ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 20.03.09
    JUN-2009

Un vis devenit realitate (1+2)

Am petrecut in acest hotel 8 zile de vis si as dori sa va dau cateva referinte despre el, dupa ce am studiat comentariile turistilor la alte hoteluri, fiind convinsa ca am facut cea mai buna alegere.

La intrarea in hotel am fost serviti cu un BUZLAS (o bautura racoritoare a lor), am pus 5 euro in pasaport si ni s-a dat camera matrimoniala (cereti asa ceva si n-o sa va para rau, e de vis, pat rotund, lenjerie rosie, satinata, cada cu jacuzii, cabina de dus, sampon. gel creme, etc), am coborat la bar, am intrebat ce putem servi si ni s-au aratat toate bauturile, adica coktail-uri (va recomand SEA LIGHT DREAM si SEX ON THE BEACH, ptr femei), diferite tarii ptr. barbati.

Curatenia in camere se face zilnic, se umple barul. AC e OK; aveti 2 prosoape verzi ptr. plaja care le puteti schimba zilnic intre orele 10-12 la centrul SPA, baie turcesca, sa nu o ratati, 4 baruri unde sunteti serviti oricand, la orice ora, hotelul avand UAL, este bine de stiut ca se gaseste mancare si intre orele 24 - 5 (vreo 3-4 feluri)... ... revin... ...

----

Am revenit, scuze, nu prea ma descurc sa scriu... ... Toata lumea intreaba de mancare, stati linistiti la acest hotel aveti super mancare si mai ales GRATAR in fiecare seara (piept de pui delicios, peste de tot soiul, miel) salate simple, cu pui cu peste, cu vita, fasole boabe (de care nu prea se atinge nimeni), mancare gatita, legume simple si umplute, fructe si dulciuri. Daca nu va place ce aveti la masa puteti servi la barul de afara kebab, pizza (numai la barul de la plaja) spaghetti, etc. Ptr bebelusi este si program special de masa, si chiar si o mica piscina. Bautura la masa o servesc ospatarii, apa, bere, vin (care este cam sec si trebuie sa cereti apa tonica, adica soda tonic la ei ptr vin, asa se numeste).

Seara de seara sunt spectacole de animatie, super, dupa care va puteti retrage la baruri cu muzica live, sau in clubul de noapte de care nu prea stie multa lume (club SERENA aflat langa restaurantul turcesc)

Trimis de doina in 05.07.09 23:17:14

VIZUALIZĂRI: 1952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera matrimoniala .
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)

doina [05.07.09 23:34:30] »

Sunt multe de spus, au mai spus si ceilalti turisti, dar puteti fi siguri ca ati ales locatia unui sejur de vis. Faptul ca timp de 8 zile nu esti obligat sa mai scoti bani din buzunar decat ptr un suvenir de la magazinele hotelului, ca poti manca si bea oricand si la orice ora, ca poti sta linistit la plaja fara sa ti se fure ceva, ca ai echipa de animatie si pe timpul zilei, ca seara nu te plictisesti niciodata, ca ai apa curata, topogane ptr copii si multe, multe altele, TOTUL FACE SA TE SIMTI IN PARADIS...

Va mai pot spune ca la fiecare bar veti vedea o cutie tip casuta pe care scrie TIP-BOX si in care puteti pune un banut ptr personal, e adevarat ca nu prea pune nimeni, dar noi le-am mai dat unor ospatari in mana cate 2-3 euro si eram serviti mai bine (adica bautura mai tare, pahar mai plin, si mai mult pe langa tine). Sa nu intelegeti gresit, ei nu cer, te servesc bine, dar sunt si ei oameni si alearga toata ziua pe 200 euro...

In speranta ca v-am fost de ajutor, ma retrag cu scuzele de rigoare, ca nu prea stiu sa scriu si astept intrebarile voastre cu placere... ...

SEJUR PLACUT

cristianford [06.07.09 21:02:25] »

Si eu plec pe 16 iulie acolo. Spune-mi te rog aceasta camera la ce etaj era? Daca mai ai si alte amanunte le astept cu placere.

cristianford [07.07.09 00:28:56] »

La restaurantele a la carte este cu plata? De cate ori le poti folosi?

bounceone [08.07.09 10:13:45] »

la restaurantele a la carte nu se plateste nimic dar trebuie sa iti faci rezervare cu o zi inainte. Poti merge la toate 4 dar o singura data la fiecare, daca ai cel putin 7 zile sejur. Recomand pe cel turcesc.

doina [08.07.09 15:31:04] »

Camera matrimoniala pe care am avut-o eu era la etaj 5, cu fata la piscina (2522), ptr restaurantele a la carte ti s-a spus mai sus, eu personal recomand pe cel pescaresc, unde am servit caracatita, calamari si un peste la gratar super (asta daca vrei sa gusti aceste fructe de mare delicioase), cel turcesc m-a dezamagit, multa tocatura f. picanta, adusa in mai multe randuri, in final mi-au placut niste aripioare picante, iar ca rachiu turcesc mie nu mi-a placut este acel UZO grecesc, daca il stii.

Nu uita de clubul de noapte si daca vrei bauturile mai tari cinsteste, un ospatar cu 1-2 euro si o sa vezi diferenta, eventual cauta-l la barul unde este, ei se rotesc la toate barurile, poti sa ti-i faci prieteni si cu o farfurie de gratar adusa pe ascuns, ii spui ca este ptr ei si sunt f. bucurosi (se pare ca nu beneficiaza de mancare, dar sunt controlati de superweseri)

De rest. chinezesc nu stiu, mi-a fost frica, iar cel italienesc - nu ma omor dupa spaghetti, oricum daca nu-ti place mancarea te poti duce sus la adevarata masa, sa nu intarzii la programare la aceste rest. (max 20 min) ca se anuleaza toata masa

doina [08.07.09 16:01:05] »

As mai avea ceva de spus - cred (dar nu stiu sigur, interesati-va) ca s-ar putea la mare sa aveti hidrobiciclete si canoe gratis in UAL, restul stiu ca se plateste.

De asemenea nu ratati acele branzoaice facute de o turcoaica in cortul ei, specifice lor. Eu am dat 4euro, pe drum, pe una fara sa stiu ca pot sa mananc cate vreau pe gratis.

La etaj 1 al hotelului este o cofetarie cu inghetata si prajituri pana la ora 21 (recomand eclere, daca prindeti) si mai in spate mai este un bar mai retras, si incercati si barul de la etj 1 de afara cu niste BALDACHINE, unde te relaxazi pe ele, asculti muzica, poti juca o carte si esti servit de ospatar... OFFFFFFFFFFFFF, ce mai viata...

Sper ca v-am fost de ajutor, eu nu am gasit impresii despre acest hotel si am plecat cu inima indoita, de aceea am vrut sa dau detalii... .Oricum camera matrimoniala e bestiala, te simti ca- n filme, mi-e dor deja de acest hotel

cristianford [08.07.09 18:27:13] »

Multumesc foarte mult pentru aceste extrem de utile informatii. Sper sa ajungi din nou acolo. Unde este cortul turcuaicei care face branzoaice?

doina [09.07.09 20:28:54] »

cortul turcoaicei se afla langa terenul de tenis, cobori primele scari catre plaja, apoi mai cobori alte scari si se afla barul de la plaja, apoi mai cobori alte vreo 2 pontoane, la alegere, ai gazon si ponton de piatra la sezloange. Daca nu ai copii e de preferat sa stai pe aceste pontoane (eu preferam gazonul) la plaja; pe sezloangele de la mare stau mai mult cei cu copii, e de inteles. La intoarcere iei minicarul, f dragut, care vine mereu, poti sa-l iei si la coborare. nu stiu ce sa-ti mai spun, vei vedea si voi astepta parerea ta la intoarcere. Mie mi-a placutf mult, nu am bravat nimic din tot ce am spus aici, eu am 2 copii (14 si 16 ) care s-au simtit super ,in voia lor , s-au imprietenit cu echipa de animatori, care sunt de gasca si fac totul, ca noi sa ne simtim bine. Apropo.... sa nu ratati nici un spectacol de-al lor, va amuzati si va binedispuneti, puteti participa la ele, si incep de la ora 20 ( ptr copii ) si apoi ptr cei mari , dupa care se duc la clubul de noapte. Noi nu ne-am plictisit cele 8 zile, ba parca n-am apucat sa ne bucuram de tot .BUCURATI-VA VOI...... DRUM BUN , ATI ALES BINE, STAI LINISTITI

cristianford [09.07.09 21:37:08] »

Multumesc pentru toate informatiile. La intoarcere o sa-ti spun cum a fost.

doina [12.07.09 09:13:21] »

sa nu uit sa va spun ca aveti si calculator cu net, langa cofetarie, noaptea e mai liber, si e... ... gratis, ca mai totul in acest hotel, cu exceptia tratamentelor SPA, si masinilor cu motor de la plaja

cristianford [12.07.09 10:07:47] »

Multumesc pentru toate informatiile. Si la cofetarie este gratis?!!? Daca da, asta este cam naspa pentru greutatea mea, dar ma voi sacrifica!!!

doina [12.07.09 17:25:23] »

DA, cofetaria e gratis, prajiturile se bazeaza f. mult pe creme de vanilie, dar gasesti si eclere, tort, baclavale, tarte, si multe altele, nu trebuie sa te calicesti ca este mancare tot timpul.

Si ceea ce mi-a placut, (spre deosebire de alte hoteluri unde se plange lumea) - bolurile se umplu pana mananca ultimul om si gratar se face afara pana nu mai este nimeni, deci nu trebuie sa te grabesti la masa ca nu mai prinzi mancare buna, si la 21, 30 daca vii iti pune friptura pe gratar, in fata ta... E SUPER...

doina [12.07.09 17:55:53] »

Sant uimita cand citesc review-urile turistilor la alte hoteluri de 4 sau 5 stele, se plang ca platesc bauturile, inghetata; la Sealight, nu se plateste nimic, se bea oricat la toate barurile pe care le intalniti.

Singurul coktail care se plateste este acela NATURAL (iti stoarce fructele pe care le doresti, in fata ta) si acela merita 7 lire.

Citesc si-mi dau seama ca la anul voi alege aceeasi locatie.

popelionel [12.07.09 18:18:16] »

Noi avem bilet incepand cu 22iulie (7 nopti); l-am achizitonat de la agentie si vroiam sa stim daca puteti sa ne spuneti ceva despre camerele standard.

La ponton este apa adanca? Intreb deoarece avem un copil de 10 ani...

Carne de porc au? biletul l-ati procurat de la agentie sau ati fost pe cont propriu? Si o ultima intrebare: cu ce v-ati deplasat pana acolo?

Multumim frumos pentru detaliile de mai sus.

doina [13.07.09 19:39:08] »

Noi am fost cu autocarul, bilet luat prin agentie, o noapte in CANAKALE, 7 nopti la hotel si o noapte la istanbul. Drumul este obositor, apa nu este adanca, are si ceva pietre la inceput dar apoi are nisip, exista un golfulet unde poti face baie si o plaja mai mare - o sa le vedeti si voi; carne de porc nu au, dar pieptul de pui e delicios la gratar, mai bun ca cel de acasa.

Despre camerele standard am auzit ca unele sunt mai mici, cred ca cele cu vedere pe spate, altele sunt mari dar nu au pat rotund, cum am mai spus va puteti descurca la receptie cu 5-10 euro in pasaport; recunosc ca unii turisti erau nemultumiti de camere, de panorama, ne-au zis chiar ca nu i-am invatat si pe ei sa dea bani, nu- i poti multumi pe toti...

Dar noua ne-a placut f. mult - si mancarea (poate sa fi prea pretentios sa nu gasesti mancare) si animatia, si plaja si spectacolele si piscina, topoganele si... tot.

Cred ca am dat destule detalii, nu vreau sa se zica ca fac reclama hotelului. Suntem o familie simpla, am fost si la noi la mare de nenumarate ori, si in GRECIA dar ca aici nu ne-am simtit nicaieri.

Va doresc sejur placut.

popelionel [13.07.09 20:23:13] »

Am uitat sa te intreb de baia turceasca cum este, cerem prea multe detali dar nu am fot niciodata si nu stim cum este si cu engleza nu ne descurcam prea bine.

Multumim inca odata pentru relatiile date.

popelionel [13.07.09 20:24:16] »

La intoarcere o sa iti spun cum a fost.

doina [13.07.09 21:40:31] »

Baia turceasca nu e o baie propriu-zisa - consta intr-o placa de piatra f. f. incinsa pe care te asezi, transpiri f. mult, toti porii se deschid, fiind indicat sa faci masaj si peeling dupa. Desi toate acestea costa, eu va sfatuiesc sa incercati, daca nu aveti probleme cu inima, nu oriunde se face baie turceasca.

Cu limba engleza nici turcii nu prea se descurca, iar cei care se mai pricep vorbesc cuvintele uzuale, cat mai simplu. Este nevoie de o engleza mediocra, nici macar medie...

BAFTA... daca mai aveti intrebari va raspund cu placere, va inteleg teama, dar stati linistiti, o sa va descurcati, sunt f. multi romani pe-acolo

bounceone [14.07.09 07:01:45] »

Este si carne de porc, stati linistiti, noi am avut in 2 zile. In rest predomina curcan sau pui, peste, vita.

In ceea ce priveste camerele toate sunt cu vedere spre mare, unele din lateral, noi am stat in astea si erau foarte mari. Noi am cerut de la achizitionarea biletului din Romania sa avem camera la etaj cel putin etajul 3 si asa ne-au dat, fara nimic dat la receptie. Asta pt a nu avea surpriza sa iti dea la parter si sa spuna ca ai sea view dar ca de fapt nu ai, pentru ca de la parter nu se vede marea.

Ponton nu are hotelul, doar plaja cu nisip.

presario [28.01.10 13:11:29] »

Foarte buna si obiectiva prezentarea facuta de Doina

jimmy71 [30.03.10 15:40:54] »

Salve! Spune-mi te rog in ce perioada ai fost acolo ptr ca as vrea sa merg si eu anul asta la sf lunii iunie 25. 06 - 5. 07 (10 nopti) si m-ar interesa care este temperatura aerului si a apei marii. tinand cont ca plec cu o fetita de 3 ani si 6 luni aceste aspecte sint importante ptr mine, mai ales ca plaja va fi prima optiune ptr noi. Din ce-am citit am inteles ca plaja este ingusta si cu pietre la intrare, ceea ce nu ma prea incanta dar astept un raspuns mai detaliat. In Kusadasi am fost ultima oara in anul 2002 si am fost in zona Davutlar unde este o plaja superba cu intrare lina in apa si fara pietre numai ca acolo am stat la vila ceea ce nu mai doresc acum deoarece autogospodarirea nu ma mai incanta. Multumesc anticipat ptr raspuns.

doina [30.03.10 20:17:06] »

Buna, iti raspund cu placere mai ales ca ai un copil care sigur se va bucura de facilitatile acestui hotel; noi am fost la sf. lunii iunie (20-30) vremea a fost f. buna, nu a fost canicula sau aceea zapusala, apa e calda, are mai multe intrari: intrarea principala nu are asa multe pietre, copilul sta linistit ca nu e adanca la mal iar plaja nu e aglomerata deoarece mai toti copii prefera piscina care are mai multe sectiuni: apa de mare, jacuzzi. Revenind la plaja mai este un golfulet in care intrarea se face coborand acele pontoane cu iarba.

doina [30.03.10 20:32:25] »

Plaja este foarte incapatoare, libera, nu exista pericolul sa nu gasesti sezlong chiar la mal, poti folosi hidrobicicleta, exista anul trecut si o perna gonflabila mare pe care se suiau copii, este un bar unde poti servi la pranz pizza, salate, paste, bauturi, etc.

Important este de retinut ca seara se lasa racoare, deci merita un trening sau pulover chiar si ptr. adulti; probabil muntele si briza marii isi spun cuvantul.

Cu siguranta copilul nu se va plictisi la spectacolul de seara, ora 21, unde li se acorda o atentie deosebita.

Duceti-va cu incredere!

bounceone, cristianford, doina, jimmy71, popelionel, presario