ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2011
ÎNSCRIS: 08.07.09
SEP-2011

Vacanta perfecta!

Stamatis Spanoudakis - Thalassa

Datorita acestei excursii, am uitat ceea ce ne-a oferit resortul "Crystal Hotels 5*" din Bodrum si pot spune ca am avut o "vacanta perfecta!"

Cat de putin ne trebuie pentru a fi fericiti! 38 euro si 12 ore si cand esti multumit te mai rasfeti intr-o taverna cu un pranz copios din mancaruri traditionale, lenevesti la o terasa savurand o cafea buna si apoi racorindu-te cu o cupa de inghetata!

La sase dimineata am fost luati din fata hotelului de reprezentantii agentiei. O dimineata frumoasa. Orasul Bodrum incet, incet se trezea la viata, pe strazi multe autoutilitare, autocare cu turisti, oameni grabiti spre locurile de munca. Am oprit la un hotel sa mai luam o pereche de nemti. Am stat destul de mult pana au fost sculati, pana s-au imbracat, a durat. Astfel am pornit iar la drum, ajungand in port.

Superb acest port! Multe vase de croaziera, yachturi care de care mai frumoase, catamarane care de care mai luxoase. O bijuterie de port!

Am facut check-inul, ne-am mai uitat prin magazine dupa suveniruri si apoi ne-am imbarcat pe un frumos feribot cu trei punti.

Ne-am asezat pe puntea superioara, in jurul nostru aflandu-se turisti trecuti de prima tinerete. Fiecare era cu gandurile sale, privind cerul, marea, orasul care ramanea in urma. Am uitat de tot si de toate! Ascultam valurile, adierea vantului, vant care se intetea odata cu inaintarea noastra. Marea-si schimba culoarea, devenind la un moment dat negru marin. Soarele dogorea si te orbea in stralucirea valurilor. O clipa de eternitate! M-am lasat prada acestei stari care rar o traiesti si nu prea ai cum s-o povestesti. Mai trecea cate-un catamaran, cate-un feribot care tulbura visarea noastra cu ochii larg deschisi. In zare se vedea insula Kos. Era frumos ce vedeam.

De acasa am citit ca insula Kos este in insulele Dodecaneze, arhipeleagul insulelor Sporade, la Marea Egee. Este una din cele douasprezece insule. Este a treia ca marime dupa Rhodos si Karpathos. A fost sub ocupatia italienilor din 1912 pana-n 1948. Este insula lui Hipocrate, parintele medicinei. Dupa moartea lui, ea a devenit cunoscuta prin Sanctuarul lui Asclepius, scoala medicala care a perpetuat invataturile lui Hipocrate. Are o suprafata de 320 kmp, este mai aproape de Turcia decat deGrecia, are o populatie de ~20 000 loc., ocupatia principala fiind turismul, agricultura si cresterea animalelor. Dar... am ajuns... in stanga un imens vas de croziera, in dreapta un imens vas de croaziera... noi ce facem? Ne strecuram tip til, tip til si gata am ancorat.

Vai, cat de frumos este! Cred ca aici mereu este vacanta! Sa nu credeti ca ma mir degeaba, am mai fost intr-o croaziera in golful Finic, in alta in Costa Brava si-n alta din Marmaris in Rhodos. A fost frumos si acolo, dar nu atat de frumos! Stiu ca frumosul nu are superlativ.

Insula cuprinde:

-Kos,centru administrativ si cel mai mare oras;

-Dikaio;

-Irakleides

si multe sate Zia, Pyli, Asfendiou, Zipari...

Portul este pazit de castelul " Cavalerii Sf. IOAN", construit in stil venetian in sec. XV-lea. Paralel cu zidul castelului este un canal in care am vazut bancuri de pesti. Pana sa ajungem la bulevard, deja am admirat ficusi uriasi, am vazut si in Cipru, dar acestia nu se comparau. Multe masinute care aprovizionau terasele din port. Multi, foarte multi bicilisti si standuri de unde se puteau inchiria.

Am traversat bulevardul si ne-am dus sa vedem arborele lui Hipocrate, cel mai batran copac din Europa. Multe controverse, nu poate fi de doua mii de ani, unii spun ca ar avea doar cinci sute de ani... La umbra acestui platan, Hipocrate isi tinea prelegerile.

Am asteptat pana ne-a venit randul si ne-am urcat in trenuletul care ne-a dus prin tot orasul, un bilet a costat 5 euro.

Peste tot am intalnit urmele cuceririlor persane, turcesti, romane si bizantine. Se spune ca tot aici s-a nascut si Ptolemeu al doilea al Egiptului.

Orasul este impanzit de stradute inguste, cu vegetatie luxurianta, cu case frumoase, cu putine etaje.

Multe taverne, cafenele, este foarte greu sa alegi, toate sunt primitoare.

Am cutreierat stradutele cu magazin langa magazin.

Am lenevit la umbra, la cate-o terasa, privind forfota bulevardului.

Dar a venit ora de intoarcere... imi parea rau ca plecam... dar de abia asteptam sa ma cocot in feribot si sa vad marea, cerul, sa ascult valurile, sa simt adierea vantului si dogoarea soarelui. Sa ma regasesc!

O vacanta perfecta!

As ruga wb sa puna melodia Thalassa de Stamatis Spanoudachis. Vizualizarile la ultimul rw. nu functionau. Multumesc! O noapte buna!

Trimis de balasa violeta in 08.10.11 23:06:21
Validat / Publicat: 09.10.11 07:48:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: croaziera Rhodos

VIZUALIZĂRI: 7500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O bijuterie de vas!

webmaster15 [09.10.11 07:47:46] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

As ruga wb sa puna melodia Thalassa de Stamatis Spanoudachis

Done! Auditie placuta.

Vizualizarile la ultimul rw. nu functionau.

Ai dreptate, vizualizarile nu functioneaza, ceea ce nu inseamna ca munca noastra nu este vazuta/apreciata. Din cate-mi amintesc, @Admin a explicat pe undeva ca a oprit pe moment aceasta functie deoarece ingreuna functionarea saitului. Totusi, a promis ca o rezolva cand timpul ii va permite.

costin1968 [09.10.11 15:19:02] »

Foarte frumoasa descrierea Insulei Kos.

De la Bodrum cum se putea ajunge la Datca, tot in Turcia?

P. S. Votat!

Marian Preda [09.10.11 16:50:30] »

Buna Violeta!

Intr-adevar, portul dispune de un canal, apa deosebit de limpede, unde si-au gasit habitatul, diferite feluri de pesti.

Iar vegetatia de tip mediteranean, aici parca avea alte proportii! Ficusi, lendrii, lamai - toti depaseau cu mult media lor!

Castelul Ioanitilor, fata de cel din Bodrum (Castelul Sf. Petru), mi s-a parut, mai accesibil... ca pret.

Ma bucur ca ti-ai gasit linistea, prin aceasta excursie, deoarece insula este un ,,acumulator '' de energie!

VACANTE FRUMOASE!

roth [10.10.11 11:13:09] »

Excelenta excursia, excelenta poveste doar ca orice poveste se termina si ea. Fiindca escapada mea in Bodrum a fost cu masina proprie, iar trecerea in KOS, adica iesirea din Turcia nu putea fi facuta fara ea am renuntat sa vad aceasta minunata insula. Dorinta a ramas, asa ca aceste randuri m-au alinat putin dorul si m-au purtat alaturi de tine printre stradute, ficusi si terase.

O incantatoare descriere, amanuntita si plina de farmec cum sunt toate rw tale.

Multumesc

PS poza 19 e de vis, de fapt toate sunt superbe insa eu asa leandri dusi la statut de pom nu am mai vazut. Eu stiam ca e un arbust cel mult.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.10.11 11:41:35] »

Randuri pline de sensibilitate, poze pe masura, si o muzica bine aleasa intr-un cuvant, superb!

O mica confuzie doar... din grupul de insule Sporade fac parte Skiathos, Skopelos, Skyros, Alonnisos si Evia (Evvoia), Dodecanezele sunt un grup separat Rhodos, Karpathos, Chalki, Symi, Patmos, Lipsi, Kalymnos, Kos, Astypaleia, Nisyros, Tilos si Lindos,

balasa violeta [10.10.11 11:46:45] »

@Cristian h, multumesc pentru vorbele frumoase! Iti raman indatorata pentru corectie, eu asa citisem pe undeva, de aceea nu te contrazic.

Un inceput de saptamana asa cum vi-l doriti!

balasa violeta, costin1968, Marian Preda, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind insula Kos: