ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2011
ÎNSCRIS: 21.10.11
APR-2010

Peripetiile din Budapesta

Neoton Familia - Latin szerenad

Dupa cum v-am povestit intr-un articol anterior, seria excursilor noastre a inceput cu cea din Franta. De atunci, am hotarat, pe cat posibil sa ne oferim in fiecare primavera o escapade intr-una din capitalele europene (obligatoriu una in aprilie sis per sa ne tina cat mai multi ani). Si iata ca a venit si aprilie lui 2010. Ce sa facem? Unde sa merge? Nu dispuneam de un boget foarte ridicat, si fiind aproape de granita, am ales Budapesta. In prealabil, am primit de la ceva cunostiinte 2 harti a Budapestei. Am studiat de acasa cam toate obiectivele turistice.

Hmm, cum sa facem? Parisul il stia prietenul meu in prealabil, eu eram putin sceptica in privinta asta. Am mai trecut odata prin Budapesta (inainte de deschiderea frontierelor) si vroiam sa parcam pe undeva prin centru, insa aveau un sistem prea complicat de parcare, asa ca atunci am renuntat.

Asa ca ne-am rezervat o camera pentru 2 nopti, pe booking.com la un hotelul Charles (cartierul Budavar), destul de aproape de centru (cam 20 de min de mers pe jos), pe undeva pe la 40 de euro, cu mic dejun inclus (de care am fost foarte multumiti). Am ales sa calatorim cu masina personala, transportul venindu-ne pe undeva pe la 150 de ron (iar hotelul avea parcare proprie). Am folosit, GPS-ul care ne-a dus chiar pana in fata hotelului. Dup ace ne-am instalat, am inceput sa o luam la pas unde am vazut cu ochii.

Mai intai am fost la Citadella de pe Gellert, unde am ramas profund impresionati de vederea panormaica oferita. Am insistat sa si intram, iar la subsol am avut surpiriza de a vedea un muzeu din timpul nazistilor, cu arme autentice. Spre dupa amiza ne-am hotarat sa vizitam Budai Var-ul (orasul vechi al Budapestei), unde este situate si Palatul Regal in interiorul caruia se afla Muzeul de Istorie a Budapestei, Galeria Nationala a Ungariei si Muzeul de Arta Contemporana. Nu am vizitat muzeele pentru ca, am considerat ca ne prea mult timp, dupa care am poposit la Bastionul Pescarilor de unde am putut vedea, foarte bine cladirea Parlamentului Ungar. Dupa atata plimbare, am considerat ca meritam si un rasfat culinar, vecinii fiind renumiti pentru bucataria specifica. Ne-am hotarat sa servim o pizza ungureasca si o tochitura tiganeasca. Asa cum suntem déjà obisnuiti, portile erau foarte mari, iar pentru tot am platit in jur de 10 euro. (Ca o mica paranteza, recomand tuturor delicioasele senwich-uri de la Subway.) Am considerat ca pentru o zi ar cam ajunge si ne-am retras in camera de hotel.

A doua zi, am pornit cu forte noi sa exploram o alta parte a Budapestei, partea de Vest, mai exact, gradina zoological, pe care i-o recomand oricui, pentru ca au foarte multe specii de animale. Intrarea este de 6,50 euro dar iti petreci cam jumatate de zip e acolo. In imediata vecinatate se afla un parc imens de distractie, unde contra sumei de 20 euro poti ramane o zi intreaga si te poti folosi de orice aparat, de cate ori doresti. Nu recomanda, insa acest lucru, pentru ca am avut destule experiente neplacute acolo. Cel putin nu recomand celor care sufera cu inima, sau ma rog…. nu sufera (eu nu o fac, dar mi-a fost atat de rau, incat am crezut ca imi voi petrece restul sejurlui intr-un spital din Budapesta). Si, colac peste pupaza, ne-am dat pe un trenulet, iar la baza era un spatiu de depozitat bagaje, unde era un paznic, insa din rucsac, mi-a fost furat aparatul foto cu toate fotografiile facute pana atunci. Bineinteles ca asta e stricat aproape totul. Ne-am intors suparati la hotel, insa am hotarat sa nu ne stricam sejurul pentru o chestiune din aceasta. Am intrebat la receptive, unde putem gasi un Mall si ni s-a spus ca e unul in apropiere (Mamut se numeste), de unde am reusit sa achizitionam unul nou. Dupa ce l-am cumparat ne-am indreptat spre Vaci ut, renumitul boulevard de cumparaturi sa mai destindem atmosfera si ne-am planificat, ca a doua zi sa o luam de la capat cu plimbarile, doar n-o sa plecam din Budapesta fara poze. Urmatorul nostru obiectiv a fost impresionanta Basilica Sfantul Stefan. Este un monument arhitectural demn de vazut. Mi se pare ca este mult mai frumoasa(in interior) decat Notre Dame-ul. Recomand oricui trece prin Budapesta sa nu o rateze. Bineinteles ca nu am mai putut merge la gradina zoologica, pentru ca ne-ar fi luat prea mult timp, asa ca am incercat sa cuprindem tot ce se putea vedea intr-o jumatate de zi. Speram sa nu treaca nimeni prin ce am trecut noi…. e pacat…

Sejurul nostrum s-a incheiat iar la intoarcere ne-am hotarat sa vizitam si centrele comerciale de la “Premiere” (un complex de magazine a celor mai renumite marci, cu pretul destul de acceptabile, ceva de genul Parndorf, insa nu cu o diversitate atat de mare).

In ciuda tuturor problemelor intampinate, consideram ca a fost o excursie reusita si chiar ne-am promis sa mai vizitam Budapesta (macar pentru frumoasa gradina zoologica).

Trimis de sandrutza21 in 24.10.11 13:47:42
Validat / Publicat: 24.10.11 15:59:48

VIZUALIZĂRI: 3246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandrutza21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Budapesta, noaptea vazuta de la Citadela

[24.10.11 14:31:17]

Mutat la rubrica "Excursii Budapesta" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

georgiana
[24.10.11 16:19:36]

Imi pare rau de experienta neplacuta in care vi s-a furat aparatul de fotografiat. E o lectie pentru noi toti sa nu lasam anumite bunuri in locurile unde nu sunt in deplina siguranta.

In schimb, ma bucur pentru ca ati putut trece peste acest lucru si v-ati putut bucura in continuare de frumusetile din Budapesta, care si mie mi-au ramas in suflet si sper sa ajung din nou acolo, daca nu la Targul de Craciun, macar la primavara.

Sii, ca sa te inveselesc, iti fac o marturisire: aparatul acesta nou face pozele si mai frumoase decat celalalt. Ex poza nr. 12!

[24.10.11 16:36:50]

Sper sa placa melodia postata, mai ales celor care in anii "70 si "80 trageau cu urechea la vecinii nostrii maghiari!

melodia postata poate fi inlocuita/stearsa!

magdalena
[24.10.11 19:55:09]

Si mie mi s-a intamplat sa uit un aparat foto bun in tren si cu tot cu poze, evident... Nu dupa aparat plangi, ci dupa poze! Bine ca ati avut rezerve pentru un aparat nou...

Si noi am ochit mai intai Citadella, avand in vedere ca am stat la acelasi hotel ca voi si ca este foarte aproape.

Voi ati avut camera spre curtea interioara sau spre strada? Din impresii reiese ca a fost ok, noi am avut spre strada si era un zgomot infernal datorita traficului intens si a unei statii de autobuz aflata exact sub geamul nostru!

sandrutza21AUTOR REVIEW
[24.10.11 20:34:49]

@magdalena: Noi am avut-o inspre curte. Chiar nu am avut probleme deloc.

sandrutza21AUTOR REVIEW
[24.10.11 20:37:15]