ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011

Kilkenny

Mark Knopfler-Irish Boy

Kilkenny

21.09.2011

Kilkenny este un orasel medieval fermecator, aflat in sud-estul Irlandei, la aproximativ 120 km distanta de Dublin.

Acccesul este foarte facil si poate fi realizat cu usurinta cu bus-ul sau trenul. Gasiti informatii despre mersul bus-urilor pe site-ul www.buseireann.ie, iar despre mersul trenurilor pe site-ul www.irishrail.ie.

Noi am preferat bus-ul Eirean pentru care am platit dus-intors 12.50 euro / persoana.

Orasul este unul dintre cele mai frumoase dar, totodata si mai aglomerate orase medievale ale Irlandei.

Candva, se pare ca a avut un parlament propriu.

La tot pasul intalnesti cladiri de piatra, stradute mici si inguste, pietruite care dau un aer special locului.

Bineinteles, nu putea sa lipseasca o legenda locala. Aceasta se refera la un … restaurant.

Este vorba de Hanul Kyteler, cel mai celebru restaurant al orasului, care se gaseste pe strada Kieran.

Legenda spune ca hangita, Alice Kyteler, era vrajitoare. Ea a fost condamnata si arsa pe rug, impreuna cu toata familia si angajatii ei.

Cladirea vechiului han a fost restaurata, iar acum se spune despre mancarea care se serveste aici, ca este cea mai buna din toata Irlanda.

Puteti incerca, este intr-adevar foarte buna, foarte diversificata si nu foarte scumpa.

Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul www.kytelersinn.com.

Cum Irlanda este tara pub-urilor si a cluburilor, nu putea lipsi din acest orasel un club celebru: Club 51. Acesta este situat John Street, aproape de raul None. Este foarte popular si intotdeauna arhiplin. Interiorul este deosebit, avand in compunere parti dintr-o veche biserica franceza, distrusa in cel de-al doilea razboi mondial.

Orasul gazduieste multe festivaluri pe tot parcursul anului si, in cazul in care nimeriti intr-o astfel de perioada, veti fi cu atat mai incantati.

Se pot vizita: Catedrala Saint Canices, Teatrul Watergate, Black Abbey, Rothe House, Catedrala St. Mary, The Thoisel, exact in aceast aordine, dupa care se ajunge la Castelul Kilkenny.

Castelul Kilkenny este unul dintre cele mai frumoase castele medievale din Irlanda, fiind cel mai important obiectiv turistic al orasului.

Castel se afla pe dealul orasului si se poate ajunge la el urmand stradutele inguste.

In limba celtica numele castelului este Caislean Chill Chainnigh.

In Irlanda, limba celtica, vechea limba a locului, este in prezent materie la scoala si toate denumirile sunt indicate si in aceasta limba, care se doreste a redeveni limba oficiala a tarii.

Accesul in castel se realizeaza dupa urmatorul program: in lunile aprilie – mai si septembrie intre 09.30 – 17.30, in lunile iulie si august intre 09.00 – 17.30, din octombrie pana in februarie intre orele 09.30 – 16.30 si in luna martie intre 09.30 – 17.00.

Pretul biletului este de 6 euro pentru adulti si 2.5 euro pentru copii.

Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul www.kilkennycastle.ie.

Fiind una dintre cele mai importante destinatii turistice ale Irlandei, uneori coada la casa de bilete a castelului poate sa fie foarte mare. Asadar exista riscul de a pierde foarte mult timp stand la coada.

Din fericire, deoarece am ajuns foarte devreme, noi nu am stat la coada!!!

Castelul este asezat strategic, avand o vedere excelenta asupra orasului.

Azi, dupa mai multe adaugiri, castelul se prezinta ca un amalgam de stiluri arhitectonice.

Initial castelul a apartinut familiei Butler, cea mai puternica familie din tinut, cea care l-a stapanit vreme de 600 de ani.

Turul castelului este foarte bine organizat, putand fi parcurs individual sau cu ghid. Bineinteles ca am preferat un bilet individual.

Turul incepe cu Coridorul de la intrare, purtandu-ne prin incaperile si terasele castelului de la parter si etajul intai.

Din pacate nu am putut face fotografii in interior, deoarece acest lucru este interzis.

Castelul are in spate o gradina foarte frumoasa, iar o plimbare prin aceste locuri este binevenita dupa atata piatra gri pe care o vezi vizitand castelul. Este un castel mare ca dimensiune, dar foarte auster.

Dealtfel majoritatea castelelor irlandeze sunt austere, nu am intalnit niciunul gen Castelul Peles. Mai degraba gen Castelul Bran, daca intelegeti ce vreau sa zic.

Sincera sa fiu, ma asteptam la ceva mai spectaculos, avand in vedere publicitatea, accentul si importanta care se acorda acestui castel.

Tot sincera sa fiu, Castelul Bran este cu mult, mult mai frumos si mai spectaculos.

Dar asa, per ansamblu, daca aveti timp, merita sa vedeti si acest orasel cu castelul sau.

Daca nu aveti suficient timp si pendulati intre a alege ceva din doua lucruri, unul fiind acest castel, va sfatuiesc sa cercetati foarte bine despre cel de-al doilea obiectiv si sa hotarati atunci la care renuntati.

Dupa ce am vizitat castelul, ne-am reintors in oras si ne-am plimbat pe stadutele minunate.

Bineinteles ca am dat nas in nas… cu Kilkenny Design Centre (evident un centru comercial) … si ce sa facem si noi? daca timp aveam berechet… am intrat, ne-am uitat, ne-a placut ce am vazut, am cumparat, am plecat.

Reintoarcerea in Dublin a fost la fel de facila ca si venirea in Kilkenny: am folosit bus-ul Eirean.

Trimis de a.sr* in 21.09.11 21:47:16
    Validat / Publicat: 21.09.11 22:39:12
    • A fost prima sa vizită/vacanță în IRLANDA

VIZUALIZĂRI: 3052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a.sr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 la intrarea in kilkenny
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

webmaster15 [21.09.11 22:39:01] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

station5* [22.09.11 08:00:13] »

Eu pana nu adauga webmaster13 melodia nu citesc nimic!

Am glumit... dar tot astept melodia

Nota 10 ca de-obicei a. sr si ptr tine si ptr destinatie!

Initial intentionam sa vad numai dublin, asa, intr-un weekend "putin prelungit" (text folosit pentru a justifica lipsa de la lucru pana marti-miercuri ), dar m-ai convins sa abordez altfel Irlanda si iti multumesc!

webmaster13 [22.09.11 09:42:55] »

Iata-o !

webmaster77 [22.09.11 15:09:00] »

rubrica "O zi in Kilkeny" a fost mutata la sectiunea Kilkenny, deja existenta la "IRLANDA -> LEINSTER"

a.sr* [22.09.11 21:21:48] »

va foarte multumesc!

a.sr* [22.09.11 21:26:14] »

station5 merci frumos! initial am vrut sa incep cu dublin. dar apoi m-am gandit ca ar trebui sa-l las la sfarsit. si acum realizez ca am facut foarte bune.

trebuie sa te avertizez ca dublin nu e atat de spectaculos ca ceea ce ai vazut deja. dar, totusi este un loc minunat. problema este ca de doua zile de cand scriu la rew-ul ptr dublin, inca nu m-am hotarat cum sa-l structurez: desi nu sunt foarte multe de vazut in oras, totusi fiecare obiectiv ar merita un rew aparte. o sa ma gandesc... inca nu m-am hotarat. indoiala o am si tinand cont de faptul ca am o gramada imensa de poze si nu stiu pe care sa le exclud!!!

a.sr* [22.09.11 21:28:41] »

un dragut ca de fiecare data! cu multumiri!

a.sr* [22.09.11 21:33:32] »

am inteles! sa traiti!

station5* [23.09.11 20:44:38] »

doamneee, e superba melodia webmaster13!!! am stiut eu ca merita asteptarea

ajunge omu' sa citesca toate reviews-urile unde pune webmaster13 melodii!

multumiiiiim!!

a.sr* [25.09.11 19:00:18] »

intr-adevar fooooarte frumos!!

a.sr*, station5*