ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2011
ÎNSCRIS: 27.05.10
OCT-2011

Un loc de neuitat

Au trecut cateva zile de la revenirea noastra din minunata si totodata extrem de saraca Republica Dominicana si amintirile sunt cat se poate de vii.

Am facut aceasta excursie, aproape dintr-o intamplare, ea fiind programata practic pentru la anul. Tot urmarind site-urile agentiilor de turism straine am dat peste o oferta care mie mi s-a parut de nerefuzat si in 3 zile deja achitasem avansul.

Am optat pentru plecare din Spania (mai exact Madrid), deoarece costurile de transport pana acolo erau cele mai convenabile si in plus aveam ocazia sa vizitam Madridul.

Cu permisiunea dvs am sa va ofer cateva sfaturi si agentii cu care se poate merge, la costuri mai mici decat cele practicate de agentiile din tara. (agentii care vand exact aceleasi pachete, la preturi umflate)

Agentia spaniola de la care am cumparat pachetul a fost www.soloofertas.net. Din ca am observat eu, se axeaza in principal pe oferte last-minute, neavand decat oferte pt max 2-3 luni si niste preturi excelente. Touroperatorul a fost Pullmantour, un mare touroperator spaniol, specializat in principal pe zona caraibelor, avand si o flota personala de 4 Jumbo-Jet-uri si foarte bune legaturi de parteneriat cu agentii locale din respectiva zona

Pentru cazarea in Madrid am optat pt hotelul axor-feria (en.axorhoteles.com/feria), un excelent hotel de tranzit situat la 5 min de aeroport si care ofera un shuttle-bus gratuit de la si catre aeroport intre orele 5 -24. Sfatul meu este sa cumparati cazarea direct de la hotel si sa optati pt varianta "standard" nu cea "non refundable" (mai ieftina cu cativa euro), deoarece puteti avea surprize cu schimbarea datei zborului (cum am patit si noi) si nu veti putea schimba data rezervarii.

In cazul in care nu doriti cazare in Madrid asigurati-va ca aveti minim 3-4 ore intre zborurile din/catre Romania si cel din/catre Dominicana. Surprizele cele mai mari pot aparea in special la venirea din Punta Cana, unde intarzierile nu sunt deloc o raritate.

Am optat pentru o excursie optionala si anume la Insula Saona - "Canto de la Playa ", excursie pe care am rezervat-o prin internet la o agentie locala din Dominicana (saona-tours.com/en/excursiones) la un pret mult mai mic decat ce vindeau cei de la hotel 50E fata de 90 USD la hotel (poate am sa fac un review si pentru excursie).

Va recomand sa va alegeti cu grija perioada in care plecati deoarece in intervalul Iunie - Noiembrie este sezonul uraganelor, perioada cea mai activa fiind August-Septembrie. Luna Mai este deasemenea socotita una dintre cele mai ploioase din an. Pentru ceva date statistice legate de vremea de acolo in ultimii ani puteti folosi wunderground.com/travelplanner/index.asp sau dr1.com/travel/expect/weather.shtml pt informatii generale

Moneda cea mai avantajoasa pentru noi este Dolarul, deoarece preturile pe la magazine sunt aceleasi indiferent de valuta pe care o ai.

Cam atat cu pregatirea excursiei, sa trecem mai departe :)

Trecand peste peripetiile cu amanarea datei plecarii cu 2 zile care ne-a scos din buzunar 200E (schimbarea datei zborului catre Madrid + o noapte suplimentara la intoarcere pt ca nu am gasit zbor), iata-ne pe aeroportul din Madrid asteptand imbarcarea in maiestuosul Boeing 747-400 al companiei Pullmantour Air. Totul a decurs fara incidente si am decolat catre Punta Cana.

Durata zborului 8-30 h, suficient de plictisitoare. Am beneficiat de 2 mese incluse pe durata zborului, apa gratuita intre mese, in rest totul cu plata (inclusiv castile pt monitoarele din scaun 3E/buc 5E -2 buc :))

Pt fumatori/vaperi - se accepta folosirea tigarilor electronice la bordul avionului, avand chiar de vanzare asa ceva

In sfarsit aterizam pe aeroportul din Punta Cana, un aeroport extrem de "exotic" ca si locul in care ne aflam. Un "sopron" acoperit cu stuf (sau frunze de palmier uscate) fara geamuri si locuri pe unde se vede cerul prin tavan.

Cum am coborat din avion ne-a lovit un aer umed, aproape irespirabil, senzatie care a durat vreo 5-10 min, dupa care ne-am obisnuit. Am platit taxa de viza de 10 USD (sau ce valuta aveti) ne-am luat bagajele si in 20 min eram in autocar. Aveti grija ca la plecare se mai platesc 20 USD taxa de iesire.

La plecare am avut o intarziere de o ora si jumatate, dar a reusit sa recupereze pilotul, facand doar 7ore... o usurare pentru noi.

Grand Paradise Bavaro Resort

Am ajuns in aprox 1h la hotel, ne asezam la coada care se formase la receptie, bagam cei 10 USD pt receptionera in pasapoarte si o rugam sa ne dea camera la etajele superioare. Nu luati camera la parter in zonele tropicale daca nu vreti sa aveti surprize cu ganganii/soparle sau mai stiu eu ce jivine sa va umble noaptea prin camera... nu ca ar fi regula, dar mai bine ne pazim :)

Oricum la acest hotel este clar recomandat unul din etajele superioare, deoarece camerele de la parter nu au niciun fel de gard/perete in dreptul balconului sau terasei mai bine zis.

Resortul este exceptional, arata nemaipomenit, ingrijit, palmieri, verdeata prima impresie este una de nota 20, dar... este totusi unul mediu dupa parerea mea. Este printre cele mai mari resorturi din Punta Cana, transportul prin el facundu-se cu un "titicar"

Camerele

De la receptie ni s-a comandat o masinuta pt bagaje (cam ca cele de golf), care ne-a dus pana la corpul de cladire in care eram cazati.

Camera... mare, pat king-size, gresie pe jos, niste tablouri pe perete (unul avea o gaura in el) mobila draguta de lemn, televizor LCD + un fel de receiver la care se puteau vedea ceva filme contra cost sau internet (exista si o tastatura wireless), minibar care contine 1 cola, 1 cola light, 1 sprite, 1 bidon apa potabila de 3 litri, un dulap, cam micut pt gusturile sotiei, fier de calcat, si un seif contra cost.

Tot in camera se afla si chiuveta, langa ea fiind intrarea in baie.

Baia, nimic spectaculos, potrivita ca marime, cu cada... nimic de obiectat (exceptand gradul destul de mare de uzura al bateriilor)

Masa - probabil cel mai slab punct al hotelului

In cadrul hotelului se aflau 2 restaurante mari, un snack bar (mare) langa plaja unde se mananca intre anumite ore (se inchide la 2 noaptea) + 5 restaurante a-la carte (asia, italian, international, steak-house, taino-dominican) la care era nevoie de rezervare, gratuite fiind 2 la alegere, restul, 10 usd/pers

De la ora 2 pana dimineata se mai putea manca la "sports-bar" (nu stiu ce, nu am mancat acolo)

Restaurantele tip bufet, destul de limitate ca si feluri de mancare, dar unde imposibil sa nu gasesti ceva pe plac. La fiecare masa se pregateau 1-2 feluri la gratar (muschi de vita, fripturi de porc, fructe de mare, purcelus de lapte, pui) + paste + 3-4 feluri de mancare gatita. Capitolul Prajituri f slab, inghetata... ioc

Ospatarii roiau printre mese cu niste carafe de apa si-ti umpleau paharul destul de prompt, fara sa le ceri.

