ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2009
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUN-2009

Pont bun pentru Ulcinj

Aveam de mult timp ambitia cu vizitarea Muntenegrului, si per ansamblu, am venit foarte incantati de acolo.

Nu am apelat la nici o agentie de turism, am citit diverse forumuri, atat romanesti, cat si straine, si am dat de acest hotel. Am sunat la nr-ul de pe site, au trimis un formular pe e-mail, am platit un avans si asta e tot cu rezervarea.

Am plecat cu masina si am hotarit sa iesim pe la Jimbolia (o idee inspirata, cred, nu am stat decat un minut) si am pornit spre Belgrad, unde eram hotarati sa petrecem cateva ore de "sightseeing". Mi-a placut Belgradul, insa am fost oprit de cateva ori de politie pt. controale de rutina, inclusiv fiola, dar atat. Mi s-au parut prietenosi si rezonabili.

Am intrat dimineata in Muntenegru, si am muscat doua amenzi (bineinteles, rezolvate cu spaga de cate 10 euro). Pana in sud, la Ulcinj, ai parte de privelisti care iti taie respiratia, atat in zona de munte, cat si in zona de coasta.

Ulcinj e un oras de vreo 20 de mii de locuitori, locuit in mare parte de minoritatea albaneza, care, contrar anumitor prejudecati, sunt extrem de amabili, prietenosi si mai ales cinstiti.

Hotelul Petriti mi s-a parut excelent la raportul calitate/dotari/pret. Singura problema este faptul ca e situat la vreo 15 minute de mers pe jos pana la plaja si la alte 15 de centrul orasului. E categoric recomandat insa pentru cei care merg cu masina. De ce? pentru ca cea mai apropiata plaja, publica, e superba, dar neamenajata si destul de plina de deseuri. Insa la 10-30 min de mers cu masina gasesti adevarate minunatii, plaje amenajate si neamenajate, de nisip sau pietroase, adica pentru toate gusturile. (noi am preferat o plaja pietroasa pentru snorkeling si scufundari pt. scoici).

Camerele hotelului sunt excelent dotate: aer conditionat, tv lcd, baie proprie cu boiler, balcon marisor cu vedere spre munti, si internet wireless in tot hotelul, inclusiv in camere, la restaurant, pe holuri).

Cazarea a fost cu demipensiune (mic dejun bufet suedez, cina - la alegere orice din meniu), iar pretul, fantastic: 22-24 E (in functie de sezon) pe noapte. (incercati voi sa va cazati fara masa oriunde in Ro la pretul asta! ).

De vizitat neaparat: Ulcinj orasul vechi cu Mala Plaza (o plaja mai mica, dar excelent amenajata, chiar in buricul targului), Velika Plaza (se intinde pe 13 km, nisip fin, excelent - dar trebuie cautate portiunile luate in concesiune: Tropicana, Copacabana etc), Ada Bojana (preferat de nudisti, e o insula de nisip cu iesire la mare, iar pe laterale un rau taiat in doua care se varsa in mare si el - oameni din 100 in 100 m), Valdanos Bay (un loc splendid, un golf cu plaja inconjurat de livezi de maslini).

Apoi, Budva (cea mai celebra statiune a lor, dar cam aglomerata - pe mine unul nu m-a lasat masca, dar e mai curat ca la Ulcinj) cu insula Sveti Stefan, acum transformat in hotel, si minunatul Kotor, unde merita urcat la fortareata medievala (cam 1h pe trepte, dar iti ofera privelisti de vis), Skadarsko Jezero (un lac foarte intins, 2/3 in Muntenegru, restul in Albania - unde ai ce vedea in termeni de flora si fauna, noi am facut o iesire cu barca rapida si am cules nuferi.

Nu in ultimul rand, poate ca merita vazut si Dubrovnik, in Croatia, e frumos dar hiperaglomerat, intesat de turisti. Atentie la GPS, drumul mai scurt presupune traversare cu bac-ul, deci sa aveti bifata aceasta optiune daca mergeti cu masina. Tot in Ulcinj orice agentie organizeaza excursii spre Albania, Dubrovnik, scuba diving, windsurfing etc.

Sper ca a fost un review util, daca aveti nevoie de alte informatii voi fi bucuros sa vi le ofer.

Trimis de phleau in 04.07.09 12:54:29

VIZUALIZĂRI: 5035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (phleau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Petriti, Ulcinj

[04.07.09 15:02:13]

Bine structurat review-ul, bogat in informatii utile.

Felicitari!

4. o parte din golful Kotor

5. plaja stancoasa, Ulcinj

6. Valdanos Bay

[07.07.09 16:02:06]

am copiat manual textele la poze, sper ca nu am incurcat vreuna.

kamel7
[07.07.09 19:06:08]

Ma bucur ca v-a placut in Muntenegru si ca ati vazut ospitalitatea sarbilor, puteati gasi mai ieftin la particulari, pe loc, sunt statiuni si au la intrari oferte negociabila. Admir foto dv. , am si eu multe, va doresc vacante placute in viitor!

crmnlc
[12.07.09 10:07:39]

Urmeaza sa mergem in Ulcinj impreuna cu cumnata mea si sotul ei. Poti sa-mi spui ceva despre preturile la restaurantele din zona (in special cele cu specific pescaresc)? Am inteles ca pe malul Bojanei sunt cateva astfel de restaurante. Poti sa-mi recomanzi vreunul?

[14.07.09 00:27:56]

@crmnlc: Ca sa fiu sincer, nu am mancat la Ada Bojana, desi intr-adevar exista foarte multe restaurante de-a lungul raului; mi-a atras atentia unul dragut, cu decor verde, chiar aproape de pod.

Insa pot sa iti recomand doua restaurante cu specific de peste si fructe de mare, iar preturile sunt intre 10-15 euro (la unul am servit peste, la celalalt midii): Aragosta, pe o plaja stancoasa (inainte de centrul vechi se urca in stanga, nu spre castel), iar celalalt este chiar in cetate, sus, mi se pare ca se numea Antigona - mancare super, afacere de familie de generatii intregi, cu o priveliste magnifica asupra marii.

miser
[09.08.09 22:20:33]

Vrem sa mergem si noi pentru prima data in Muntenegru, cred ca la Ulcinj. Spuneti-mi va rog la plaja se plateste intrare?

Mersi

[12.08.09 10:43:14]

la portiunea publica nu se plateste, si nici pe alte plaje dn alte localitati, dar pe portiunile concesionate depinde de patroni: unii pun o taxa, altii obliga doar la sezlong si/sau umbrela, dar nu e scump.

dihor
[12.08.09 11:26:10]

Buna ziua,

la sfarsitul lunii august si noi intentionam sa plecam in Muntenegru, in Ulcinj exact in hotelul Petriti. In luarea acestei decizii a contribuit in mare masura rewiev-ul postat de Dvs. As dori sa iau legatura cu Dvs prin e-mail, daca nu va deranjeaza acest lucru, sa va mai intreb anumite detalii in legatura cu oras, cu plajele si cazarea.

Multumesc anticipat pt. ajutor.

Mihai

[12.08.09 20:09:24]

da, ok, lasati un email

alinviola, crmnlc, dihor, miser, phleau
Alte impresii din această RUBRICĂPetriti Hotel: