ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2009
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 06.09.08
JUN-2009

O vacanta ca un 'vis egeean', intr-adevar!!!

Anul acesta am ales sa mergem in Turcia in vacanta, la un resort (desi ideea nu-mi suradea deloc), asa ca am ales Bodrum, Turgutreis, la Aegean Dream Resort, de 5 stele, AI.

Am fost cazati in corpul "Select dream" nou renovat, f dragut, divers colorate balcoanele camerelor, cu piscina proprie de care beneficiau in special camerele aflate la parter. Practic acestea aveau doar o singura intrare, adica un balcon care dadea exact in aceasta piscina f frumoasa, albastra si destul de lunga. Noi am avut chiar o camera la parter si pt cei care stiu sa inoate e binevenita o baie dimineata pe racoare.

In acest corp camerele sunt mari, spatioase, noi am avut pat matrimonial, o mica canapea, plasma si DVD, aer conditionat (era mai greu cu el ca nu avea telecomanda, totul era in perete si trebuia sa te ridici din pat ca sa il dai mai tare, mai incet), baia mare, cu cabina de dus dar mare, tot ce iti trebuie pt dus, creme, sampon, etc.

Corpul cel mare al hotelului, cel standard, arata f bine, cu holuri imense si f aerisite, aproape ca te ratacesti in el. Nu am intrat intr-o camera standard insa niste prieteni din grup au stat acolo si erau f multumiti. Daca intrati pe site-ul lor oficial pozele sunt chiar ca in realitate.

Aveam un restaurant mare cu de toate, insa mie mancarea mi s-a parut f ciudata, insa gaseai ceva sa mananci in final. Mi-a placut supa de linte (nu credeam! ), gratarul de curcan dar si alte chestii. Toate au niste condimente f ciudate cu care te obisnuiesti in cateva zile. Bauturile slabute dar ok, multe prajituri (nu stiu sa va spun prea multe ca eu nu mananc dulciuri), salate cu prea mult spanac, miel f putin, fructe. Aveai ce manaca. Plus ca la pool bar faceau o pizza super buna, aveau ingredientele pt un hamburger si ti-l faceai singur cu ce vroiai, cartofi prajiti... in general fast food era acolo. Aveau o problema la bar, nu intelegeau ce e aia apa minerala, a trebuit sa le explicam ca e aia cu bule, apoi nu stiau ce e aia "spritz" si puneau sprite in vin!!!! Bleah! Le-au explicat baietii pana la urma cum sta treaba cu spritzul si apoi le dadea un pahar de vin si unul de apa... . :).

Resortul are 4 piscine, cea de care ziceam mai sus, una mare, una pt copii de 30 cm si ce a de la topogane care e cam mica pt viteza cu care vin unii de pe topogan. Prietenii s-au distrat la topogane desi nu sunt f mari. Se mai putea face aerobic, bali dancing (asta mi-a placut cel mai mult), tras cu arcul, tir, jocuri la piscina cu animation team, volei pe plaja si altele. Plus ca poti face spa, masaj contra cost. Au sala de fitness si piscina interioara, baie turceasca, sauna. Poti face sporturi de apa, ski jet vreo 20 euro cred, scuba diving, caiac-canoe si altele asemenea.

Echipa de animation a fost f tare, cel putin Selin si Apachi erau f tari seara la specatcole, Phillip negrul (zis Obama) la fel (pt cine a fost sau va merge ii va vedea), fetele animatoare f dragute!!!! Desi spectacolele de la amifiteatru nu erau f elaborate, erau f haioase, noi ne-am simtit bine si daca as sti ca la anul e aceeasi echipa m-as intoarce negresit. Exista un dans f dragut care se facea ziua la piscina si seara dupa spectacol la care participa toata lumea, era antrenant. Seara, lunea, miercurea si vinerea se canta live la unul din barurile de la ultimul etaj, unde era minunat, sub stele... iar formatia era f buna. Mini disco pt copii era la fel de haioasa, niste fete animatoare ii invata sa danseze pe acelesi melodii pana invatau. Ziua ii pictau pe fata, desenau sau faceau jocuri in piscina. Intr-un cuvant, animatia a fost buna, chiar nu ne-am plictisit.

Am avut si rezervari in cele 3 restaurante a la carte, pescaresc, turcesc si italian. Am mancat bine la toate 3 - cel turcesc e f frumos, amplasat intr-un fel de cort imens cu lampadare din sticla sparta, cu divane si covoare turcesti (trebuia sa te descalti la intrare). Aici la turcesc nu a trebuit sa comandam noi, ci ne-au dat din tot cate ceva. f bun totul. La pescaresc iti dadeau inainte niste boluri cu diverse, peste marinat, branza cu pepene galben, niste salte. apoi aveai de ales intre calamar pane si niste chestii cu alge si apoi intre 2 feluri de peste. La italienesc la fel, pui si vita la alegere. privelistea de la pescaresc era fantastica pt ca era la ultimul etaj, pe o tersa imensa de unde se vedea tot resortul si toata marea, si orasul in zare.

Apusurile sunt f frumoase, mai ales ca ne prindeau cand luam cina la terasa restaurantului, f romantic de altfel.

Sa va spun si de plaja, nu e f mare, e ingusta, cu nisip dar cred ca din cel de constructii, cu cateva pietricele la mal (bune de adunat ca amintire). Apa a fost prea rece la inceput de iunie asa ca nu am facut baie, erau si ceva alge. Nu exista umbrele doar niste copertine comune ceea ce e cam ciudat ca daca vrei sa stai la soare trebuie sa iti tragi sezlongul si apoi sa il cari iar la umbra. exista si 2 pontoane pe care se face plaja cu umbrele de data asta. Noi am prins zile cu vant destul de puternic, ceea ce facea imposibila sederea pe ponton (strainii stateau). Cei care intrau in apa erau in general olandezi, norvegieni, englezi, cred ca lor li se parea calda la cat de frig e acolo. Hotelul era plin de altfel de englezi, olandezi, norvegieni. Noi eram singurii romani din hotel (12 insi) ceea ce ne-a placut.

Am observat ca e un resort cautat de oameni cu bani din alte tari f dezvoltate, erau destul de multi in varsta, dar foarte stilati si care stiau sa se distreze, dansau, mi-a placut stilul lor de a fi... comparativ cu cel al batranilor nostri.

Una peste alta a fost o vacanta reusita, in care am ras f mult si cu pofta, ne-am odihnit dar am fi vrut sa mai fie... . Poate la anu' ne vom intoarce, cine stie!!!!

Trimis de Delphinash in 02.07.09 11:40:44

VIZUALIZĂRI: 4527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole61*
    [14.03.11 21:08:31]

draga delphinash inf. tale sunt f. bune, explicite voi tine seama de ele mai ales ca urmeaza sa merg la aegean dream la sf. lunii iunie in vacanta, si as vrea sa te intreb daca sti cumva ceva legat de corpul A al hotelului am inteles ca nu e renovat recent, si nu ai acces la rest. dupa plaja daca stai in corp. A. Este adevarat? poti sa-mi spui ceva leg. de rezervare, daca ai facut la agentie sau acolo la hotel cand ai ajuns? mie mi-a zis la ag. ca o sa-mi dea camera acolo cand ajung. Si inca ceva, sper sa nu te stresez prea mult cu intreb. cam cate grade erau in iunie? multumesc anticipat

DelphinashAUTOR REVIEW
    [18.03.11 11:19:15]

Nu stiu exact care e corpul A, presupun ca e vorba de hotelul mare... Tu vorbesti de restaurantul din dreptul corpului select dream? Ca asta nu am inteles. Daca da, parca nu aveai voie in el decat daca erai cazat la select. Noi nu am fost niciodata acolo pt ca era un "a la carte" cred unde trebuia sa faci rezervare, ca de altfel pt toate restaurantele "a la carte" din hotel.

Rezervarea am avut-o din tara de la agentie, camera ne-a fost repartizata acolo pe loc. Am avut pb pt ca nu figuram la ei ca suntem cazati in Select, la ei pe voucher eram in corpul mare, iar la noi pe voucher scria clar Select si pret de Select bineinteles. S-a rezolvat pana la urma si ne-au dat camerele, unii din grup au vrut sa schimbe camera data la parter cu una la etaj (pt ca aveau copii si camerele de la parter dadeau fix catre piscina si era periculos). Eu am luat la parter neavand copii dar am schimbat-o si noi pt ca ne-o daduse in dreptul barului/restaurantului si nu vedeam nimic din mare. Deci, au fost draguti si au gasit solutii pt fiecare.

In acel an, vremea a fost perfecta la inceput de iunie, nici f cald, nici urat, se putea sta toata ziua la plaja fara pb dar apa era rece, f rece, nu prea vedeai multa lume in apa, decat nordicii se incumetau sa intre, probabil pt ei era calda apa: D. Seara era chiar racoare ueori, am prins si ceva vant, uneori mai stateam in pantaloni si bluza cu maneca lunga seara.

Tu daca mergi la sfrsit de iunie s-ar putrea sa fie mai calda si apa.

Daca mai ai nevoie de altceva sa imi spui.

Delphinash, nicole61*
    Alte impresii din această RUBRICĂSundance Resort (ex Vera Aegean Dream Resort) [Turgutreis]: