ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2011
    DIN: BUCURESTI
    ÎNSCRIS: 08.10.08
    SEP-2011

Ok... Kefaluka

PERIOADA: 22 SEPT - 02 OCTOMBRIE, 10 NOPT I CAZARE (exclusiv deplasarea)

DURATA DRUM DUS INTORS: 4 ZILE (2 opriri la ducere Kucukkuyu , la intoarcere Canakkale)

TRASEU: BUC-RUSE-VELIKO TARNOVO- STARA ZAGORA-ECEABAT-CANAKKALE- Kucukkuyu -IZMIR-BODRUM-AKYARLAR

MIJLOACE ORIENTARE: GPS 95% + 5% HARTA (Setari traseu gps "RAPID" din oras in oras)

DISTANTA TOTALA: DUS INTORS APROX 2700 KM

COST BILET: 1300 EU (TRIPLA DE LUX) ULTRA ALL INCLUSIV 3 PERSOANE (rezervare facuta si achitata din luna aprilie)

VREMEA: EXCELENTA PE TOATA PERIOADA

CONDITIE DRUMURI PE TRASEU: BULGARIA - BUN

: TURCIA - EXCELENT (card KGS neaparat pt autostrazi, eu l-am cumparat din tara de la cineva care fusese acolo in vara)

CONDITII SPECIALE PT. TURCIA: ACTE MASINA +IMPUTERNICIRI UNDE ESTE NEVOIE + ASIGURARI, MASINA SE TRECE IN PASAPORT SI NU POTI PARASI TURCIA FARA MASINA SUB NICI O FORMA. PENTRU CROAZIERE IN AFARA TURCIEI, RESPECTIV GRECIA, SE OFERA PARCARE IN LOCURI SPECIALE DAR COSTA FOARTE MULT (200 EU). CAND AM PARASIT TURCIA VAMESUL SAU P. F DE ACOLO A VRUT SA VADA MASINA DE APROAPE.

CONDITII RESORT: PLAJA LA MARE RELATIV AMENAJATA ACCEPTABILA

: ACOPERIRE WI-FI PESTE TOT IN INCINTA RESORT RECEPTIA FURNIZEAZA PASS + USER (interior + exterior mai putin pe plaja de la malul marii).

: CONDITII DE PLAJA LA PISCINE + PISCINELE IN SINE, FOARTE BUNE... CURATENIE ETC... ETC.

: ASISTENTA IN CAZ DE URGENTE MEDICALE - IMEDIATA

: PAZA NON STOP, CAMERE DE SUPRAVEGHERE, PARCARE SIGURA ATAT LA SUPRAFATA CAT SI IN SUBTERAN. IN TURCIA PEDEPSELE PENTRU FURT SUNT DESTUL DE SUBSTANTIALE RISCURILE SA TI SE FURE CEVA SUNT RELATIV MICI.

CONDITII CAZARE: FOARTE BUNE

SERVICII OFERITE: BUNE (ma refer aici la atitudine personal, comunicare, receptivitate)

MANCAREA: BUNA (depinde de gusturi si preferinte)

EXTRA RESORT: SE POATE VIZITA AKYARLAR UN MIC COSTINESTI (se ajunge pe plaja pe jos)

: SE POATE VIZITA BODRUM UN ORAS ELEGANT UNDE MERITA SA-TI PIERZI O ZI. (se poate ajunge cu masinile locale, un fel de maxi-taxi de la noi, din fata hotel pana in autogara din Bodrum centru)

: SE POATE MERGE IN TURGUTREIS LA BAZAR (hotelul asigura contra cost deplasarea, dar e scumpa, de preferat tot maxi taxi local)

: SE POATE FACE CROAZIERA DIN BODRUM (10 eu de la 11 dimi pana la 6 seara cu o masa pe vas, masa nu cine stie ce... berea si barul de vas sunt de baza, dar cam scump. Se fac opriri pentru baie in mare. Locurile sunt frumoase... merita).

Pe tot parcursul sederii nu am folosit masina personala, carburantul este scump, si masina mea consuma nu gluma... de fapt Turcia este o tara scumpa. Merita sa mergi in concediu dar numai cu cazare si masa asigurata. Circulatia necesita multa atentie cel putin in orase, pe autostrazi & sosele circulatia este clar reglementata nu lasa loc la interpretari. Acolo unde este placuta "Atentie Radar" poti fi sigur ca este radar. Limitele de viteza trebuiesc respectate, riscul este foarte mare. Prioritatea la pietoni este optionala fie ca este trecere sau nu, pietonul asteapta. Unde exista semafor treaba e clara. Pentru boala planetara care se numeste "shopping" exista outlet-uri -pe drum in diverse locatii -mari cu tot ce-ti doreste sufletul si te lasa portofelul. Evident nu mai vorbim de bazaruri... o nebunie curata. Eu personal nu ma omor dupa chestiile astea... prefer sa vad... oamenii... locurile. Turcii in general sunt comunicativi si amabili. Romania pentru ei inseamna Gica Hagi... Gica Popescu... au cam uitat de Stefan cel Mare si Mihai Viteazul. Am avut si o experienta neplacuta cu unul care atunci cand a auzit vorba romaneasca ne-a facut "TIGANI" ma gandesc ca o fi avut vreo ruda prin armata lui Sinan Pasa, sau mai bine nu mai comentam. Oricum va asigur ca am facut in asa fel incat sa inteleaga ca daca noi sunte tigani el e mai tigan decat tiganii adevarati, care la urma urmelor, sunt oamenii ca si noi si mai ales ca si el daca ar fi vorba de tenta de culoare...

Revenind la subiect, Kefaluka este un hotel elegant unde merita sa-ti faci un concediu. Evident are si cateva capcane, ca sa le zic asa, in oferta... masajul de 1 ora este o frectie de 15 minute... mesele optionale la unul din restaurantele din complex nu sunt fix gratis asa cum spun... dar ma rog... nu te obliga nimeni. Exista si un grup de animatori haiosi... care sa tragi cu arcu'... care sa joci bile... care sa te fotografieze (asta pe bani)... dart's... etc... etc. Oricum locul in sine este de nota 10 mie unul mi-a priit. Sfatuiesc pe toata lumea inainte de a plec la un drum - pentru mine necunoscutul a inceput dupa Veliko Tarnovo - sa-si planifice traseul cu mare rigurozitate. GPS a fost excelent atat pentru traseu si mai ales cand uitam piciorul pe acceleratie. Turcia este f bine cartografiata si are drumuri bune si foarte bune si la care se lucreaza in continuare.

As vrea sa multumesc aici tuturor membrilor "AM FOST ACOLO... " care m-au ajutat prin sfaturile si raspunsurile lor la intrebarile mele... dlui Buzatu Stefan pe care il cunosc si personal care mi-a oferit consiliere super in alegerea traseului. Am sa atasez si cateva fotografii care sper sa va faca placere si daca din viteza am facut ceva greseli de ortografie ..rog scuzati.Cu stima, FChristea.

PS

Am atasat..cam multe... domnii moderatori sa mai taie daca considera, nu se supara nimeni.

Trimis de FCHRISTEA* in 09.10.11 12:12:50
    Validat / Publicat: 09.10.11 14:26:02
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5012 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FCHRISTEA*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P78 Apus...ultima seara in Turcia.

balasa violeta [09.10.11 14:43:09] »

Foarte frumoase sunt pozele!

FCHRISTEA* [09.10.11 15:00:38] »

Locurile sunt frumoase... mai ales cand vezi o tara pentru prima data... nu-ti mai ajunge memoria de la aparat foto... Dar sincer sa fiu Romania este mult mai frumoasa... fara fals patriotism. Multumesc pentru apreciere.

TraianS [09.10.11 18:51:48] »

P10 [SEP-2011] Ghici cine e... ???

O fi "Ali Harika Çocuk" - vreun soi de "Minune" turceasca?

FCHRISTEA* [10.10.11 00:17:59] »

Nu l-am cautat in mod special... a fost norocul lui ca sa zic asa... : -))))). Oricum nu avea Ferrari. Nu stiu turca, decat cateva cuvinte prinse din zbor, da uite ce traducere mi-a dat Google pentru "Ali Harika Çocuk" = "Ali pentru copii Prodigy"... : -))))))

maria55 † [10.10.11 06:18:30] »

@FCHRISTEA, am votat acest review, pt exactitatea si pt felul in care l-ai scris. Felicitari!

Am fost si eu in Kusadasi in perioada aceea, mai exact 20/sept- 01/oct., am vizitat cele 3 outlet-uri de la Soke, iar de aici indicatorul ne arata ca am mai avea 100km pina la Bodrum. Regret ca nu am vizitat si aceasta statiune, insa asa cum spui si tu...combustibilul, costa!

Daca data viitoare te tenteaza o plimbare pe Samos, sa stii ca exista o varianta pt. cei cu auto propriu, fara sa implice acele costuri suplimentare despre care vorbeai! Rogi menegerul hotelului unde esti cazat, sa-ti elibereze o adresa cu datele tale pers. cu datele masinii, adresa, do#in care sa rezulte ca masina este in custodia hotelului.

Dzca menegerul este dispus sa-ti faca aceasta adresa, nu te costa decit excursia, insa fara ghid, n-ai facut nimic, doar o cheltuiala in plus!

Sa ai o zi buna!

FCHRISTEA* [10.10.11 07:06:17] »

@maria55.

As fi vrut sa vad insula Kos, mai ales ca Grecia mi-a placut mult de tot. Nu am stiut ca exista aceasta posibilitate cu lasatul masinii in custodia hotel. Daca pe 20 sept erai in Turcia inseamna ca ai prins furtuna din noaptea de 21 spre 22... eram in Kucukkuyu... la noi nu am vazut asa ceva... traznete si tunete...

La iesirea din Turcia ne-au cautat Bulgarii la bagaje... pe mine mai putin - si asa nu aveam mare lucru... niste sticlute mici de vodka pt cadou - dar pe restul... au vrut sa vada bonurile de la freeshop-ul din frontiera turca. Eu m-am interesat si nu ai voie sa treci decat 2 pachete de tigari de persoana si o sticla de alcool, asa zice legea bulgareasca, o stiu de la vames bulgar din Giurgiu. Cat priveste outlet-urile din Soke si de peste tot, mie nu imi spun nimic... dar sotiei si copilei mele... le-au spus multe de tot, mult prea multe. Sunt foarte mandru de cele doua fesuri turcesti pe care mi le-am luat... se poate vedea si in poze unul din ele. Am cautat in bazar numai "artizanat" ca sa-i spun asa... dar cam scumpe, mai ales ca nu-mi place sa ma targui - ca sa nu zic altfel.

Multumesc pentru vot.

FCHRISTEA* [10.10.11 07:10:32] »

As vrea sa fac o precizare... am gresit in doua locuri:

Kucukkuyu este localitatea din traseu unde am dormit prima noapte nu Kucukkoy

Stefan Buzatu este numele corect, nu Florin Buzatu...

Sorry...

maria55 † [10.10.11 08:57:17] »

@FCHRISTEA, da am prins furtuna, erau mai mult fulgere, 1-2 zile de ploaie dar e mult spus furtuna in Kusadasi! Adica nu s-a resimtit f tare, si, dupa un drum atit de lung, a fost chiar bine fiindca ne-am odihnit si ne-am plimbat prin magazine si bazar.

Da, asa este, nu ai voie cu mai mult de 2pach. de tigari, insa eu am cumparat 3/cart. la dus, iar la intors ce a mai ramas, le-am imprastiat pritre haine.

Acum ce sa mai zic vis-a-vis de outlet, o sa ma adresez doamnei! Am gasit blugi de marca l oferta cu 10/tl-4/E/ si adidas Puma la 30/E. tRENING, 1+1 LA 29/e bucata.

Cumparaturi au facut copii mei, eu stind mai mult cu cea mica (nepoata) la parcul de distractie!

Mai sunt oferte si daca ai timp si dispozitie pt shopping, este chiar distractiv!

Apropos! Ai facut o alegere f buna cu hotelul, stiu asta de la o prietena care a fost acolo anul trecut! A fost f multumita!

stefanbuzatu [10.10.11 14:04:39] »

1 miel...

FCHRISTEA* [10.10.11 14:19:56] »

@stefanbuzatu...

Da... acuma' imediat... sa-mi zici numai ce culoare... : -))))

Mercic pentru indicatiile pretioase... am pastrat emailul tau in iPh si l-am tot citit de vreo 2 -3 ori mai ales la intoarcere era sa o zbarcesc... nova in loc de stara sau invers... oricum am dat si de ceva drum cu gropi... la masina mea nu se pune ca e inalta si mai robusta... dar amicii mei au avut un Peugeot cum era ala al' lui Arzan... cred ca m-au injurat nitel...

Merci inca o data...

gigioc [29.07.13 12:10:05] »

salut. cum adica masina se trece in pasaport. masina este pe numele meu, am toate actele la zi in romania.

mai trebuie si altceva?

mersi

Nasshu [29.07.13 12:17:02] »

@gigioc: daca masina este pe numele tau, nu este nici o problema, insa ea va fi trecuta in pasaportul soferului.

Din acel moment, soferul nu mai iese din Turcia decat tot cu masina, chiar daca vrea sa faca doar o mica excursie prin nu stiu ce insula greceasca din apropriere.

Verifica si Cartea verde a masinii, in ultima vreme am vazut ca unele societati de asigurari au scos Turcia. (sa nu fie taiata cu un X).

gigioc [29.07.13 16:17:19] »

@Nasshu: o mica intrebare: unde va fi trecuta in pasaportul soferului?

Ma gandesc ca acolo la vama turca nu i asa?

merci

Nasshu [29.07.13 16:20:58] »

@gigioc: da in vama turca, in timpul verificarii documentelor!

balasa violeta, FCHRISTEA*, gigioc, maria55, stefanbuzatu, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂKefaluka Hotel [Akyarlar]: