ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2011
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
SEP-2011

Mini vacanta la Gyula - pensiunea AGOD

In perioada 12-16 septembrie am fost la Gyula la pensiunea Agod, situata pe stada Mihai Eminescu nr. 19, la citeva minute de mers pe jos de strand.

Oferta de cazare este foarte mare la Gyula si cum am dorit sa fie sejurul “perfect”, in aprilie, eu am fost intr-o scurta documentare. Din ce am vazut pe diverse site-uri de prezentare a pensiunilor, marea majoritate a grupului a optat pentru pensiunea Agod. La fata locului, fiind singura din grupul ce urma sa ne petrecem sejurul in septembrie la Agod, nu mi-a fost greu sa ma hotarasc pentru aceasta locatie. Totul arata mult mai bine decit in pozele de pe site-ul de prezentare al pensiunii.

Grupul nostru a fost format initial din 9 persoane, asa ca ne-am gindit ca ar fi potrivit sa inchiriem toata pensiunea, adica 5 camere. Am primit o oferta buna de pret si anume 2.300 forinti de persoana, pe noapte asa ca am lasat un avans de 20.000 forinti pentru care am primit chitanta si factura. In final, ni s-au mai alaturat inca patru persoane pentru care am renegociat pretul, la fata locului in septembrie, si pentru acestia pretul a fost de 2.000 forinti de persoana, pe noapte

Corpul principal al pensinii are 4 camere. Camera de la parter este cu 4 paturi, baie alaturata camerei si are o bucatarie mare si bine utilata unde se poate prepara si mincare. La etajul superior sunt alte trei camere – doua camere cu cite doua paturi si baie proprie si o alta camera cu patru paturi, baia alaturata camerei si un balcon mare cu o priveliste deosebita. Toate aceste camere au acces in comun la o alta bucatarie ce se afla la acelasi nivel.

In corpul lateral al cladirii principale se afla un alt apartament compus din camera cu patru paturi, baie si bucatarie. Intrarea in acest apartament se face prin curtea interioara, in fata lui fiind terasa cu mese, scaune, balansoar, sezlonguri. Desi pare un apartament izolat, fara a avea legatura cu ceilalti “locatari” ai pensiunii, nu ofera prea mare liniste pentru ca geamurile sunt catre terasa.

Toate camerele sunt amenajate diferit, dar cu mult bun gust. Pensiunea are in dotare si masini de spalat rufe si uscatoare de rufe. Nu am avut insa prosoape si nici sampon sau sapun. Nu am luat-o ca pe o deficienta si nici nu ne-a creeat un discomfort acest lucru.

In curtea pensiunii este amenajat un loc pentru gratar si un ceaun pentru amatorii de mincare gatita in aer liber.

Desi era septembrie, serile au fost deosebit de calde. Asa ca in una din seri, de dragul de a sta pe terasa, in linistea si ambianta gradinii am facut gratare.

Loc de parcare pentru autoturisme este suficient in fata pensiunii, dar sunt amenajate si doua locuri de parcare in curtea pensiunii.

Gradina pensiunii este deosebit de frumoasa si bine ingrijita. Parca te afli intr-o mica gradina botanica unde mereu descoperi ceva nou. Asa am gasit-o si in aprilie, plina de flori, si tot asa deosebita si frumoasa a fost si in septembrie. Ma si intrebam cit timp trebuie proprietarul sa aloce ingrijirii gradinii?!!! Am facut multe poze in gradina, dar sunt convinsa ca nu am prins chiar totul din punctual forte al pensiunii, GRADINA.

Aproape de pensiune, la nici un minut de mers pe jos, se afla un ABC, care noua ne-a fost util pentru micile cumparaturi necesare pregatirii micului dejun. Util le-a fost si baietilor, cind reintorcindu-ne de la o terasa din oras, unde am servit cina, ar mai fi stat la un “pahar de vorba” in gradina pensiunii si nu mai aveau bere in frigider.

Proprietarul pensiunii, Sandor Agod, locuieste si el in aceasta locatie. In prima zi cind am ajuns a stat ceva timp prin preajma noastra, fara insa a ne deranja cu ceva, in ideea ca ne-ar fi de folos cu cite ceva. In urmatoarele zile aproape ca nici nu l-am vazut. Ma intrebam oare o fi acasa?!!! Am avut foarte multa libertate si intimidate, proprietarul fiind aproape nevazut, dar prezent daca aveam nevoie de ajutorul lui.

Toti membrii grupului am plecat de la acesta pensiune cu mici regrete. Se terminase scurta vacanta si trebuia sa plecam dintr-un loc unde ne-am simtit toti bine. Sigur ca si bucuria de a fi toti impreuna a concurat, dar faptul ca am fost intr-o locatie deosebita a ajutat ca sa avem vacanta pe care ne-am dorit-o.

Trimis de hlli in 01.10.11 16:42:50
Validat / Publicat: 01.10.11 18:10:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Szeged

VIZUALIZĂRI: 3568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucataria apartamentului cu geamurile catre terasa, pe care noi nu am utilizat-o.

[01.03.12 09:01:16]

buna ziua... vreau sa merg si eu in vara aici... puteti sa-mi dati mai multe detalii??? eu am vorbit la telefon cu cineva care se ocupa de cazare si mi-a zis sa trimit un avans pt. rezervare, la un pret de 7000 forinti camera (2 adulti si un copil), dumneavoastra cum a-ti procedat??

hlliAUTOR REVIEW
[01.03.12 20:29:00]

@ionut73: @ionut73: ce anume te-ar interesa? O sa incerc sa-ti raspund la toate intrebarile.

7000 forinti pe camera mi se pare un pic cam mult fata de ce am platit noi. Poate ca facilitatile pe care le ofera sunt superioare fata de ce am avut noi.

Si eu am platit un avans, in luna aprilie pentru un sejur in septembrie, dar direct proprietarului, nu prin intermediar.

Sunt multe pensiuni frumoase in Gyula. Depinde de ce va doriti. In functie de numarul de persoane, de sezon, de marimea sejurului poti sa negociezi pretul.

Am mai fost si la pensiune Erika, citeste si acel review, o pensiune mai micuta, unde m-am simtit foarte bine.

La pensiunea Agod am fost impreuna cu sora mea si familia ei (4 persoane), care traiesc in Canada de f. f. f multi ani. Ei au fost foarte multumiti de locatie... chiar mai multumiti decit mine...

Sa auzim de bine!!!

[02.03.12 08:17:39]

@hlli: multumesc pentru informatii!!! la pensiunea Erika am vorbit cu doamna dar nu inchiriaza decat toata vila, in sezon.

Pe mine ma intereseaza o cazare pt 3 persoane (2 adulti si un copil), la un pret rezonabil, in conditii decente. Pretul cerut la Agod este si cel de pe site, reducerile de care vorbiti se fac doar la grupuri mai mari, care inchiriaza mai multe camere... Mie, sincer mi-a placut Gyula si ne dorim un concediu aici...

Dumneavoastra cum a-ti reusit sa vorbiti cu propietarul?? Eu nu am gasit datele pe site... O zi placuta va doresc!!!

hlliAUTOR REVIEW
[02.03.12 21:15:22]

@ionut73: da, asa este, noi am inchiriat toata pensiunea si de aceea am reusit sa primesc un pret avantajos.

Site-ul pensiunii Agod, este si in limba romana. Daca intri pe site, sus in stinga, este tricolorul Romaniei, dai clic si vei afla informatiile dorite, vei gasi si adresa de mail.

Eu am fost la Gyula, in luna februarie, pentru doua zile si atunci am stat la pensiunea Erika. Pentru ca mi-a placut acolo, m-am gindit la petrecerea unui sejur de o saptamina, in luna septembrie, cind urma sa vina sora mea.

Cum distanta de la Timisoara nu este mare, in aprilie am mai facut un drum la Gyula pentru a vedea citeva pensiuni in vederea petrecerii sejurului din septembrie. Asa m-am hotarit asupra pensiunii Agod. Schimbasem citeva mesaje prin mail cu dl Sandor Agod. La fata locului am primit un pret mai bun decit cel comunicat in mesaje.

In ce perioada ai dori sa mergi la Gyula?

[03.03.12 09:08:38]

@hlli: multumesc pentru informatii... la Gyula vrem sa mergem in iulie 09-16... o zi faina!!!

hlli