventual cazare) iar la Pensiunea Iris vom mai opri pentru cateva clipe de relaxare in timp ce copiii joaca minigolf.

Deoarece nu pot sa pun note pentru ambele restaurante, voi acorda note mai jos astfel:

Pentru pensiunea Iris: am spus un aspect placut, servicii bune, mancare buna, dar nu foarte variata, nu au avut toate preparatele din meniu. Pentru distractie si relaxare dau nota 10, aici referindu-ma doar la minigolf si la placerea de a sta pe terasa, care mi-a placut.

masa: nota 8;

servicii: 8.5;

aspect: 8;

distractie si relaxare: 10.

Pentru Complexul Anna: am consumat putin, dar lista de meniu era afisata si la intrare intr-un panou si am primit si lista de meniu. Oferta e variata. Pensiunea mi-a placut si din cauza felului in care am fost tratati, prietenii nostri de asemenea au ramas cu o impresie placuta. Curat, personal atent, servicii foarte bune.

masa: 10

Validat / Publicat: 19.11.11 12:59:39

VIZUALIZĂRI: 3134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Complexul Anna din Baile Tusnad - decoratiuni de terasa

[19.11.11 11:42:40]

Nu e prea ok să pui 2 locuri de luat masa într-un singur articol... practic nu le mai poţi acorda notă, decât dacă sunt apropiate din punctul de vedere al calităţii mâncării şi a serviciilor, ceea ce (se pare) nu prea e cazul aici...

Mă rog, acum asta e - te rog totuşi să acorzi note şi la capitolele astea (eventual justificând, cum ai făcut la primul).

Mulţumesc,

biancutaAUTOR REVIEW
[19.11.11 12:08:15]

webmaster0, ai perfecta dreptate, insa pentru Complexul Anna nu am facut un review separat, dar m-am hotarat sa-l amintesc pentru ca merita.

Am adaugat la sfarsitul review-ului si note pentru fiecare pensiune in parte.

[19.11.11 12:59:55]

Mutat la rubrica "Locuri unde se poate manca, in Tusnad si imprejurimi" (nou-creata pe site).

dorgo
[19.11.11 14:44:30]

@web 15...

Tusnadul este un loc frumos "unde se poate manca" dar si un loc unde "te poate manca" ursul, mai ales in imprejurimi, daca nu pui unde trebuie resturile a ceea ce-ai mancat...

biancuta, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tuşnad?: