ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2011
ÎNSCRIS: 03.08.11
APR-2011

Casa memoriala Nicolae Labis - De neuitat!

Moartea caprioarei - Fratii Chiriac

Daca sunteti in trecere prin zona, nu ratati ocazia de a vedea Casa memoriala Nicolae Labis.

Recunosc, spre rusinea mea, ca e prima casa memoriala pe care o vizitez, desi am trecut nepasatoare pe langa atatea.

Intamplarea a facut ca, in a doua zi de Paste, dupa turul facut pe la manastirile Moldovei, sa ne oprim in localitatea Malini, in fata casei unde a trait Labis. (Casa a fost construita cu doi ani inainte sa moara scriitorul, dar aici a fost creata cea mai mare parte a operei sale.)

Desi nu ne asteptam sa fie cineva dispus sa ne arate interiorul, am sunat la un nr. de telefon indicat la poarta. In scurt timp a aparut o femeie, pe bicicleta, care ne-a poftit in curte. Ne-a spus care sunt tarifele de vizitare si pentru folosirea aparatului foto, apoi am intrat cu totii in casa. Imobilul era compus din 4 camere si hol.

Acum, cu sinceritate va spun, am crezut ca doamna va sta doar sa ne insoteasca cat timp vom fi inauntru. Nu. Ne-a adunat pe toti (6adulti+2copii) intr-o camera si ne-a facut o prezentare a vietii si activitatii scriitorului. Dar o prezentare din/cu suflet,presarata ici-colo cu citate din poeziile si proza lui Labis. Am ramas toti inmarmuriti. De fapt, la un moment dat mi-au dat si lacrimile! (Nu stiam ca, fiind chemat la redactie ca sa-si prezinte creatia, Labis a fost nevoit sa-si rescrie- din memorie, in timpul calatoriei cu trenul- o mare parte din poezii, intrucat le pierduse!)

Ce sa spun, am fost convinsi ca femeia e ruda cu scriitorul. Nu, nici macar nu era din sat. Dar asa de frumos l-a prezentat, incat am ramas cu o imagine extraodinara!

Felicitari, doamna!

N-as fi crezut ca poate fi atat de... memorabila, de extraodinara o vizita la o casa memoriala.

Mergeti acolo, nu va limitati doar la "Moartea caprioarei" !

Trimis de silvia tudoran in 09.10.11 00:59:48
Validat / Publicat: 09.10.11 08:22:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI.

VIZUALIZĂRI: 5143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Imagine din bucatarie

[10.10.11 11:58:04]

Sper sa placa muzica atasata!

Aeerdna*
[10.10.11 13:19:15]

Uite, eu am fost impresionată de ceea ce ai scris. Şi presupun că va fi şi doamna pe care o feliciţi.

Totuşi aş avea două întrebări, că sunt cam nedumerită...

1. De ce ai presupus că doamna aceasta citeşte AFA? Că altfel cum să-ţi primească felicitările care de drept i se cuvin? ...

2. De ce n-ai întrebat-o pe doamna respectivă cine este, în ce relaţie se află ea cu defunctul poet?

Oricum, întrebările le pun cu sinceritate şi nu au un scop ascuns. E posibil să nu fi înţeles eu bine... Iardacă am greşit cu ceva, să-mi fie iertat... Am să merg acolo negreşit. Îţi promit. Şi am să inserez şi eu un review cu propriile-mi impresii.

O zi bună!

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[10.10.11 14:33:25]

@Aeerdna, mai mult ca sigur ca acea doamna nu are acces la net (si sper din tot sufletul sa ma insel). Dar, uite, va recomand acest loc si voua, celor care cititi si chiar va rog sa-i transmiteti toate cele bune din partea mea (vizitatorul X din a doua zi de Paste). Ai dreptate, aceste multumiri n-au cum sa ajunga la ea decat prin intermediul vostru. Dar asta am simtit ca trebuie sa zic, caci pe loc nu am constientizat ce mi se intamplase.

Cu privire la a doua intrebare, am scris ca noi am fost convinsi ca era ruda cu scriitorul, dar nu era. Deci am intrebat ce ne interesa la acel moment. Nici nu mai retin daca s-a prezentat sau nu, dar parca a zis ca era administratorul casei memoriale. Deci era o angajata care si-a facut treaba cu pasiune.

Sper ca esti convinsa de sinceritatea cu care mi-am aratat gandurile si te astept oricand cu alte intrebari.

Ps. Si cu review-ul promis!

O zi frumoasa!

silvia tudoranAUTOR REVIEW