Noi am preferat sa mancam la restaurantul din sectiunea cu plaja ("La Laguna" parca se numea) deoarece erau parca mai bune serviciile si nu arata asa mult a cantina

Nu vreau sa par carcotas... nu am plecat niciodata de la masa nemancat, dar unii poate sunt mai pretentiosi si vreau sa evidentiez cat se poate de clar ce este acolo. Comparativ cu mancarea de la resorturile turcesti, mancarea de aici era mult mai putin diversificata

Plaja si Marea

Pfff... ce sa zic, piesa de rezistenta... o minunatie... ici colo cate o umbrela la marginea unui "crang" de cocotieri. Fiecare isi tragea sezlongul la umbra unui palmier sau statea direct sub soarele ingrozitor de puternic la numai 30-32 grade. Neaparat sa aveti crema cu protectie 50, altfel dupa 1-2 zile o sa stati cu tricourile la plaja... arde... tare de tot. Nisipul... zici ca e faina... extraordinar de fin si alb-galbui.

Nu aveau utilaje pt greblat plaja, dar nici mizerie nu era, strangeau absolut tot de pe plaja.

Sezloange... la discretie, plaja foarte mare si suficient de lata.

Marea... de vis, parca te afli intr-o ilustrata, culoarea turcoaz-albastruie si avea... numai 30 grade. Intr-o zi a fost ceva mai rece si gagicile faceau nazuri... am aflat ca avea 28 grade

De pe plaja se puteau cumpara nuci de cocos 5 USD/2 buc... era un nene care le curata, le taia, infigea paiul si umbreluta... rezultatul... evident o porcarie la gust :)), dar a dat bine in poze. Normal ca zeama aceea de cocos a trebuit bine indoita cu o Pina Colada ca sa poata fi bauta

Serviciile si Dominicanii

Domne, dominicanii astia sunt o natie extraordinara. In permanenta rad, canta sunt pusi pe glume. Daca mergeam prin resort, pana si oamenii de la paza ne zambeau si ne spuneau "HOLA" sau cei care tundeau gazonul. Mai erau unii... ceva mai sus in rang... care te intrebau daca esti ok, sau ai vreo problema

Era o tipa la gratar intr-o seara... fum... caldura... vai de capul ei... ee... ce facea... tragea niste cantari in timp ce intorcea friptanele de se facuse ditamai coada... sa o asculte lumea... nu pentru fripturi (poate exagerez putin :))

Ideea este ca acolo te simti intr-adevar in vacanta si asta este cel mai important lucru, exceptand anumite minusuri, mai mari sau mai mici.

Nu trebuie sa uitati nicio clipa ca este o tara din lumea a 3 a. Traiesc intr-o mizerie si saracie crunta si majoritatea vad turistii doar ca pe niste bancnote umblatoare. Orice $ dat oricarui angajat, fie ca este omul de la bar sau femeii care face curat, este o mica avere pt ei.

Curatenia

Nimic de reprosat. Acel $ dat zilnic cameristei a facut minuni. Zilnic gaseam floricele pe chiuveta si in buzunarul prosopului de maini

Schimbate prosoape, sapunuri... etc, cearceafuri la 2 zile.

Distractie si relaxare

Echipa de animatori era omniprezenta, organizand diferite evenimente pe plaja... chestiile obisnuite... yoga, lectii de dans... etc, dar si spectacole destul de reusite, fiind o echipa mare, cu decoruri bune la teatrul de vara... una peste alta... chiar ok nu am nimic de comentat.

Baruri... la greu... peste tot dadeai de un loc unde puteai servi un cocteil, ori ca era in vreo piscina ori mai stiu eu pe unde.

Piscine... si astea la greu... nu m-a interesat subiectul... mai era cate un tembel care s-a dus la mama naibii ca sa faca baie in piscina... treaba lor. Am fost o singura data dupa masa la barul din apa unei piscine, am baut ceva si m-am carat

Shoping

In niciun caz sa nu cumparati din magazinele resortului... preturi nesimtite. Imediat la iesirea din resort este un fel de bazar, cu preturi aproape la fel de nesimtite, dar la care se poate negocia la jumatate din pret la orice.

Concluzii

Grand Paradise Bavaro este un resort mediu... pe care nu-l recomand celor mai pretentiosi sau celor care vor sa-si faca o luna de miere nus' cum si cu nus' ce jacuzzi in camera sau alte nebunii.

Este un resort pe care-l recomand cu caldura celor care vor sa ajunga intr-un loc superb, fara sa cheltuiasca o mica avere, unde chiar nu mai conteaza unde si cum dormi si unde poti manca ceva bun, grabindu-te sa te intorci la plaja.

Cam asta a fost "aventura" noastra in Punta Cana, un loc in care se poate ajunge si cu bani ceva mai putini, de aceea am incercat sa dau ceva sfaturi de calatorie, inainte de a trece la review-ul propriuzis al resortului

Eu sper ca am fost suficient de clar in cele ce le-am relatat si astept cu placere eventualele voastre intrebari

Numai Bine

Trimis de liviup76 in 07.11.11 03:13:54
Validat / Publicat: 07.11.11 06:18:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 8063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviup76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Kami
[07.11.11 09:02:29]

Liviu, te rog spune-mi ce a inclus pretul de 1.800 euro pe care l-ai postat (este pretul pentru o singura persoana sau pretul pentru ambele, insa neincluzand zborul pana la Madrid si cazarea acolo). Multumesc

[07.11.11 09:19:10]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[07.11.11 10:10:01]

@liviu: un review remarcabil, bine scris, structurat, plin cu informatii utile, fara batut campii, fara informatii pe care le pot lua din orice ghid, practic si la obiect! De-ar fi toate ca al tau!...

[07.11.11 11:11:57]

@kami - Pretul este final, cu zboruri din/catre Bucuresti si cazare Madrid 3 nopti, 2 persoane

@webmaster13 - Melodia este foarte ok. Multumesc

@cristina65 - Multumesc mult pentru aprecieri

[07.11.11 11:30:17]

Am uitat sa precizez ca nu au fost tantari deloc, si odata pe saptamana se facea dezinsectie in camere.

Totusi, nu ar strica sa aveti un repelent bun la voi, de preferat ceva cu 50% DEET pt a putea fi eficient in zonele tropicale. Nu va duceti cu Autan deoarece il luati de pomana.

Din pacate nu prea se gasesc la noi asa ceva, dar in Madrid sau pe net gasiti

krisstinna
[07.11.11 18:31:32]

Felicitari si mii de multumiri pentru imaginile fierbinti cu marea, acum cand afara e trist si frig.

[07.11.11 20:28:40]

Multumesc mult pentru aprecieri

[07.11.11 22:07:30]

@liviup76, si eu mi-am petrecut un sejur la finele lui mai - inceputul lui iunie 2009, la Grand Paradise Bavaro. Cu nostalgie am citit review-ul tau si parca eram acolo.

Da, este o alta lume, mult mai saraca decit pot crede unii si totusi un loc unde, ca turist, cum au spus si altii, te simti in paradis.

Vad ca ai fost in excursie pe Insula Saona. Este locul unde as fi dorit si eu sa merg, dar optiunea majoritatii grupului a fost pentru o alta excursie. Poate alta data... desi nu cred sa mai existe pentru mine o alta data... Pentru mine, Europa va fi destinatia ideala.

[07.11.11 22:12:10]

Am citit cu placere review-ul tau si recunosc ca a fost unul din motivele pentru care am ales acest hotel

[07.11.11 22:45:22]

@liviup76, ai ales resortul sau Punta Cana?

Eu am ajuns din intimplare la Punta Cana, desi visam la albul nisipului de acolo de ceva vreme.

Destinatia initiala a fost Mexic, Los Cabos - California de Sud - dar datorita nebuniei cu gripa s-au inchis toate resorturile din Mexic. Si desi am zis ca nu m-ar mai interesa acea parte de lume, totusi mai visez la Riu Palace din Los Cabos. Poate o sa ma multumesc cu un hotel Riu din Europa. Datorita evenimentelor ce au dus in acea perioada la inchiderea granitelor Mexicului, marea majoritate a agentiilor de turism din Canada (locul de unde am plecat eu la Punta Cana) au majorat pretul tuturor sejururilor catre alte tari. Asa ca pretul platit pentru Los Cabos, la un resort de 5*, s-a incadrat la doar 3*+, la Grand Paradise Bavaro... dar si la acela s-a mai adaugat, pentru 3 persoane, ceva sute de dolari... Si ne-am bucurat si pentru aceasta oferta, care a fost f. f. f. greu de gasit!!!

Sa auzim de bine!!!

[07.11.11 22:54:52]

Am ales resortul. Punta Cana o aveam deja pe lista.

Speram ca in viitorul apropiat sa facem o incursiune si prin Cancun Riviera Maya, Mexic.

[31.12.11 00:01:17]

Mai, mai mai!!! Ce nostalgie, ce amintiri... hm, poate abia acum m-a podidit sindromul post Punta Cana.

Am si eu citeva comentarii:

In primul rind reviewul este foarte frumos, si merita cele 900 de puncte acordate. Cred ca eu am batut cimpii cind l-am scris. M-am simtit vizata de colega...

In al doilea rind vreau sa zic ca si noi tot cu aceeasi agentie am procurat biletele si serviciile au fost ireprosabile. Nu cum am patit cu o agentie de pe la noi care ne-au lasat ajunsi la destinatie, fara ca acolo sa ajunga rezervarile noastre. Hm, asta e alta poveste si nu se intimpla la toate agentiile din tara noastra.

In al treilea rind nu sint de acord cu tine ca acest resort este cel mai frumos din Punta Cana. Lasa-ma sa explic. Datorita celor citeva excursii pe care le-am avut in aceste locuri minunate, am reusit ca sa ma plimb prim mai multe resorturi pina am cules turistii care participau cu noi la excursiile amintite. Niciunul nu mi s-a parut mai frumos ca cel de la Catalonia Bavaro. Poate gardurile, da, dar interiorul si receptia le dadeau clasa cel pe care l-am amintit eu.

Ca sa avem camera la etaj nu am dat nici un ban receptionerei. Poate ca am avut noroc. In frigidere am gasit cite 2 exemplare de apa/suc /bere si zilnic ni se aduceau altele si altele, desi nu le consumaseram nici pe acelea. La plecare am avut ruxacul plin cu bauturi ca sa nu fiu nevoita sa dau bani in avion si nimeni nu m-a pus sa le desert la urcare.

Camera era dotata cu jacuzzi si n-am avut timp sa il folosesc niciodata deoarece imi placea sa umblu pe afara nu sa stau in jeturi, "pe camera". Seiful era si ala free, dar cu mentiunea ca daca pierdeai cheia trebuia sa platesti 50 de dolari. (au am pierdut-o intr-o zi).

Prajituri la restaurantele cu autoservire erau girla. Si la fiecare masa, diversificate.

Inghetata (ca tot ai amintit) era o bunaciune. Ma crezi ca incepeam masa cu desertul si apoi mai luam si ceva de mincare?

Cum sa dai 5 dolari pe 2 nuci, omule? La noi erau gratis. Sa fi vazut cum ma intimpinau curatatorii de palmieri cu nuci si mi le taiau in fata. Ba, de citeva ori, am strigat la ei din balcon si mi le aduceau in camera. Le-am dat si eu bacis de placere si de amabilitate dar cred ca de citeva ori m-au prins doar la costum de baie si fara nici un ban, dar tot mi-au oferit. Ah, si nu ma scoteau din PRECIOSA!!! Si sa stii ca laptele de cocos chiar era bun la gust. Am descoperit si miezul, putin mai moale, abia reuseam sa chiuretez nucile ca sa ma pot satura de miez, pina cind m-am dus la ei sa le cer sa faca gaura mai mare, sa-mi incapa mina. Nici nu stii cite pixuri am stricat ca sa pot scoate cit mai mult miez.

Per total, daca ar fi sa mai ajung acolo, m-as duce invirtita exact in acelasi loc. Mi-e dor de animatorii care ma faceau sa rid de dimineata pina seara... Cind asteptam cu sufletul la gira sa vad ce spectacole mai au in program. ce glume bune, ce concursuri haioase!!!

Hai, ca ma prinde Anul Nou la calculator!!! si o sa stau pe AFA tot 2012.

La multi ani, cu sanatate!!!

[31.12.11 00:12:30]

Citez din propriul review

"Resortul este exceptional, arata nemaipomenit, ingrijit, palmieri, verdeata prima impresie este una de nota 20, dar... este totusi unul mediu dupa parerea mea. Este printre cele mai mari resorturi din Punta Cana

Departe de a fi cel mai bun... nu am spus asa ceva. Este unul dintre cele mai mari ca si intindere, nu ca si servicii

Sunt multe resorturi mai bune ca acesta in Punta Cana.

In privinta nucilor de cocos... in resort, da... puteam sa cerem baietilor care le culegeau din cocotieri... dar pe plaja erau unii care asta faceau... nu erau oamenii resortului.

[31.12.11 00:16:01]

@liviup76:

Scuze ca am citit printre rinduri...

Da' tu ce faci, n-ai somn? Eu astept sa mi se coaca niste cozonaci... ca a dat harnicia peste mine si citesc si alte reviewuri de ale tale.

[31.12.11 00:19:29]

Nu este nicio problema, nu trebuie sa te scuzi.

Da, nu prea am somn

Spor la cozonaci

[31.12.11 09:25:21]

@adri-nico, si eu am fost acolo, la Grand Paradise Bavaro, Punta Cana. Pentru mine a fost cel mai grozav resort, desi stiu ca sunt inca multe altele mult mai bune. Daca ar fi sa ma mai duc asa de departe, nu as mai alege acelasi resor, dar as alege tot Punta Cana, pentru ca marea Carailelor este cu totul deosebita si iti intra la suflet pentru tot restul vietii.

Privitor la animatie si distractie, sunt convinsa ca peste tot in resorturile din Dominicana, acestea exista si sunt la superlative. Este in firea dominicanilor sa fie veseli. Parca toti angajatii resortului de la Grand Paradise Bavaro nu aveau alta grija decit aceea de a face ca toti turistii sa se simta bine.

In rest, afara din resort, cumplit de multa saracie!!! Pentru mine a fost deprimant si trist.

La Multi Anii!!!

[31.12.11 10:10:34]

@hlli:

Neata si La multi ani!

E adevarat ca e saracie, dar eu am platit niste bani ca sa ma simt bine, sa vad frumusetile acelor zone, sa vad marea de culoarea cea mai turcoaz, sa ma distrez cu delfinii (chiar daca ei sint prizonieri intr-un tarc).

Banii platit de mine, de tine, si de altii ca noi sint pentru a mai sterge un miligram din saracia lor. daca nu ne-am duce noi peste ei crezi ca le-ar fi mai bine? Ar mai fi animatorii atit de distrati si distractivi? Va vine sa credeti ca pina la Punta Cana eu nu am stiut ce-s aceia animatori la un hotel? Si sint plimbata nitel... Daca am mai vazut pe undeva 1-2 animatori, a fost doar ca sa citesc pe tricourile lor "animation" si nicidecum sa ii vad cu bucurie pe fata. Pe aia din Punta Cana ii stiu pe toti dupa nume. Si nu stiu daca mi se vor sterge vreodata din memorie. Pot sa spun ca jumatate din vacanta o datorez animatorilor. Nu exagerez!

cealalta jumatate pentru peisaje si excursii. Cazare si mincare buna am avut si in alte locatii, dar o combinatie asa de reusita incit sa dorm numai pe sponci ca sa apuc cit mai mult din toate placerile Caraibelor, nu mi-a fost dat sa intilnesc pina acum.

Doresc tuturor AFA-istilor sa traiasca ce am trait noi.

Si sa lasam saracia caci si noi avem zone sarace si vai de lume... ca uneori, pe alocuri, nu sintem mai departe de lumea a treia. Daca aia gasesc un cocotier sau un banan pe marginea drumului pentru a-si ostoi foamea sau setea, sint copii prin zonele sarace de pe la noi care n-au nici macar un corcodus.

La multi ani si sanatate!!!

Adriana

[03.01.12 11:53:45]

@adri-nico: La multi ani, Adriana! Sunt "colega"...

Ma simt datoare sa precizez:cu siguranta nu la tine ma refeream cand spuneam de batut campii... (da' chiar asa, oare de ce te-ai simtit vizata?!).

Si, desi ar trebui sa fie suficient si nu as avea de ce sa dau explicatii suplimentare, totusi o fac: acest "batut campii" la care ma refer nu doar in ecoul de mai sus, ci si in review-ul meu "Azi am implinit o luna de AFA" si poate si in alte parti, se referea strict la o persoana care a starnit multe polemici pe site acum ceva vreme si care a disparut intre timp, o persoana cu o parere foaaaarte buna despre ea insasi si care se credea un nou Mircea Eliade (feminin insa) al literaturii romanesti, daca nu chiar universale... (cred ca te-ai prins deja despre cine este vorba: -)).

Asa ca sincer imi pare rau, dar nimic nu e mai strain de intentia mea... Cu simpatie, Cristina

[03.01.12 12:02:53]

@cristina65:

Draguta mea, tot "colega " am scris si eu. Sper ca n-am gresit.

Si ce e rau daca mi-am asumat eu batutul cimpilor?

Daca mai sint si altii, norocul meu...

Nu ma lungesc ca ma "urecheste" domnul web.

[03.01.12 12:19:35]

@adri-nico: E, nu mai sunt "colega", sunt "draguta"... E un progres!

Da, exact, am vazut ca ai scris "colega", de-aia m-am si identificat asa...

Nu am nici o problema cu ceea ce isi asuma fiecare, c-o fi de bine, c-o fi de rau!... Atata timp cat o fac din proprie initiativa si nu presupun ca as avea eu vreo implicare (acolo unde n-am) !

De-aia am si precizat la cine m-am referit: -)) Sper ca ne-am inteles acum!

Sa ai un an bun si calatorii frumoase!

[03.01.12 23:45:05]

O precizare, sa nu fiti surprinsi. Desi R. Dominicana apare pe toate site-urile ca fiind localizata in destinatia "caraibe", Punta Cana nu se afla exact la Marea Caraibelor, ci la Oceanul Atlantic.

Pe de alta parte, din cele 3 "zone" - Nord (Puerto Plata, Samana), Est (Punta Cana), Sud (La romana, Bayahibe), Punta Cana este cel mai bine dotata pentru spiritul Carribean. Daca e sa vizitezi Dominicana, Punta Cana e locul de inceput, in special pt cei care merg pt "relash"

Caraibele inceop efectiv, geografic, undeva in sudul strimtorii dintre Hispaniola si Puerto Rico.

@adri_nico-"daca ei nu te vor, eu te vreau". eu asa zic, in special dupa punctele de anul trecut-ce daca bati cimpii, daca o faci cu stil. Atita gramada de colegi care te-au votat nu se pot insela, chiar asa, toti deodata! imho

Totusi - ca si spirit exotic, nu greseste nimeni cu nimic daca spune ca a fost in Caraibe dupa ce 'amfostacolo" in Punta Cana

[03.01.12 23:50:17]

@sirbuvio:

Tocmai vroiam sa iau o piatra si sa arunc in tine...

Ca mi-ai distrus visul cu Caraibele, dar ai dres-o in final, asa ca piatra mi-o dau mie in cap.

Multumesc pentru incurajare. Imi inchipui ca nu esti fals, ca altii si vorbele-ti vin doar din suflet, fara un alt motiv anume. Doar ca ti-a placut ce am scris.

O sa postez un review acum. Si nu mai bat cimpii, m-am apucat sa bat dealurile.

[03.01.12 23:52:55]

@sirbuvio

La Romana si Bayahibe se afla la marea Caraibilor. Punta Cana... este la Mona Channel... care face parte tot din marea caraibilor. Samana se afla la Ocean

Cel putin asa zice google maps

wunderground.com/wunderma ... iv=0&mm=0&hur=0

[03.01.12 23:54:08]

@liviup76:

Bravo, Liviu!!!

Vio, primesti piatra?

[04.01.12 00:14:54]

Pai, exuberanto, iti scapa cred un lucru "micut" - eu cred ca ai fost acolo pt spirit, pt vise, si nu ca sa ai " a story to tell", ca sa te lauzi la o sueta. Si eu cel mai bine o vad pusa pe masa de tine "te ciupesti ca sa fii sigur ca nu visezi".

Punta Cana ca si destinatie o gasesti pe cele mai mari site-uri (afa, tripadvisor) in sectiunea "Caraibe"

Ideea era ca se poate gasi un circotas care sa spuna ca "aaa, pai Punta Cana nu e in Caraibe". Stiu persoane care au fost foarte dezamagite cind s-au intors cum ca de fapt nu ar fi fost in Caraibe.

Stresato...

[04.01.12 08:01:58]

liviu-touche.

totusi (eu sint gica contra) da o geana pe link-ul de mai jos:

tripadvisor.com/ShowTopic ... n_Republic.html

hlywud e specialist in punta cana

mikefisher e neamt, locuieste acolo de multi ani si are un foarte de succes bussiness in zona.

nu pot deschide wunderground de unde sint, dar e marketing.

principalele diferente:

-nisipul din punta cana e maroniu foarte-foarte deschis, poate cel mai alb nisip maroniu din lume. are aspectul de nisip de riu, de aluviuni.

-nisipul din sud e alb ca si creta, pt ca e cam acelasi material - in principal coral sfarimat, de aceea nisipul pe plajele din sud nu e la fel de fin ca cel din nord

sa comparam natural pool bavaro cu cel de la saona - nisipul e la fel de fin - dar numai la suprafata, pt ca in apa particulele cele mai usoare (fine) se depun ultimile; daca sapi 5 cm, la saona e "grunjos", la bavaro e la fel oricit ai sapa - asta la 200-500 de metri de tarm

-apa la punta cana e turcoaz, la saona-la romana e turcoaz spre... azuriu... mie nu imi place turcoaz, dar sint nebun dupa azuriu.

[04.01.12 11:15:18]

Stiu cine este Mike fisher, el se ocupa de topicul destinat uraganelor de pe dr1.com.

Am presupus gresit ca tot Mona Channel face parte din Marea Caraibilor, dar se pare ca doar o parte din el face parte.

Iar Bayahibe si La Romana sunt la Marea Caraibilor, deci amandoi ne-am inselat partial

[04.01.12 14:05:24]

uf,

sper sa nu ne bage "nashul" la ciment!

Eu nu m-am inselat, cumva mi-a scapt sa precizez. Ar trebui oricum sa iasa din context.

Prima mea tinta a fost oricum La Romana

stefan_0331
[30.03.12 15:58:20]

Liviu te rog sa-mi spui si mie cum ai procedat cu rezervarea si cu plata catre agentie.

daca aceste precizari nu se pot face aici imi poti scrie pe mesaj privat . Multumesc!

[30.03.12 17:19:08]

Totul s-a rezolvat online. Intrii pe site, iti alegi hotelul, completezi datele corespunzatoare, dupa care faci plata cu cardul.

In 5 min ai terminat toata tarasenia.

[30.03.12 17:24:46]

@stefan

Si eu am rezervat tot on line si plata s-a facut cu cardul, asa ca nu e nici o problema.

Daca vreti detalii, dati mesaj privat.

stefan_0331
[01.04.12 20:27:16]

Asa voi proceda si eu.

Va multumesc!

adri-nico, cristina65, hlli, Kami, krisstinna, liviup76, nicole33, sirbuvio, stefan_0331
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Paradise Bavaro Hotel: