ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2011
DE ela7
ÎNSCRIS: 15.08.11
OCT-2011

Bun-gust si ospitalitate la Pensiunea Tohanita (Predelut)

Cam o data pe luna obisnuim sa petrecem un sfarsit de saptamana cu prietenii, undeva, daca se poate, cat mai departe de draga noastra Capitala, care este "fruncea" in ceea ce priveste poluarea!!! De fiecare data, alegem o alta si alta locatie, indiferent cat de mult ne-a placut cea dinainte... Deh, ce sa-i faci? Romania are mult prea multe locuri care merita sa fie vizitate!... De aceea, e extrem de dificil sa alegi din bogata oferta.

La inceputul lui octombrie am ales Predelutul, o asezare situata foarte aproape de Bran (circa 2 km la dreapta, din fata celebrului castel). Si, dintre toate pensiunile, cea mai interesanta ni s-a parut "Tohanita", mai ales ca au acceptat (cu greu, e adevarat) sa ne primeasca cu catelul nostru iubit. Avem niste prieteni minunati, care, intotdeauna, renunta la locatia aleasa, daca noi nu suntem primiti cu "sufletelul" nostru. Bineinteles ca toate acestea se fac din timp: facem liste cu pensiunile care par a intruni asteptarile noastre, ii sunam pe proprietari, cerem permisiunea de a lua catelul, facem rezervari si platim avans, daca ni se cere. Abia cand am ajuns si am stat mai mult de vorba cu proprietarii, am inteles de ce au avut retineri in a ne acorda permisiunea de a aduce catelul. Au fost turisti needucati, care si-au lasat cateii (tot needucati- pai, cum alt fel?) sa-si faca nevoile in sala de mese si nici nu au strans!!! Doamne, ce specimene traiesc printre noi!...

Deci, iata-ne plecand din Bucuresti intr-o dupa amiaza insorita si foarte calduroasa (peste 23 grade, de am fost nevoiti sa mergem cu aerul conditionat!), desi era deja octombrie!

Cand am ajuns la Tohanita, ne-a placut de cum am zarit-o de pe sosea. Era chiar mai frumoasa decat o vazusem pe site.

Gazdele, ce sa zic? De cum am parcat, ne-au si intampinat, cu multa ospitalitate. De fapt, din primele minute am putut spune ca e ceva timp de cand nu am mai gasit aceasta impletire fericita intre bunul-gust cu care e amenajata pensiunea si ospitalitatea proprietarilor!!! Ne-au ajutat cu bagajele, ne-au oferit, din partea lor, o palinca, asa, de "bun venit! ", iar doamna m-a insotit ca sa "imprietenim" "copiii" blanosi- catelul meu, cu cei doi ai dansilor si cu motanelul. Cine are caini, stie despre ce vorbesc si care e ritualul ce trebuie urmat (!). Pentru ca sunt "copii" bine- crescuti, s-au imprietenit repede si i-am lasat sa se joace prin imensa curte, atent ingradita. Am dus bagajele in camere si ne-a placut ce am vazut si acolo.

Camere suficient de mari, decorate cu gust. La baie, apa calda berechet. Si curat, foarte curat peste tot. Am coborat la masa unde fiecare si-a comandat ce a vrut. Indiferent ce am mancat in cele doua zile si jumatate cat am stat acolo, totul a fost gustos si portii destul de mari, la preturi normale. Gazdele au stat in permanenta in sala de mese, ciocnind cu noi cate un pahar, stand de vorba, fiind atenti sa ne simtim bine.

A doua zi, micul dejun a fost adus pe niste platouri imense si, desi eram opt adulti gurmanzi, nu am reusit sa "dovedim" ceea ce ni s-a pus in fata. Ca sa nu se depuna prea mult copioasa masa, am iesit la plimbare in imprejurimile pensiunii. Atunci am vazut panoul care indica realizarea ei cu fonduri europene. Bravo lor! Oameni destepti si hotarati! Ca, doar se stie cata rabdare si perseverenta iti trebuie ca sa-ti fie aprobat, in RO, un astfel de proiect!

Ziua a trecut repede, mai ales ca gazdele au avut musafiri, cu care ne-am imprietenit si iar a fost asa, o atmosfera de parca toti ne cunosteam de cand lumea! Seara la fel. Ei, dar peste noapte, ce sa vezi? A nins! A cazut prima zapada in Carpati! Si noi am fost acolo, ca s-o intampinam! Interesant sfarsit de saptamana! Vineri sosit cu aerul conditionat pornit ca vara si, duminica, plecat cu caldura data la maxim, ca ne-am luat noi ceva haine "groase", dar... cam subtiri! Trebuie sa recunosc ca am avut ceva emotii pe drum, pentru ca nu aveam cauciucurile de iarna (cine si le-ar fi pus cand erau 23 de grade?!?!?!?)... Dar, cand am vazut ca soseaua era curatata si ca toata lumea circula cu precautie, mi-a venit inima la loc. Ne-a parut rau ca timpul zboara asa de repede si ca trebuia sa ne intoarcem acasa, pentru ca ne-am simtit tare bine la "Tohanita"!

Deci, de data asta, ochii mei si limba de "soacra" n-au ce critica!!! Oamenii au fost flexibili. Inca de cand s-a facut rezervarea, s-a negociat. Pentru ca eram patru familii si, doua dintre ele au stat o noapte in plus, tariful afisat pe site a fost "tras in jos". Apoi, pentru ca micul dejun din prima zi ni s-a parut mult prea imbelsugat, in urmatoarea dimineata am cerut sa comande fiecare ce si cat doreste, deci sa platim in functie de consumatie (comparativ cu ce fusese cu o zi inainte, 20 de lei de persoana). Desi cred ca nu prea le-a convenit acesta varianta, proprietarii au fost de acord. In prima seara, am comandat cu totii ca desert placinte cu mere, caci erau atunci facute. La sfarsit, ne-am dat seama ca nu erau trecute pe nicio lista de plata. Si acelea fusesera "din partea casei" Surprinzator, nu? Altii nu stiu cum sa te mai jupoaie...

Mi-au placut acei oameni, pentru ca stiu sa faca turism! Ceea ce, din pacate, se intampla mult prea rar in frumoasa noastra "Romanica"! Si catelului meu i-a placut ca a avut tovarasi de joaca niste catei educati, cuminti si pufosi ca si el. Mai rar se intalnesc trei cho-chow la o pensiune! Niciunul dintre prietenii nostri nu a avut ce critica! Ne-am bucurat cu totii ca a fost un sfarsit de saptamana foarte placut, in care nu am avut motive sa ne enervam, ca in atatea alte randuri... Ne-ar fi placut sa ne petrecem acolo Revelionul, dar nu am stiu din timp de acesta locatie si deja am facut rezervare in alta parte. Poate la anu'... Pentru ca este, cu adevartat, un loc unde, si daca te duci fara prieteni, tot te simti ca intre prieteni!

Trimis de ela7 in 27.10.11 02:21:26
Validat / Publicat: 27.10.11 06:58:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: De-a lungul si de-a latul tarii

VIZUALIZĂRI: 4464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ela7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea, asa cum se vedea din imensa curte care o inconjoara. Ce pacat ca peste muscatele acelea a cazut prima zapada si au degerat! Am stat in camera unde era geamul deschis. Frumoasa camera!

[27.10.11 08:52:25]

Avan in vedere pozitionarea Predelutului (foarte aproape de Bran), rubrica acestei pensiuni a fost mutata in sectiunea BRAN

[27.10.11 09:00:06]

@webmaster: Da, si eu m-am gandit, dupa ce alesesem sectiunea, ca ar fi trebuit pusa mai bine la Bran, dar nu am stiut cum sa ma intorc si s-o schimb. Multumesc pentru rectificare.

[27.10.11 17:02:17]

@ela7, iti plac mult animalele, asa reiese din cele cateva poze postate de tine -si mie imi plac, dar daca ar fi fost vreodata in viitor sa merg la aceasta pensiune deci sa ma convingi sa aleg aceasta cazare, sincera sa fiu as fi dorit sa vad si eu cum arata o camera, baia, cum arata interiorul, eventual si restaurantul, preturi, asta ca sa stiu pe ce dau banii, sa nu te superi pe mine. Catelul e dragut, nu am ce zice.

[27.10.11 17:30:14]

@adryana: daca ai sa vizitezi site-ul pensiunii postat aici, mai sus, ai sa vezi poze din camere, din restaurant, din zona de living. Nu am obiceiul sa fac poze cu camera, cu baia si cu farfuria de mancare si, oricum, daca le-as face, nu le-as posta. Las asta in grija proprietarilor de pensiuni, pentru ca e treaba lor sa-si faca reclama. Eu am aratat ce mi-a placut mie (atat in scris, cat si in poze). Ca preturi: o ciorba (indiferent de care), cu tot ce trebuie pe langa ea 10 lei, o cafea 5 lei, un ceai 3 lei, un sufle cu cascaval, sunca si legume (ceva special, pus intr-o clatita si copt si adus la masa intr-un vas ceramic) 15 lei, o pastrama cu mamaliguta 18 sau 20 lei, omleta 5 lei, bulz 15 lei.

[27.10.11 17:37:18]

@ela7, daca citesti mai multe impresii despre pensiuni (cazare) pe AFA, vei vedea ca multi pun poze tocmai pentru a ajuta pe altii sa ia o hotarare. Daca tot gasesc informatii despre pensiune pe net, atunci de ce se mai scrie despre acea pensiune? Una e sa scrii despre excursii si sa pui poze din natura, alta e sa scrii despre o pensiune (cazare) -aici, parerea mea, e bine sa fie puse si poze din interiorul pensiunii, cu camera, baia, restaurantul, caci degeaba admir curtea mare si frumoasa.

[27.10.11 18:09:09]

@adryana: Are, oare, rost sa fac si eu poze ale interioarelor, cand sunt postate pe site-ul pensiunii? Iar de scris, scriu cum m-am simtit eu acolo, cum s-au purtat oamenii, cum s-a desfasurat servirea la restaurant, daca este cald sau frig, au apa calda sau nu etc. si ca sa certific, intr-un fel, ca ceea ce au scris ei pe site este adevarat sau nu.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.10.11 19:34:45]

@ela7: Încerc să răspund eu, întru deplina ta lămurire: mulţi fotografi profesionişti (angajaţi de către patroni să le promoveze afacerile), folosesc diverse 'artificii' pentru a prezenta 'realitatea' în aşa fel, încât să atragă maximum de clienţi posibil. În acele poze, camerele par mai mari, mai luminoase, au dotări pe care la faţa locului nu le mai vede nimeni şi alte asemenea 'deformări'.

Acesta este motivul pentru care apreciem atât de mult pozele de cazare făcute de membrii AFA.

Sper că am reuşit să lămuresc motivul insistenţei colegei noastre.

Vacanţe plăcute!

[28.10.11 11:33:50]

@Dragos, multumesc si iti dau dreptate. Conteaza f. mult sa vezi cum arata o camera sau o baie acolo unde te cazezi, sau chiar ce preturi sunt la cazare sau restaurant, nu? Si asta indiferent de destinatie, poate fi in tara sau in cu totul alta parte. Poate colega noastra @ela 7 isi face timp si daca vrea poate citi (ca unul dintre multele exemple) ce am scris eu despre Pensiunea Karla (Ranca), care are curtea asa cum o are, dar cand vezi interiorul iti schimbi radical impresia si nu o mai ,,iei la fuga ''. Prin ochii si pozele multora de pe AFA, am ,,vazut'' camerele de la multe hoteluri si pensiuni din lume dar si cum arata salile unor restaurante, tocmai pentru a-ti face o reala impresie si a nu tine cont de pozele afisate pe unele site-uri.

[28.10.11 17:42:21]

@adryana: daca as fi sesizat oricare diferenta intre pozele de pe site si realitate, cu siguranta as fi mentionat acest lucru, pentru ca si eu mi-am luat " leapsa" de cateva ori. Dar, daca erai atenta, vedeai ca am scris ca, in realiatea, pensiunea arata mult mai bine decat pe site. Acolo nu sunt poze cu baile. Si este pacat, pt ca sunt fff frumoase, cu gresie, faianta si obiecte sanitare de bun- gust. Asta daca ma crezi "pe cuvant", daca nu, nu am ce-ti face, pt ca, oricum, vad ca esti neincrezatoare.

[28.10.11 17:58:46]

@ela7, fa cum crezi de acum inainte, vad ca ai mai scris despre pensiuni si la fel, nu ai pus poze cu camerele, unii apreciaza asta, altii nu. Mie de exemplu imi place sa vad si poze, asta ca sa ma conving singura, caci ce place la unul, poate la celalalt nu place. Cu asta inchei, numai bine.

adryana, ela7
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Tohăniţa [Predeluț]: