ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2011
DIN: Sighetu M.
ÎNSCRIS: 25.04.09
SEP-2011

Un hotel bun

Am fost pentru a doua oara in Grecia - Halkidiki. Prima data pe Sitonia, iar acum pe Casandra. Pentru cei care merg pentru prima data o parere personala: pe Sitonia relieful este mai frumos si de asemenea plajele (relief stncos cu paduri de pin si ienuperi, plaje salbatice cu stanci si nisip), dar statiunile mai mici si mai linistite; pe Casandra relieful este monoton, iar plajele traditionale ca la Marea Neagra, dar statiunile mai mari, mai frumoase si mai animate.

Hotelul Atrium este un hotel bun. Conditii bune, curatenie, mancare buna, all inclusive acceptabil. Dar sa incep cu amplasamentul. Mie mi-a placut ca este pe un deal si la o distanta de cca. 500 m de prima plaja (fata de plaja la care te duce microbuzul hotelului sunt cca 700m) deoarece peisajul este splendit (de pe terasa camerei, din sala de mese, de la piscina sau bar se vad acoperisurile vileor din statiune si marea. In schimb ai liniste. Hotelurile din statiune sunt unele linga altele ingramadite, galagie, agitatie. Seara coborarea in statiune dureaza 5-10 minute. Hotelul are o arhitectura placuta cu spatii verzi ingrijite, piscina f. f. ok.

Camerele suficient de mari, terasa mare, mobilierul nu este foarte modern, dar saltele paturilor sunt super ok. Sa fim seriosi cat stai in camera? Camera este corespunzatoare unei camere de 3* din Europa (Germania, Austria). La cazare doar baia - care este mica si dusul cu draperie poate fi considerat un neajuns. Curatenie zilnic, prosoapele schimbate cand doresti (le arunci in cada de dus), iar asternuturile se schimba o data pe sejur dupa 3 nopti.

Mancarea - buna. Micul dejun ar mai putea fi imbunatatit dar este ok. Chiar se serveste cafea expreso.

Masa de pranz nu am servit-o niciodata desi am avut all inclusive deoarece presupunea sa vin de pe plaja (cu microbuzul hotelului care circula din ora in ora intre hotel si plaja), dar am preferat sa mananc la tavernele de pe plaja.

Cina este foarte ok. Mancare buna si variata. Vreo 10 feluri de slalate, 10 feluri de baza, prajitura, fructe. Meniurile sunt tematice in fiecare seara. Am avut seara cu caracatita, scoici, calamari, peste de 3 feluri, seara cu mai multe tipuri de paste, dar de fiecare data exista si pui, porc si uneori si vita.

In concluzie mancarea este buna, in schimb nu mi-a placut sala de mese. Duce putin a cantina si nu are terasa.

Bauturile la all inclusive, cele indigene, dar sa fim seriosi cand mergi intr-o tara straina incerci sa mananci si sa bei produse specifice acelei tari, deci am baut vin grecesc (f. f. bun) bere greceasca (Alfa si Mytos) buna, Uzo, Metaxa. Am mai vazut multi turisti care mancau piza in Grecia, nu calamari, nu peste, nu miel, nu suflaki, nu zaziki.

Distractie la hotel nu prea era, ei spuneau ca a trecut sezonul desi afara erau 28-30 grade iar marea avea si ea 28 grade, dar in statiune erau taverene traditionale (in piata veche - cu muzica greceasca, cu greci care se descaltau si dansau desculti) si cluburi de noapte, pe faleza unde puteai sa stai pana dimineata.

Plaja este traditionala cu nisip (un pic cam dur). Hotelul asigura deplasarea la o plaja la care nu trebuie platite sezlongurile si umbrela, dar trebuie sa faci consumatie. (consumatia poate sa difere de la o apa plata 0,9 eur la o bere 3,5 -5 eur, coctailuri, sucuri 3-5 eur, dar merita sunt si canapele cu saltele cu masute. E ok. Iti dau table sau sah daca doresti - gratuit.

In concluzie un sejur la acest hotel la pretul de 450 Eur/famile este foarte ok.

Este un hotel bun cu servicii corespunzatoare.

Iar Grecia este superba. Merita de mers cu masina si la plaja sa mergi in locuri salbatice. Merita de vazut Meteora. Este putin departe cam 700 km dus-intors dar intr-o zi se poate face ai autostrada o perioada de drum.

Marea a fost spledida, calda si curata cu pestisori care te ciupesc de picioare.

Trimis de dandun in 13.10.11 21:08:28
Validat / Publicat: 13.10.11 22:13:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.10.11 21:18:39]

@dandun: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adryana
    [14.10.11 07:41:14]

bine ai venit pe ,,Am fost acolo ''- felicitari pentru concediu, inca o dovada ca poti sa mergi in Grecia si sa te simti bine chiar si cu bani putini, doar sa stii unde. Pretul e excelent pt. cazare, masa AI, pt. 7 nopti. Astept poze, daca ai. Din Sighet, unde ,,se agata harta in cui '', ati avut ce merge pana acolo.

dandunAUTOR REVIEW
    [17.10.11 19:44:12]

Scuze de intarziere.

Multumesc pentru urarea de bun venit. De fapt nu sunt nou venit, dar nici asa profesionist ca si tine.

Am vazut ca tu ai o activitate impresionanta pe site.

Felicitari.

Eu am mai scris cateva review-uri si in 209 si 2010 (cel putin 3 pe Egipt, dar sub numele ddrddr, dar nu am mai putut folosi contul, asa ca mi-am facut altul.

Nu mai am pozele. le-am trecut pe suport de hartie si le-am sters. Sti cum e daca le lasi pe PC la batranete nu mai ai placerea de a rasfoi albumul.

Intradevar drumul este lung de la mine pana in Halkidiki pe relatia Giurgiu - Bulgaria, dar inapoi m-am intors pe Macedonia - Serbia - Ungaria - Romania, cca 80% din drum autostrada. Gandeste-te de la Sighetu M. la Giugiu am facut 14 ore, iar din Halkidiki la Budapesta 1148 km am facut 12 ore.

Am observat ca ai umblat mult. Si te felicit pentru locurile frumoase din Romania pe care le-ai vizitat.

Spre rusinea mea nu am vizitat locurile frumoase din Romania desi afara am fost pana in Caraibe.

Mai mult am trecut pe langa unele dintre locurile mentionate de tine, dar nu mi-am facut timp sa intru sa le vizitez.

Probabil si vremurile acestea caracterizate de contractarea timpului, dar si datorita faptului ca am vizitat unele frumuseti romanesti si am ramas dezamagit de modul in care stim sa ne punem in valoare bogatiile.

florin_mch
    [10.01.12 15:34:52]

Buna ziua,

Este foarte posibil ca in aceasta vara sa revenim in Grecia si as dori sa-mi detaliati putin conceptul all inclusive la acest hotel.

corinutza
    [18.04.12 19:11:33]

@florin_mch: Dl. Florin, daca aflati ceva mai multe despre hotel, statiune, va rog sa mi scrieti si mie. Anul acesta vrem sa incercam si noi pentru prima data Grecia si vreau tot all inclusive, chiar daca am tot citit ca nu se compara conceptul cu cel din Turcia.

ondin
    [16.06.12 16:32:35]

Buna ziua,

Interesante informatii, eu vreau sa ajung anul acesta in grecia in Pefkohori, si am si eu cateva intrebari:

-cum sunt preturile: apa, mancare, bere, ouzo, suveniruri?

-cum este staiunea?

-cam care sunt temperaturile?

Astept un raspuns de la dvs.

Cu stima,

Ondin-Adrian Bustea.

adryana, corinutza, dandun, florin_mch, ondin
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Hotel [Pefkohori]: