ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2009
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 05.08.08
JUN-2009
[?] AD. + 2 COPII

Statiune frumoasa, hotel nu chiar pe masura asteptarilor

Am revenit din Sunny Beach putin cam dezamagita. Hotelul in primul rand nu este de 5 stele pe departe, poate 3*. Si o sa enumar si de ce:

- parcarea aproape ca lipseste cu desavarsire: aprox 50 locuri la 400 camere, deci pe apucate, cine nu apuca merge la hotelul Marvel din fata unde da 4 euro pe zi. Cand eu am plecat, hotelul era plin de romani, care toti vin cu masini si... .se ridica masini intr-o veselie

- Personalul din restaurant si de la curatenie nu prea stie engleza, doar receptia, deci daca doresti ceva nu prea ai cu cine te intelege

- la AI nu se platesc pe plaja sejlongurile, pt restul lumii din hotel 7 euro/zi, la piscina hotelului sunt gratis dar insuficiente. Vin turistii dimineata la 6 cu bratul de prosoape la sejlonguri sa le rezerve, desi scrie ca nu e voie sa faci asta

Pot sa spun ca camera hotelului este mare si spatioasa, au balcoane, dar curatenia nu se face ca lumea, personalul nu este calificat, doar schimba prosoapele si patul si cam atat. Nu am vazut o data sa aspire nici in camere nici pe hol, doar dupa ce predai camera. Nu am vazut o masinarie care sa stearga gresia din restaurant sau de pe holuri unde se folosea doar maturica si mopul. In baia comuna de la subsolul hotelului pe care am folosit-o inainte sa ne cazam in camera mirosea urina f tare. Usile glisante erau mereu deschise in holul de la intrare si era un curent infernal din toate partile.

Mancarea a fost buna, destul de variata, nu vreau sa par rautacioasa, dar la masa era debandada, de fapt nu era organizarea cum trebuie. Te loveai da cei care aduceu vesela si debarasau mesele daca nu erai putin atent. Vesela avea si soiuri de grasime sau detergent, in orice caz nu era perfect curata. Fructele se cam terminau, croisantele la fel. Am vazut romani nemultumiti ca si mine care comentau despre aceleasi probleme.

Poate ca ar fi fost mai bine sa dau 2-3 sute in plus sa merg la Majestic sau Helena Sands unde am intalnit romani multumiti de banii dati.

Ca sa fiu bine inteleasa, pentru cei pretentiosi obsedati de curatenie, cei care doresc liniste si odihna, sa aleaga un hotel mai la nord sau cele din sud su nessebar unde poti scapa de galagie, zgomot permanent de la baruri si terase. Statiunea e frumoasa, sunt supermarketuri la tot pasul, nu se merita AI pt ca mancarea e iefina la terase si bine preparata, si poti gasi chiar ce iti doresti. O vizita la Nessebar mi-a lasat impresie placuta, e frumos.

Plaja e super lata, marea lina si nisipul fin, dar nu apartine hoteluli si nu te lasa sa-ti aduci umbrela. Am vazut chiar langa mine o rusoaica care protesta pentru acest lucru.

Poate m-as mai intoarce in statiune dar nu la acest hotel. Daca mai aveti alte intrebari poate va mai pot ajuta. Altfel ar fi multe de discutat

Sejur placut!

Trimis de alinamitru in 05.07.09 18:54:11

VIZUALIZĂRI: 4164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinamitru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[05.07.09 19:03:33]

am uitat sa mai spun ceva: ajungand in jurul orei zece dupa 12 ore de sofat, am dorit sa ma cazez mai repede cu copiii si am pus in pasaport 10 euro cu mentiunea de a ma ajuta, copii find de 1,5 ani si 6 ani, f obositi si maraiti de pe drum. Desi hotelul nu era full, am stat pana la 2 jumatate in curentul de pe hol si apoi am primit camere.

[05.07.09 22:46:09]

Hotelul face parte din un lant de hoteluri unde intra si hotelul Chaika, deasemenea manageriat de aceleasi persoane. Asa cum spun reviews-urile de la Chaika, se cam aseamana problemele.

Daca nu sunteti pretentiosi puteti avea o vacanta fara probleme.

elenca
[06.07.09 22:02:05]

Spune-mi, te rog, daca ai coord GPS ale hotelului.

multumesc

[07.07.09 10:49:14]

nu am din pacate.

[07.07.09 13:01:39]

elenca: iti pot indica eu niste valori (cele folosite de mine pentru localizarea hotelului pe harta) - nu sunt verificate, eventual le validezi/invalidezi tu, la intoarcere:

- lat: 42.70694400 N

- long: 27.72472200 E

(daca ai nevoie de echivalentul in grade/minute/secunde, scrie-mi)

[07.07.09 17:02:21]

de ce va bateti capul?

Hotelul este pe drumul E 87 , imediat ce intri in sunny beach, faci pe prima la stg unde arata indicatorul sv vlas, apoi iar prima la stg si se vede hotelul chiar la 20-30 m.

Simplu, nu?

ecaterina_t
[07.07.09 19:05:11]

Plecam si noi la hotelul victoria palace. Poate sa-mi spuna cineva ce presupune all inclusive la acest hotel?

Cum este mancarea? pentru ca o sa avem si copilul cu noi...

Bobo2017
[08.07.09 16:22:32]

Tocmai astazi am cumparat bilete la acest hotel, dar aseara nu era comentariul tau aici. Acum nu mai am ce sa fac. Te rog sa-mi spui daca se poate, pe plaja exista bar sau ceva de unde sa-ti iei apa sau inghetata? Eu am bilete cu all. Ce sti despre camerele cu vedere la parc? Este chiar atat de ingrozitor hotelul? M-am cam speriat.

Multumesc tare mult.

[08.07.09 17:19:10]

SUNT SUPERMARKETURI LA TOT PASUL DACA VREI SA BEI PE PLAJA APA, SUC. TU, LA AI VEI LUA BAUTURA DE LA VICTORY PUB DIN INTERIORUL HOTELULUI SI VEI PLECA CU EA, POATE SI PE PLAJA, PT CA ACOLO NU E BAR. BARUL DE LA PISCINA COSTA EXTRA.

MANCAREA ESTE BUNA LA HOTEL SI DESTULA DAR E INGRAMADEALA SI ORGANIZAREA CU ARANJATUL, DEBARASATUL MESELOR, E PRECARA.

CAMERELE CU VEDERE LA PISCINA SUNT GALAGIOASE, MAI BINE CU VEDERE LA PARC DAR SI ACOLO S-AR PUTEA SA SE AUDA MUZICA DE LA HOTELUL DE LANGA. EU AM AVUT CU VEDERE LA MARE SI NU PREA M-AM ODIHNIT DUPA AMIAZA.

HOTELUL IN SINE NU E RAU DAR NU SE FACE CURATENIE CUM TREBUIE SI NU CRED CA ANGAJATII SUNT BINE PLATITI DE ACEEA NU PREA ISI DAU INTERESUL. TOALETA DE LA PARTERUL HOTELULUI PE CARE AM FOLOSIT-O IN PRIMA ZI INAINTE SA NE CAZAM DUHNEA A URINA. AM AVUT IN CAP IDEEA SA MERG O DATA LA SPA DAR AM RENUNTAT VAZAND CA TOTUSI CURATENIA NU E DE 5 STELE PRIN HOTEL.

BAUTURILE SUNT DE LA DOZATOR, SUCURILE, BEREA, VINUL AUTOHTONE. . AI DREPTUL LA O MASA A LA CARTE LA UNUL DIN RESTAURANTELE DIN HOTEL INTR-O SG SEARA.

AI GRIJA CU COPILUL CA E UN CURENT PRIN HOLURI SI LA MASA LA FEL.

dianas*
[08.07.09 19:37:27]

buna alina

merg si eu cu familia la victoria palace sambata. Am luat un pachet all inclusive.

Am fost super incantata pana acum, dar dupa ce am vazut impresia ta mi s-au cam spulberat toate placerile.

Am si eu un baietel de 3 ani si sincer imi este teama acum de conditiile de acolo.

Oricum, noi nu suntem foarte pretentiosi, dar totusi... Am ales hotelul pentru pret - 600 euro 7 nopti cu AI, pentru ca ne dusesem sa platim avans la Luca Helios 4* la C-tin si Elena si cei de la agentie ne-au spus ca merita aici. Acum nu mai avem ce face, asta e...

Sa speram ca totusi va fi bine si ne consolam cu ideea ca la pretul asta nu stateam la Mamaia decat la un hotel de maxim 3* si doar cu mic dejun.

Bobo2017
[08.07.09 21:03:50]

Pentru Dianas,

te rog tare mult atunci cand te vei intoarce sa postezi impresiile tale despre acest sejur.

Eu am bilete din 8 august si imi vine sa renunt.

Ma gandesc ca daca racoritoarele si bauturile se platesc la piscina si la plaja nu este bine.

Multumesc tare mult.

dianas*
[08.07.09 21:20:39]

pt. iarina

O sa postez la intoarcere si sper sa am vesti bune.

In ceea ce priveste bauturile sunt gratis daca ai AI, poate nu la plaja, dar la piscina sigur. Eu nu stiam ca sezlongurile si umbrelele sunt gratis si la plaja (decat la piscina).

Oricum, vad ca parerile sunt impartite asa ca... . Unii spun ca e bine, altii ca e sub orice critica, totul depinde de ce astepti de la vacanta ta.

Eu am facut un calcul inainte: tot atat plateam si pe litoralul romanesc si poate ca tot aceleasi conditii erau sau chiar mai proaste. Ce am mai inteles eu este ca nu sunt locuri de parcare si de asta ne temem cel mai tare sa nu ne intoarcem pe jos... si ca unele camere cu vedere la parc nu ar avea balcon...

Stie cineva ceva de acest lucru?

ginalove20
[11.07.09 09:15:18]

Pentru "alinamitru"

Buna, vom merge si noi la Victoria Palace pe 20 iul; raspunde-mi te rog la cateva intrebari:

-au scaune pt bebelusi la restaurant? ( avem un baietel de 1 an si 3 luni)

-avem ce mancare sa alegem pt bebe?

-la plaja sezlongurile si umbrelele sunt gratuite? ( avem All Inclusive, parca ai mentionat ca da, dar vrem sa fim siguri

Multumim tare mult!

Vara frumoasa!

[11.07.09 17:07:05]

Da, au scaune pt bebe 3 la nr. De obicei le gasesti sau poti sa astepti pret de cateva minute pana le elibereaza altii. Tb sa iti iei servetele umede sa le stergi caci cel dinaintea ta de obicei il lasa murdar. Noi am mers de 2 ori si cu caruciorul pt ca am vazut ca o fetita ce folosise chiar atunci scaunul era cu muci si tusea si ne-a fost teama sa nu se ia si la a noastra. Dar daca il stergi bine poate nu e chiar asa problema.

Dimineata poti alege cascaval, 3 feluri, sunca de praga sau salam (eu nu am dat salam fetitei mele de 1an si 8 luni), branza feta, croisante, paine cu unt, la cina poti sa ii dai carnita facuta la tava cu sos, orez, paste, etc. A mea a mancat de vreo 2 ori si cornetele de la inghetata asa goale si uscate caci ii vedea pe cei mari ca mananca din cornet si musai si ea sa incerce (bineinteles fara inghetata) Mancarea e buna si destula, cu multe salate si mancare gatita, prajituri, fructe (astea se mai termina) doar ca servirea si ingramadeala e mai neplacuta.

Sezlongurile si o umbrela sunt gratis la AI, deci fara frica. Saltelele se pe sezlonguri sunt putin uzate si iti tb prosop.

Daca aveti vreme frumoasa o sa fie bine. Vacanta placuta!

Sa schimbati bani la alfa bank in nessebar caci au cel mai bun curs. La hotel e f rau schimbul (0, 8 fata de 0, 94 cu cat am schimbat noi)

pt dianas: majoritate camerelor au balcon di cate am vazut eu pedinafara.

[12.07.09 16:49:18]

Noi plecam pe 24 iul, dar dupa tot ce am citit nu stiu ce sa mai cred.

Avem all inclusiv si parca imi pare rau ca am luat asa dar nu era oferta altfel.

Mai pleaca cineva pe 24?

djvasi2004
[14.07.09 01:55:17]

pt. codi. Avem si noi intrare pe 24 iulie, suntem din Aiud Alba si tot asa all inclusive. Ce mijloc dec transport folositi? Noi inca avem emotii sa mergem cu masina sau cu autocarul din Bucuresti.

[14.07.09 10:22:02]

Noi suntem din Prahova si mergem cu masina

[14.07.09 10:32:32]

pt.djvasi2004. Voi ce traseu urmati? Cati sunteti? Mergeti si voi cu masina si luam legatura (nr. tel.) si va sun eu.

djvasi2004
[14.07.09 11:01:40]

Pt.Codi 0745663008

simona m
[14.07.09 11:28:33]

buna sunt simona, acum 2 zile au luat si parintii mei bilete la acest hotel si all inclusiv si cei de la agentie au spus ca e ok, dar dupa ce am vazut mai multe pareri ne e cam frica sa mai mergem...

Noi plecam pe 1 august, poate sa-mi spuna si mie cineva adresa hotelului ca sa putem stii pe unde aterizam si noi

Si totusi nu inteleg cum sta chestia asta cum ca e de 5 stele si all inclusiv si trebuie sa platesti bauturile??

sadadifelippe
[14.07.09 15:25:54]

Noi avem intrarea tot in 1 august si mergem cu masinile. Suntem 6 cupluri si sper sa fie ok. Am luat bilete de la o agentie din Bucuresti, la un pret foarte convenabil pt regimul all inclusive si asta ma pune tare de tot pe ganduri. Oricum mergem cu gandul sa ne distram si nu cred ca o sa fie probleme.

Traseul cel mai bun este pe la Giurgiu - Varna (Bapha) - Burgas. Daca ne poate spune cineva cu exactitate ce inseamna conceptul all inclusive la acest hotel ar face un mare gest de omenie, tinand cont de suspiciunile ce planeaza asupra conditiilor si serviciilor oferite de acest resort.

irrenne
[15.07.09 16:21:43]

Buna. eu m-am intors de la acest hotel pe 10 iulie. Pot sa va spun ca nui chiar asa cum il lauda agentiile. Serviciile sunt f. proaste, iar AI nui deloc AI. La piscina bauturile le platesti, iar ca sa prinzi sezlong trebuie sa mergi de pe la 12 noaptea sa iti pui prosop, chiar daca este un anunt ca nu ai voie, toata lumea face la fel. La plaja sezlongurile nu sunt gratuite se platesc 5 leva sezlongul, 5 leva umbrela daca ai AI, daca nu e 7 leva.

In legatura cu parcarea trebuie sa dai spaga ca sa o poti parca in parcarea lor (20 leva de masina), dar acum depinde si ce tura la security nimeresti. Sa va spun ce am patit noi: in prima zi erau doi prosti si enervanti de la security care nu au vrut sa ia bani si sa ne lase sa parcam masinile acolo in parcare si le-am dus intr-o parcare unde costa 8 leva pe zi, era super intunecata, si paza cam lipsea, cu toate ca ziceau ca-i pazita. Insa a doua zi a venit alta tura, un tip mai dragutz si a acceptat spaga si am adus masinile in parcarea hotelului. Insistati cu spaga ca pana la urma se rezolva, si daca nu merge la tura care este asteptati sa se schimbe tura si apoi... o sa fie ok. Inca o chestie aveti grija unde parcati masinile ca le ridica imediat, ideal ar fi sa le trageti in fata hotelului si sa vb cu security.

Mancarea e bunicica. Dimineata si seara pot spune ca ai de unde alege, insa la panz e dezastru, nu prea ai ce manca.

Daca sunteti mai pretentiosi va recomanda sa va luati de acasa o lenjerie si prosoape, pt ca la ei lasa de dorit, plus ca pana plecati nu vi le schimba nimeni, spun ca nu au lenjerii curate (asta ni s-a spus dupa ce am fost de 5 ori la receptie si am reclamat, si nu am fost singurii). Erau forate multi romani in acest hotel si moldoveni, iar majoritatea erau nemultumiti.

In legatura cu balcoanele, nu toate camerele au balcon, cele de pe parti si de la etajul 8 parca nu au balcon, in rest cele de pe mijloc au balcoane maricele, iar cele de la rotund au balcoane mai inguste.

Daca inca nu v-ati luat bilete nu mergeti la acest hotel, nu se merita din pct de vedere al serviciilor.

Alegeti hoteluri sub patronat nemtesc si hoteluri cu o capacitate mai mica, pentru ca atunci au alt interes si se ocupa altfel de turisti.

Va doresc o vacanta placuta celor ce urmeaza sa plece in concediu.

ginalove20
[16.07.09 23:16:32]

Buna!

Va rog lamuriti-ma si pe mine, nu mai inteleg nimic... cica sezlongurile pe plaja ar fi gratuite dar costa 5 leva (la AI), parcarea e pazita si ok dar bacsisul e 20 leva si se poate sa nu prinzi loc... etc etc etc

Poate ma lumineaza cineva, oricum duminica tot la Victoria Palace ajungem... macar nisip si mare sa fie )))))

Vacanta frumoasa!!!

irrenne
[17.07.09 16:44:37]

Buna Gina.

Eu am venit pe 10 iulie de la acest hotel si iti pot spune cu exactitate ca sezlongurile si umbrela pe plaja se platesc(5 leva sezlongul, 5 leva umbrela daca ai AI, daca nu e 7 leva sezlongul si 7 leva umbrela). La piscina sunt gratuite daca prinzi loc.

In legatura cu parcarea: daca au loc iti iau banii, daca nu au locuri libere in parcare nu iti iau banii. Dar in fiecare zi pleaca turisti de acolo, asa ca e imposibil sa nu gasesti loc. Cum am mai spus si mai sus, depinde si de tura la security pe care o nimeresti.

Noi in prima zi nu am resusit sa dam la pace cu ei, insa a doua zi s-a schimbat tura si dupa ce au primit bacsisul au gasit loc la 4 masini una doua, asa ca....se poate.

Sejur placut si daca mai ai nevoie de vro informatie sa postezi, ca iti voi raspunde.

alinamitru, Bobo2017, codi, dianas*, djvasi2004, ecaterina_t, elenca, ginalove20, irrenne, sadadifelippe, simona m
Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: