ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2009
    OCT-2008

Extrem de nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Tour Khalef, batrana cocota mincinoasa din Sousse

Sotia nu doreste sa-si scrie impresiile tardive, asa ca o fac eu.

Pestele de la cap se impute. In aceste cuvinte cred ca am sintetizat tot ceea ce era realmente de spus apropo de Tour Khalef. Daca directorul/patronul unui hotel admite ca e bine sa dispretuiesti turistul si sa scuipi in capul celui care-ti da bani, e naspa. Daca aceeasi accepta ca e bine sa furi de la oaspetele tau e si mai naspa. Nicaieri in discutiile asupra Coranului si a religiei islamice nu am gasit cuvintele: fura-ti aproapele, umileste-l, dispretuieste si brutalizeaza femeia, musca mana ce te hraneste.

Am fost educat ca sa pot dormi si in noroi daca e nevoie. Si am dormit. Dar ca turist e altceva.

Hotelul gazduieste muuuulte natii... rusi, cehi, romani, polonezi, germani, englezi, olandezi... Fiecare natie e tratata cu doza ajustabila de dispret, functie de orientarea generala a staff-turmei hoteliere. Asa ca romanii au fost repartizati majoritar la camerele cu mucegai, cele de la primele 2 nivele pe partea stanga. De fapt toata aripa stanga mirosea a mucegai. Si... ooooo, zei, a motorina!!! ca aia starpeste ciupercile!!!

Camera in care am ajuns era umeda, neaerisita, baia uda pe pereti, robinetele defecte, apa curgea de pe pardoseala in camera... restul nu mai spun... Patul numarul trei era facut din doua saltele puse pe jos una pestea alta!! Holul... de fapt toate holurile aveau mocheta ce vazuse tot felul de mizerii. Aia m-a dat gata si sincer nu pot sterge din memorie petele gigante de... naiba stie ce... aflate peste tot. Imediat m-am dus la receptie si am facut semn unei fete de acolo – aia mai mica de statura. I-am zis ca nu accept camera pt ca soacra mea se sufoca acolo la cei 72 de ani ai ei si ca nevasta-mea nu suporta umezeala. Si ca eu nu suport zgomotul de la constructia din fata. I-am dat palmat 20eu, s-a uitat lung la mine si la ochii mei cam injectati si a doua zi dimineata eram cazat in una din camerele superioare de la tronsonul stang – ultimul etaj – fata spre mare. In timp ce faceam transbordarea bagajelor soacra mea ramasese pe plaja, nevasta ma cauta prin hotel. Ei bine, Coranul ORDONA respectul fata de – mai ales – mamele in varsta, asa ca de neinteles a fost felul in care mi-au lasat soacra fara sa-i dea macar o apa minerala cind i s-a facut rau din cauza caldurii. Pentru ca apa costa si nu era nimeni care sa plateasca in acea clipa!!!! Asta nu m-a mai mirat o zi mai tirziu, cind am vazut cum un amarit de taraie-bagaje da peste o englezoaica de 65 de ani sa o darame si alta nu la trecerea prin usa dintre receptie si lift. Am hotarat zero bacsis, la plecare am mai dat totusi 10eu la fata cu receptia si 10dt la chelnerul preferat – care are fata studenta la medicina in Cluj (!!!). Restul nik!!!

Camera noua era convenabila, insorita si batuta de briza, bine amplasata, dusul nu mi-a cazut in cap decit de 2 ori, de pe wc am alunecat o singura data cu colac cu tot, mecanismul de la evacuarea cuvetei a provocat numai trei inundatii minore in camera si pe hol, faianta din mai multe generatii de peticeala dadea un farmec aparte baii, mobilierul de lemn varuit si curatat de 3-4 ori in ultimii 12 ani sigur nu mai putea avea germeni, mafiotul rus de alaturi nu se certa cu cele 2 neveste si mafiotul italian din cealalta parte vorbea linistit cu amicul lui, ma simteam bine protejat. Era o placere sa te trezesti dimineata cu talpile lipite de gresia rece. Asta creeaza un wa deosebit.

Mutarea mea a fost inspirata, un alt tip care primise camera la parter a dormit juma de ora cu geamul deschis si i-a disparut telefonul in prima zi!!! Nu-i venea a crede, mie da pt ca sigur paznicii – cine a fost acolo cunoaste amplasarile lor – erau in cirdasie cu hotii, altfel NU se putea fura din camera. Texas. Experienta mea la acest hotel este singulara, nu am mai intalnit asa fenomene nicaieri. Tine de paranormal. Uluitor.

La fel e si modul in care cei din turma hoteliera se comportau in general cu femeile turiste, am vazut in fata mea cum o frantuzoaica de 35 de ani a cerut la receptie un uscator de par, individul apelat a ranjit si a zis ca nu are – cum se poate asa ceva – da, se poate, nu are – ea a plecat si el a zambit dispretuitor dupa ea. Fara sa se fereasca. La fel la masa – nu sunt indragostit de vre-o rusoaica – dar NU e normal ca jumate din chelneri sa se hilizeasca si sa imite pe la spate rusoaicele din ai caror bani primeau salariu. Si nici sa vorbeasca urat despre rusii de la masa, chiar in timpul servirii!!! Si nici sa-i maimutareasca pe nemti. Alta atitudine ciudata era a celor din restaurant fata de cei care plecau de la masa rontaind o prajitura sau un mar, nu le dadeau voie sa iasa cu asa ceva din restaurant desi mancarea era platita – ca nu te duceai sa o vinzi – si in ceea ce ma priveste stupefierea a fost maxima cind o individa de la usa restaurantului m-a agresat verbal ca nu am voie sa ies cu 2 mere – i le-am trintit instantaneu in mana si am intrebat-o daca mai are ceva de zis – a spus ca nu – asa ca am rugat-o sa le manincea ea daca doreste. Problema lor mare la acest hotel e ca nu pricep principiul celor 7 piei pe care ar dori sa le scoata de pe turist. Noroc de mine ca mai mult m-am plimbat prin Sousse. Asa ca nu am avut timp sa ma enervez. O fac acum.

Masa din fericire a fost buna, fara probleme stomacale, hrana curata desi cam lipsita de condimente - si aici faceau reduceri drastice – pe romaneste faceau magarii. Tactica cu coada facuta la bauturi si alte fripturele e clasica, se face pentru a lasa cit mai multi cu gura uscata si burta subtire, nu din cauza de personal. Unui taximetrist caruia i-am explicat ce perversitate de hotel servesc era sa-i cada volanu din mana – cum asa, ca ala e cel mai bun hotel din sousse – pai nu prea, cine stie ce naiba mai era la restul... . Daca lenea nu ma doboara sper sa reusesc postarea inclusiv pe un site de limba sovietica a insultelor ejectate in restaurant apropo de rusoaice.

E de admirat curatenia pe care totusi reuseau sa o mentina... o saracie cu lustru se cheama... nu era jeg, nu duhnea, nu erau gandaci, petele de pe mocheta luceau de curatenie.

Gradina si ea remarcabila, dar partial lasata in paragina. Cindva a fost o bijuterie. Acum e alterata de santierele deschise si de cocioabele ascunse in vegetatia partii stangi. Ce e la vedere se intretine zilnic, cu grija.

Plaja e mica si murdara, barul de pe plaja naspa si paznicii agresivi. Grija mare acolo la pizza cu salmonela, dizenteria nu e buna. Preturile sunt nesimtite. Ambele au fost servite de printesa consoarta.

A judeca fara termene de comparatie e un sacrilegiu. Pe care eu nu l-am comis. Am platit pentru patru stele, am fost constient ca voi da cel mult de 3. 5, m-am simtit ca la 2 si purtarea termitelor a fost de 1 stea. Howgh!

Si inca o treaba stranie... . cine se aseamana se aduna... ... la crasmulitele din fata hotelului am intalnit cele mai multe englezoaice practicante de turism sexual. Poza standard, o aratare trantita in bratele cite unui copilandru autohton naiv si doritor de un permis de munca in regat, daca nu macar de o ciocolata si un suc + ceva lire.

Voi recomanda acest hotel tuturor politicienilor.

Revelatia continua o constituie contactul cu tunisienii la ei acasa. Sousse e un oras remarcabil cu foarte multe de vazut. Vorbitul catorva cuvinte in araba nu strica, politetea nici atat. E de preferat dialog in engleza dar mai ales in franceza cu oamenii. Pot spune ca de data asta am stat aproape numai in medina. Si asa afla omul multe... de la o tirguiala la alta. As indrazni sa dau niste idei, asa mai in avalansa.

Trebuie mers intai la magazinul mare cu preturi fixe – Soula Center - si memorate preturile + raportul pret/calitate – ala e chiar la intrare pe coltul drept. Dupa aia se ataca medina – unde romanii sint cunoscuti ca fiind negociatori foarte duri – si e de dorit a se da un tur de orizont fara sa se cumpere nimic. De exemplu, la intrare un tip mi-a cerut 4dt pe carbunele de sisha. Cu 200 de metri mai incolo am negociat de la 1dt la 800 millimi – 0, 8dt adik. Si asa mai departe. Negociati cit puteti, e placut. Respectul insa si buna purtare sunt esentiale. In medina obtineti preturi mai bune decit la cel de la intrare.

Daca aveti chef, mincati ce maninca si ei. Chiar e bun! Am luat taurul de coarne si m-am asezat la o masa de cantina minuscula de-a lor, cu banchete. Mi-au facut loc imediat. Am intrebat cu ce erau cazanelele aburinde si mi-am ales un fel de mancarica de gaina cu sos de rosii. Demential de buna, destul de iute, PERFECT facuta, cu un sfert de paine frantuzeasca alba praspata intr-o mana si lingura tremuranda in cealalta, cred ca ofeream un spectacol interesant. Gatesc foarte asemenator cu unii ardeleni. Pe linga insipiditatile de la tour khalef masa a fost regeasca. Mi-a fost rusine sa dublez portia. Regret asta si in clipa de fata.

Diversele carnuri cu si fara omleta, cu si fara harisha—ayayyyy – cu verdeturi ori ba si invelite in lipie costa intre 1.25 dt si 2.75dt. Curmalele sunt 0,8dt/kg la snop si nechimizate ori indulcite artificial. O cafea pe terasa la ei e 600-900 millimi si te intreaba ‘’blanche? ’’ iar daca zici da o primesti cu lapte. Cafeaua NU costa 3 dinari decit la jefuiala/hotel/lux!!!

Daca doreste cineva sa cumpere la preturile normale/nonturistice diverse chestii alimentare trebuie sa mearga la ‘’Magasin General’’ – orice taximetrist stie, e la 25 minute pe jos departare de poarta hotelului. Doua lucruri remarcabile. Ceaiul de menta – ala la pungi format A5 prinse la partea superioara in carton verde – e demential, nu stiam ca desertul poate genera o asemenea aroma. La fel menta cu ceai negru in amestec la pliculete facut de Kamy – retineti aceasta marca – ori ceaiul de verbina. Tot cei de la Kamy fac niste borcanele de plastic - cam cat o cana de 300ml – cu diverse amestecuri de plante. Celor care vor o iuteala savuroasa pentru mincaruri/ciorbe/supe le recomand ‘’Omelette Ojja Nablia’’ – numai sa nu faceti chiar omleta ca luati foc – iar celor cu fripturi le recomand ‘’Melange Grillades’’ care contine inclusiv eucalipt si presarat pe carnea fierbinte sterge gustul european de gaina hranita cu tocatura de peste ori de taur taiat din greseala. Costa 3-6dt functie de tip, sunt vre-o 15 variante. Am puse la ciorap 20 de borcanele.

De la cei care vind la magazine SPECIALIZATE din medina merita sa luati ‘’Melange 4 epices’’ si ‘’Melange toutes epices’’, aia au preturi bune si lucruri proaspete. Aveti grija sa cumparati de unde cumpara si femeile tunisiene.

Noroc de hotel detestabil – unde mancarea NU are specific tunisian nicicum – ca am descoperit restaurantele lor, cel putin doua dintre ele. Le Baron este locul in care am facut pasiune nebuna pentru salata verde cu roquefort. Marturisesc tentativele nenumarate de a o imita, reusesc mai mult sau mai putin. Papa extrem de buna, 3 persoane la cite 2 feluri + aperitive si 5 beri cu alcool au costat 79dt. La bacsis de 11dt am fost condusi cu plecaciuni la final. Nota 10. Inclusiv pentru pasta de usturoi.

Altul e Le Surfin, regret ca pofta mi-a luat mintile si nu am facut fotografii. Specialitati numai si numai de peste si alte vietuitoare marine, masa umpluta de 3 ori la rand cu multe specii facute in toate felurile. Trei persoane cu 6 beri si tacam complet au costat 87dt. Nota 12, nu sfatuiesc nici un cunoscator la peste sa rateze locatia.

Mai sunt inca 2 restaurante magna cum laude dar nu am reusit sa le onorez din cauza timpului. Interesanta si hacienda cu cowboy dar e de fitze si fotografii. La iesirea pe poarta turkalefului, dupa ce scapati de crocodilii lipiti acolo cu taxiurile lor – care cer 7dt pentru un drum de 3dt – mergeti drept in fata peste drum si e un magazin – cu preturile +30-40% fata de regular – si aia cica au dezvoltat o mica afacere ilegala cu spirtoase, pentru rusii cu insomnii. Un coleg de suferinta a povestit ca a luat vodka de acolo. Nu mai retin detaliile, dar aveti grija ca e ilegal comertul de acest tip.

Mai e un magazin bine dotat inainte de a trece strada, chiar la iesire pe dreapta, dupa restaurantul indian, gasiti orice acolo la pret rezonabil - +30% in medie fata de Magasin General – dar merita, au lucruri bune.

Circulati spre Port El Kantaoui – PEK pentru amici – cu titicarul, face parca 2dt - si invers spre centru va lasa cu 1dt pe faleza la 10 min de medina – si veti avea acolo ocazia sa vedeti ce bine ar fi fost daca mergeati la un hotel din zona. Trenuletul circula la 30 minute si opreste chiar si la intentia de a ridica mana.

Din medina nu uitati sa luati posete-genti-pouf din piele, se comporta excelent de-a lungul anilor. Si ceva de maslin, chiar dace e scump tare, merita. La trei cincimi din pret insa aceleasi lucruri le gasiti in magazinul de linga moscheea mare din Kerouan, acolo unde opresc autocarele. O geanta mare targuita la 60dt in medina va costa acolo 35-40dt. Insa trebuie sa va miscati in viteza, ghizii lasa prea putin timp de cumparaturi. O scafita de pisat usturoi – din maslin – o luati la 3-5 dinari fata de 8-12 in Sousse.

Mai e tot in medina un tunisian de 60-65 de ani cu un magazin mic de parfumuri, are usile tapetate cu fotografii din tinerete si cu tot felul de personalitati care i-au calcat pragul. Peretii sunt plini de recipiente cu esente diverse. Mirositi cu incredere, parca e 6dt sticluta de parfum, spuneti ce va doare, de acolo cumpara si indienii oxfordisti, europeni avizati si tot felul de alte natii, parfumul e cu alcool ca solvent si are marea calitate ca nu pute a excremente de caine ca parfumurile europene dupa citeva ore. Mosul nu stie abureala cu PH-ul si cu yeti din noi, pur si simplu vinde parfum. Nik din ce-am cumparat de la el nu m-a tradat. E o incantare sa-mi miros nevasta!!! Tutun de sisha gasiti la pret bun in interiorul medinei, facut tot de Nakhla dar de trei ori mai scump ca in Egipt. Carbunele bun e ala in pachetele roz-argintii, scrie pe el Shisha-Lite.

Daca doriti viata de noapte tip disco nu ar strica sa mergeti de la hotel spre dreapta, tot pe strada principala, era un club mare la 1-2 km distanta, stiu ca la 2 noaptea inca o mai ardeau acolo.

Aveti grija pe unde dormiti, bafta voua si o mie de ani pace.

Si, mai ales, SCRIETI!!!

Trimis de anagh* in 04.07.09 21:58:59

VIZUALIZĂRI: 4305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anagh*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Rasaritul privit din balcon
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[05.07.09 11:25:20]

Savuros review-ul! Ceva poze?

anagh*AUTOR REVIEW
    [05.07.09 16:17:26]

Din nefericire numai alea, restul sunt de familie, chiar daca am o soacra aratoasa ! Hotelul merita fotografiat cum se cuvine, candva a fost o perla a coroanei tunisiene. Daca ar fi parasutati toti cei care lucreaza acolo cu actualul director in frunte plus 3 luni de cosmetizare in sezonul rece, ar iesi o minunatie. O arhitectura clasica dar remarcabila si o mica jungla in drumul spre plaja. Vise, asta nu se va intimpla pentru ca – dupa cate stiu - hotelul are contractul de concesiune cu statul tunisian aproape de expirare. Asa ca investitii nu se vor face, doar daca e o minune si se schimba mentalitatea politicienilor din Tunis. Pana atunici, logica de hiena a unui staff prea inrait va fi predominanta.

alinviola, anagh*
    Alte impresii din această RUBRICĂJaz Tour Khalef: