ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2011
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2011

Botezul in Marea Nordului

Cum o plimbare in Belgia nu este completa fara a vedea si frumoasa statiune Oostende ne-am hotarat sa mergem si acolo.

Ne-am trezit dis de dimineata, si am plecat cu masina din Brouxelles spre Brugges si Oostende. Drumul a durat o ora si putin 114km, mergand pe A10.

Oostende este un oras situat in provincia Flandra de Vest. Este port la Marea Nordului si aici am vazut pentru prima oara cele mai superbe iahturi. Totodata este si cea mai frumoasa statiune din Marea Nordului. Limba vorbita aici este olandeza, franceza si germana.

,,Oostende este sustinut de comert, mai ales de cand pescuitul a inregistrat un declin, iar economia portului este amenintata de construirea unui tunel ce aduce competitie din partea portului Zeebrugge. Cultivarea stridiilor se practica in Oostende inca din 1733. La inceput, orasul era format din 10 sate. Prima mentiune a orasului dateaza din 1267. Un nou port a fost construit in secolul XV. La sfarsitul secolului XVI Oostende era ultimul bastion olandez, atacat puternic de catre spanioli. Asediul de trei ani a dus la decesul a 72.000 de persoane. In secolele urmatoare orasul a apartinut Spaniei, Frantei, Austriei si, in cele din urma, Belgiei. La scurt timp dupa asta, aici au sosit primii britanici pentru o vacanta la mare, iar Oostende a inceput sa se transforme intr-o mare statiune de litoral Belle Epoque. ’’

Cind am ales sa mergem sa vedem Marea Nordului, autostrada din Bruxelles spre Oostende era destul de aglomerata, fiind sfarsit de saptamana, iar belgienii mergeau la plaja, cu toate ca vremea nu se anunta prea buna.

Ce puteti vedea la Oostende?

In primul rand va puteti plimba in zona de ancorare a celor mai interesante iahturi, apoi sa ajungeti sa vedeti vasul Mercator care a apartinut flotei comerciale a Belgiei, acum transformat intr-un muzeu maritim.

Va puteti plimba pe stradutele din zona Vissersplein, care este o zona pietonala cu multe braserii unde puteti savura o bautura la terasa cu vedere spre port sau sa colindati magazinele pentru diverse cumparaturi.

Se poate vedea catedrala sf. Petru si Pavel, dar noi nu am ajuns sa o vedem pentru ca vremea era cam mohorata si eu vroiam sa ajung neaparat pe plaja sis a ma bag macar cu picioarele in apa. Am zis sa lasam catedrala la urma, dar am avut un mic accident si nu am mai ajuns la ea.

Dupa ce am trecut de zona iahturilor, am vazut ecluza in functiune, daca pot spune asa, pentru ca tocmai trecea un vaporas, apoi ne-am plimbat prin piata de peste unde am vazut specii de pesti oceanic la cele mai atragatoare preturi.

La intrarea pe faleza erau tot felul de tonete ce te atrageau cu mirosurile de peste pregatit si fructe de mare. Nu am rezistat tentatiei si am luat tot felul de creveti, pe care i-am mancat cu multa atentie pentru ca infractorii de pescarusi care zburau pe deasupra erau pregatiti de atac sa-mi smulga caserola din mana, fapt care s-a intamplat cand mai aveam vre-o doi si eram déjà satula. Peste tot erau atentionari sa nu hranim pescarusii, probabil de la atatea atacuri. Cand ii vedeam cum stau la panda, gandul mi-a fugit la filmul Pasarile.

Vremea a inceput sa nu fie de partea noastra cand am ajuns pe faleza. A inceput sa ploua marunt, am fost nevoiti sa ne deschidem umbrelele, dar tot am vrut macar sa ating marea cu mana. Indreptandu-ma pe nisipul ud si pe o alee de granit, am alunecat si unde am vrut sa ating marea doar cu un deget, am cazut cu fundul in ea. :) Apa era foarte curata, se vedeau pietricele in ea, dar era rece, rece. Deja eram uda toata. Pot spune ca am facut botezul in Marea Nordului imbracata!

Pentru a ne incalzi ne-am dus la un restaurant situat pe faleza. Aici restaurantele erau unele langa altele, cu meniurile expuse pe panouri immense pe strada.

Meniurile erau fixe, prezentate cu fotografii ce numai ce le priveai si-ti ploua in gura. Eu am ales creveti de mai multe tipuri, calamari si bucati de somon intr-un sos delicios, sotul a luat cotlet de vita cu sos alb de piper iar prietenul nostru din Bruxelles fructe de mare. Fiecare am luat la desert o prajitura interesanta cu ciocolata – desertul sefului si inghetata. Totul a costat 125 euro. Ne-a servit o rusoaica draguta, care era foarte mandra de originea ei, iar noi ne-am amuzat teribil de accentul ce-l avea.

Cat am stat in acel local mi s-au uscat si blugii si astfel am putut pleca, dar tristi ca nu am avut parte de o vreme frumoasa la Marea Nordului. Asta m-a facut sa-mi promit ca neaparat voi reveni pentru mai multe zile, sa pot vedea cat de aglomerata poate fi plaja in zilele insorite.

Trimis de kmy in 22.10.11 11:06:07
Validat / Publicat: 22.10.11 13:05:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Amsterdam

VIZUALIZĂRI: 4917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 multitudinea de iahturi de la OOstende

webmaster [22.10.11 22:25:05] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Oostende:

• pagină generată în 0.041927814483643 sec