ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2011
STATUS: CONSUL
OCT-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Orasul celor mai indragostiti oameni din istorie-Romeo si Julieta

Andre Rieu - Romeo and Juliet

In octombrie 2010, Milano a fost gazda noastra pentru 4 zile. In una din aceste zile petrecute la Milano am decis sa vizitam orasul Verona. Ce am vizitat in celelalte 3 zile puteti citi:

Lacul Maggiore – vezi impresii

Lacul Como - vezi impresii

Lacul Iseo - vezi impresii

Pentru a ajunge in Verona am luat un tren rapid din gara Lambrate din Milano, si in circa o ora si 50 de minute am ajuns in gara principala a orasului Verona Porta Nuova. Biletul a costat 9 euro/persoana/sens si l-am cumparat de la automatul de bilete cu o seara inainte, pentru a evita aglomeratia de dimineata. Este indicat sa faceti acest lucru daca stiti sigur unde veti merge in ziua urmatoare, deoarece dimineata este mai aglomerat la casele de bilete (destul de putine) si la automatele din gara se formeaza ceva coada. Multa lume calatoreste cu trenul deoarece este convenabil, circula bine si nu mai platesti combustibil, taxe de autostrada si parcari.

Din gara puteti lua o harta a orasului, care vă va fi de mare folos in plimbarile voastre prin acest minunat oras si va va oferi cateva informatii utile si interesante despre Verona.

Se spune ca Verona e vizitată în fiecare an de peste 10 milioane turiști si tind sa dau crezare acestor cifre, avand in vedere multimea de turisti pe care am intalnit-o in cele cateva ore petrecute aici. Verona este al doilea oras ca marime din provincia Veneto, bineinteles dupa Venetia. Datorita valorii si importantei multor cladiri istorice, Verona a fost numita de UNESCO, World Heritage Site.

De la gara o luati pe Corso Porta Nuova, iar aceasta strada va duce catre centrul istoric unde sunt atractiile principale ale orasului. Intrati in piazza Bra unde gasim foarte multe baruri, restaurante, gelaterii si magazine de suveniruri. Este una din cele mai frumoase piete pe care am intalnit-o – dupa ce intrati pe sub arcadele flancate de Torre Pentagona veti vedea mai multe constructii emblematice pentru orasul Verona: Palazzo Barbieri (construit intre 1836-1848), Palazzo della Gran Guardia si Arena di Verona ridicata acum 2000 de ani. Amfiteatrul Roman cunoscut sub numele de Arena, are o capacitate de circa 25.000 locuri, se poate vizita in schimbul a 6 euro si am ramas impresionat de dimensiunile ei - 139 x 109 m.

Aici se organizeaza foarte multe concerte, iar biletele se vand cu mult timp inainte. Pe sub zidurile groase sunt mai multe culoare (racoroase) care fac inconjurul arenei. Urcati toate treptele arenei pentru a ajunge sus (acest lucru va solicita putin picioarele), de unde veti avea o perspectiva impresionanta asupra pietei Bra si a stradutelor care o inconjoara. Chiar de langa ’’Arena’’ am luat-o pe straduta care incepe aici - Via Mazzini, care este o straduta exclusiv pietonala, aglomerata, pavata cu granit si cu multe magazine si boutique-uri ’’chic’’ de unde puteti cumpara produse de foarte buna calitate si cu putin noroc puteti lua cate ceva datorita reducerilor de pret.

Via Mazzini ecste strada principala a orasului pentru ’’shopping’’ si este considerata asa atat de localnici cat si de turisti. Aceasta strada se termina in Piazza delle Erbe, unde intalnim o piata ’’ colorata’’ si atragatoare printre turisti. Vom gasi fructe proaspete, legume si cateva din produsele traditionale – salamuri crud-uscate, branzeturi, carnati, prosciutto, vinuri, dulciuri etc. - este recomandat sa aveti burta plina cand ajungeti aici!!! :)). Piata este inconjurata de magazine, baruri si cafenele si este unul din principalele locuri de intalnire din Verona.

Tot aici este si Torre Lamberti, care cu o inaltime de 83 m este cea mai inalta cladire din Verona. Se pare ca la acest turn s-a inceput constructia in anul 1172, dar nu exista date certe in acest sens. Ceasul din turn a fost ’’adaugat’’ abia in anul 1779. In celalalt capat al pietei putem vedea Torre del Gardello, a carui constructie a fost finalizata in 1626.

Pasii ne duc usor-usor catre atractia principala a orasului – casa Julietei – de fapt casa familiei Capuleti, construita in secolul XIII. O ’’mare de lume’’ prezenta aici, dovedeste cat de atractiv este acest obiectiv turistic. Urmeaza cateva poze si pornim mai departe catre vechea biserica Santa Maria, locul in care familia Della Scala si-a construit propriul cimitir. Ne continuam plimbarea prin Verona pe straduta Via S. Anastasia care ne conduce catre biserica cu acelasi nume, care este si cea mai mare biserica din Verona. Biserica se poate vizita (gratuit) astfel ca am intrat si noi si am ramas impresionati de frumusetea ei.

Orașul este strabatut de râul Adige, si astfel mai multe poduri traverseaza acest rau. Primul pod pe care l-am intalnit a fost Ponte Pietra. Acest pod construit din piatra, care dateaza de pe vremea Imperiului Roman a fost distrus aproape in totalitate in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Imediat dupa incheierea lui a fost reconstruit folosindu-se pietrele originale. Pe partea opusa putem vedea Teatrul Roman, castelul San Pietro si Museo Archeologico. Noi nu am mai trecut podul din cauza timpului care se scurgea in defavoarea noastra. Poti foarte usor sa pierzi notiunea timpului, admirand toate aceste constructii istorice minunate si lasandu-va pasii sa va poarte pe stradutele ’’incarcate’’ de istorie.

Continuam plimbarea pe malul raului, admiram biserica San Giorgio, trecem prin Piazza Duomo si dupa vreo 10-15 minute ajungem pe Corso Cavour. Pe aceasta strada, la mica distanta una de alta intalnim Arco dei Gavi, Chiesa di San Lorenzo, Palazzo Canosa si Castelvecchio. Acest castel a fost construit intre anii 1354-1376 si a suferit mai multe modificari. Dupa 1900 a fost de doua ori restaurat in 1923 si ultima data intre anii 1963-1965.

Verona este si unul din orasele cele mai prospere din nordul Italiei. Lumea poarta haine elegante (si scumpe, cred), strazile sunt foarte curate si multe dintre ele sunt pavate cu marmura sau granit. Magazinele, de firma sau nu, au vitrine stralucitoare, restaurantele sunt aranjate cu mult bun gust, totul arata deosebit aici. Un fapt deosebit de placut – nu am vazut nici un cersetor pe strazile orasului. Nu ratati savurarea unei inghetate de la una din numeroasele gelaterii din oras. Dupa cele cateva ore petrecute in acest superb oras am plecat cu multe regrete catre gara.

Pentru ca Am Fost Acolo, recomand cu caldura vizitarea acestui minunat oras din Italia... probabil unul din cele mai frumoase din aceasta tara. Pozele pe care le voi atasa, sper sa va lase o impresie buna si sa duca la includerea acestui oras pe lista voastra cu locuri de vizitat.

Bella vacanza per tutti!

Trimis de BOGDAN DSN in 13.11.11 20:19:26
    Validat / Publicat: 13.11.11 21:22:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Corso Porta Nova - bulevardul care leaga gara de centru

argemi*
    [13.11.11 21:58:49]

Felicitari pentru frumoasa excursie de care ati avut parte intr-un oras asa interesant! Auzisem si eu de Romeo si Julieta, dar vad ca orasul are multe alte atractii si obiective de vizitat. Dar ajuta-ma te rog cu o explicatie: cum se poate ca un interior de biserica cum e cel din P14 sa incapa in constructia din P13? Sau vorba lui Flaviu, cred ca astia baga ceva in bautura! (dar am trecut acum pe whiskey, pentru orice eventualitate).

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [13.11.11 22:20:15]

@drinknowater: multumesc pentru sesizare... din greseala am pus alta poza de la o cladire care este chiar langa biserica. Am inserat poza corecta.

webmaster - te rog inlocuieste poza 13 cu poza 23 adaugata ulterior

[13.11.11 22:41:40]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[14.11.11 06:14:53]

webmaster - te rog inlocuieste poza 13 cu poza 23 adaugata ulterior

Done!

Un procedeu destul de anevoios, efectat manual si care nu este de dorit a se repeta. De data asta am facut-o pentru a nu exista dubii asupra naratiunii

dorgo
    [14.11.11 07:53:46]

Superb!

mecut
    [14.11.11 09:15:25]

@BOGDAN DSN

Frumos rw. !

Frumoase fotografii!

(clik-ul de marire la P13, afiseaza o alta poza- vedere frontala a Sf. Anastasia, in loc de vederea laterala care ar trebui sa apara)

[14.11.11 11:51:17]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

argemi*, BOGDAN DSN, dorgo, mecut
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Verona și împrejurimile: