ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2011
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
OCT-2011

4 zile si 3 nopti la Barcelona

GOTAN PROJECT - tango cafe ;)

Incep cu un Multumesc celor care au citit si votat rw-urile mele si astfel am castigat un bilet de avion. Pretul declarat contine doar un bilet de avion 70e si cazare 120e.

cum ajungi

Catre aceasta destinatie, merg din Bucuresti 2 compani low. Eu am zburat cu Blue Air, asta si datorita premiului castigat aici. Pe langa aceste companii mai sunt multe altele de linie care au ore mai bune decat cele low. Totusi eu am decis sa plec Vineri dimineata si sa vin Luni seara,cu maxim de timp posibil pentru plimbat/vazut.

transfer aeroport-oras

Aterizarea se face pe aeroportul EL PRAT, terminal T2A, aeroport situat la 10km de centrul orasului.

Am sa consider punctul terminus al calatoriei Placa Catalunya, calatorie tren+metrou cu o singura taxare T10. Pentru acest lucru e nevoie sa mergeti in gara si sa luati R2. Pentru a ajunge la gara este o pasarele intre terminalul T2A unde aterizeaza Blue si T2B de unde decoleaza, pasarela la care se ajunge iesind din T2A si intrand in T2B iar imediat dupa usa rotativa in stanga este o scara care duce la etaj, o iei inainte spre pasarela, sau dreapta spre portile de control pentru decolare.

In gara, ai automate de luat bilete dar si punct info/casa bilete. Aici daca ceri sa ajungi in Barcelona vei primi bilet de tren iar daca ceri T10 vei primi T10. Acesta e valabil atat la acest tren, precum si la metrou, bus, tram, pretul fiind de 8.25e/10 taxari.

Arata precum o cartela de metrou, din carton asa ca aveti grija cum si unde o pastrati. Cu ea pot trece mai multe persoane, binenteles ca pentru fiecare trebuie introdu-sa in aparatul de taxare. Trenurile pleaca la si 8 min si la si 38. Valabilitatea unei taxari este de 1h si 15min, timp in care se poate schimba cu metrou, tram sau bus. Atentie nu merge metrou-metrou, etc... Pentru cei care nu au bagaj si vor sa caste ochii prin Passeig de Gracia unde opreste R2 si pe urma sa mearga mai departe cu metroul (in intervalul de timp valabil) e bine sa il valideze doar atunci cand vine trenul in gara, asta daca ajungeti intre trenuri. Pana la Ps de Gracia se fac cam 20min asa ca ai cam 40-50min de colindat, dupa care repejor la metrou, unde introduceti cartela dar nu veti fi taxati suplimentar daca a-ti respectat timpul. Cu T10 nu se accepta decat un singur transfer de acest gen in intervalul de valabilitate.

Pentru un stiutor al locului cred ca se poate lua si masa la faimosul "local" La Vaca Paca care e la 2 pasi de Passeig de Gracia, asta cu conditia sa nu prinzi foarte aglomerat. De aici se poate merge pe jos la Placa de Catalunya sau lua metroul catre destinatia dorita. La fiecare intrare pe peron e foarte clar specificata directia precum si statiile cu noduri de legatura, acelasi lucru e ai in metrou sub forma de panou, unde statiile sunt semnalizate prin beculete iar sub bec e indicat daca statia are legatura cu alta linie de metrou, tren.

Se poate ajunge si cu bus dar costul e mai ridicat si eu am ales, ca si multi altii aceasta cale buna si ieftina.

unde stai

Fiindca am sta la particular si nu am poze, nu am sa fac rw separat (numai de aceasta data).

Aici ai la tot pasul fie hotel, hostel sau gazda. Dand o simpla cautare pe booking ai de unde alege dupa buzunar/preferinta. Eu am incercat pentru prima oara statul la gazda. Am gasit referinte despre o familie de romani care pun la dispozitie o camera doritorilor.

Fascinatia ineditului, pozitia precum si pretul au atarnat greu in luarea deciziei.

Apartamentul este situat la 50m de Rambla, pe dreapta cum vi de la mare, intre statia de metrou Drassenes si Liceu. Gazdele sunt tinere, dinamice si cred ca nu ai cum sa nu ii indragesti daca esti o fire deschisa. Pentru suma de 120e/3nopti am primit o camera mult mai mare ca la hotel, o parte de dulap unde am gasit prosoape pentru baie, mari, albe si pufoase, un pat mare si cu o saltea de vis, precum si lenjerie de bbc de buna calitate. Camera are si AC ceea ce e un mare plus pentru serile de vara.

Ai acces la bucatarie, asta pentru cei ce vor sa se gospodareasca singuri. Living-ul apartamentului este lasat la liber, aici poti sta seara alturi de gazde la povesti sau la joaca cu catelul lor. Ca si gazdele care incearca sa fie foarte discrete si cutu e educat sa nu deranzeze. Ce m-a impresionat la ei a fost faptul ca i-ti acorda maxim de incredere din clipa in care vi, intai i-ti face instructajul/prezinta casa dupa care i-ti dau un rand de chei pentru a fi independent. Poti veni/pleca cand doresti fara nici o restrictie. Daca ai nevoie de ceva sfaturi le vei primii cu siguranta, asta chiar daca pentru a fi sigur el cauta imediat pe net.

Doritorilor le pot da pe pm detalii.

ce faci

Acum depinde de ce doresti mai mult, adica plaja+oras (atunci cand e sezon) sau vizitat orasul. Eu am fost doar pentru a vizita orasul, asa ca imediat dupa cazare am plecat la plimbat.

ziua 1

Ramblas, Boqueria, Sagrada, Fantani

La Ramblas -- click aici

Prima oprire cum era si normal, a fost pe acest agitat bulevard. Fiindca cazarea era foarte aproape de el nu aveam cum sa il evit, mai ales la prima recunoastere a orasului. Este format din zona pietonala pe centru strajuita de pomi pe ambele laturi si zona auto pe parti. Desi are o deschidere mare, nu ai o priveliste pe masura. El e celebru pentru agitatia sa nicidecum pentru frumusete ca obiectiv in sine. (ex Champs-Élysées) Tine de la Placa de Catalunya pana la mare unde se tremina cu impozantul monument al lui Cristofor Columb. Este format din 5 segmente aflate unul in prelungirea celuilalt, totul parand un singur bulevard. Tine pret de 2 statii de metrou, linea verde L3 de la Placa de Catalunya- Liceu -Dassenes. Merita strabatut macar o data la pas, asta pentru faima lui. E plin de terase unde preturile sunt pe masura, precum si de diverse chioscuri care au de la suveniruri la flori/seminte si animalute.

Piata Boqueria.

Pe numele ei real piata "ST JOSEF", este o piata cu o vechime impresionanta, atestata pe la 1300, cu sute de tarabe si o viata cu adevarat interactiva. Programul este de la ~8-20. Aici daca ai ceva imaginatie poti zice ca esti la bursa pe WALL STREET. De la tarabe viu colorate cu sucuri sau caserole cu cocteiluri de fructe in fata caruia e una sau mai multe persoane care tot "liciteaza" cu doritorii pana la standurile cu zeci de pulpe atarnand din care esti imbiat sa gusti. Nu e de uitat nici zona de peste/fructe de mare unde gasesti vrute si nevrute.

Exista locurile unde se poate manca, fie ca se prepara pe loc, in centru unde e zona de pestele sau au mancare deja gatita, totul e intr-un ritm alert cu puhoaie de oameni trecand pe langa tine. Este o experienta care va ramane mult pimp vie in amintirea orcui a trecut pe aici.

Cu o prima achizitie de fructe plecam mai departe catre Ps. de Gracia unde dorim sa mancam la "La Vaca Paca", dar intai despre obiective.

Sagrada familia -- click aici

Constructie impunatoare, intr-un stil modernist, aceasta catedrala inca neterminata dar sfintita si ridicata la rang de Bazilica in 2010 de Papa Benedict XVI, este o recunoastera pentru Antoni Gaudi care multi ani datorita vizionarismului sau a fost blamat chiar de spanioli. Inceputa in 1882 si preconizata spre a fi finalizata in anul 2026, cand se vor sarbatori 100 de ani de la moartea artistului, bazilica a fost construita doar din finantari private. Este o bazilica Romano-Catolica, religie majoritara in Spania. Cu dimensiuni impresionante, 90m lungime si 60m latime, cu un numar de 18 turnuri cand vor fi gata toate, 12 pentru apostoli, fiecare purtind statuia celui pentru care e inchinat, 4 vor fi pentru evanghelisti acoperite cu simboluri animale, unul si cel mai inalt de aproape 170m pentru Isus Hristos iar unul peste absida pentru Fecioara Maria. Cel mai inalt turn va avea totusi mai putin decat dealul Montjuic, asta fiindca artistul era convins ca nu se cade ca opera sa, sa o intreaca pe cea a lui Dumnezeu, el fiind foarte credincios. Acum sunt gata 2 fatade, cea a Nasterii lui Isus care a fost gata in timpul lui Gaudi spre est, si cea a Patimilor spre vest.

Fatada Nasterii este foarte incarcata transmite viata/bunastare iar cea a patimilor este foarte simpla parca ar vrea sa transmita supunere/durere. A treia fatada la care inca se lucreaza este cea a Slavei sau Bucuriei si este spre sud. In anul 1926 cand a murit Gaudi calcat de tranvai, nu erau gata decat fatada Nasterii, absida, cripta si doar un turn. De atunci cu unele pauze, inca se lucreaza. In muzeul-atelier se pot vedea unele schite, precum si mai multe machete ale catedralei. Inca din studentie Gaudi a visat sa i se incredinteze o lucrare mareata, acest vis a devenit realitate prin demisia primului arhitect insarcinat cu aceasta constructie. El fiind un vizionar, a tot schimbat planurile si astfel a trecut de la stilul neo-gotic la cel modernist. Cum dupa moartea artistului lucrarile au avut un ritm destul de lent, astazi sunt gata doar 8 turnuri de diferite marimi si doua din cele trei fatade. Fiecare fatada are cate trei porti, una pentru Iubire, una pentru Credinta si alta pentru Speranta. Deasupra portilor de pe fatada patimilor sunt scrise versete de biblie in mai multe limbi printre care si Catalana.

Pentru ca aveam bilete luate de pe net si printate de acasa, am putut intra imediat pe la locul special, unde treci codul de bara al biletului prin fanta unui aparat care il valideaza. Nu va faceti griji daca nu stiti cum sa procedati, sigur e cineva dragut acolo, gata sa va ajute. Pentru doritorii care stateau sa ia bilet la fata locului coada era destul de maricica. Am avut un bilet cu audioghid la 17.8euro si unul fara la 13.8euro, luate separat, insa se puteau lua si bilete simple si audioghidul achizitiona la fata locului pentru 4 euro.

Ca peste tot si aici acesta si-a facut treaba cu brio, multe amanunte ar fi scapat neobservate sau interpretate superficial fara ajutorul primit de la micutul aparat. Nu ignor faptul ca poti vizita si fara, ca poti sta si uita de tine, de timp, in fata unui amanunt, insa sistematizarea facuta cu acesta te face sa intelegi parca ce a vrut Gaudi sa faca/sa transmita.

Am stat destul si am cascat gura la impozanta constructie, am admirat unele lucrari, nu am inteles sau nu mi-au placut altele. La plus as trece copacul vietii care vazut prin camera de filmat, adus aproape, parea ca e adevarat si asteptam sa vad cum zboara porumbeii de pe el. La interior poti vedea o arhitectura complexa/complicata, o retea de coloane indulcite putin prin rotunjimi ample/arcade si infrumusetate cu diverse ornamente. Un loc maret la propriu, facut parca pentru a-ti dovedi cat de mic/neinsemnat esti fata de univers/divinitate.

Nu are rost sa descriu mai mult fiindca fiecare vede/simte in felul lui asa ca am sa las pozele sa va bucure sufletul.

Cu o stare de bine ce se instalase pe parcursul plimbarii in exteriorul cat si in interiorul bazilicii plecam mai departe.

Urmatoarea oprire Bursa scuze Boqueria am vrut sa spun, unde fiind aproape de ora inchiderii, adica 20, deja erau superoferte. Ce iei peste zi la 1 euro acum luai la 0,5 euro. Achizitionam repede 4 cutii cu fructe si plecam catre fantani.

Fantinile Magice Montjuic -- click aici

Aflate in fata Palatului National, astazi Muzeul National de Arta Catalana, aceste fantani au fost inaugurate in 1929 cu ocazia Marii Expozitii Universale.

Programul lor este:

mai-septembrie de joi pana duminica la orele 21.30/22/22.30/23/23.30, iar din octombrie pana in aprilie doar vineri si sambata la orele 19/19.30/20/20.30

Situate pe linia L3 cea verde, statia Espanya, la o plimbare lejera de 15-20 min fata de statuia lui Columb, daca vi pe jos trebuie sa te ghidezi dupa cele 2 turnuri care marginesc drumul catre palat. Cam pe la ora 20 cand am ajuns noi tot ce insemna locuri ok pe nivelurile inalte de langa muzeu erau ocupate asa ca am decis sa raman imediat cum se termina pasarela si sa profit de faptul ca puteam fixa camera pe parapetul de beton pentru a filma cat de cat ok. Spectacolul s-a lasat asteptat ca o mireasa insa a meritat. Pe la 21 trecute incepe splendoarea. Se vede ca au ceva vechime fiindca nu prea e corelata muzica moderna cu dansul apei, insa per total spectacolul e fascinant. De la jeturi uimitoare de apa la dantelarie si abur, de la incolor/alb la rosu intens ai parte de un spectacol desavarsit de apa/lumini/muzica.

Am reusit sa filmez in conditii oarecum ok 2 episoade asa ca unul il voi pune spre delectarea cititorilor cu scuze pentru micile inconveniente, dar era mare inghesuiala pe mp.

Cum ceasul arata deja 22.15, asta la ei, iar noi eram treziti de la 5 fiindca zborul a fost dimineata, oboseala se facea din ce in ce mai simtita. Fiindca si maine era o zi, si inca una importanta plecam cu regretul ca nu am vazut tot spectacolul.

Luam metroul pana la Liceu si numai decat pe stradute ajungem "acasa". Binenteles ca nu scapam de o portie de vorbarie dupa care un dus si somn. Asta a fost prima zi petrecuta in capitala Catalunyei.

Ziua 2

Stadionului Camp Nou, Mall Heron, Port cu Mall Maremagnum, Statuia lui Cristoror columb.

Camp Nou click aici

Ziua a debutat in forta cu aceasta vizita. Se afla pe linia de metrou L5-albastra, statia Collblanc y Badal.

Biletele au fost comandate pe net si ridicate din Barcelona. Se ridica de la un fel de bancomat "Caixa" unde se introduce cardul cu care ai platit biletele si apare intreaga lista de bilete rezervate de pe acest sait, au fost si cele de la Sagrada insa nu se mai puteau printa, ele fiind deja printate acasa. Tips: la achizitionare pe net, te intreaba daca vrei bilet de colectie sau nu. Daca printezi acasa e pe foaie simpla, insa daca scoti de la acel "bancomat" e pe carton, frumos de pastrat ca amintire. Asa au fost biletele pentru stadion. Cost 21 euro turul complet. Cum eu sunt pasionata de flori, frumos etc... am lasat sotul sa filmeze, asta pentru a fi trecut totul prin filtrul unui iubitor de fotbal/tehnic. Eu m-am delectat cu emblema Barsei facuta pe iarba, cu capela unde se roaga jucatorii inaintea meciului si unde era un frumos buchet de crini albi si alte lucruri de gen. Stadionul pare micut vazut de la nivelul "zero" asta si datorita faptului ca nu are alte piste pe linga el, gen cele de atletism, precum si datorita tribunelor care sunt construite intr-un unghi perfect pentru o vizionare maxima a evenimentului. Vazute de jos (tribunele) ai impresia ca merg pana la cer, dar odata ajuns sus de tot ramai uimit cat de bine/clar se poate vedea orice miscare de pe teren.

In plimbarea noastra am vizitat intai muzeul, apoi am avut ocazia sa intram spre teren pe unde vin si jucatorii, asta in acordurile imnului Barsei, am trecut pe langa micuta capela, am ajuns "la firul ierbii" am stat ca si spectator la diverse nivele ala tribunei, dupa care am intrat in pielea comentatorilor sportivi, admirand totul de sus de la cabinele de comentat. Am prins pe monitoare o parte dintr-un comentariu in limba romana, am trait emotia momentului dupa care am continuat traseul. Am ajuns la vestiare, unde erau mese de masaj, jacuzii, dulapurile si plansa pe care primesc ultimele indicatii.

Mai departe am ajuns in sala de cinema unde se proiecteaza cele mai inedite faze de joc si nu numai, poti trai clipe de glorie la mult timp fata de evenimentele reale. Am trecut prin galeria celorlalte sporturi si am ajuns in magazin. Aici ai pe nivelul zero reproduceri ale echipamentului de joc, din diverse etape pe culori/masuri ceva accesorii si multe mingii. Exsta si -1 unde sunt "altele"

De la paste ambalate in pungi ros-albastre la magnetei, cani, si tot ce poate aduce un venit clubului. Par nimicuri da sa stiti ca se cumpara iar la final de zi cred ca incasarile sunt frumusele.

Am luat o cana cu 8.50 euro, 3 magnetei cu 2.2euro/buc iar sotul a luat un tricou la 39 euro.

Cum eul sotului era satisfacut si se afla la cote maxime, decidem sa mergem la un mall care cica e si oullet, Mall Heron City.

Mall Heron City

Se poate ajunge cu L1 statia Fabra i Puig, sau L4 Llucmajor. Program de luni pana sambata 10-20. Ajungem aici si bagam de seama ca am cam venit degeaba, fiindca nu ma aleg decat cu un tricou de la Ferari la 2 euro, e drept ca e rosu, rosu si dupa o scurta pauza de cercetat harta turistica decidem sa mergem in port.

Portul cu Mall Maremagnum

Situat la malul Mediteranei, beneficiaza de o privelista pe masura. Este si singurul mall deschis duminica. Cu multe magazine, sute de mp de marfa/oferte pentru toata lumea/buzunarele, dar si destule locuri de servit masa. Dupa o plimbare "atenta", o pauza de admirat pescarusii si o raita pana in Port Vell revenim spre statuia lui Columb in care decidem sa urcam.

Statuia lui Cristofor Columb

Situata in portul vechi acolo unde se termina "LAS RAMBLAS", ea il infatiseaza pe marele navigator, Cristofor Columb, aratand spre mare parese in directaia Americii. Cum el era convins ca se poate ajunge in Asia mult mai repede daca se ia prin Vest dupa mai multe incercari de finantare a unei astfel de calatorie, a pornit la drum si a ajuns sa descopere Lumea Noua adica America. Aceasta statuie se poate vizita si urca sus contra sumei de 4 euro. Trebuie stiut ca la ora 19.30 de obicei nu se mai elibereaza bilete, desi ultima urcare este preconizata pentru ora 20. Ei spun ca trebuie sa lase timp celor care au urcat deja sa poata cobori, dupa care se inchide. Cum noi am decis cam pe la 19.45 sa urcam binenteles ca nu am reusit. Am zis ca vom revenii ziua urmatoare. Sus este o terasa circulara, astfel poti vedea Barcelona din mai multe unghiuri, precum poti vedea si spre... America. Nu stiu daca se vede dar trebuie incercat si daca o zariti faceti-mi si mie o poza. Pretul este infim fata de bucuria care o simti avind Barcelona la picioare.

Va urma , asta daca o sa aveti rabdare si placere sa cititi.

Partea a doua o puteti citi aici

Trimis de roth in 13.10.11 21:45:06
Validat / Publicat: 14.10.11 06:32:51

VIZUALIZĂRI: 7224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 se ivesc zorile si mai e putin pana la decolare. Sunt pe aeroportul Bucuresti-Baneasa.

[13.10.11 23:11:05]

O sa mai revin cu poze, nu stiu ce are ca nu reusesc sa mai incarc. Precum si cu filmarea de la fantani.

[14.10.11 06:32:39]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Link-urile puse la Piata Boqueria si Sagrada familia nu erau ok. Te rog sa le treci intr-un ecou si o sa le activam noi in review.

[14.10.11 09:29:50]

Melodia atasata poate fi inlocuita/stearsa!

[14.10.11 11:10:56]

wb 13 multumesc

[14.10.11 11:24:30]

pentru Boqueria

pentru sagrada

sper sa mearga fiindca eu am probat.

multumesc

[14.10.11 11:45:05]

Fotografiile PO1 şi pînă la PO10 sînt de la Sagrada Familia?

[14.10.11 12:00:55]

@santana

Bravo te-ai prins, asa e sunt de pe fatada "Viselor"

[14.10.11 12:34:56]

M-am prins şi eu... Totuşi Sagrada Familia, care este o catedrală mai mare (imensă de fapt) şi în nici un caz nu e modernistă, are trei faţade: a Naşterii (est), a Gloriei (sud) si a Patimilor (vest). Să ştii că mie îmi placre şi P27 de la sagrada toaleta.

motaneata
[14.10.11 12:53:08]

@roth, vizitarea "obiectivului turistic" din poza P27 este cu intrare? Cat costa?

Cristina67
[14.10.11 13:06:19]

Am citit cu drag reveiw-ul tau si m-am revazut pe strazile Barcelonei, oras de care m-am indragostit.

[14.10.11 13:09:36]

@motaneata

razi, razi ca rasul e sanatos. Lasand gluma la o parte Barcelona sufera serios la astfel de "obiective turistice "atat de necesare. Stiu ca "poate e prima astfel de poza" (daca e asa merit un premiu) insa ma asteptam la ceva mai putin ok la cata lume le trece pragul.

Zona La Ramblas e full de terase, cafenele, baruri dar nu fac fata numarului mare de turisti, altfel nu inteleg mirosul specific de la coltul cladirilor. Treci macar o straduta in lateral si ai sa intelegi ce spun.

Nu am bifat acest lucru care chiar e suparator, poate mai suparator decat apa care pute pe canalele Venetiei.

Ce e drept dimineata stradutele sunt maturate, spalate insa doar cu apa si asta nu ajuta mult.

Faza tare e ca aseara tarziu cand incarcam poze totul s-a oprit dupa aceasta incarcare, ce sa inteleg ca nici saitul nu putea clasa "obiectivul turistic"?

Azi am mai adaugat ceva poze tocmai pentru a nu incheia cu locul "unde si regele e singur" cum spune o vorba inteleapta.

Stiu precis ca exista un ghid al acestor "obiective turistice" facut de un francez parca tocmai pentru ca s-a lovit de lipsa lor in marile capitale.

Inchei cu un pic de patriotism zicand:

Nu doar Bucurestiul sufera, sincer cred ca stam mult mai bine la asa ceva ca multe alte capitale faimoase. Rau e ca doar cu asta nu ne putem mandri prea tare.

Si cum e frumos sa si raspunzi cand esti intrebat, afla draga @motaneata ca pretul e direct proportional cu consumatia facuta.

[14.10.11 13:18:05]

Multumesc tuturor care au votat, asta inseamna ca au citit/apreciat rw.

[14.10.11 13:51:44]

Uite si ultima adresa, asta pentru fantani

click aici

Astept sa-mi vad opera completa. multumesc

[14.10.11 14:46:02]

Multumesc cui m-a salvat. Se poate urca si cea pt fantani la locul ei? ma refer la scurtatura.

Scuze a aparut intre timp.

[14.10.11 14:46:20]

Adaugat cele trei linkuri indicate in corpul articolului

[14.10.11 14:51:59]

Multumesc

[14.10.11 15:12:13]

Multumesc tuturor care au votat, asta inseamna ca au citit/apreciat rw.

Mai e o categorie, îţi spun eu: cei care au citit, te-au apreciat şi nu te-au votat. Acolo mă încadrez de ieri, iar mîine fac două zile. De ce? Habar nu am, dar am jurat că nu-i mai votez decît pe nou-intraţi, începători şi pe cei retraşi din concurs.

viviv
[14.10.11 21:29:21]

Frumos scris si complet. La sfarsitul lunii si noi plecam pentru cinci zile. Imi poti spune site-ul de unde ai luat biletele? Cand avem continuarea? Multumesc

[14.10.11 23:25:31]

@viviv

am cumparat biletele de aici: www.servicaixa.com

Continuarea sper in 2-3 zile.

ileanaxperta*
[15.10.11 17:56:16]

Draga mea, randurile tale atat de frumoase si pline de informatii foarte utile, mi-au starnit amintirile mele din vizita mea la Barcelona, in vara lui 2008. Atunci am luat trenul din Santa Suzana, unde petreceam un sejur si am plecat spre Barcelona de unii singuri. Am luat din P-ta Catalunya un Hop-on Hop off si ne-am plimbat ba cu el ba la pas prin tot orasul. Singurul meu bai este ca nu am ajuns la plaja din Barcelona. Si-mi doresc un city-break special pt. a reusi sa ajung la aceasta plaja... Offf!!! poate inchegam odata o gasca sa mergem la Barcelo, ce ziceti?

Ba sa stii ca si eu am pozat o toaleta dar ecologica, in Grecia, la Litohoro, si am pus-o la impresiile mele "Trei intr-una" (sau 3 locuri de exceptie intr-o singura excursie). Sa vezi acolo toaleta ecologica, le bate pe toate de genu. , are si chiuveta, cu sapun, servetele, oglinda chiar si pe usa nu doar la lavoar...si pompa de picior sa tragi apa...si te miri unde? intr-un oras de munte pe Riviera Olimpului).

Numai bine si week-end linistit!

PS. la acvariu ai ajuns?? noi am fost si ne-a placut la max. Am scris si eu impresii pe AFA despre vizita la Barcelona si la acvariu. Pup!

[16.10.11 12:37:39]

@ileanaxperta

Despre plaja in partea a-2-a, precum si ceva imagini.

La acvariu nu am fost, eu l-am vazut pecel din Londra iar sotul nu a vrut asa ca am zis "pas", mai departe.

Sa stii ca Barcelona e o destinatie ok ca pret daca o pregatesti din timp. Prinzi un week ok, plecari la ore bune si ai timp de plaja soto, iar seara plimbare prin oras.

Vorbim despre asta si stabilim din timp. Eu am lasat multe goluri (obiective ne vizitate), o parte, dar destul de mica o completez in Noiembrie fiindca mai fug 2 zile.

Nici nu stiu ce sa fac mai repede atunci sa revad ce mi-a placut sau sa aleg ce nu am vazut deloc?

Mai e ceva timp, pana atunci am iar "O zi la Roma" care bate la usa si trebuie pregatita minutios.

crima
[16.10.11 13:31:38]

@roth

Continuarea sper in 2-3 zile.

Astept cu sufletu'-n/la gura. Nu de alta, da' in cateva zile voi verifica personal daca ai avut dreptate cu P12 si ma voi da cu jucaria din P15...

[16.10.11 13:39:22]

@crima

Mie in suta am dreptate, cred ca e cel mai mare defect al meu ca spun doar adevarul, fiindca uneoritare bine mi-ar prinde sa pot "minciuli nitel"

Fiindca si tu si @traian.s asteptati informatii, promit ca la noapte le termin si miine le urc.

Daca vrei sa stii ceva concret intreaba-ma si poate raspund asa cu un ecou.

E de asezat ganduri, ordonat trairi si mai ales sortat poze, ca de.... am prins gustul colajelor dar e tare greu de facut in sensul ca e munca destula si necesita timp, poate mai mult decat scrisul in sine. Dar..m e r i t a zau.

Oricum trebuie sa zic si pe aceasta cale MULTUMESC, va sti sigur persoana careia ii adresez asta, pentru ajutorul fara de care nu puteam sa va bucur... sper cu filmuletele respective respective.

sandrutza21
[26.10.11 22:20:42]

Util review-ul!!! Chiar mi se pare interesanta ideea de a lui in gazda intr-o tara straina. Cum de i-ati gasit pe acei romani? Sunt site-uri speciale care se ocupa cu asa ceva? Felicitari!!

Muffin2009
[14.12.11 12:12:30]

Spune-mi te rog unde se gaseste acest bancomat care printeaza biletul si de pe ce site ai comandat biletul. Sunt peste tot astfel de bancomate sau trebuie sa merg intr-un anumit loc pentru a printa biletul?

grecudoina
[16.03.12 11:44:57]

@roth: ai aparut cu acest rw la timp, si eu am castigat un bilet la Blue Air, si l-am programat pt. perioada 25-29 iunie, unde? , in Barcelona, pt. ca cat de multe tari indepartate si magnifice am vizitat, aveam o dorinta nemplinita -Barcelona, dar iata ca a venit momentul. Pot spune ca-mi este extraordinar de util, si am mai facut un pas pt aceasta vizita, am rezervat o camera la Universitaria Nikkbor, cu mic dejun cu 160 euro, inf. nu sunt prea grozave, dar asta imi permiteam la bugetul pe care il voi avea. Rezervarea poate fi anulata, fara taxa daca o fac cu 2 zile inainte, de a ajunge, deci nu e nici o problema asta. Te rog din suflet, daca poti sa-mi trimiti pe PM adresa de e-mail a familiei de romani, care ti-a oferit cazarea sau un nr. de tel., pt. a lua legatura cu ei sa-mi retina camera pt. aceea perioada, sper ca nu te superi pt. aceasta indrazneala si o sa astept PM de la tine, apoi o sa anulez rezervarea. Mai e ceva din tot ce mi-ai scris, cred ca o sa-mi placa f. mult acolo, pana si prezenta catelului, pe care eu ii ador, o sa-l fur la mine in camera, Astept vesti, cu drag Doina, fiecare rw cu Barcelona o sa-l votez si citesc cu mare drag, imi dai vad ca tot ce-mi trebuie, o sa merg acolo cu toate informatiile necesare

Lutyk
[22.05.12 14:54:56]

Cum arata tricoul ala de 39 € ca eu pe site-ul FC Barcelona nu gasesc deacat in jur de 100€

lungumona
[08.07.12 21:04:51]

Te rog mult, as vrea si eu adresa de e-mail a familiei de romani, care ti-a oferit cazarea sau un nr. de tel., pt. a lua legatura cu ei. Multumesc frumos!

crima, Cristina67, grecudoina, ileanaxperta*, lungumona, Lutyk, motaneata, Muffin2009, roth, sandrutza21, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: