ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2009
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 16.10.08
JUN-2009

ARTICOL ARHIVAT

Hotel pt bed&breakfast si nu numai

Descriere a unei vacante in perioada 11 - 21.06, hotel Esperides-Limenas, 5 cupluri, 4 masini:

- plecat din bacau ora 20 pe traseul bucuresti-sofia-keramoti-thassos=aprox 1100km, sosire-cazare in jurul orei 13;

ZIUA 1 - am stat la plaja hotelului, seara am facut cunostinta cu Limenas-ul si tavernele sale;

- hotelul este de fapt o grupare de 6-7 cladiri (bungalowuri, vile, cum vreti sa le numiti) cu cate 2 sau 3 etaje x 2 sau 3 camere pe fiecare etaj, cladiri dispuse in jurul unei piscine cu bar si terasa acestuia. serviciile hotelului cat si curatenia au fost bune, intr-un cuvant un raport calitate/pret bun, cu un plus mare pt Giorgia (fata de la bar si receptie de dupa amiaza) o excelenta gazda;

ZIUA 2 - plaja golden beach in partea de centru-nord,

ZIUA 3: plaja paradise beach, o zi cu valuri mari, o plaja exotica, din pacate pozele nu pot exprima acest sentiment, trebuie sa ajungi acolo, pe acel drum off-road, sa simti frumusetea plajei.

ZIUA 4: plaja macryamos beach,

- golf privat cu plaja, baruri, piscina, terenuri sport, taverna si bungalowuri de 4 stele, locatie de tip ''tot ce-ti trebuie'' in acel loc, deci preturi ceva mai piperate.

- ZIUA 5, 9 si 10: plaja in apropierea hotelului cca 200m la taverna Papalimanis,

un golfulet cu o plaja cocheta nu aglomerata, un bar de plaja cu muzica buna, o taverna cu mancare buna, ... ce sa mai spun... doar numai de bine.

ZIUA 6: plaja Potos,

dupa ora 14 am inchiriat un taxi boat, 10pers=100euro, am mers la plaja Astris,

apoi la piscina naturala Gyola (perla coroanei, cireasa de pe tort, ...)

din nou, ceea ce se vede in foto nu poate reflecta ceea ce simti cand te afli acolo...

ZIUA 7: o zi mohorata dupa o noapte furtunoasa, doar in vizita prin Skala Potamia,

din pacate nu am apucat sa facem plaja aici, in schimb am revenit la hotel, trecand prin port, mai precis pe la o pescarie, am cumparat peste proaspat si am facut un mare gratar;

ZIUA 8: plaja Aliki, +vizita sit arheologic,

- ce as mai vrea sa va spun este sa nu ratati sa treceti prin satul Panagia seara, sau prin satul Theologos, fosta capitala a insulei, renumite nu numai pt tavernele sale, din pacate nu am avut aparatul foto sa fi imortalizat ceva din farmecele sale.

- iar pt fiecare seara cautati tavernele si nu numai, precum le-am cautat si noi, pt o vacanta cat mai reusita;

- ZIUA 11: plecare dupa micul dejun, la ora 10 eram la keramoti - ormenio - haskovo - st zagora - veliko tarnovo - ruse - buc - bacau;

Trimis de turistro in 01.07.09 20:00:09

VIZUALIZĂRI: 8412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turistro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina

gabitao2
[07.07.09 14:38:30]

As vrea sa merg si eu la acest hotel in august. Poti sa ma ajuti cu mai multe informatii? Hotelul este amplasat pe plaja? Camerele sunt ok? Au vedere la mare? Sunt curate, arata decent?

As vrea sa iau in regim de demipensiune, e mancarea buna? Au aer conditionat?

Mersi,

Gabriela

turistroAUTOR REVIEW
[07.07.09 17:15:36]

Plaja la acest hotel e chiar peste drum, in schimb e una mica vezi foto5, cu cateva umbrele si sezlonguri fara plata.

Camerele in care am stat noi au fost unele standard (camere micute) cu balcon toate (foto3), fara vedere la mare, zgomotoase = se aude si din stanga si din dreapta si de sus si de jos, am inteles ca sunt si ceva mai mari bineinteles la alti bani. Dupa cum am scris, complexul e dispus in jurul unei piscine (foto1, 2) camerele avand vederea inspre exterior deci unele camere au vedere la mare, altele nu (foto4 cele de la strada au).

Curatenia in camere se face zilnic, cu schimbarea asternuturilor si a prosoapelor la mijlocul sejurului, sau la rugamintea turistului daca e nevoie pt ca am vazut ca au spalatorie si calcatorie proprie.

Pt ca l-am denumit hotel BB, recomand acest pachet, nu ca mancarea la hotel ar fi rea, dar e prea buna in alte parti. Micul dejun e unul simplu si neschimbabil pe toata perioada: salam, sunca, oua fierte tari, cascaval eco, cereale, unt, gem, ceai, lapte, chec, paine, apa, suc. Pe timpul zilei (pana la 21) se poate comanda pizza, souflaki=frigarui, paste, salate, deci numai cateva mancaruri simple dar bune la pret, acest hotel neavand un restaurant dedicat, doar o sala de mese + terasa pt mic dejun, sau locurile de la mesele din jurul piscinei si a barului.

In privinta AC, toate camerele au, cu plata (5euro/zi plata inainte pe cate zile doresti). Sfat: in momentul cazarii evitati camerele de la ultimul etaj pt ca se supraincalzesc, in timpul zilei iar noaptea nu e chiar bine sa dormi cu AC pornit fiind si camerele micute. Dintre noi cei care au nimerit la parter nu am avut nevoie de AC, in schimb la etaj nu s-a putut sta fara.

Concluzia mea pt acest complex, se merita la cati bani se platesc pt ceea ce primesti (asta in cazul in care nu e cineva foarte mofturos).

Vacanta placuta cu drum bun.

gabitao2
[08.07.09 10:37:12]

Multumesc pentru informatii!

Eu am o oferta de la ****** de 267 euro/persoana/ 7 zile cu demipensiune si aer conditionat inclus in pret. Transportul nu este inclus in pret. In privinta mesei, cred ca voi alege varianta Bed & breakfast. Presupun ca in iunie biletul a fost mult mai ieftin...

Gabi

turistroAUTOR REVIEW
[12.07.09 12:32:32]

perioada 10.06 - 20.06. Oferta de 10 zile, legatura prin internet direct la receptie cu sefa ''Nicoleta''. BB, 5 camere normale, = 380euro / camera.

biancuta
[30.03.10 11:18:42]

Imi place descrierea ta. M-ar interesa niste detalii privind baia din camera, precum si despre taverna Papalimani, oferta pe care am vazut-o ne poate asigura masa la aceasta taverna. As fi curioasa daca ai si niste poze cu camera din hotel si /sau baia.

sniga
[30.03.10 14:02:45]

Buna! Merg in Thassos in luna iunie (din data de 18). Imi poti spune cum a fost apa... vad destul de putini oameni in apa. Am mai fost in Grecia, in mai, dar va fi prima vacanta in Thassos. Multumesc.

krondia*
[04.05.10 09:34:04]

@sniga, din 18 iunie apa este sigur calda. Eu am fost la inceput de iunie anul trecut si era putin rece, dar dupa 10 iunie se incalzise bine, afara insa temperaturile sunt destul de ridicate, ajungeau lejer la 30 grade la pranz.

sniga
[04.05.10 09:39:03]

Multumesc mult,citesc cu placere tot ce scrii.

alexcerchia
[11.07.10 11:52:49]

buna,au aer conditionat,camerele sunt curate,noi am prins cu aer conditionat inclus in pret,dar din cate stiu este 5euro/zi,camerele su sea wiew sunt in general ocupate primele,plaja e peste drum,maxim 30m si este de vis,noi am evitat sa mancam la pranz la hotel pt ca meniul e cam sarac(suflaki,chicken nuggets,paste,si o chifea de-a lor careia ai spun hamburger.Daca mai pot sa te ajut te rog sa ma apelezi si-ti raspund cu placere

webmasterXY*
[11.07.10 12:07:46]

@gabitao2,

referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Te rog pe viitor tine cont de acest lucru scris cu rosu sub ecou.

alexcerchia, biancuta, gabitao2, krondia*, sniga, turistro
Alte impresii din această RUBRICĂEsperides Sofras Hotel [Glykadi]: