ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2009
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 01.03.08
JUN-2009
[?] AD. + 2 COPII

Incercati Botanik si nu veti regreta

De 4 ani merg impreuna cu familia la acest hotel si nu i-am gasit vreun cusur, altfel cautam alta destinatie... Ceea ce nu au amintit ceilalti utilizatori care si-au lasat aici impresiile este faptul ca hotelul ofera un raport pret-calitate excelent (dupa cum si Cornel a aratat, Botanik ofera cea mai mare reducere la Early Booking-24%), si e prima mea recomandare pentru turistii care nu vor sa arunce cu banii (sau pur si simplu nu isi permit sa depaseasca un anumit buget).

Hotelul face parte din lantulDelphin, alaturi de Delphin Palace, Dlphin Diva (din Lara) si Delphin De Luxe (din Alanya). Dintre cele patru, practica preturile cele mai mici (sincer, ma intreb ce ofera in plus celelalte trei, ca sa se justifice diferenta de pret...).

Hotelul este format din sase corpuri de cladire rasfirate printr-o gradina absolut superba: Mimoza, Park, Orhideea, Palmierul si Rosa (plus corpul in care se afla receptia).

Camerele nu sint foart mari, insa extrem de curate (curatenia se face zilnic) si, important, camerele standard au 4 locuri-noi am fost 4 si fiecare a beneficiat de un patul sau. Exista si alte tipuri de camere, mai mari, tip family, sau mai mici, pt. 2 persoane.

Minibarul este umplut zilnic cu 3l de apa, 2Cola, 2Mirinda, 2beri Efes, si 2 ape minerale+un pachet de alune+1 ciocolata.

Un alt plus pentru hotel este suprafata mare 96000m patrati) populata cu diverse specii de plante (lucru cu care celelalte Delphinuri nu se pot lauda-turistii care au vizitat Diva, de ex. , au spus ca l-au gasit extrem de inghesuit...)

Mancarea este foarte buna si din abundenta (ma mira ce s-a scris inaintea mea, nu am auzit pe nimeni pana acum sa fi avut probleme din cauza alimentatiei acolo), personalul extrem de amabil-deja ne-am facut prieteni acolo.

Copiii au variate posibilitati de a se distra-piscine pentru copii, groapa cu nisip si jucarii, Luna Park, 4 tobogane cu apa, mini disco seara si miniclubul unde se fac tot felul de activitai pentru cei mici-darts, minigolf, gimnastica, facepainting etc. Seara se organizeaza spectacole, unele chiar foarte reusite. Exista si sase baruri unde puteti servi tot felul de bauturi si gustari si puteti asculta muzica live.

Cam asta ar fi in mare, dar orice cuvinte as scrie tot nu pot sa reflecte acea senzatie de bine, rasfat si abandon total pe care o intalnim de fiecare data cand revenim in acel colt de paradis. Daca mergeti acolo, alegerea sigur nu va fi una gresita.

Aspecte mai putin placute: -transferul dureaza intre o ora si 15 min si 2 ore de la aeroport la hotel (mie imi place sa ma plimb si sa studiez peisajul, chiar daca e arid)

-plaja este cu pietre si apa se adanceste brusc (acest aspect pentru mine valoreaza zero, nu intru in mare deloc, prefer piscina-cele 3 piscine de fapt...)

Trimis de Keyla in 05.07.09 09:22:45

VIZUALIZĂRI: 1749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Keyla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

tdinulescu
    [22.07.09 00:29:55]

-- as vrea sa mergem la delphin botanik in august, poate cineva sa-mi spuna daca a fost acolo cu tez tour anul acesta

-- sunt mai multe tipuri de all inclusive la acest hotel? l-am gasit la unele agentii cu all inclusive iar la altele cu ultra all inclusive

-- se poate fara papuci pe plaja si in mare?

-- sucurile fresh sunt gratuite?

hutanur
    [28.07.09 12:24:37]

M-am intors pe 27 iulie de la acest hotel. Toate parerile legate de acest hotel sunt adevarate, dar sa-ti raspund punctual la intrebari:

- am fost cu Tez Tour, baietii sunt super tari, cred ca e cea mai mare companie de profil, cel putin din Antalya. Ghizii sunt moldoveni. La hotel sun angajati 2 moldoveni, care vb in romana

- Este un singur tip de all inclusive, odata ce ai bratara pe mana de la receptie, beneficiezi de toate serviciile

- Se poate si fara papuci, dar mai greu. Pana la apa, pe plaja, sunt amenajate un fel de alei, din lemn si cu mocheta deasupra, deci se poate circula fara probleme. Eu mi-am luat de acolo cu 15 euro o pereche de papuci speciali. Am fost doar de 2 ori in mare, dar nu mi-a placut, ca mi-a intrat apa in ochi si m-au usturat foarte tare dupa aceea. Ceea ce nu a spus nimeni e ca la 10 - 15 minute de mers pe jos este un bazar foarte mare, unde gasesti cam tot ce vrei.

- sucurile fresh sunt gratuite, la restaurantul principal ai tot timpul suc de portocale, dar aproape de intrarea in restaurant este un bar, Vitamin Bar, unde gasesti de dimineata pana seara pe la 6 freshuri de kiwi, piersici, caise, morcov+mar si milk-shake-uri

tdinulescu
    [30.07.09 17:53:18]

--multumesc, o sa mergem dupa raspunsul tau.

Am contractat un sejur de 10 zile din 10 august, de-abia asteptam sa plecam

sivaro
    [25.08.09 09:05:10]

Buna Keyla.

Plecam si noi (eu si familia mea) joi la Botanik si m-ar interesa cateva detalii referitoare la zbor, la ce trebuie facut in aeroport in Antalya si apoi la transfer. Cu ce companie ati zburat? Au fost ceva probleme (intarziere...)? Ce a trebuit sa faceti in aeroport (sa contactati firma de turism...)? Cat a durat transferul?

Merci mult.

Claussa*
    [06.07.10 10:39:20]

In septembrie am ales ca destinatie pentru luna de miere, hotelul Delphin Botanik. Stiu, se spune ca nu conteaza camera ca doar nu iti faci vacanta in camera, dar vroiam sa te intreb care crezi ca este cea mai bine pozitionata cladire, exista camere cu vedere la mare/ Camerele difera in functie de cladire?

Astept raspunsul tau.

Claussa*, hutanur, sivaro, tdinulescu
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.0415198802948 sec