ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2011
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 19.09.10
JUN-2011

Sejur mai mult decat agreabil

Profit de primul rand pentru a saluta mai intai comunitatea, deoarece n-am prea mai avut timp de plimbari. Revin acum cu impresii din ultimele 2 excursii pe care le-am facut in acest an, cu bune si cu rele, in ideea de a fi de folos altora care vor sa mearga acolo.

La inceputul lunii iunie (1-8 iun) am plecat cu un pachet turistic, 4 persoane, in statiunea Lloret del Mar, Hotel Surf Mar 4*. Am plecat din Bucuresti dupa o asteptare clasica de mai mult de 2h si am ajuns in Barcelona in jurul orei 19.00. Transferul a fost realizat cu un autocar pus la dispozitie de agentie, dupa ce au fost lasati in drum, in diverse statiuni, alti turisti, astfel incat abia in jurul orei 21.00 am ajuns si noi. Am fost cazati imediat si asteptati cu cina (sau mai bine spus un fel de mic dejun, la portie, restaurantul fiind de fapt inchis la ora aia).

Despre hotel - dragut, nu de 4*, poate un 3 superior max, dar foarte aproape de plaja, practic se trecea strada si ajungeai direct pe plaja (avantaj major fata de majoritatea celorlalte din zona). Camere mari, curate, cu baia spatioasa (cu cada) si curata coretc, gresie pe jos, balcon larg cu vedere laterala la mare, insa cu mobilier cu aspect oarecum vechi si un Tv mic suspendat pe perete. Ambele camere au fost la et. 4 si aveau cate 3 paturi separate, desi eram cazati doar cate 2 pers/cam. Hotelul situat pe plaja Fenals, de fapt prima parte a localitatii, mult mai linistita decat centrul ei, in care se ajungea in aprox 3 min cu masina (si pe jos dar era ceva de merg - aprox 15 min).

In camere s-a facut curat zilnic si se alimenta cu consumabile; lifturi 2 functionale, receptie mare cu personal amabil, restaurant si bar la parterul cladirii, plus o zona de distractie cu diverse jocuri si o sala de spectacole folosita seara (dar pe la care am trecut destul de rar).

Am avut pensiune completa in cadrul restaurantului (mai putin bauturi la pranz si seara) - mancarea buna, destul de diversificata de la o zi la alta, micul dejun cam acelasi, o zona in care gaseai zilnic peste si alt fel de carne la gratar, insa mereu erau fructe proaspete, gen caise, ananas, vreo 3-4 feluri de pepene galben si rosu. In schimb prajiturile nu m-au impresionat deloc, desi nu sunt f pretentioasa.

In spate, hotelul avea o gradina aranjata, cu piscina mare, jacuzzi, terasa, loc de joaca pt copii f dragut si nou amenajat si piste de mini golf.

Aproape de hotel erau tot felul de terase, magazine, un supermercato si tot felul de buticuri ale arabilor ce vindeau orice, insa pana la max ora 21.00, cand toate celelalte magazine erau inchise.

Despre plaja - destul de lata, insa e mult spus cu nisip, ci mai degraba cu pietricele. Trebuie amintit ca din cele 7 zile doar 3 au fost de plaja (insa f cald atunci), restul a fost innorat sau a plouat usor. Cu toate astea, zilnic vedeam o masinuta ce curata si nivela nisipul, desi in ziua anterioara fusese urat si plaja pustie. Apa curata dar rece rece :)... si destul de adanca, incat zilnic veneau vaporase ce faceau curse de-a lungul coastei si ancorau direct la mal (si nu erau deloc niste barcute). Exact langa era o zona de unde se puteau cumpara bilete pt vaporas, 15 eur dus-intors valabil toata ziua, sau se putea face diverse sporturi motorizate contra cost. Am incercat parasailing - exceptionala privelistea, pentru 10 min care aparut mult mai mult acolo am platit 45 eur - a meritat peste masura incat ne-am fi facut abonament acolo daca se putea :)

Plaja era marginita f aproape de un fel de munte mic, pe langa care era facut un pasaj cu drum de trecere pe la baza lui spre cealalta parte a statiunii (centru de fapt) care insa era impracticabil deoarece fusesera caderi de pietre si era inchis.

In cealalta parte de statiune - zona animata a localitatii - plina de hoteluri, cu promenada pe langa plaja, plina de tineri 16-26 ani, majoritatea englezi si francezi, fiind aproape de ei. Plina de discoteci si cu o viata de noapte f activa, insa ceea ce cred ca m-a impresionat cel mai mult a fost promenada pe o carare facuta pe marginea muntelui ce marginea statiunea spre urmatoarea localitate - un peisaj greu de descris pe atat de frumos si salbatic.

Cat am stat acolo am fost de 2 ori in Barcelona (vizita la fantanilemagine, parcul Guell, Montjuic, port, etc - poate alta data povestea lor), la Manastirea Montserrat - excursie ce nu trebuie ratata sub nici o forma si in urmatoarea statiune Tossa de Mar - o statiune mai cosmopolita, plina de iahturi scumpe si fitze, insa ce pastra aspectul vechi, cu stadute inguste si case vechi - oricum superba si care merita vizitata.

cam atat pe scurt, am incercat sa redau cat mai bine detaliile de interes ale excursiei, care a meritat fiecare banut, luand in considerare atat conditiile per total cat si pretul platit, de 480eur/pers (platit din ian 2011).

Trimis de ramona2010 in 29.09.11 20:55:43
Validat / Publicat: 29.09.11 22:03:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramona2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Alex_Macedo [30.09.11 12:34:47] »

Eu, sincer, nu m-as fi suparat daca aveai si niste poze in "portofoliu" pentru a rotunji un review, punctat si detaliat, asa cum trebuie sa arate, in general, un review... pacat...

Dar, daca nu-s, nu-s...

Alexescu* [18.04.12 12:51:28] »

Buna ziua! Eu plec anul acesta pe 10 iunie intr-un circuit Costa Brava/Maresme-Coasta de Azur/Italia cu autocar cu firma Omnia. As vrea sa stiu cum este temperatura la inceputul lunii iunie in Spania. Se poate face plaja? Ati spus ca a fost si rece si nu s-a putut face plaja. Excursia de la Manastirea Monserat e obligatorie si la noi, e in pretul excursiei. Se fac multe ore pana la manastire?

cristina i [24.03.14 16:04:02] »

si eu voi pleca in aceasta vara (16 iuni) in statiunea LLoret de mar si inca ma documentez. Cum ati facut excursia la Montserrat? ati mers individual cu acele bilete (cu plecare din Bracelona) sau cu vreo agentie locala... ? incerc sa-mi fac o idee cum e mai convenabil

tataye [27.03.14 09:34:40] »

interesant comentariul, multumesc. am si eu aceeasi intrebare ca a cristinei. un raspuns ar fi de apreciat

Alex_Macedo, Alexescu*, cristina i, tataye

• pagină generată în 0.042203903198242 sec