ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2011
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2011

Holiday Inn Express Lisbon-Oeiras‏

Planificasem pentru începutul sejurului în Portugalia să stăm două zile undeva în zona Sintra, pentru a vizita locurile.

Pentru că închirisem şi o maşină şi pentru că ne interesau şi alte obiective în afara celor din Sintra, am decis ca locaţia hotelului poate fi nu neapărat în Sintra, ci undeva, pe o rază de 20 km în jurul localităţii.

Căutând pe booking.com, am găsit iniţial un hotel relativ ieftin, Hotel Atlantis Sintra Estoril‏, (auto)cotat la 4 stele. Citind însă impresiile turiştilor care au stat la acest hotel, am ajuns la concluzia că acest hotel este cam ca cele de pe la noi, rămase de pe vremea comunistă, adică un hotel mare, care nu a mai fost recondiţionat de ani buni. Tot din aceste impresii, am aflat însă că hotelul compensează aceste lipsuri prin personalul foarte amabil şi îndatoritor şi prin preţ.

Cum hotelul este foarte bine plasat, pe naţionala N9 şi autostrada A16, chiar lângă celebrul circuit ‏Autódromo do Estoril‏ (click aici), gazdă a curselor de Formula 1 până în 1996, aproape şi de Sintra şi de staţiunile ‏Cascais‏ şi ‏Estoril‏, de la ‏Oceanul Atlantic, am considerat că pot trece peste nejunsurile semnalate de turişti pe booking.com şi am făcut rezervare, la preţul de 55 € pe noapte, camera dublă, cu mic dejun inclus.

Între timp, fiul nostru cel mic, stabilit în Danemarca, a hotărât că este de preferat să îmbine utilul cu plăcutul, adică să ne întâlnească şi, în acelaşi timp să se şi plimbe şi, în loc să vină pentru câteva zile în România, a acceptat invitaţia noastră de a ni se alătura în sejurul portughez. Astfel încât, cu vreo două săptămâni înaintea plecării, a trebuit să refac toate rezervările. Cum hotelul Atlantis nu dispune de camere triple, iar cele single se ocupaseră deja, am făcut o cerere de pat suplimentar (există această facilitate), pentru care urma să plătesc, în plus, 30 € pe noapte. Pentru două nopţi, suma totală era, deci 170 €, ceea ce reprezenta totuşi cea mai convenabilă variantă, practic toate celelalte variante de la hotelurile din zonă fiind la preţ dublu. Singura variantă ceva mai apropiată ca preţ era la hotelurile Ibis din zonă, ‏Ibis Lisboa Sintra‏, sau‏ ‏Ibis Lisboa Oeiras, unde însă nu au decât camere duble.

Nici nu făcusem bine modificarea rezervării, că primesc un e-mail de la booking.com (pe care am un cont), cu titlul aproximativ: oferte de hoteluri în Portugalia la ‏preţuri imbatabile.

Asta îmi place mie la booking.com: văzând că am umblat ceva timp pe site pentru a căuta cazare în Portugalia, mi-au trimis o ofertă personalizată. Evident, nu stă nimeni să vadă ce caută fiecare pe site, au probabil un program care le dă aceste informaţii. Cert este că, printre alte oferte, am găsit şi una de tip ‏Last minute‏/Non Refundable, pe care nu puteam să o refuz, la hotelul ‏Holiday Inn Express Lisbon-Oeiras‏‏. Era vorba de o cameră dublă cu pat suplimentar, la preţul de 65 € pe noapte, mic dejun tip bufet inclus. În plus, hotelul oferea aceleaşi facilităţi pe care le caut de obicei, ca şi celălalt: parcare gratuită şi Wi-Fi, tot gratuit, deşi pe booking.com apăreau contra-cost, 5 € pe oră accesul internet şi 5 € pe zi parcarea. Oferta era imposibil de ignorat, astfel că am acceptat-o şi am anulat rezervarea la Atlantis.

Hotelul Holiday Inn Express Lisbon-Oeiras‏, este un hotel de trei stele, care face parte din lanţul hotelier ‏Holiday Inn‏ (click aici) şi este situat în apropierea staţiunii Oeiras, într-o zonă liniştită, lângă, dar nu foarte aproape de autostrada A5.

Situat la 15 km de Lisabona (20 km de la aeroport), poate fi folosit şi ca locaţie pentru vizitarea capitalei lusitane, dar şi pentru un sejur de plajă şi soare pe plajele din apropiere. Noi l-am folosit pentru vizitele la numeroasele obiective din zonă, dar pentru Lisabona am ales o altă locaţie, chiar în oraş.

Din câte am constatat, majoritatea celor cazaţi la acest hotel erau familii cu copii mici, venite la plajă (în majoritate, englezi). Este drept, până la cea mai apropiată plajă, cea din ‏Paço de Arcos‏, sunt vreo 3 km, dar toţi se duceau cu maşinile din dotare: personale, sau închiriate. ‏ Apropo de Paço de Arcos, o localitate care face parte din municipalitatea Oeiras, aici se găseşte Quinta da Fonte, unul din cele mai mari parcuri de birouri şi oficii din Europa, unde îşi au sediul regional mari firme internaţionale.

De fapt, Oeiras dispune de mai multe astfel de parcuri (Taguspark, Lagoas Park, Arquiparque I, Arquiparque II, Quinta da Fonte, Parque Suécia, Parque Holanda, Neopark) unde se pot vedea sedii ale unor firme precum Nestlé, Microsoft, General Electric, HP, Unisys, Nokia, Toshiba, Philips, Glaxo Smith Kline, LG şi multe altele. Ţinând cont şi de faptul că tot aici se află şi mai multe institute de cercetare, putem spune că renumele de ‏‏Europe's Silicon Valley, dat localităţii, este pe deplin meritat (deşi mai există astfel de locuri ce-l revendică, în Irlanda, Germania, Olanda).

Clădirea hotelului nu impresionează din punct de vedere arhitectural, ea fiind construită în stilul hotelurilor moderne, dar nu de lux: o "cutie" P+6, cu ferestre care doar se întredeschid, plasată însă într-o zonă deschisă, cu multă verdeţă şi cu o parcare foarte mare.

Cel mai mult mi-a plăcut faptul că nu trebuie să interacţionezi cu personalul, decât dacă vrei, în rest nu eşti deranjat deloc, aşa cum se întâmplă şi în hotelurile altor lanţuri hoteliere. La sosire, ni s-au dat cartelele magnetice de acces şi am mai trecut pe la recepţie doar la plecare şi atunci când am cerut informaţii.

Pereţii camerelor sunt foarte bine izolaţi fonic, astfel că nu se aude nimic de la vecini, nici măcar de la baie. Camerele nu sunt foarte mari, dar cochete şi dotate cu strictul necesar. O "bilă neagră" ar fi totuşi lipsa unui frigider. În rest, camerele, care sunt fie duble, fie duble cu pat suplimentar, dispun de aer condiţionat, duş, cadă, uscător de păr, TV prin cablu, facilităţi pentru prepararea de ceai şi cafea. Bineînţeles, nu lipsesc articolele de toaletă obişnuite, în primul rând prosoape de calitate, albe, mari, medii şi mici.

La televizor, se pot urmări, pe lângă programele portugheze, vreo 30 la număr, unul german, unul francez, (TV5), BBC şi CNN. Când am deschis televizorul, acesta a intrat direct pe programul informativ al hotelului, cu o pagină "personalizată", pe care mi se ura bun-venit.

Cel mai mult mi-a plăcut amabilitatea personalului de la recepţie, precum şi micul dejun. Acesta se serveşte în holul larg de la parter şi este foarte diversificat, cu feluri pentru toate gusturile. Indiferent însă de acestea, fără nicio excepţie, foarte apreciate de toţi erau fructele. Aici am mâncat unul dintre cele mai bune soiuri de pepene galben, chiar mai bun decât cel mâncat în Spania. În restul timpului, la barul din hol se servesc gustări şi diverse băuturi.

Acelaşi hol serveşte şi drept loc de "adunare" a internauţilor, aici fiind posibil accesul gratuit wireless. Nu vă faceţi probleme pentru bateria care se descarcă prea repede, sunt montate numeroase prize de alimentare.

Ca toate hotelurile de acest tip, Hotelul Holiday Inn Express Lisbon-Oeiras‏ nu dispune însă de restaurant, aşa că, pentru masa de prânz, sau cea de seară, trebuie să căutaţi alte soluţii. Printre acestea se numără şi cea pe care am găsit-o în a doua seară a şederii noastre acolo. În apropiere se găseşte un mall foarte mare, ‏Centro Comercial Oeiras Parque, la al cărui hipermarket se poate mânca decent, existând un loc amenajat pentru acest lucru, cu mese şi scaune, practic ca un restaurant, la care însă comanda o faci ca la orice hipermarket care comercializeză preparate gătite, neexistând personal pentru servire. Cei de colo au fost însă foarte amabili. În plus, după ce ai mâncat, trebuie să-ţi duci singur tava la locul de debarasare. :) . Dacă ajungeţi aici, încercaţi cu încredere cârnaţii, sunt excelenţi!

În încheiere, precizez faptul că, totuşi, hotelul Holiday Inn Express Lisbon-Oeiras‏ are un mare dezavantaj: poziţia. Dacă nu ai maşină, nu prea ai ce căuta acolo, decât dacă ai treabă la una din firmele ce-şi au sediul în parcul tehnologic. Chiar mi-am pus problema ce fac cei cazaţi aici şi care nu au o maşină la dispoziţie. Singura posibilitate este să iei trenul din staţia ‏Paço de Arcos, situată la vreo 2 km, pentru a ajunge la metroul din Lisabona! Până acolo se poate ajunge cu un mijloc de transport mai special, foarte modern, futuristic chiar. Acesta este SATU (Sistem Automatizat de Transport Urban), trenul suspendat automatizat (adică fără conductor), electric şi ecologic, care leagă Centro Comercial Oeiras Parque, de care aminteam anterior, de centrul istoric al localităţii Paço de Arcos. Din păcate, sistemul, inaugurat în 2004, nu are decât 2 km lungime, reprezentând doar prima (şi cea mai scurtă) din cele trei etape ale proiectului, care urmăreşte realizarea unei legături Sintra-Cascais, prin Oeiras.

Linia este realizată pe un viaduct şi transportul se face cu vagoane tractate prin cablu. Interesant este faptul că sistemul automatizat poate ţine cont de traficul de călători şi îşi poate adapta frecvenţa de circulaţie a cabinelor, ba mai mult, în perioadele mai lejere, acestea pot sosi la comandă, precum liftul.

Trimis de Costi in 18.10.11 13:43:17
Validat / Publicat: 18.10.11 15:01:54

VIZUALIZĂRI: 2948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Holiday Inn Express Lisbon-Oeiras‏ este plasat într-o zonă deschisă, cu multă verdeaţă
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.50 EUR pe cameră

• SOCIALs