ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2011
ÎNSCRIS: 06.05.10
SEP-2011

Contele Vladimir... si contesa

Johnny Guitar King - Verde

Am ales aceasta pensiune citind o postare a lui @robpetrache, la acel moment ultima despre aceasta cazare. Dar citind mai multe relatari am constatat ca parerile si impresiile sunt diverse iar gradul de satisfactie oscileaza periculos intr 1.2 si 10.0. Cum intentionam sa petrec un week-end undeva in zona de munte si nu eram hotarata unde, zarurile au ales Pensiunea Contele Vladimir. M-am informat citind toate postarile de pe AFA, de unde am retinut si cele bune si cele rele. Am intrat pe site-ul pensiunii, apoi pe booking.com unde scorul e de 8.5. Desi puteam sa fac rezervare directa, inertia m-a condus tot la bk. c, asa ca toate demersurile le-am facut astfel. Cine a lucrat cu bk. c stie ca totul decurge ff rapid. Nici n-a trecut un ceas si am primit mail de la Pensiunea Contele Vladimir (care apropos, apare cand pensiune, cand hotel pe site-uri). Un mail extrem de reverentios si plin de detalii utile: mi se precizeaza tipul camerei si numarul ei, costul exact al celor 3 nopti pentru care rezervasem, varianta cu sau fara mic-dejun, posibilitatile de agrement, dar cel mai important, cum ajung la pensiune. Cu detalii exacte, de genul... venind dinspre Brasov, intrati in Bran si dupa statia de benzina Rompetrol, la 1 km va apare indicator spre pensiune, la stanga, intrati la stanga pe un drum de tara si mergand cca 800 de m ajungeti... doua drumuri de acces in parcare, unul ptr autoturisme mai mici si altul ptr cele de teren. Si tot asa, numere de contact, pana cand e deschisa receptia, ce se intampla daca ajung dupa miezul noptii... etc.

Am facut bagajul si am plecat... cand deja se intunericise (ca sa citez din clasici). De la Bucuresti pe varianta Predeal - Risnov - Bran, ocolind Sinaia unde circulatia pe centru era inchisa datorita zilelor festive ale orasului si admirand Bucegii la fapt de seara (noapte) am ajuns la Bran putin dupa miezul noptii. Urmand indicatiile nimerim foarte usor drumul spre pensiune si ma intreb absolut retoric, eu fiind soferul si autorul excursiei, cine se incumeta pe drumul de costisa. Ziua ulita care urca si iar urca la pensiune pare mai putin inspaimantatoare, dealtfel e destul de neteda, dar ma intreb cum e cand ploua sau ninge. Domnisoara de la receptie era inca acolo la doispe trecute fix, ne-a dat cartela magnetica de acces in camera, a insfacat cu iuteala unul din bagaje, ne-a facut instructajul in camera ce si cum cu micul dejun, ore (de la 9.00-11.0), ne-a urat noapte buna si dusa a fost. Cam racoare in camera, ca la munte, mai ales ca usa de la balcon era larg deschisa. Am dat sa deschid caloriferul si cu cealalta mana, ca in bancuri, am sunat la receptie... "nu se incalzeste, o sa vedeti ca dupa ce inchideti usa la balcon o sa fie bine... " Asa a fost! O pilota nu prea groasa a fost deajuns, cele 11grd de afara n-au contat.

Camera: pensiunea are 12 camere, eu am ales din oferta pe cea cu vedere la castel. Mai erau duble cu cada spa, cu vedere la Castel si cada spa, etc. O camera maricica, aprox 20mp, cu holisor de intrare, unde e si dulapul cu usi glisante, baia imediat in stanga intrarii. Camera e la etaj, astfel ca spre balcon plafonul respecta tipicul masardarii. Un balconas pardosit cu ardezie, cu doua scaune si o masuta, din fier forjat, cu vedere din lateral spre castel (noaptea, luminat, arata ca pomul de Craciun), flori. Patul dublu, matrimonial e generos dar in mod ciudat are o saltea extrem de tare. Am dormit foarte bine dar cand ma sezam aveam impresia de scandura. Mocheta pe jos, o masuta de toaleta care serveste si de birou, cu oglinda si scaun, doua fotolii cu masuta de cafea, suport pentru bagaje, comoda larga sub televizorul suspendat, adapostind frigiderul mic, bine garnisit cu bauturi soft sau alcoolice, precum si un platou plin de prajiturele, ciocolata, alune, croisante ambalate, intr-un cuvant minibarul. Pe masuta de cafea trona o sticla de vin Printul Vlad, 55lei. Corpuri de iluminat suficiente, functionale. Draperii si perdele la usa fereastra ce da spre balcon. Cea mai alba si mai apretata si impecabil calcata lenjerie ce va puteti inchipui. Pilota de rezerva, imensa, si perne suplimentare, in dulapul din hol. Unde erau umerase suficiente, punga de laundry.

Baia: micuta, cu cabina de dus trapezoidala, extrem de curata, cu benzile de hartie atestand curatenia asternute peste toate corpurile sanitare. Credeti-ma ca stralucea de curatenie. Sub oglinda, pe policioara, gel de dus, sampon, sapunele, casca de dus, demachiante, betisoare etc, Prosoape 6, albe si curate. Apa calda la orice ora. Totul functional, in buna stare, gresie si faianta cu gust. Singurul minus - din cand in cand un miros neplacut de la canalizare. Baia are un geam de aerisire tip mansarda.

Restaurantul cum intri, pe la receptie, drept in fata. Tot acolo se serveste si MD dimineata. Nu e o incapre foarte mare, am numarat cam 30 de locuri inauntru si tot atatea pe terasa ce inconjoara restaurantul. Mese cu fete de mese albe impecabile. Mise-en-place corect si complet atat dimineata cat si peste zi. Nu am mancat in restaurant (din motive obiective) dar am apelat la serviciul roomservice pentru papanasi si clatite cu branza si stafide. Preparatele au venit prompt, la fel cum dimineata, obisnuiti cu cafeaua la pat, comandam tot la pomenitul roomservice. Dupa papanasii aia si clatitele delicioase, am dat-o in cocktail-uri desi sticla aia de vin imi facea cu ochiul, adica printul Vlad... Presupunand ca Contele Vladimir e ruda buna cu Vlad Dracul zis si Dracula, am asteptat ceva senzatii tari, mai ales ca numele inspirate ale cocktail-urilor... Contesa Vlad, Sange de conte, Jagermonster, etc... si continutul de alcool mi-au infierbantat imaginatia, dar n-a fost sa fie, vampirii si vampiroii au dormit linistiti in criptele lor.

Micul Dejun: e cam mic intr-adevar, oferta e destul de redusa - oua ochiuri, carnaciori prajiti intr-o dimineata, costita si jumari de oua in cealalta= preparate calde, in rest salam, sunca, castraveti rosii si ardei, unt si doua feluri de gem, iaurt si doua feluri de cereale, cascaval si branza, miere si madlene sau creme brule. Lapte, ceai la alegere pliculete, cafea in termos, suc de portocale, apa. Paine feliata de un singur fel. N-am observat vreun prajitor. Dar am observat amabilitatea personalului. Daca am cerut ceva in mod expres la bucatarie au preparat imediat. Barmanul e si ospatar. Dealtfel la numai 12 camere personalul e destul de versatil, dar plin de solicitudine si deferenta.

Spre capatul cladirii unde am stat noi, se afla un living foarte frumos, cu bar si masa de dinig, cu semineu si canapele. E o zona in care o familie mai mare sau un grup mai mic poate petrece un timp placut, mancand sau band unul din faimoasele cocktailuri. Acest living e dispus pe doua niveluri, de aici se face si accesul catre camere, doua la parter, doua la etaj. Celelalte sunt in partea de mijloc a pensiunii, cu acces dinspre receptie. Drept sa spun n-am bantuit prin pensiune ca sa spun exact ce si cum.

O remarca: peretii, din panouri de rigips, nu izoleaza fonic foarte bine, asa ca o voce ridicata sau un tv mai tare sau o usa trantita se aud.

Tamplaria, tocaria, zugraveala, corpurile de mobilier, iluminatia, intr-un cuvant design-ul interior sunt cu mult bun gust. Nu pot sa spun ca sunt extraordinare, dar mi-au placut. Materiale de calitate, n-am remarcat improvizatii kitchoase.

Parcarea, la care se ajunge fie pe un drumusor lin fie pe o rampa mai abrupta (care ce masina are, dar la bifurcatia celor doua cai de acces e un panou care indica ce cale poti sa folosesti) cuprinde cam 15 de masini, dreptunghilara si cu pietris pe jos. Scari largi de acces, pavate cu piatra, sau se poate urca imediat in capat, pe o scara mai mica. Tot aici e si o sala de biliard, cu un barulet. Am intentionat sa facem o partida, dar n-am avut timp. Si in fata intrarii in receptie e o terasa frumoasa, cu cateva mese si scaune unde taifasuind si degustand ai privelistea panoramica a intregii vai, cu Castelul Bran putin in dreapta, cu Piatra Craiului in zare, coline frumoase cu pajisti si palcuri de copaci, o frumusete. Am avut noroc si de vreme buna, soarele nu s-a ascuns dupa nori, vantul a adiat usor.

Desi am rezervat ptr 3 nopti am stat doar 2. Micul dejun e separat 6 euro/zi de persoana. Initial nota de plata in momentul rezervarii era de 213 euro, in final, cu tot cu minibarul si consumatia roomsrvice a fost de 810 lei. Drumul dus intors si ce-am mai vazut-cumparat prin Brasov, alta poveste.

Nu am vorbit foarte mult cu patronii pensiunii, doar asa, schimb de amabilitati. Atmosfera a fost una linistita, fara excese de muzici sau petreceri, departarea fata de localitatea propriuzisa si situarea 'pe deal' asigura pensiunii liniste si confort. Spun asta pentru ca in general am oroare de pensiunile inghesuite si zgomotoase din zonele traditionale. Pensiunea Contele Vladimir e promovata printr-un site dragut, plin de imagini relevante si dupa parerea mea ce am vazut in fotografiile de prezentare am gasit si la fata locului. Sa nu-l uit pe Bernie (sper sa nu gresesc) un Saint-Bernard adolescent, prieten cu toata lumea, blanos si jucaus, foarte potrivit cu ambianta pensiunii.

Concluzie: poate ca preturile sunt un pic mai mari decat criza care ne-a cocosat pe toti, poate ca unele mici inconveniente, remarcate si de cei ce-au scris inainte despre aceasta destinatie pot arunca o umbra asupra unui sejur daca esti hotarat sa fii nefericit cu tot dinadinsul insa pe ansamblu, eu am avut un weekend in care m-am odihnit, m-am simtit bine intr-o pensiune eleganta si confortabila, am gasit un loc pe care il recomand cu sinceritate si altora.

Trimis de TORA INGRID in 27.09.11 16:42:51
Validat / Publicat: 27.09.11 18:20:12

VIZUALIZĂRI: 3599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea principala si receptia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.50 EUR pe cameră

[27.09.11 18:36:50]

Iata propunerea muzicala, se poate schimba!

santana*
    [27.09.11 21:48:14]

Contesă, pe măsură ce cetesc slovele Măriei Tale, îmi dau seama de un lucru, adică două: niciodată nu voi putea reţine atîtea amănunte de la o banală pensiune (cearşafe, perine, 6 prosoape, saltea cu potenţial de 5G, 234 ml de gel de duş, alcooooolemie 11% la o nefericită de striclă de vin - chiar mă întreb dacă noi bărbaţii de pe acest sait mai avem ce căuta aicea!) başca faptul că îţi trebuie un aparat foto pe măsura elasticităţii M. Tale într-ale statului prin bătătură. Să-mi scrii cănd e ziua Ta poate punem mînă de la mînă şi-ţi facem cadou măcar un 500D.

PS: Pejou din parcare (p15) îţi aparţine?

magdalena
    [28.09.11 08:36:09]

In general, cred ca daca esti o fire optimista si incerci sa vezi dincolo de unele inconveniente care nu pot strica un sejur in sine, atunci te poti relaxa si petrece clipe frumoase. Nu stiu cate pensiuni pot sa "satisfaca" 100% cerintele unui turist, fiecare cu exigentele lui, dar cred ca trebuie sa privim "pe ansamblu", cum ai facut si tu si sa nu gasim nod in papura la orice, care poate nu are legatura cu locatia in sine.

Fotografiile sunt foarte sugestive, as vrea insa cateva precizari. Patul e mare? Adica are macar 1.6x2 metri? In camera poate incapea un pat suplimentar?

Pretul de 810 lei a fost pentru cele trei nopti rezervate, sau v-a scazut noaptea in care nu ati stat? Pe noapte cat ar costa, daca scazi consumatia room service si mini-barul?

Micul dejun a fost in regim bufet?

TORA INGRIDAUTOR REVIEW
    [28.09.11 09:48:32]

O noapte in cea mai ieftina camera dubla mica ar costa cu reducere cu tot 142,15 lei (asa zice booking.com-ul cu oferta lui cu tot) fara MD, fara minibar si alte consumatii. Nu stiu daca suni direct la pensiune cum este... Patul era de 180/200 adica suficient de mare. Cand am aplicat eu mi-au zis ca la cerere si contracost pot sa puna un pat suplimentar, banuiesc ca unul din acela de campanie. Ar avea loc in camera dar sa nu crezi ca dupa aceea nu faci slalom printre piesele de mobilier.

810 lei a fost pentru 2 nopti +MD 2 pers/2 zile +minibar+roomservice (nu am factura sa spun exact!) Initial rezervasem 3 nopti+MD=213 euro (asa mi-au transmis)

Preturile nu sunt mici si cele 4 stele n-as putea sa afirm ca sunt 4* ca la hotel (adica nu halat si papuci, alte facilitati etc) dar, din punctul meu de vedere a fost ok. Am sa fac unele consideratii foarte generale, mai ales ca am citit doua postari imediat langa a mea foarte incisive. Nu ajuta nimanui daca ne luam foarte in serios si incercam sa parem mai mult decat suntem. Daca puneam lupa pe aceasta pensiune (sau pe altele) si desfasuram artileria grea de sarcasm si ironie... probabil ca se alegea praful si pulberea de conte si... si cui folosea? Am stat la viata mea si la hoteluri despre al caror lux nu mi-as gasi cuvintele sa elogiez dar si la pensiuni de 2*. Mereu depinde la ce te raportezi cand faci o relatare: la ce ai mai trait si incercat? la ce ai vrea sa fie la modul utopic? la ce ai vrea sa creada ceilalti despre tine (pana la urma scriind avem si-un public cititor) ? la buzunarul tau - rupt de criza sau nu - la ce-ai avut, la ce o sa ai? Foarte multe variabile... Dintr-un exercitiu sa zicem de-acuma vechi in ale relatarii mi-am reconsiderat atitudinea gandind ca prea multa pretiozitate, fason si bagare de seama a propriei persoane nu ajuta nimanui. Putem face exercitii ca la scoala de jurnalism sa vedem privind cu totii la acelasi pahar cat de plin sau cat de gol poate sa fie. Putem sa ne desfasuram talentele de pamfletari pana la loc comanda. Personal, citind cateva relatari extrem de acide si de sarcastice am avut o senzatie de disconfort gandindu-ma la persoana care a scris: cat de pesimista si de trista poate sa fie, cata inversunare intr-un review, cata importanta isi da, etc... ?

Ca sa inchei, as recomanda aceasta pensiune, e ok, nu e superlativa dar nici de blamat, cum spuneai, poti trece cu vederea unele neajunsuri (sau nu, pana la urma!), dar cum spune o reclama, din fericire suntem cu totii diferiti...

TORA INGRIDAUTOR REVIEW
    [28.09.11 09:56:34]

@santanule, pejou e al servantilor mei care ma insotesc in calatorii, trasura mea era mai la o parte. Sa stii ca in spiritul si traditia AFA plec cu registrul-inventar in cufere si notez tot... Ideea cu aparatul foto ma incanta si va dau voie sa Mi-l cadorisiti, dar pentru obraznicia cu elasticitatea Mea o sa pun sa-ti dea bice la talpi... Voi barbatii... eh, sunteti intr-o concordie... nu va bateti capul cu amanuntele prozaice ale sederii prin pensiuni...

Flaviu
    [28.09.11 11:25:11]

@Tora Ingrid

Majestate - că pentru mine sunteţi o Împărăteasă dar supusul Înălţimii Voastre, paharnicul Santana, a lipsit de la încoronare, culegea măsline în Grecia şi nici nu ştie că ducesă sau contesă "e" grade de subofiţeri - V-am citit şi apreciat corespunzător Letopiseţu'.

Am intervenit, însă, pentru altceva. În calitate de Trezorier şef al Curţii, vă rog să-mi spuneţi ce să fac cu suma de 55 lei, strânsă în scopul achiziţionării aparatului foto. Mai aşteptăm să vedem cât se mai stânge până la anu' sau, mai bine, cumpărăm acum o sticlă de "Prinţu Vlad"?

Al Măriei Voastre, supus fidea

Trezorier-şef

Flaviu

P. S. După atâtea laude, m-aş putea aştepta şi la o avansare, eventual trecerea la o clasă de salarizare mai mare?

roth
    [28.09.11 17:57:45]

In stilu-ti caracteristic, cu multa atentie la detalii si foarte obiectiva nu avea cum sa nu iasa un asa rw minunat. Cea mai buna dovada sunt plecacunile supusilor "barbati" si voturile curtenilor.

O locatie care merita luata in seama macar pentru linistea de care zici ca ai avut parte, restul tinand de gust/potential.

Faptul ca o recomanzi tu, pentru mine este de ajuns. Spun asta deoarece stiu cate ai vazut si cred in experienta/realitatea ta.

Ai mare dreptate cand zici ca fiecare vede in felul lui un lucru, doar ca nu inteleg dece unii merg la extreme.

Ma bucur ca ai fost incantata de sfarsitul de saptamana petrecut acolo, dovada cea mai clara e insasi povestea spusa.

adri-nico
    [06.11.11 21:32:15]

Hahaha! "Paharnicul Santana" era la cules de masline? pai ce facea, bre, cu ele? Ulei pentru masaju' imparatesii?? Cred ca n-are nevoie, am vazut ca sta dreapta in sa... si-si priveste de sus "curtenii".

Bravo Tora, m-am distat copios.

N-am ajuns in zona aia decit o singura data in trecere, in galosii unei proprietare de pensiune si mi-a fost jena sa ma dau jos din masina ca sa admir imprejurimile perpedes.

Poate in viitor. Cred ca reviewul a fost de bun simt si apeciez ca ai vazut plinatatea paharului, si nu a celui de vin... carele in interesa pe trezorier.

Adri

adri-nico, Flaviu, magdalena, roth, santana*, TORA INGRID