ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2011
ÎNSCRIS: 23.06.10
OCT-2011
single

Road trip de la Odorhei spre Gheorghieni prin Pasul Liban

Pe unde o să mă mai plimb eu la anul, mă gîndeam îndreptîndu-mă spre casă? Habar nu am, dar ce-ar fi de la Sighişoara să nu mă mai întorc pe la Băluşeri – Sovata – Praid - Gheorghieni, mi-am zis? Am tras la o staţie de combustibil şi am cîntărit nehotărît alternativele de pe hartă. Singura care părea a se încadra în timp părea aceea care trecînd prin Cristuru Secuiesc şi apoi prin Odorhei o lua pe drum secundar care pornea de pe şoseaua spre Miercurea Ciuc şi o lua înspre Gheorghieni… Nu prea convins de oportunitatea variantei alese, am demarat din Sighişoara spre Braşov şi de la Vînători am luat-o la stînga. Mă aşteptam la un drum de calitate îndoielnică, dar cu surprindere am dat de unul de o calitate bună. De la Odorhei din nou la stînga – la Brădeşti, am intrat pe DJ 138 cu direcţia Gheorghieni, fără să ştiu că satul prin care trec este cel cu cele mai multe porţi secuieşti din ţinut…

Panglica şoselei şerpuieşte la început molcom, printre case bine întreţinute. Peisajele domoale te îndeamnă la o stare de calm şi bine. Pe marginile şoselei ici colo stau spre vînzare ghivece de flori vesele şi fiecare om pare să aibă treaba lui. Case cînd vesele cînd pline de seriozitate îţi dau un sentiment de siguranţă. Ici colo sunt porţi sculptate, unele recent. Încet încet sui şi, după Tîrnoviţa şi mai apoi Zetea un aer reavăn îţi dă de ştire că te apropii de munţi. Devine evident aceasta odată ce ai ajuns la Subcetate de unde la dreapta porneşte drumul spre Cabana Harghita Mădraş. Mă uit la el cu jind…poate altădată…

Ieşit din Subcetate am parte de o surpriză, văd în apropiere un baraj de care habar nu aveam! Este cel al lacului Zetea (traseu aici la youtube). Structura este construită recent şi văd că Wikipedia îmi arată ca dată de recepţie 1993. După cum pare seamănă cu cele de la Bolboci şi Siriu, fiind cu nucleu de pămînt. Tot pe Net am citit după aceea că scopul construirii lui a fost regularizarea viiturilor precum şi pentru stabilirea unui rezervor de apă pe valea Tîrnavei Mari. Şoseaua se angajează pe coronament, spre dreapta, pe malul stîng al lacului, continuînd însă pe Valea Pîrîului Şicasău.

Urmează satul Şicasău şi de aici se văd pe marginea drumului cabane, pensiuni... Peisajul respiră calm şi forţă, panglica şoselei virează domol îndreptîndu-se spre Culmea Liban unde se află cumpăna apelor. Treci de satul Liban şi pe nesimţite şi de punctul cel mai înalt aflat în Pasul Şicaş sau Liban. Valea este largă şi cu perspective maiesetuoase. Aş lăsa volanul din mînă dar mă grăbesc... Doar scurte popasuri cu avariile puse îmi dau prilej de a respira frumuseţea locurilor. Încep să zăresc culmile munţilor Hăşmaş şi Giurgeului şi după ce trec de o carieră Depresiunea Giurgeului. Deja este amurg şi fuioare de ceaţa încep să se aşeze pe terasele văii Mureşului.

Prea e frumos dar timpul curge... Cobor spre Valea Strîmbă şi de aici mă îndrept spre Gheorghieni. Nu am nici o fotografie, dar prea interesant a fost ca să nu revin aici pe îndelete... Gata m-am hotărît, la anul mă îndrept spre Harghita şi spre Munţii Bistriţei. Din Harghita anul acesta am fost pe la Borsec de cîteva ori, dar Bilborul a rămas văzut numai din fugă (asta ca să nu mai spun că am vrut să merg pe Drumul Ruşilor dar ploua atît de tare că mi-a fost teamă că mă împotmolesc …), prin Tulgheş cînd am fost am tras cu ochiul spre drumul care ducea la Ditrău, prin vară am vrut s-o iau pe la Bălan spre Covaci Peter, acum vreo lună de la Valea Rece mă gîndeam să o iau pe Valea Iavardi, astăzi am trecut pe fugă pe unde am mers, pe Mădraş visez de mai mulţi ani să ajung…. Nu se mai poate dom’le e clar, LA ANUL MĂ PLIMB PRIN HARGHITA! S-A ÎNŢELES ?

P.S. Un clip în spiritul locurilor ar fi poate http://www.youtube.com/watch?v=U0bHbsYEK_E&feature=related

Trimis de Qvadratvus in 05.11.11 23:35:28
Validat / Publicat: 06.11.11 00:36:53

VIZUALIZĂRI: 4149 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster0 [06.11.11 00:03:49] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Am ataşat şi clipul menţionat la final.

Qvadratvus [06.11.11 00:50:24] »

Ei, mulţumesc de apreciere dar nu sunt prea convins că i se potriveşte calificativul de MiniGhid (decît cel mult temporar pînă la apariţia unei alternative mai documentate pe teren...) Totuşi după ce voi ajunge să cunosc zona cu bune şi rele voi încerca să scriu un articol demn de această titulatură. Dacă am noroc, o voi face anul viitor, dacă nu, sper că în 2013...

Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Odorheiu Secuiesc: