ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2009
ÎNSCRIS: 05.07.09
AUG-2008
[?] AD. + 2 COPII

Cele mai frumoase zile

In 2008, luna august am fost 4 persoane la budva, la "plezneala", adica ca la noi la mare, la particulari, cei care stau la intrare in Budva, cu cheile in mana, langa drum. Fiti linistiti ca gasiti cazare la apartamente cu utilitati, la pretul de 55 de euro/noapte (noi acum doi ani am gasit cu 50 euro). Deci, noi am plecat din Timisoara la inceputul lunii august (apa e calda atunci). Am mers prin Stamora Moravita, Beograd, Budva (traseul s-a scris) noi am mers in doi ani la rand prin doua vami diferite intre Serbia si Muntenegru, tot prin canionul Tara am trecut, merita sa experimentezi asa ceva, daca n-ati stiut e al doilea cel mai mare canion din lume, dupa cel american... Am intrat in Budva si de pe munte si din tunelul lung de citiva kilometri, tot acolo ajungi. Dar peisajul ce ti se deschide privirii de sus, merita, eu il am pe telefon ca fundal, linia care uneste cerul cu marea e greu sesizabila... iti taie respiratia!

Deci, vreau sa spun ca mergi cu omul cu cheile, costa maxim15E/zi, noi mai mult de 55/4 persoane/zi n-am dat. Ne-a dat cheile, am mai platit taxa de statiune, 10E, am negociat cu el, i-am zis ca nu dau pentru toti. De ce? Pentru ca particularii oricum nu-ti dau chitanta si nu cred eu ca ei declara ca m-au cazat pe mine acolo, in locuinta lor. In fine, va spun ca pe noi, 4 persoane adulte, ne-a costat excursia asta, cu transport cu tot, 800 euro, incluse fiind cumparaturile, adica 4 bax de zahar, detergent, lichioruri, dulciuri, vegeta, etc. poate nu credeti, hai sa detaliez: pentru 4 persoane: cazare: 9 nopti *55Euro = 505 (cu taxa de statiune), in fiecare zi 20Euro pe mancare = 180E, restul pe benzina si cumparaturi (ce-i drept, am avut plinul facut la Timisoara). Daca se indoieste cineva ca nu mananci destul de 20 de Euro/zi, aflati ca am mai facut si o excursie pe mare din banii de papa. Altceva: nu ne-am zgarcit, noua ne-a fost dor sa mancam sarbeste, asta inseamna ieftin: la plaja, "varivo'la autoservire, inghetata si apa de la cativa pasi mai sus de plaja, e la jumate pret, seara, superminunatul lor burek cu branza sau carne, langa o bere rece la sticla de la alimentara, nu de la restaurant, pret0. 7E, fata de 3 E dincolo. Eu am avantajul ca ma descurc in sarbeste, dar vorba sotului meu, la ce sa merg in alta parte, cand aici, fara sa stiu limba, pot sa-mi iau cea mai buna placinta din lume si o bere buna, stiu de unde, in rest, pizza la 1E, daca n-o iei de pe plaja...

Te plimbi, te relaxezi, stai pe sfoara dintre geamanduri cu orele si sapcalaul pe cap si te uiti pe fundul apei. Ca-l vezi... N-am mers prin restaurante, ca stiu cum e si am preferat sa ne plimbam seara sau sa facem baie noaptea in mare... N-am inchiriat nici sezlonguri, ca am avut cearceaf, umbrela am avut de acasa, au mai luat copii cate ceva de la chinezi, ce luau si de pe Brancoveanu.

In concluzie, luati-va familia, iubita, prieteni, sau ce aveti mai drag, 1000 de euro pt. 4 persoane (sa aveti la voi), urcati in masina la 1 noaptea, luati traseul de pe acest site, de pe forum, sau internet, aveti grija cu nervii in Beograd, ca noi mereu ne ratacim, nu cautati autobandurile (autostrazi), detectorul de radar il tineti pe bord, uneori in mana, ca nu e voie, pus pe "city" ca politaii stau cu radarul in mana la curbe, in rest D-zeu va arata raiul daca aveti ochii sa vedeti.

Pe 3 august eu decolez cu doua masini, abia astept. Cu curaj si bani putini va asigur ca veti avea un concediu de vis, bineinteles daca nu sunteti VIP...

Cu drag, va doresc VACANTA PLACUTA!

Trimis de kamel7 in 05.07.09 23:52:13

VIZUALIZĂRI: 4322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kamel7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dany1711tm*
[13.07.09 15:53:51]

oameni buni sa nu mergeti cumva in sutomore k este dezastru arata k dupa bombardament si este totul vechi si in stil comunist o sa revin cu detalii

HoratiuR
[09.07.11 01:08:39]

Ceau Kamel7, am cateva intrebari:

trebuie viza pt. Budva?

in ce moneda platesti?

unde e schimbul cel mai bun daca nu se plateste in euro?

parcarea la particulari se plateste?

Multumesc,

dany1711tm*, HoratiuR, kamel7