ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 27.09.11
    SEP-2010

Melike un hotel pt. cei putin pretentiosi - locatie superba

Daca nu sunteti forte pretentiosi, atunci Melike este un hotel ok, aer conditonat, frigider, tv, un mic balcon... dar toti banii ii face privelistea pe care o ai de pe terasa hotelului, unde este defapt si restaurantul. Mancarea slabuta calitativ, se repeta zilnc ca si sortiment... la desert doar pepene rosu...

Cel mai frumos acolo este plaja Ladyes Beach, clasificata Blue Flag, faleza intesata de terase, printre care si o discoteca bar in aer liber, cu animatori baieti Dream Boys care te integreaza in grupul lor la dans... fetelor, merita sa-i vedeti :)

Excursii se pot face la Efes, Pamukale, croaziera pe Egee... etc

Am fost la Pamukale, impresionant... daca ajungeti in Kusadasi si nu faceti o excursie la Pamukale, e mare pacat. Excursia dureaza o zi, aveti si un pranz bufet suedez inclus... excursiile le puteti achizitiona ori de la agentia partenera turca, ori de la oricare dintre celelate agentii din statiune, la un pret mai mic, dar cu dezavantajul lipsei unui traducator in limba romana.

Un alt avantaj, foarte aproape de centrul statiunii, cu un microbuz in 5 minute sunteti in centru, unde gasesti fel de fel de magazine, celebrul bazar si o priveliste de vis de pe faleza asupra portului si marii...

Imi place Kusadasi-ul... chiar daca e un drum greu daca il faci cu masina... dar merita...

Trimis de cristina_s* in 17.11.11 20:49:39
    Validat / Publicat: 18.11.11 06:51:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 2263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina_s*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 priveliste de pe terasa hotelului

maria55 †
    [19.11.11 07:11:55]

@cristina s, mi-au placut pozele, sunt relevante ba chiar in stinga pozei 11 se vede hotelul unde merg eu de citiva ani!

Amintiri frumoase, fiind si eu indragostita de Kusadasi!

Nu-mi permite bugetul, mai mult de 3*, insa asa cum sugerezi si tu pt cei putin pretentiosi, eu as mai completa, pt cei care stiu sa se simta bine intr-o vacanta, este mai mult decit o. k.

Maria55

cristina_s*AUTOR REVIEW
    [19.11.11 09:23:14]

@maria55:

Buna Maria,

am citit si eu review-ul tau despre Surtel, si vad ca ati ales tot Septembrie pt. vacanta. Inteleg ca ati mers cu masinile, cam cat ati facut pana acolo? Singurul inconvenient pt mine este drumul lung, anul acesta am facut 20 ore cu autocarul, dar intr-adevar faceam pauza cate 30 min la 3-4 ore.

Am vazut din fotografii ca v-ati distrat super ... deci amintiri frumoase pentru viitor...

Poate citesti si ce am scris despre Flora (vezi impresii), iti recomand cu toata caldura, la f putini bani; departe de oras este adevarat, dar gradina mare frumoasa, tot ce ai nevoie, nu intru in detalii ca le gasesti acolo, mai ales pt cei care pleaca in grup, locul ideal.

La Surtel este panorama superba, am vazut in poze... frumos Kusadasi...

Cristina

maria55 †
    [19.11.11 18:22:58]

@cristina_s:

Buna Cristina, multumesc pt recomandare! In 2008, am ales sa plecam si noi cu autocarul din Bucuresti, insa pt noi a fost si mai greu daca tii cont si de drumul Eforie-Bucuresti! Ulterior am optat pt masinile proprii, dat fiind faptul ca am redus mult cheltuielile si timpul.

Am plecat dimineata la ora 9 din Eforie si am ajuns a doua zi la ora 9 la hotel, cu o pauza de masa de aprox. 2/h si una de somn de 5/h. Daca mai tii cont si de faptul ca eram o coloana de 6 masini si nu trebuia sa ne pierdem unii de ceilalti am facut 13/h. Pt noi a fost insa mult mai comod si nu am simtit aceeasi oboseala chiar daca pt cei 1100km am avut cite un singur sofer! Evident, de masina!

Locatia este mai mult decit perfecta, perioada la fel iar despre grup ce sa mai spun...

O seara buna!

cristina_s*, maria55