ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2011
ÎNSCRIS: 24.01.10

Mini-intalnire AFA la Targul de Turism

Bun gasit tuturor!

Asa cum am aflat de ceva vreme, in perioada aceasta, mai exact saptamana 3-6 noiembrie 2011 (inca mai) are loc la Romexpo Targul de turism din aceasta toamna, targ la care am ajuns si eu, stiindu-se faptul ca si Am Fost Acolo este prezenta la acest targ si are un stand aparte in Pavilionul C 3, standul 15, mai exact langa standul Japoniei, Bulgariei si Turciei.

Am reusit sa fiu acolo in prima zi, pe 3 noiembrie dupaamiaza, dar si in urmatoarea zi, tot dupaamiaza, prilej cu care am avut deosebita placere sa cunosc cativa colegi dintre cei multi care scriu pe AFA, unii mai nou inscrisi, pe care acum am avut deosebita placere sa ii cunosc, dar m-am intalnit acum si cu colegi mai vechi, pe care am avut placerea sa ii cunosc si anul trecut, tot cu aceeasi ocazie, dar si alti membrii care scriu de mult pe AFA dar inca nu ii cunoscusem decat virtual. O deosebita placere am avut cand l-am cunoscut pentru prima data in viata mea pe cel care este ,,inima ‘’ acestui site, fara de care AFA nu ar exista- Cornel Bociort. A fost o mare placere din partea mea sa va cunosc pe toti care ati reusit, macar pret de cateva clipe, sa ajungeti acolo la standul AFA si macar ne-am privit fata in fata si nu doar virtual.

Daca unii nu au aflat pana acum, aceasta editie a Targului de Turism nu a avut loc in cladirea cea rotunda pe care o stim cu totii - Pavilionul Central, ci s-a tinut in partea dreapta a acestuia, in 3 corpuri care fac legatura unele cu altele - C1, C2 si C3 si in care am intalnit prezenta multor agentii de turism dar si a unor manageri de pensiuni si chiar hoteluri, de la noi din tara dar si din strainatate. Am remarcat acum, fata de anul trecut, prezenta mai multor ofertanti din Romania, care au fost prezenti la targ cu f. f. multe oferte de sarbatori, mai ales Revelion, unele absolut tentante. Din tot ce am reusit eu sa vad acolo, nu cred ca era o zona a tarii noastre care sa nu fie prezenta la targ. Si fiindca cineva ma rugase sa strang oferte de revelion, m-am dus acasa iar cu sacosa plina. A fost interesant standul judetului Hunedoara, in fata caruia 2 tobosari imbracati frumos faceau reclama de zor. Si stiau sa faca. Ii veti vedea si in pozele facute. Ar fi multe de spus aici, cert este ca multi am observat ca standurile din tara noastra erau deosebit de mari ca spatiu, era un mare spatiu si doar unul, maxim doi agenti de turism care sa prezinte o zona anume. Si asta doar la Romania am observat. Dar nu asta ar fi problema, ar fi grozav sa aflu ca multi au fost interesati macar de o zona anume, caci am gasit pliante interesante. De exemplu am gasit un ghid turistic cu zona lacului Izvorul Muntelui, lac situat in vestul judetului Neamt, ghid in care am intalnit si obiective turistice din zona, flora, fauna, traditii, bucatarie, evenimente care au loc acolo de-a lungul anului si harta detailata a zonei. Alte ghiduri turitice am gasit si pentru Lacul Iezerul Mare, lac aflat la 18 km de Sibiu intr-o zona de vis. Tot asa am gasit tot ce m-ar interesa despre aceasta zona: localizare, traditii locale, bucatarie, obiective turistice, evenimente, flora, fauna, si harta, binenteles. Si lista ar putea continua cu zona Lacului Vidraru, sau de ce nu a Lacului Vidra, atat de frumos ca zona si atat de saraca in locuri de cazare. Alte zone interesante si care mie personal mi-au placut f. mult sunt Maramuresul, Bucovina, Drobeta Turnu Severin, Buzau, Delta Dunarii dar si zona Horezu, care a fost prezenta iar cu o adevarata lectie a olaritului si a pictarii pe ceramica.

Nu a fost deloc de neglijat prezenta unor agentii de turism de la noi, dar totusi mai putine ca si anul trecut, care au venit la targ cu oferte tentante de ski atat in tara cat si in alte zone: Bulgaria, Austria, Italia. De asemenea am gasit oferte de sarbatori, altele decat in tara, la preturi totusi accesibile.

Si fiindca la vremea cand eu scriu aceste randuri mai este o zi – ultima - o zi la fel de frumoasa de duminica de toamna tarzie, ultima zi din aceasta editie a targului, poate reusiti macar acum sa mergeti si voi acolo, la targ, sa va cunoasteti voi, cei care scrieti pe AFA. Eu din pacate nu voi mai reusi sa ajung dar in cele 2 zile in care am fost am reusit sa cunosc 13 colegi, mai noi sau mai vechi, care au reusit sa vina cand am fost si eu acolo. Ne-am cunoscut, am schimbat impresii si am constatat ca timpul, atunci cand nu vrei, trece mult prea repede. Cu totii am reusit sa schimb eu personal macar cateva impresii. Chiar daca cu unii m-am mai ,,contrat’’ virtual de-a lungul timpului, acum cunoscandu-ne fata in fata am uitat de toate supararile si ne-am dat seama ca suntem diferiti fiecare, dar totusi avem ceva comun care ne leaga pe toti, acel lucru comun se afla in sufletul fiecaruia dintre noi cei care scriem pe AFA si se cheama ,,placerea de a scrie’’, placerea de a arata si altora locuri dragi prin care am fost si de asemenea aflam si noi de locuri pe care merita sa le vedem. Doar citind pe AFA.

Imi amintesc acum ca stand la un ,,pahar de vorba’’ cu ceilalti colegi dar si cu cel care este ,,inima si sufletul ‘’ acestui site de turism- Cornel Bociort- s-au oprit mai multi in fata standului AFA si au intrat in vorba cu noi. Am aflat de la ei ca chiar daca nu sunt membrii AFA au intrat de multe ori pe acest site, din pura curiozitate (cati nu sunt in realitate???) si au citit impresii si ar dori sa afle informatii despre cum s-ar putea inscrie. Altii, la fel, au fost informati despre cum sa gaseasca impresii despre o pensiune anume unde ar dori sa ajunga. De aceea exista AFA. Pot sa spun ca eu personal, de cand sunt inscrisa (ianuarie 2010) imi ,,ghidez’’ vacantele in functie de ce se scrie despre un loc anume, schimb pareri cu cei care ,,au fost acolo ‘’-nici nu ma gandesc sa merg undeva sa ma cazez fara sa citesc dinainte ce anume s-a scris despre acea zona. Si recunosc ca acest site m-a ajutat f. mult atat pe mine cat si pe familia mea.

Mult succes pe mai departe tuturor!!!

Colegii cu care am schimbat ,,un pahar de vorba “ sunt:

-3 nov. 2011: Cornel Bociort- sosit din Timisoara ; @ileanaexperta; @trandafir1970; @ionescunic; @amerosrl; @ mecut –care chiar daca este din Ploiesti a venit special sa ne cunoasca si am aflat la plecare ca este si ziua ei, drept pentru care ii mai spun inca o data La Multi Ani! ; @ BOGDAN DSN; @ santana; @jonnyredlabel - care a venit din Giurgiu, si a mai fost un coleg mai nou inscris, regret ca nu am retinut numele, poate ma ajuta colegele celelalte.

- 4 nov. 2011: Cornel Bociort; @santana; @magdalena; @ela7 ; @vladex; @trigri; @dragos.

Toti sunteti niste oameni deosebiti si ma bucur nespus ca am avut placerea sa va cunosc. Sper totusi sa nu fi uitat pe cineva.....

Va doresc tuturor mult succes in continuare si la cat mai frumoase impresii pe AFA!!!

Trimis de adryana in 05.11.11 21:47:47
Validat / Publicat: 05.11.11 23:34:39

VIZUALIZĂRI: 2138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 eu, alaturi de @amerosrl ( cu bluza rosie ).
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

hlli
[05.11.11 23:50:55]

@adryana, si uite asa, prin pozele vizualizate, mi-am inchipuit si eu ca am facut cunostinta cu citiva membri AFA.

Multumesc!!!

[05.11.11 23:53:49]

sper sa va bucure cele cateva randuri si poze, mai am niste poze de pus, in curand, cu cei cu care m-am intalnit pe 4 nov.

mirmicu
[06.11.11 00:48:00]

Ma bucur sa-i vad pe colegi, chiar daca nu i-am cunoscut personal, ii salut pe aceasta cale si regret ca n-am putut sa ajung. Eh, poate data viitoare...

Multumim mult pentru poze.

georgiana
[06.11.11 07:39:08]

Multumim pentru review!

E bine cand se mai gandeste si cineva la cei de departe, la cei ramasi acasa. Multumim si pentru fotografii.

Eu am avut placerea, cu alte ocazii sa-i intalnesc pe majoritatea din poze, dar recunosc din suflet ca m-am bucurat sa-i revad aici.

Mi-ar fi placut nespus sa fiu si eu cu voi acolo, dar dat fiind faptului ca ne despart 630 de km, ma voi multumi cu vestile si fotografiile voastre.

Asta... doar pana la urmatoarea mare Intalnire AmFostAcolo, pentru ca eu cred ca la anul, daca vom fi cuminti... poate face Cornel ''o magie'' si ne indeplineste acest vis.

@Adriana,ai uitat sa scrii ca a fost si @Lizuk.Stiu ca a fost,pentru ca scris ieri ceva pe blogul AFA.

@Mecut,

La multi ani si din partea mea!

[06.11.11 07:51:54]

sunt convinsa ca in zilele de sambata si (azi) -duminica, ultima zi, cand eu nu voi mai putea ajunge acolo, vor mai ajunge si alti colegi de-ai nostri. Eu doar cu acestia am avut sansa sa ma intalnesc, dar poate ceilalti au mai facut fotografii, ii rog si pe ei sa le ataseze si sa ii aminteasca pe cei cu care au avut placerea sa se intalneasca. Numai bine va doresc la toti!

[06.11.11 09:56:31]

sper sa va placa pozele, poate mai sunt si alti colegi care au mai facut poze in lipsa mea, ne-ar face mare placere tuturor sa le vedem si pe acelea. Eu astea le-am facut, astea vi le arat cu mult drag tuturor.

roth
[06.11.11 11:05:33]

Buna @adryana, regret ca nu am reusit sa te prin si sa te cunosc personal insa cu siguranta va fi... " odata viitoare"

Ma bucur insa ca ai scris, asta pentru a alina "oful" colegilor care nu au putut veni si care sorb cu nesat orice informatie daruita de noi.

Ca si tine am avut bucuria sa cunosc destui colegi, nu am numarat cati, insa stiu sigur ca sunt destui celor carora le-am strans mana intr-o prezentare sincera si prieteneasca. Am avut nespusa bucurie sa stau la masa alaturi de ei si sa ne cunoastem "live" sa descoperin si in realitate faptul ca ne leaga o frumoasa pasiune: CALATORITUL.

Sper ca si azi, in ultima zi sa pot intalni si alti "scriitori" AFA.

[06.11.11 11:29:34]

Multumesc ca ai postat si poze. Eu doar am scris si nu am reusit sa adaug si cateva imagini, pt ca @Dragos mi le-a trimis, asa cum am mai spus si intr-un ecou la review-ul meu, intr-un "hal" mult prea complicat pt mine sau pentru laptopul meu care nu are instalat tot ce trebuie pt a "citi" orice! Oricum, bine ca ai putut sa pui tu poze!

As vrea totusi sa-ti spun ca tipii aia doi despre care tu ai scris ca faceau reclama Hunedoarei, nu sunt altii decat "crainicii" Cetatii Sighisoara. Oricine, care a fost la Sighisoara, ii stie. Cel mai tinerel este actor si are aceasta "misiune" de sapte ani. Poate ca cei de la Hunedoara doar i-au "inchiriat" pentru acest Targ?!?!? ...

[06.11.11 11:33:02]

@ela7, se poate, e greu sa cred ca am facut eu o confuzie, dar era un vacarm acolo in zona aceea tocmai datorita lor, ca strigau si bateau la tobe intr-una.

[06.11.11 12:12:40]

Deci, daca nu-i cunosti, am tras concluzia ca nu ai fost la Sighisoara. De aceea, iti recomand sa-ti duci "printesele" in frumoasa cetate, caci merita pe deplin. Ca, doar nu degeaba e din 1999 Obiectiv din Patimoniul UNESCO!!! Am vrut sa scriu si eu despre Sighisoara, in care am fost de trei ori doar in vara aceasta, dar am vazut ca mi-au luat-o altii inainte, cu mult. Deci, ai de unde sa te inspiri. Numai bine si... spor la scris!

Andox
[06.11.11 12:19:47]

Asa este, cei din pozele 50,60 si 61 sunt tobosarul si strajerul cetatii Sighisoarei. Marca inregistrata.

@ela7, chiar daca au scris altii despre Sighisoara, eu astept sa-ti citesc impresiile despre oras. Niciodata nu este scris prea mult despre Sighisoara

@adryana, multumesc pentru impresiile si pozele de la targ.

[06.11.11 12:31:17]

@Andox multumesc pentru incurajari. Daca promiti ca citesti, o sa ma straduiesc sa scriu. ))

[06.11.11 18:11:16]

Buna, sunt Anna, scuzati-ma ca am lipsit de la adunarea regala

[06.11.11 20:11:44]

@costin1968: de data asta te scuzam, dar... sa nu se mai intample!!! )))

[06.11.11 20:32:47]

@ela7: Ok!! (Sunt Anna) Scuzati-ma ca am lipsit! Data viitoare voi fi acolo, dar stiti voi... teme scoala! (iertati-l pe tatal meu, a avut ganduri pasnice!)

leonmaximilian
[07.11.11 10:36:25]

Mi-am facut si eu timp Sambata 05.11 pentru a vizita standul AFA, unde ma bucur ca l-am cunoscut personal pe Domnul Cornel dar si pe alti colegi care ne incanta si totodata ne informeaza despre destinatiile preferate pentru concedii sau excursii.

Am stat putin de vorba cu cativa dintre ei cu nespusa placere, pacat ca nu am putut sta mai mult (atat cat imi doream) dar fiind sambata aveam si ceva probleme personale de rezolvat in capitala (eram cu sotia si baiatul).

Sper sa existe o data viitoare... unde sper sa pot petrece mai mult timp in cadrul acestei comunitati de... CALATORI PASIONATI.

krisstinna
[07.11.11 11:12:19]

Iti multumim pentru foto si impresii, ma bucur ca v-ati intalnit, regret ca nu am ajuns, insa cea mai mare satisfactie a fost aceea ca, vizionand pozele mi-am dat seama sa toti membrii AFA prezenti sunt oameni intre doua varste, ca si mine, adica oameni seriosi, nu pusti.

Va multumim tuturor pentru ca ATI FOST ACOLO, ca ne-ati reprezentat exemplar.

De cand sunt in aceasta comunitate AFA am primit cele mai frumoase cadouri: impresii si sugestii ale oamenilor obisnuiti, cu scaun la cap, oameni cu drag de a scrie, oameni care aleg sa impartasesca ganduri frumoase pentru prieteni ,,virtuali ,,

Ma bucur sa va cunosc, astept impresiile voastre despre calatorii, gandurile si sentimentele, pataniile si parerile tuturor celor care calatoresc in lumea larga si nu numai.

Multumim D-lui Cornel, fara de care toate acestea erau inexistente...

santana*
[07.11.11 11:24:41]

@costin1968

Bre, "sîntana" sînt de fapt eu, poate nu ai înţeles... Mi-aţi mai pus şi moaca prin poze să nu mai înţeleagă lumea nimic. În tot cazul am o nelămurire: în PO36, de la stînga la dreapta ar fi @Marian Badea, domnul cu barbă, Adryana, Trandafir şi Ileana, apoi? E Oly-oly cumva, domnul Olimpiu, adică? Că cu ochii pe paparaţii de la stand am pierdut multe, inclusiv cadînele care făceau pe dansatoarele japoneze.

[07.11.11 13:57:20]

bun gasit din nou @santana. In pozele 34 si 36 de la stanga la dreapta sunt @jonnyredlabel, cu camasa mov si in celalalt capat e un coleg mai nou, adica @oly-oly, imi pare rau ca uitasem pe moment, iti multumesc ca mi-ai reamintit numele lui .

Flaviu
[07.11.11 17:00:47]

@Adryana

Regret ca nu ne-am intalnit, poate data viitoare.

@Santana

Unde ai vazut matale femei la standul Japoniei?! Nu ai vazut ca toate erau deghizate in barbati? Sau asa arata sexu' frumos in Tara Soarelui Rasare?

Cine e Marean Badea, vreun coleg nou inscris? Ce a publicat si cand?

trigri
[07.11.11 18:33:38]

@adryana: esti o draguta si ai un talent scriitoricesc nemiapomenit. Imi pare rau ca n-am putut sa stau si eu mai mult la stand cu voi; dar si atat cat am fost prezenta acolo, mi-a facut o reala placere.

[07.11.11 21:53:31]

@santana draga,

Vorba fii-mi "tata e nevinovat", Anna (fiica-mea) e un fun undercover, dar nu-i lipseste tupeul... si se baga si scrie ecouri... v-am avertizat la Targ ca sunt terorizat... n-ati crezut...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[07.11.11 22:00:50]

@costin1968: asa cum ti-am spus: o asteptam si in calitate de povestitoare!

[08.11.11 08:02:43]

@Dragos,

Cu multumiri de... tata!

[06.12.11 16:33:44]

fiindca azi e Sfantul Nicolae, doresc sa urez tuturor colegilor mei de pe AFA care poarta acest nume frumos-Nicolae, Nicu, Nicoleta, Niculina, multa sanatate, multe bucurii alaturi de cei dragi si un AN NOU cu multe vacante frumoase. LA MULTI ANI!!!

si as dori sa ascultam impreuna o melodie veche dar deosebita, pe care v-o dedic de ziua voastra, prin intermediul acestui review al meu:

Zucchero-Diamante@Randy Crawford.

youtu.be/UhxWgV2lOVs

multumesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

adryana, costin1968, ela7, Flaviu, georgiana, hlli, krisstinna, leonmaximilian, mirmicu, roth, santana*, trigri
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.07557201385498 sec