ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2011
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
OCT-2011

Danseaza-ma pana la sfarsitul iubirii...

Leonard Cohen - Dance me to the end of love

Intalnirea de treizeci si opt ani de la terminarea liceului, a sotului meu!

Ce intalnire si asta, ma asteptam sa se termine in zero sau cinci, dar cei care s-au ocupat de organizare au considerat ca de acum intalnirile trebuie sa fie mai dese.

Majoritatea au fost impreuna de la gradinita pana la sfarsitul liceului. Foarte buni, au fost treizeci si noua in clasa si toti au intrat la facultate!

Intr-o frumoasa zi de toamna, am pornit la drum spre Cheia. Am luat-o prin Baicoi, Plopeni, Valeni de Munte, Cheia. Nu am observat mari schimbari in Baicoi, am inteles ca Schela nu mai este ce-a fost, in Plopeni uzina de armament nu mai este, in Valeni mi-am adus aminte de "O viata de om" scrisa de Nicolae Iorga iar fabricuta de legume si fructe merge din plin de cand au luat-o cei de la Tymbark. DN 1A foarte bun. Soseaua trece prin multe localitati, este strajuita de dealurile subcarpatice, cu paduri care-ti incanta ochii, copacii au frunzisul colorat in toate nuantele de ruginiu iar vantul se joaca lasand frunzele sa zboare care incotro. Drumul serpuieste, trecem prin mai multe luminisuri si astfel ajungem la barajul Moeciu. Ne oprim, nu ne mai saturam de frumos! E soare, in departare se vede varful Ciucas intre nori, vantul e rece iar narile ni se framanta cu fiecare respiratie. Sotul imi spune, oare o veni si... si... ridic din umeri, nu stiu ce sa-i raspund. Vad ca este emotionat, nerabdator si vrea sa ajungem cat mai repede.

Gata, intram in Cheia, imediat in stanga se vad cateva rulote (punctul de reper) si prima la stanga. Am ajuns! Ne intampina Silviu, apare Iulia care nu mai fusese la nici-o intalnire si pe care n-o vazuse de treizeci si opt de ani. Emotionant! Raman in urma si incet intram in pensiune. Aici fericiti de intalnire se imbratiseaza, se pupa, se mira si mai au o surpriza, Ludovic cu care nu au fost decat trei ani colegi.

Pensiunea este frumoasa, imi place ce vad, e cald, ochii ne sunt in lacrimi.

Suntem condusi la etajul unu, la camera sase. Ne lasam bagajele, sotul pleaca jos. Ies pe balcon. Este frumos! In camera e cald, pe o masuta troneaza o vaza cu flori, paturile mari cu cate o noptiera pentru fiecare cu veioze mignione, frumoase. Dulap mare, oglinda asemeni, masuta televizorului care prinde o multime de posturi. Baia foarte curata, cu fereastra si destul de mare. Perdele din dantela iar pe jos mocheta. Intentionat mai intarzii un pic.

Suntem serviti cu tuica fiarta, pe masa frumos aranjata, in afara de vesela mai erau carafe cu o tuica de culoarea whisky-ului, afinata delicioasa, sticle cu apa minerala.Pe tot parcursul zilei de sambata am mancat gratar (porc, mici, carnati), berbecut la protap, sarmale cu mamaliguta foarte bune (eu sunt cam pretentioasa la ele), papanasi cu smantana din abundenta. Vin alb sec si dulce de Minis din belsug! Totul stropit cu fericire, cu amintiri, cu voie buna!

George mai tii minte cand ma puneai sa stau nemiscat ca tu si Iulica (Dumnezeu sa-l ierte!) sa jucati sah in timpul orei de franceza? Muntene mai stii cand am mers in cantonament la Bistrita si in prima seara ne-am apucat sa jucam poker? Ce ma trebuia sa mergem la Bistrita ca sa jucam poker? Tole, mai tii minte ca intarziai in fiecare dimineata si spuneai profesorilor ca din cauza " tranzitului accelerat"? Mai tineti minte cand l-am lasat sa copie la fizica pe... si el a luat 9 iar eu 8?! Costi dar o mai stii pe tipa aia... Jane tu ce-ai mai facut cu Florenta? Si astfel am ajuns la ora trei dimineata cand baietii au incins un poker iar noi fetele am mers la culcare. Am omis sa va spun ca dupa gratar, au facut si o partida de fotbal iar restul ne-am ozonat, am facut galerie iar o doamna a facut un om de zapada. Ningea foarte frumos.

Dimineata, strigate SCULAREA, SCULAREA, SCULAREA... nu mai era chip sa stai si era atat de placut in pat, razele soarelui inundau camera. Am iesit pe balcon, feerie, zapada imbracase totul in alb.

De dimineata am mancat crenvursti, salam bun, cascaval, branza telemea, rosii, castraveti si omleta. Bineinteles si o cafea buna.

Cei mai vrednici, au pornit pe jos la manastire iar altii cu masina. Am imbinat perfect cele lumesti cu cele duhovnicesti.

Manastirea este de calugari. Dupa ce treci printr-o alee strajuita de brazi falnici, iti apare o poarta mare din lemn, frumos sculptata, deschizi o portita, pasesti un prag inalt si in fata iti apare o biserica mare, inconjurata de multe chilii, cu pridvor si cu multe ghivece cu flori. Am intrat in biserica, era slujba, am facut fiecare ce-am crezut, am aprins cate-o lumanare pentru cei vii si pentru ce-i morti.

Cand am ajuns la pensiune am luat-o din nou cu tuica fiarta, a baut cine nu conducea. Am mancat ciorba de burta, fasole cu ciolan, ceapa rosie si diverse acrituri, placinta cu mere si totul udat din belsug cu vin rosu. Totul delicios!

Muzica! Reprezentativa! Nu cred ca e cazul sa va spun ca a fost hit dupa hit! Muzica nemuritoare a acelor ani!

Am mai tihnit un pic, am iesit de-am facut poze de grup, ne-am carat bagajele din camere la masini, am multumit gazdelor si cu cate-o cotizatie si apoi ne-am imbratisat, ne-am pupat, ne-am promis ca ne vom reintalni de sarbatori. Fiecare mai avea in coltul ochilor cate-o lacrima...

Am pornit fiecare catre casa. Unii spre Brasov si mai departe, unii spre Bucuresti, Constanta si mai departe sau mai aproape!

Pensiunea mare, cu doua etaje, are zece camere cu balcon. In curte intalnim un helesteu cu pastravi, o frumoasa terasa de vara si-un chiosc. Deasemeni mai este o cabana cu cateva camere. La inceputuri numai aceasta exista. Parcare mare.

O camera dubla costa 90 lei pe noapte. Am sa pun poze cu preturile la diverse mancaruri. Totul bine gatit si cu multa grija pentru turisti.

Am fost foarte multumiti! Multumim inca o data gazdelor!

Draga webmaister, te rog, Leonard Cohen cu melodia "dance me to the end of love". Multumesc!

Imi cer scuze ca pozele nu sunt prea frumoase! Le-am facut cu camera, aparatul i-a fost furat fiului meu la Cluj,la concert.

Trimis de balasa violeta in 16.10.11 23:43:51
Validat / Publicat: 17.10.11 06:03:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHEIA.

VIZUALIZĂRI: 3229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 DN 1A, neaglomerata, o placere sa mergi.

[17.10.11 11:56:00]

Buna ziua!

O saptamana asa cum v-o doriti!

Webmaister esti suparat pe mine? Am cerut prea mult! Dar, te rog in continuare, azi noapte la trei nu am mai putut cauta... dar niciodata nu este prea tarziu!

youtube.com/watch? v=OYc4QrvNJ1Q MULTUMESC!

- -

Vidoclipul indicat nu mai este disponibil, am adaugat varianta audio dar se poate inlocui.

[17.10.11 13:29:56]

Multumesc! Este mult mai bine!

AndreeaG
[18.10.11 11:37:30]

Felicitari!

Foarte "cu suflet" scris, incep sa regret ca am dat uitarii toti colegii din liceu, anul acesta sunt 10 ani de la terminarea liceului si recunosc ca nu am facut nici un demers pentru a-i contacta. Ei nu aveau cum sa ma repereze (mutat din Buc, schimbat nume, schimbat tel de mai multe ori, si parintii s-au mutat...), poate incerc sa-i caut, poate nu am ratat intalnirea.

Iti multumesc!

[18.10.11 13:22:39]

@AndreeaG, multumesc!

Musai aduna-i daca ati fost uniti! La fiecare intalnire am fost impresionata, nu acelasi lucru pot spune despre mine. Au venit din toate colturile lumii, intalnirile au fost puse in functie de ei. S-au intalnit asa, sau cand unul din ei... a plecat, indiferent ca se intampla in Campina sau Bucuresti, parte din profesori le-au fost alaturi.

Nici macar unul sau una, nu a avut curajul sa vina cu o tinuta mai pretentioasa, sa-si arate..., fite, laudarosenii, nici nu poate fi vorba, ei si ele au altceva de aratat!

"Copii trebuie sa-si depaseasca parintii!" Cred ca foarte greu le-a fost acestora. Ai mei au facut acelasi liceu, nu mai este ce-a fost! Nu era luna sa nu le apara numele in "gazeta matematica".

Odata, la un colt de masa statea Alex, la celalalt Stefi iar sotul la mijloc, faceau matematica, il sorbeau din ochi, niciodata n-am sa le uit privirea. E foarte greu sa depasesti parintele!

[26.03.12 22:10:20]

@balasa violeta

Am introdus coordonatele GPS ale pensiunii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[27.03.12 00:52:50]

webmaster, nu avem GPS! Pozitionarea pe harta este excelenta!

Cu drag va pot da adresa directorului, coleg de liceu cu sotul, puteti sa-i spuneti ca o stiti de la noi: catalin.andreescu@apascogrup.ro

AndreeaG, balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Piatra: