ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2011
ÎNSCRIS: 05.10.11
MAR-2007
2 AD. + 2 COPII -- v: 14-5

O vacanta repetabila!!!

Dupa cum poate ati mai citit in mesajul meu despre Pensiunea Ferma din Moroieni, am descoperit acest site de curand. Sunt foarte incantat de acest format si voi fi in continuare un corespondent dedicat, pentru a putea pune la dispozitia tuturor, impresiile mele de vacanta sau drumetie.

In continuare doresc sa va marturisesc, ca ma simt un tip norocos, deoarece am trait o noua senzatie de neuitat, in momentul cand am ajuns la hotelul din localitatea Navodari (de fapt adevarata adresa a hotelului) „La Scoica Land”.

Dragii mei, in 2007 am avut de executat o lucrare in Navodari, pentru care trebuia, vrei nu vrei, sa-mi gasesc un loc in care sa vietuiesc pe o perioada de opt luni, atat cat dura respectivul contract. Am inceput binenteles sa-mi caut, dupa recomandarea unuia si a altuia, o camera la hotel, in luna Martie, cand nici pasarile nu zburau pe cerul litoralului. Dupa vreo 7-8 hoteluri strabatute pe o vreme, va dati seama, usturatoare (sic), am ajuns intr-un final la Scoica. De cum am intrat in receptie am fost fermecat de design-ul simplu si in acelasi timp foarte complex al interiorului acesteia, unde am dat peste o tanara domnisoara (intre noi fie vorba, si ea foarte atragatoare), care la auzul cerintelor mele, a pus mana pe telefon si a discutat cu unul dintre patroni. In jumatate de ora deja statem fata in fata si negociam colaborarea noastra ulterioara.

Vreau sa stiti ca am obtinut de la el un pret foarte bun pentru mine la acea ora. M-a costat 6000 de euro pe o perioada de opt luni, din care aproape trei de sezon de varf, asta insemnand 100 lei pe zi! Ha... o sa spuneti, bine dar un apartament in aceeasi perioada era mult mai ieftin, aproape2500-3000 de euro!! Sunt de acord, dar daca mai socotesti si utilitatile si menajul necesar pentru opt luni, nu prea mai exista diferenta de pret... in plus eram la 5 minute de mers pe jos, de lucrare.

In acel moment pretul era de 150 lei pe zi de camera dubla iar in perioada 1 Mai -15 Iunie pretul pentru o camera a sarit la 250 lei/zi, apoi din 15 Iunie in 15 August la 350 lei/zi. Va dati seama ca reducerea pe care mi-a facut-o a fost considerabila!!

Fiind anul 2007, pot spune ca am beneficiat de un tratament regesc din partea lor, deoarece nu era deloc aglomerat, fiind deschis doar din toamna anului 2006, astfel incat nu era foarte cunoscuta locatia. Ingrijirea camerei se facea zilnic, mesele puteam sa le comand si sa le servesc fara deosebire, in camera, sotia si fetele erau libere sa mearga si sa se joace si sa viziteze absolut totul; pana si bucataria a fost la discretia noastra, deoarece erau seri in care ne intrebau daca nu vrem sa servim o saramura de peste, facut in fata noastra, ori calcan de Marea Neagra prajit la tigaie, cu toate ca nu se regasea in lista de meniuri. Cu o astfel de atentie in jurul nostru, binenteles ca ne-am simtit forte bine. Mai erau vreo 4-5 camere inchiriate peste an dar am inteles ca erau apropiati de-ai patronilor, ei fiind doi frati, dar hotelul, din cate am inteles, este condus de fiica unuia dintre ei.

In acele timpuri, lucrarile nu erau terminate in totalitate, adica mai aveau de lucrat la al doilea hotel, la cladirea care acum este destinata organizarilor de nunti si mese festive, la mini garadina zoologica, la mini parcul de joaca pentru copii, care acum sunt deja terminate din 2010. In acelasi timp au lucrat in continuare la amenajarea plajei, a teraselor pentru servirea meselor si restaurant, la foisor, la debarcader si la interiorul curtii, alei, spatii verzi si cate altele. Sa va spun sincer, am fost atat de impresionati atunci, incat ne-am propus sa revenim anul urmator in vacanta, ceea ce am si facut.

Am fost primiti din nou cu aceeasi caldura, am reusit chiar sa prindem aceeasi camera (cam. 4), in care am stat cu un an inainte si la care aveam si parcare pentru masina exact in fata usii. Vorbind despre camera cu patronii, fratii Lascu, niste camere deosebite, foarte mari si spatioase, echipate dupa conditiile impuse de categoria 4 stele (retineti ca de fapt hotelul este de 4 stele, ei spunand de fapt ca ar fi 3 stele si jumatate sau 3 stele plus, deoarece la acea dat nu aveau sala de conferinte si SPA, ceea ce nu au nici acum), mi-au marturisit ca toate obiectele de mobilier, obiectele sanitare, geamurile si usile din tamplarie PVC si geam termopan, saltelele, obiectele de iluminat, toate ce sa zic, toate provin de unde credeti? din China!!! Am ramas surprins deoarece toate arata foarte bine si n-ai fi zis ca-s chinezesti, si totusi se poate, vorba poetului (Dumnezeu Sa-l Odihneasca pe Adrian Paunescu) ! In spatele hotelului, practic spre lacul Sutghiol sau Lacul Mamaia cum este cunoscut mai nou, pe o mica terasa, aveam o masuta si doua sezlong-uri, unde dimineata poti sa-ti savurezi in liniste cafeluta si chiar micul dejun! Conditiile, vreau sa intelegeti, au fost foarte bune, iar deservirea, fara sa exagerez, a fost ireprosabila!!!

Am continuat sa venim in toti anii care au urmat, dar din pacate au inceput sa apara mici neajunsuri, datorita faptului ca locatia, a luat pe neasteptate, o amploare extraordinara, pe care n-as fi anticipat-o in anii precedenti. In primul rand, am incercat sa mergem la fel ca si inainte, direct acolo cu gandul ca o sa primim o camera... haha... nici gand, deja era totul ocupat!!! Sotia mea este din Medgidia, asa ca, din nou norocosi, am acceptat sa pierdem trei zile pe la Medgidia, timp in care s-a eliberat o camera care ne-a fost pusa la dispozitie. In acelasi timp, restaurantul a fost marit cu vreo doua terase (n-as putea aprecia, cate locuri) iar clientii s-au inmultit, de ziceai ca nu mai sunt restaurante pe litoralul Romanesc. Binenteles ca au aparut si o sumedenie de ospatari, pe care nu ii mai vazuseram si care reuseau cu greu sa faca fata.

In anii urmatori, cel putin din 2010, si-au mai revenit putin, reusind sa dea in folosinta al doilea hotel si reusind sa faca fata cerintelor momentului.

Ca niciodata, anul acesta am fost, ce-i adevarat, supusi putin chinurilor. Trebuie sa recunosc ca a fost putin rau fata de alti ani, dar daca faci socotela ca in restaurantul lor, au intrat anul acesta circa 5-6000 de clienti pe zi in sezon de varf, si cred ca sunt modest cand afirm asta, dupa aprecierea mea cred ca au cam 500 de locuri la mese in restaurant, atunci poti realiza ca daca astepti aproximativ 30-40 de minute pentru a fi servit, nu este foarte mult, mai ales daca esti avertizat de acest fenomen. Oricum, meniul este foarte variat, de la bruschete, gustari reci ori pizza la ciorbe, supe, fripturi, sarmale sau saramuri si mai stiu eu ce altceva ai putea gandi... au orice vrei!! nu mai zic deserturile, care sunt foarte gustoase si frumos ornate!

Sa speram ca de la an la an, vor reusi sa faca fata valului extraordinar de clienti pe care l-am vazut in acest an. In 2010, din acest punct de vedere, era inca bine!!!

Pe plaja amenajata artificial, puteti gasi sezlonguri de plaja si, o idee foarte buna, baldachine!! Acum au pus la punct debarcaderul, asa incat cei interesati de sporturile nautice, gasesc acolo tot ce doresc (se poate merge si cu ambarcatiunea proprie). Locul de joaca pentru copii, este foarte frumos amenajat, dupa standarde europene iar pentru confortul din timpul meselor, se poate alege dupa pofta fiecaruia, terasa adecvata (exista o terasa amenajata pe o alee de beton cu o supraatructura din lemn asortata cu ghivece de Petunii si Begonii, una amenajata pe nisip cu instalatie de umidificare pe timp calduros, este o adevarata placere sa te izbeasca acel val de abur de apa, o alta terasa cu fotolii si mese mai micute, tot pe nisip, exista de asemena o terasa amenajata practic pe puntea unei minicorabii, foarte eleganta si dispusa putin mai sus fata de cota solului, astfel incat pare a fi mai racoroasa, mai exista vreo doua foisoare unde se pot amenaja mese familiale, si restaurantul inchis, care este foarte mare si pe care pana anul acesta, l-am vazut mai mult gol). Deasemeni, in centrul locatiei, practic in centrul curtii, au tot lucrat la ceva ceea ce cred ca se vrea a fi o piscina, dar care nu era gata nici anul acesta (vai... o asteptam din 2007) si care credem ca va capta atentia tuturor celor care le vor trece pragul.

Dragi prieteni si cititori, daca nu am fost cumva prea amanuntit in descrierea facuta, cu voia voastra o sa ma opresc aici, ulterior stand la dispozitia voastra pentru eventuale lamuriri. Din punctul nostru de vedere, este locul adevarat al unei vacante repetabile!!! Incercati sa ajungeti la „La Scoica Land” si o sa recunoasteti faptul ca merita sa va intorceti macar inca un an acolo!!

Sa nu uit, preturile de la restaurant nu sunt asa mari cum ati inclina sa credeti, nu sunt preturi mai mari ca la Shorley sau Pui de Urs, La Mama sau La Cocosatul din Bucuresti, ori mai mari ca la Ceasul Rau din Brasov, locuri unde se mananca foarte bine la preturi rezonabile

Trimis de ollyolyy in 13.10.11 20:18:35
Validat / Publicat: 13.10.11 21:24:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Tot aici si in urmatorii ani, 2008,2009,2010,2011 si la anul tot aici si tot asa...

VIZUALIZĂRI: 2111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ollyolyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[13.10.11 20:59:47]

O parte din fotografiile incarcate au fost sterse la validare, deoarece nu aveau relevanta turistica si erau prezentate aceleasi aspecte din unghiuri foarte apropiate, fiind similare celor pastrate pe sait.

Ma bucur sa vad ca, aderarea la comunitatea noastra te incanta si te motiveaza. Sunt convins ca starea asta te va ajuta sa ne incanti si cu alte review-uri macar la fel de bune.

Dar (ca doar intotdeauna exista un dar, nu-i asa?), principalul obiectiv al saitului nostru o reprezinta prezentarea informatiei turistice. Nu suntem un sait de socializare, sau cel putin nu ne dorim ca socializarea sa primeze informatiei turistice.

De aceea, ar fi de preferat ca pe viitor, fotografiile ce ilustreaza un review sa prezinte mai mult locatia deschisa si mai putin pe autor

A si, fiind destul de nou pe sait, poate n-ar fi rau sa citesti/intelegi/aplici/respecti Regulamentul saitului.

Multumesc!

[13.10.11 22:57:03]

Draga webmaster15, mi se pare corect sa faci anumite retusuri, in fond cine altcineva sa le faca!! Eu nu am nici un motiv sa ma opun, deoarece amanuntele necesare informarii prietenilor nostrii, este normal sa ramana pe site. Ceea ce este in plus, sa se duca, no problem ,,nici mie nu mi-ar trebui. Ceea ce s-a intamplat, a fost datorita avantului pe care l-am avut, de aici in colo fiind mai atent la acest aspect!! In rest... toate bune!!

nyykko
    [14.10.11 20:24:42]

@ollyolyy: Este foarte frumoasa prezentarea ta si ma gandesc deja ca locatia este foarte cautata.

As fi interesata sa stiu, daca in urmatorii ani, cand ai mai fost acolo, ai putut din nou sa negociezi pretul, sau acesta a fost strict cel afisat?

[14.10.11 21:10:03]

@nyykko: Este intr-adevar o intrebare foarte buna!! iti multumesc ca ai dat atentie randurilor scrise de mine, care sper sa iti fie de un real folos.

Pai... iti spun sincer, am tratat de fiecare data acest subiect cu foarte multa atentie si de fiecare data am avut succes; probabil ca acele opt luni state in 2007, au avut un impact major asupra negocierilor ulterioare, de fiecare data reusind sa obtin macar si o cat de mica reducere!!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [12.12.11 16:33:27]

@webmaster15: O mica inadvertenta pe care am sesizat-o acum: in caseta tehnica sunt trecuti 6000 lei, iar Olly a precizat ca sunt Eur (si asa e si corect). Ar fi bine sa se modifice si in caseta sejurului.

Modificat.

[12.12.11 17:06:59]

@johnnyredlabel: iti multumesc pentru sesizare... m-am uitat de multe ori dar n-am vazut diferenta.

Ce mai faci?? a trecut ceva timp de cand ne-am intalnit la targ!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [13.12.11 16:27:10]

@ollyolyy: Sunt ok, atat ca am un program teribil de incarcat in perioada asta. Poate organizeaza Cornel o intalnire anul viitor si vom avea mai mult timp sa stam la un pahar de vorba

johnnyredlabel, nyykko, ollyolyy
    Alte impresii din această RUBRICĂLa Scoica Land Hotel [Mamaia Sat]: