ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2011
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 26.08.11
    JUL-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

The Convent Hotel Amsterdam – MGallery collection, un hotel de 10 stele!!

Waiting For You -

The Convent Hotel Amsterdam – MGallery collection, un hotel de 10 stele!!

31.10.2011

Am stat in Amsterdam in 3 hoteluri.

Am vrut sa incep sa va povestesc despre un altul, dar cred ca am uitat stick-ul la servici si asa ca… acel rew… maine!!

Asadar azi am sa va povestesc despre The Convent Hotel Amsterdam – MGallery collection, unde am stat doua nopti, intre 30.07 – 01.08 2010.

Am facut rezervarea prin booking.com in data de 19.01.2010, pentru o camera twin clasica platind 258 euro, la fata locului.

In camera am stat doi adulti si un copil, copiii sub 12 ani fiind cazati gratuit in pat cu un adult. Dar credeti-ma, nu este o problema. Paturile sunt atat de mari incat, pot dormi si doi adulti intr-unul.

Hotelul face parte din lantul hotelier Accor si se afla situat la adresa: Nieuwezijds Voorburgwal 67,1012 RE Amsterdam.

Este un hotel de 4 stele (chiar le are!!) si este ideal pentru o sedere in Amsterdam atat datorita amplasamentului, cat si datorita raportului excellent prêt / calitate. Asta daca rezervarea se face din timp.

Aflat la jumatatea distantei dintre Piata Dam si Gara Centrala, majoritatea obiectivelor turistice din Amsterdam sunt ori foarte aproape, ori usor accesibile.

Prin fata hotelului trec mai multe tramvaie, dintre care tramvaiele 2 si 5 ajung pana in zona muzeelor Van Gogh, Rijksmuseum, Heineken Experience, Muzeul Diamantelor, etc.

Deasemenea este aproape de canale si este pacat sa nu cumparati o croaziera, caci locul de imbarcare este chiar vis-à-vis de gara.

Va sugerez sa mergeti in croaziera pe canale in asa fel incat sa o incepeti ziua (sau pe inserate) si sa o terminate noaptea, cand canalele au un farmec aparte.

Hotelul este usor accesibil de la aeroport, caci din Gara Centrala un tren duce direct la aeroportul Schiphol, iar pana la gara sunt 5 minute pe jos.

Hotelul nu dispune de restaurant, dar puteti servi micul dejun tip bufet, care este mai mult decat indestulator. Si pentru toate gusturile.

Cat priveste celelalte mese, oricum nu stateati in hotel toata ziua nu? si sunt restauranmte in Amsterdam… o gramada! Singurul inconvenient ar fi pentru cei cu masina, caci hotelul nu dispune de parcare proprie. Cladirea in care functioneaza hotelul este foarte eleganta si a fost construita in secolul al XVII-lea. Dar asta nu dauneaza calitatii hotelului. Holul de la intrare este spectaculos: ai impresia ca esti intr-un conac vechi si bine intretinut. Doar liftul modern iti aduce aminte unde te gasesti de fapt.

La sosire am dorit sa platesc integral cazarea, dar totusi mi-a fost solicitat un card pe care sa mi se blocheze o suma de 100 euro, suma ce urma sa-mi fie deblocata in cazul in care nu cheltuiam nimic (la bar, etc). Am ales sa depun suma in numerar si mi-a fost returnata la plecare. Personalul de la recepptie a fost foarte amabil. Camerele sunt foarte mari, mobilate cu mult bun gust intr-un stil clasic, in ton cu intregul hotel. Baia este decorata cu faianta olandeza, alb cu albastru si este dotata cu absolut tot ce-si poate dori chiar si cea mai exigenta persoana, cosmetice de foarte buna calitate. Prosoapele si cearceafurile au fost schimbate in fiecare zi.

Peste tot sunt covoare, moi si pufoase.Oricum totul in hotel era nou. M-am simtit foarte bine si va recomand cu caldura acest hotel.

Puteti gasi mai multe amanunte pe site-ul accorhotels.com, sau accesand site-urile de rezervari.

Trimis de a.sr* in 31.10.11 22:46:43
    Validat / Publicat: 01.11.11 06:49:17
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 2392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a.sr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 aceasta este intrarea in hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 154.00 EUR pe cameră

[02.11.11 10:33:06]

Melodia atasata poate sa fie inlocuita/stearsa!

a.sr*AUTOR REVIEW
    [02.11.11 19:43:43]

@webmaster13:

multam fain!

alex_iasi
    [27.11.11 19:44:13]

atat de multe voturi f bune si nimeni nu s-a indurat sa te felicite pentru postare. am sa o fac eu, plus un vot. felicitari!

a.sr*AUTOR REVIEW
    [27.11.11 21:50:13]

@alex_iasi:

multumesc frumos!

hotelul le merita cu prisosinta!!

a.sr*, alex_iasi
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Convent Hotel: