ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2009
DIN: sibiu
ÎNSCRIS: 30.04.09
SEP-2008

Un mic paradis

Am fost si eu in Santorini. A fost minunat. Singurul regret este ca am avut doar cateva ore la dispozitie ca sa vedem acest mic paradis.

Insula este cam scumpa, dar merita cu desavarsire. Aveti incredere, cel mai frumos loc din Europa (dupa parerea mea) este SANTORINI!

Cea mai frumoasa panorama este cea din Fira sau Oia (mai ales apusul de soare).

-----Nota webmaster99: ...si o completare a impresiilor (postate intial ca ecou):

Privita din departare, Palea Kameni, iti apare ca o citadela aproape imposibil de cucerit, datorita inaltimilor sale. Odata ajunsi sus, pe culmile stancilor si privind in departare, de data aceasta in sens invers, de pe uscat pe mare, ramai uimit de privelistea care ti se asterne la picioare. Parca visezi sau .......este realitate totusi.

Putine locuri din Europa sunt renumite pentru panoramele pe care le ofera vizitatorilor. Unul dintre acestea este insula Santorini. Odata ajuns in acest mic paradis, iti este greu sa te mai desparti de el. Iti este greu sa te desparti de multimea casutelor mici, de un alb impecabil (cu porti si ferestre mici vopsite toate in albastrul cerului ), cocotate undeva sus pe stanci, acolo unde ti se taie respiratia atunci cand privesti marea care ti se asterne undeva jos, la picioarele tale. Iti este greu sa te desparti de multimea culorilor pe care le ofera florile intalnite la tot pasul, acolo unde te astepti mai putin. Iti este greu sa te desparti de acei magarusi umili, simpatici si tacuti, care duc parca, pe spinarile lor, o parte din povara insulei. Iti este greu sa te desparti de acele cafenele si restaurante mici si cochete, care sunt cocotate in locuri greu accesibile, dar care iti ofera o panorama extraordinara asupra insulelor Nea Kameni si Thriassia. Iti este greu sa te desparti de micutul orasel Oia, cu superbul sau apus de soare (nu trebuie sa ratati sub nici o forma apusul de soare, sigur vi-l veti aminti oricand cu placere ). Iti este greu ......sa te desparti de acest loc unic in Europa. Nu poti sa pleci fara a regreta ca lasi in urma ta o insula minunata, rasarita parca de undeva din albastrul marii, atunci.......demult.

Acestea sunt impresiile mele legate de experienta avuta in insula Santorini. Acum mi-au mai ramas doar cateva poze, stocate in memoria calculatorului meu, care peste ani si ani imi vor reaminti cu placere de.......micutul meu colt de rai - Santorini.

Trimis de miha70 in 02.07.09 14:21:54

VIZUALIZĂRI: 2197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

BLOOD15 [12.03.10 18:44:09] »

te-am votat, ca mi-au placut pozele tale

miha70 [12.03.10 19:17:44] »

Multumesc mult.

pepsi70ro [12.03.10 19:29:16] »

Santorini este intr-adevar unul dintre cele mai frumoase locuri din Grecia, dar si scumpe. Oricum se merita, contrastul dintre albul cladirilor si albastrul marii este tulburator. Imi pare rau ca ai scris asa de putin despre Santorini, cu siguranta merita mult mai mult.

Te votez si eu in speranta completarii acestor impresii, pentru ca Santorini merita mult mai mult.

miha70 [13.03.10 10:57:45] »

Multumesc.

Privita din departare, Palea Kameni, [....continuarea impresiilor o gasiti in cadrul review-ului].

Alb [06.06.10 00:20:32] »

Frumoasa descrierea ta.

un vot si de la mine/.