ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2011
ÎNSCRIS: 13.08.10
SEP-2011

Corfu, s'agapo poli

Songs from CORFU - Traditional

Acum cativa ani am hotarat impreuna cu sotul meu sa incercam, pe cat posibil, sa ne petrecem concediul intr-o alta tara, dar de fiecare data alta pentru a vedea cat mai multe si mai diferite locuri. Astfel anul acesta a venit randul Greciei si odata ajunsi acolo, toate planurile noastre pe termen lung au fost date peste cap pentru ca ne-am indragostit iremediabil de aceasta tara si suntem hotarati sa revenim. Speram sa se rezolve problemele pe care le au pentru ca mai sunt atat de multe si de minunate locuri de vazut.

Prima noastra alegere a fost Corfu, minunata insula. Am ales luna septembrie si bine am facut pentru ca am avut o vreme minunata: 32-35 grade in aer ziua, in jur de 24-26 seara iar apa cum nu se poate mai buna 24-25 de grade.

Am hotarat sa mergem cu autoturismul personal si sa vizitam si Meteorele in drum spre Corfu. Am plecat din Ploiesti aproximativ pe la orele 20.00, am intrat in Bulgaria pe la 22.00 si am iesit dimineata la 6.00. Traversarea Bulgariei noaptea a fost cea mai proasta decizie pe care am luat-o. Trebuia sa urmam sfaturile lui @ionescunic. Nu am avut niciun fel de incident, cu toate ca erau destule echipaje de politie, dar a fost foarte obositor pentru ca drumurile sunt extrem de prost semnalizate si vizibilitatea lasa de dorit. Apoi odata intrati in Grecia a fost parfum. Am mers pe Egnatia Odos si am fi tinut-o teava pana la Igoumenitsa daca nu am fi vrut sa vedem Meteorele. Aici am ajuns pe la 11.00 si am avut cazare in Kastraki, la Pyrgos Adrahti, dar am sa va povestesc intrun alt review despre hotel. Am parasit Kastraki a doua zi dimineata pe la 10.00, profund impresionati de frumusetea locurilor si bucurosi ca le-am inclus pe traseul nostru si ne-am indreptat catre Metsovo unde ne-am intepat din nou in autostrada Egnatia. Pe la 12.00 eram deja la Igoumenitsa si la 12.45 am avut feribot spre Lefkimi. L-am luat pe acesta pentru ca era primul care pleca si pentru ca am economisit 18 euro (am platit 38 de euro pentru masina si doua persoane in timp ce pentru Kerkira am fi platit 56 cred), in schimb nu dadeau bilete dus-intors (am inteles abia la plecare de ce nu au facut-o). Dupa aproximativ o ora eram in Lefkimi, un port foarte mic. Am coborat repede, feribotul fiind micut nu au fost nici masini prea multe. Ne-am orientat dupa afisul cu programul feriboturilor pentru intoarcere si apoi am intrat intrun magazin Lidl care se afla cam la 4 km de port pentru a ne face aprovizionarea. Cazarea pe care ne-am luat-o in statiunea Agios Gordios, la Sea Breeze, era cu self catering si am cumparat cate ceva pentru micul dejun: o cutie cu branza feta (intre 11-14 euro/kg), un borcan de masline (2,69 euro), apa plata si minerala (1,90 euro/bax) etc. Preturile erau similare cu cele de la noi daca nu cumva mai mici, berea de exemplu pleca de la 0.33 euro si ulei de masline extravirgin de la 4euro/sticla. Dupa ce am rezolvat-o si cu piata, am introdus Agios Gordios pe GPS si ne-am continuat drumul.

Ei, incepand de aici a inceput sa ni se dezvaluie insula Corfu in toata splendoarea ei. Privind leandrii, plantele de yuca inflorite si vestitele flori de hartie de pe marginea drumului, poate putin uscate de soare, la inceput de septembrie, ne-am imaginat cum arata vegetatia aici in mai, iunie si explozia de culori care-ti bucura privirea. Drumul nu foarte ingrijit, e adevarat, cu plante crescute alandala pe marginea drumului impodobite pe ici colo cu cate un pet sau o hartie (din acest punct de vedere semana cu drumurile de la noi), a inceput sa se ingusteze pe masura ce ne deplasam din ce in ce mai mult. Am trecut prin vreo doua satuce pitoresti (fiind ora amiezii nu era nici tipenie de grec pe strada). La un moment dat drumul s-a tot strans pana a ajuns la nivel de poteca asfaltata si am intrat intr-o padure de maslini mari cat nucii de la noi. Nu aveau nici o legatura cu maslinii pe care ii stiam noi din alta parti. Sub maslini erau lasate plasele pentru momentul recoltatului, stranse in suluri mari. Corfiotii spun despre ei ca se poarta cu maslinii precum se poarta cu femeile. Aici nu se bat crengile pentru a cadea maslinele ci se prinde de trunchi un motoras care, prin vibrare face ca maslinele sa se scuture si sa pice pe plasele intinse dedesubt. Drumul prin acea padure de maslini ne-a scos dupa scurt timp pe coasta insulei, cu padurea de maslini in stanga si cu minunata si ametitoare priveliste asupra marii, undeva jos, in dreapta. Albastrul acela ireal ne-a facut sa constientizam si “sa simtim Grecia” cu adevarat.

La cateva minute am intrat in Agios Gordios, dupa parerea mea cea mai frumoasa statiune din Corfu: cu taverne minunate, cu plaja de nisip (e adevarat nu foarte lata si cu ceva pietricele la intrarea in apa), cu intrare lina in mare si cu un peisaj superb. Cat despre cazarea minunata pe care am avut-o la Sea Breeze voi reveni cu un review dedicat.

Dupa ce ne-am lamurit in legatura cu drumurile foarte inguste din insula si despre cum circula grecii (nu era o masina care sa nu fie “ciobita”) am hotarat sa lasam masina noastra sa se odihneasca (o Octavia breack este uriasa pentru stradutele din Corfu) si sa cautam alte mijloace sa ne deplasam pe acolo. Si pentru ca ma documentasem pe AFA, stiam ca se organizeaza excursii in fiecare zi, in diferite destinatii printr-o agentie de turism romaneasca in parteneriat cu o agentie de acolo. Am contactat agentul lor de acolo si am optat pentru Marele Tur al Insulei. Avantajele acestei excursii au fost ca am vazut cateva locuri care meritau vizitate fara sa “bajbaim” noi, am calatorit comod cu autocarul fara a fi stresati de riscurile vreunui incident cu masina noastra si am avut ghid roman care ne-a vorbit in permanenta si care ne-a povestit o groaza de lucruri.

Ca obiective in acest tur sunt Palatul Achilleion al Imparatesei Sissi, apoi vizite in capitala Kerkira la manastirea Vlaherna, la biserica Sfantul Spiridon urmate de o ora plimbare in zona pietonala a orasului, un alt popas il constituie o distilerie de kumkuat, dupa care se urca la Bellavista, unde se poate lua masa si admira peisajul panoramic asupra Paleokastritsei. Se coboara apoi in statiune unde exista optiunea de a vizita grotele cu vestitul ”submarin galben”contra sumei de 10 euro de persoana. Aici am declinat pentru ca au ingramadit turistii din doua autocare pe acel micut submarin, in conditiile in care jos nu intrau decat 15 persoane si se cobora prin rotatie. In schimb, cat si-a facut numarul submarinul, noi am negociat si, pentru 30 de euro, am luat “un taxi boat” care ne-a plimbat pana la Grota Nausicai, ne-a bagat cu barca in grote si ne-a aratat corali mov si a fost mult mai placut si mai comod si am fost la timp la autocar, atunci cand a revenit submarinul. Pe final am vizitat si manastirea din Paleokastritsa.

Statiunea are, e adevarat, de departe cele mai spectaculoase peisaje dar dezavantajele sunt apa mult mai rece si lipsa plajelor de nisip.

Seara pe la 18.30 am revenit la noi in Agios Gordios.

Nu ne-am deplasat foarte mult in concediul acesta pentru ca am vrut sa ne si odihnim putin iar Agios Gordios este perfect din punctul acesta de vedere: are si plaja frumoasa, taverne cu mancare buna, o straduta cu magazine si aici poti admira seara cel mai frumos apus.

Insa ne-am mai dedicat o zi pentru Kerkira intrucat in tur nu am petrecut decat vreo doua ore in capitala, putin din punctul nostru de vedere pentru un oras atat de frumos. Asa ca intr-o dimineata am pornit spre centrul de inchirieri ATV-uri hotarati sa contractam unul pentru o zi de plimbare. Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am plecat de acolo intrun bugster, o masinuta in miniatura, un soi de cart as zice foarte haios.

Ne-a placut teribil cand am vazut-o si ni s-a parut mai usor de manevrat, basca nu mai eram nevoiti sa purtam casti la 35 de grade. Am plecat initial spre Pelekas, un sat foarte frumos care se afla in apropiere pentru a urca la Tronul Kaiserului, un punct de observatie special amenajat in urma cu mai bine de 100 de ani de unde se poate vedea intreaga insula, dar si malul continental si chiar Albania. Am admirat si plaja din Pelekas care este de o frumusete rara si am plecat apoi spre Kerkira cu impresionanta viteza de 25 de km/ora. Dupa ce am parcat regulamentar undeva aproape de Vechea Fortareata, am luat la picior centrul vechi al orasului. Aici troneaza biserica Sfantul Spiridon, protectorul corfiotilor. Are o turla inalta de 47 de metri si, din respect pentru sfant, nci o cladire de pe insula nu trebuie sa depaseasca aceasta inaltime. Venetienii au fost cei care au cucerit aceasta insula si si-au pus amprenta puternic in ceea ce priveste arhitectura orasului. Zona pietonala cu magazine este parca o copie a Venetiei, lipsesc doar canalele.

De aici, din Kerkira am cumparat si suvenirurile pentru acasa intrucat erau mai ieftine si oferta era mult mai variata decat in Agios Gordios.

Cam acestea au fost plimbarile noastre prin Corfu in cele 9 zile petrecute acolo. Am plecat hotarati sa revenim pentru ca ne-au ramas o groaza de locuri de vazut: croazierele Paxos, Antipaxos, Parga, plajele de la Glifada si Canal D'Amour, o zi de petrecut la aquapark etc.

Sigura surpriza neplacuta am avut-o la plecare cand, odata ajunsi in Lefkimi am aflat cu stupoare ca s-au anulat cursele de feribot si ca trebuie sa mergem in Kerkira, fara nici o alta explicatie. Nu stiu, poate ca fiind deja in 14 septembrie, sau poate pentru ca era miercuri si seriile de turisti se schimba in general lunea, nu prea mai aveau clienti si atunci nu mai porneau un feribot pentru doua, trei masini. Asa ca am plecat spre Kerkira de unde am luat feribotul fara probleme.

Am ajuns la Serres aproape de granita cu bulgarii, in jur de orele 20.00 si ne-am cazat pentru o noapte la hotel Alexander, in conditii super ok, unde facusem rezervare in prealabil. Adoua zi ne-am continuat drumul prin Bulgaria fara probleme, de data aceasta pe lumina.

Si asa, vacanta noastra cea planificata si asteptata de cateva luni, a zburat cat ai clipi lasandu-ne, in schimb, amintiri de neuitat.

Trimis de mirmicu in 04.11.11 20:15:21
Validat / Publicat: 04.11.11 21:15:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe plaja din Agios Gordios, seara

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.11.11 06:17:58]

Un review foarte bun, din care as vrea sa citesc mai multe in fiecare zi, asa ca astept continuarile promise.

Sincer ma bucur ca vacanta a fost una reusita, pentru ca aveam ceva emotii!

Insula e minunata si trebuie descoperita pas cu pas, eu voi reveni sigur in Corfu si pentru a 3 si a 4 oara si cine stie poate ma mut aici de tot.

irinuca*
[05.11.11 08:13:45]

Un set de impresii care imi intareste convingerea ca e mai bine sa mergi in concediu in grup mai restrans, ca altfel risti sa pierzi o gramada de locuri minunate, cum am facut noi. Drept e ca 7 zile sunt prea putine pentru Corfu

[05.11.11 09:20:55]

melodia atasata se poate schimba/sterge!

gheisa
[05.11.11 11:00:42]

@mirmicu: pentru peisajele astea superbe si unice, cred ca as putea trece usor peste dezavantajul de a nu avea plaje cu nisip. Am fost si in Muntenegru, nici acolo nu erau plaje cu nisip fin, doar in Ulcinj, ci nisip amestecat cu mai mult pietris in unele locuri, pietre sau chiar bolovani in altele: D, dar pana la urma mi-am schimbat parerea si nu mai consider plaja cu nisip drept un criteriu pentru a alege o statiune, un hotel etc... Frumusetea locului, a peisajului, atmosfera pe care o gasesti acolo, compenseaza acest "dezavantaj" pentru unii.

Pozele cu apusurile sunt superbe, de fapt toate pozele surprind intr-un mod placut cate ceva. Prin acest rw ai contribuit si tu, la fel ca si altii, la dorinta mea arzatoare de a vedea Corfu. Sper ca voi ajunge sa spun si eu amfostacolo...

Felicitari!

[05.11.11 12:00:40]

Va multumesc mult.

@ionescunic, imi pare rau ca nu am ascultat sfaturile unui "veteran" in ceea ce priveste traversarea Bulgariei, ne facusem planul astfel incat sa ajungem dimineata la Meteore pentru a avea timp sa vedem ceva pe acolo. Asta e, data viitoare mergem direct fara abateri si cu siguranta nu vom mai circula noaptea prin Bulgaria.

@irinuca,

eu prefer sa merg doar cu sotul meu care-mi este si cel mai bun prieten si care este in asentiment cu mine in ceea ce priveste programul unui concediu. Cand mergi in grup mare exista riscul ca ceea ce-i place unuia, pe altii sa nu-i incante.

Annisia, marele dezavantaj pentru mine la Paleokastritsa nu era neaparat lipsa nisipului, cat apa mult mai rece.

@webmaster, multumesc pentru melodie, este superba.

[05.11.11 12:11:13]

@webmaster13: scuze, n-am observat ca sunt mai multe cantece, sunt superbe.

Am avut o seara greceasca la Sea Breeze, unde am fost cazati, si s-a dansat pe unul din aceste cantece corfiote.

M-ai facut sa retraiesc momentul. Poate la urmatorul review voi atasa si un filmulet, daca este posibil.

Bacardi*
[04.09.12 14:36:37]

Intrebare

Cit a costat inchirierea minunatiei de bugster?

Multumesc,

[04.09.12 15:49:53]

A fost 40 de euro/zi. Noi nu ne prea pricepem la negociat, atat au cerut, atat am dat. Am alimentat max. 5 litri, cu care ne-am fatait de la Agios Gordios la Pelekas si apoi in Kerkira si inapoi.

Bacardi*, gheisa, irinuca*, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: