ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
ÎNSCRIS: 31.12.10
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Descopera Bavaria - Germania

Imaginati-va ca Tirolul german este cel putin la fel de atractiv ca cel austriac! E bine, sa le vizitati degraba, sa le comparati si sa nu va lasati prea mult asteptati. Niciodata, indiferent de sezon nu te poti plictisi in Tirol, dar clar nici in Germania. O sa postez, candva, si impresii din Tirolul italian, dar momentan ca sa nu fiu prea dur las o perioda de relanti/relache...

Zona este superba si trebuie privita din toate unghiurile posibile, dincolo de varfurile Alpilor, in ansamblu, si veti realiza mai presus de orice, ca natura a fost darnica, ca e de-a dreptul surprinzatoare, incantatoare si linistitoare. De aici cu siguranta veti pleca refacuti total si cu gandul revizitarii!

Am ajuns la destinatie tarziu, admirand frumusetea peisajului din mers, in jurul orei 23,00, in statiunea aleasa de noi- Reit im Winkl - in traducere libera "direct in vinclu", iar gazdele ne asteptau vesele in pragul receptiei "Haus Alpenlicht", hotel despre care am scris aici.

Toate acestea ne-au facut sa credem ca sunt de la oboseala acumulata la o nunta de vis in Poiana Brasov, dar si dupa o zi de mers cu masina, chiar daca plecasem din Brasov la 7,00 a. m. ; am mers fix 16 ore cu mici pauze de Peco - am fost singurul sofer si nu mi-a fost usor, am "tras un suc Red" pana la urma. Statiunea e prezentata aici.

Pot fi vizitate minele din zona:

• Salt Mine Berchtesgaden -mina de sare la 63 km, programul propus de organizatori dureaza 5-6 ore, de vizitat o catedrala sculptata in sare, un lac la 140 metri in subteran si pentru grupuri peste 20 pers. sunt incluse si vreo alte 3 variante; una e cu plimbari pe lacul Konigsee, detalii aici.

• Schellenberger Ice Cave,

• e si- o mina de argint, o alta o gasiti in Austria in satucul WATTENS (fix 92 km. spre Innsbruck) unde-i si Swarovski Kristallwelten -Muzeul Swarovski, statuia lui Daniel S., un planetarium si peste drum la vreo 5 km. frumosul Castel Tratzberg si

• Freizeitpark Ruhpolding, la 25 km, un super-parc de distractii pentru copiii din noi, bine umbrit si cu o mina de cristale ce poate fi vizitata, taxa= 8 euro/copil; +

• muzee de tot felul in zona, eu am vizitat destul de des Muzeum Schnapps-in centru, deci bautura traditionala pe toate gusturile;

Baza permanenta s-a stabilit in Reit im Winkl- de unde am inceput campania de excursii, drumetii si plimbari, dupa urmatorul program:

- Prien am Chimsee unde am vizitat insula barbatilor si pe cea a femeilor, deschise tot timpul anului. Aici sunt renumitele palate ale lui Ludwig al-II-lea- zis si regele bavarez "Fairytale King" al II-lea, parcarea 5 euro/zi, restaurante super si acesibile, unde noi am luat pranzul pe la ora 16,00 dupa vizitarea insulelor si un platou family ne-a costat 22 euro, plus berea aferenta la 3,5 euro/halba. Au aici si o piscina superba cu ape termale, dar care se afla in

renovare. Pentru doritorii de plimbari cu barca gasesti de inchiriat de la hidrobiciclete pana la barci cu motor, cu preturi bune, etc.

Pentru a vizita insulele am luat bilete la 9 euro la vapoarele care merg ceas, din 30 in 30 de minute; anul trecut am ratat excursia findca am intrziat 3 minute si era luna noiembrie, iar noi n-am vazut nici macar pupa vaporului...

- Insel Herrenchiemsee = insula barbatilor de pe lacul Chimsee, cu o suprafata totala de 238 ha, find cea mai mare insula (mai sunt doua) de pe acest lac imens delimitat de coline si munti, unde se afla o replica a Palatului Versailles. Insula a fost cumparata în 1873 de regele Ludwig al II-lea pentru 350.000 de guldeni de la un consortiu de cherestea Württembergischer si a dispus sa fie aici construita Herrenchiemsee, dupa defrisarea planificata a insulei. Pe insula se mai afla Vechiul Palat Herrenchiemsee- fosta manastire Herrenchiemsee si el transformat in muzeu. Ca fapt divers, cand stateam linistit pe iarba, a survolat Palatul la aproximativ 5-6 metri distanta de varf un supersonic veritabil, semn ca au si nemtii "pilotii" lor... (normal ca n-am avut timp de poze, totul a durat 2 secunde). Biletul de intrare pentru ambele castele costa 1o euro/adult +1 euro/copil.

- Insel Frauenchiemsee = insula femeilor are o suprafata de 15,5 ha., este un loc binecuvântat de pelerinaj de sfântul patron al Chiemgau- Irmengard. Pelerinaj la manastirea din locatia pitoreasca a insulei, unde se prezinta în fiecare zi un numar mare de vizitatori (peste 6.000 persoane lejer). Dupa distrugerea manastiri de incursiunile maghiare, intre anii 1728 si 1732, noile cladiri ale manastirii au fost reconstruite. Regele Ludwig I al Bavariei si-a dat acordul pentru noile manastiri benedictine, cu conditia ca acestea sa creeze, prin deschiderea de scoli, mijloace proprii de existenta.

Seara am ajuns in Reit franti de oboseala, dupa o zi incarcata, fiindca curiozitatea ne-a impins la eforturi imense- nu poti rezista ispitelor de tot felul, de exemplu am facut o plimbare in picioarele goale pe o pajiste care se intindea pana la lac si am intrat putin si in apa calda si curata ca lacrima; si era abia a doua zi de concediu.

- Kossen in Austria fix la granita cu centrul plin de terase si flori; am inceput prin a cata ceva parcuri de distractii, fiind stresati de multiplele restrictii de circulatie datorate unor competitii de ciclism si cu greu am gasit la iesirea catre munte un parc acvatic, dar care nu ne-a convins. Am urcat cu telecabinele pe munte pentru peisaj si se merita un zbor cu parapanta- specialitatea casei sau o drumetie dar nu eram echipati corespunzator si dupa ce fiecare a facut cateva pozne cu iz personal: eu am intrat cu piciorusele in apa unui rau rece ca gheata si cred ca aici am racit putin; ne-am despartit o parte a grupului a mers la KK unde e un grozav parc de distractii pentru copii, iar ceilalti la-

- Zell am see statiune de top in Austria la 70 km. de Reit, cu un lac superb unde am facut o baie consistenta si cateva sarituri in apa de pe un ponton de lemn... si pentru shoping, fiindca sunt foarte multe magazine provocatoare in zona (-chiar si pentru barbati);

- Munchen capitala landului Bavaria, al treilea oras ca marime si primul la preturi, numit si „Orasul celor un milion”. Orasul are numele "lacasul calugarilor" datorita primei manastiri fondate aici in sec. VIII; a fost intemeiat de catre Duke Henry Leul in 1158, apoi a devenit resedinta "dinastiei Wittelsbach" cu binecunoscutele lui atractii si obiective turistice:

< Grădina Englezească, un parc de mare dimensiuni din centrul orașului pe care il poti rata usor fiindca are 2 intrari mici, deschizaturi in zidurile de piatra, unde am ascultat muzica live de inalta calitate si admirat frumusetea si curatenia parcului;

< Primaria veche in centru, iar langa

< Primaria noua cu renumitul ceas si frumoasele statui din centrul orasului;

< Turnul Olimpia

< Pinacoteca Moderna - Pinakothek der Moderne

< Piata Maria - Marienplatz

< Parcul cu Caprioare - Hirschgarten

< Teatre

< Muzee si expozitii pe multiple teme date;

< Cladiri moderne si restauante cu terase pe masura;

< podul de pe raul ISAR unde se face surfing non-stop: click aici

< nu uitati de Oktoberfest- se apropie sarbatoarea berii, eu am prins anul trecut finalul si vreau neaparat sa particip macar 1 zi plina;

- FUSSEN- langa e o "cascada in trepte" - pe raul LECH fall: Ländeweg, poze aici si aici.

- drumul romantic al Germaniei de 350 km. pe ruta:

**Würzburg – Rothenburg - de vizitat UNESCO World Heritage Site si Prince Bishops' Residence.

**Rothenburg – Augsburg

**Augsburg – Füssen/Schwangau

In district Weilheim-Schongau, la 15 km. S de Schongau, gasiti biserica Wies faimoasa in lume, construita in stil oval "rococo" (Church in the Wies); Coordinates: 47°41′00″N cu 10°54′00″E, si colinele Buchenberg, parte a unei rezervatii naturale;

**Füssen/Schwangau – Nördlingen (Coordonate 48°51′0″N cu 10 ° 30'0" E) - unde sunt de vazut parcul national Feuchtwangen si biserica St. Georgskirche, cu renumitul turn "Daniel" de 90 m inaltime;

Acest drum romantic se sfarseste in Fussen - (care-i la cativa zeci de metri de granita austriaca), in poarta unei case (noi n-am gasit-o, dar am vazut-o in poze) din centru pe care scrie: "aici sfarseste drumul romantic":

click aici

- castelele din zona sunt celebrele: Neuschwanstein, Hohenschwangau si Schloss Linderhof, pe care eu le consider superbe (le vad a treia oara si nu ma plictisesc, descoperind mereu ceva nou...):

< Castelul Neuschwanstein este fantastic, sa-i vizitati neaparat si incaperile; costa vreo 12 euro intrarea, dar merita, biletele se cumpara de jos si se urca la alegere cu caleasca, autobuzul si cu 2-ul, adica cele 2 picioruse fiindca-i gratis si merita o drumetie de 25 minute prin padure... Sa vizitati si Maria brucke-podul Mariei- e un indicator spre dreapta cum urci, dar sa nu va rataciti, fiindca daca intarziati pierdeti banii platiti, se intra la secunda- se afiseaza electronic seria (nr.) tichetelor si ghidul inchide usa apoi.

< Castelul Hohenschwangau e mai micut, dar impunator si plin de lucruri interesante; detalii aici.

< Schloss - (castelul) Linderhof si parcul cu acelasi nume, detalii: aici, intrarea 2 euro/adult si adresa Schloss- und Gartenverwaltung Linderhof, Linderhof 12,82488 Ettal-Germany (plecand din Munchen pe drumul E533 la Oberau se face la dreapta si mergi cam 5 km.).

Mai sunt niste scheme de vizitare, exemplu tichetul de 20 euro care se ia de la Linderhof si ai incluse inca 2 castele: Neuschwanstein si Herrenchiemsee, dar si altele de grup, etc.

- lacul Ammersee situat la 35 kilometri vest de Munich, la 80 kilometri de la Garmisch si muntele Zugspitze (cu inaltimi > 2000 meteri), si la 60 kilometri de castelele lui Ludwig II al Bavariei: Neuschwanstein, Linderhof Castle, Hohenschwangau.

click aici

- Bavarian PARK-Frauenau sau Zwiesel, Germany - rezervatie de bizoni si copaci uriasi.

Sunt convins ca sunt multe zone si obiective superbe de vizitat, unele pe care le-am vazut in treacat in drumurile noastre, dar n-am suficiente elemente pentru a le recomanda.

Pot sa recomand un traseu superb spre lacul Bodensee (aveti grija ca e si localitate Bodensee in centru Germaniei, deci grija cu GPS-ul):

- Alpii Allgäu- (Allgäuer Alpen) sunt o grupă muntoasă ce aparține de Alpii bavarezi și landurile Vorarlberg și Tirol din Austria, caracterizată prin varietatea mare a rocilor, ceea ce atrage după sine un relief, floră și peisaj variat.

- Lacul Bodensee, elevetienii ii spun Constance e imens, un obiectiv important in zona, sunt multe statiuni inlantuite, peisaj super, in plus de aici sunt curse regulate cu vaporase rapide spre Elvetia la preturi rezon;

Am prezentat o vacanta superba pentru a va impartasi din umilele noastre experiente si ne-am reamintit cu maxima placere ca "amfostacolo" toti: Adam, Bety, Dana, Daniela, Denis, Florin, Gaby, Ioana, Katy, Victor, Marian, Marius, Oly!

Propun si un fond sonor: http://www.youtube.com/user/tomaflorin40#p/u/3/hjM2g1E7OEY

Vizitati Europa, dar nu uitati de placutele si gropile 3D- Romania!

Florin, Constanta - 2011

Trimis de florintoma in 21.09.11 17:01:43
Validat / Publicat: 21.09.11 19:26:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Munich, Dresda, Berlin, Baden

VIZUALIZĂRI: 10118 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintoma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Trece lebada pe ape, atmosfera de normalitate si frumoasa coabitare

[21.09.11 19:36:20]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

dorgo
[21.09.11 20:32:51]

@florintoma

Felicitari, excelent scris! La castelul Schloss, am fost si eu in toamna trecuta.

florintomaAUTOR REVIEW
[21.09.11 22:41:47]

Multam'; dar schloss= castel in germana, la care din ele?!?

dorgo
[24.09.11 17:12:43]

@florintoma... castelul Schloss, devenit astazi Schlosshotel, nu este mare, dar e elegant si este situat in zona Frankfurt-Offenbach-Aschaffenburg.

florintomaAUTOR REVIEW
[25.09.11 15:14:54]

Asa si Frankfurt sunt 2 localitati in Germania, mai e la N_E Frankfurt (oder) si mai cunoscutul F. am Main. Nu ma contrazic cu nimeni, dar in mai toate tarile europene sunt castele transformate in hoteluri, fiindca altfel ajungeau ruine ca in Romania.

dorgo, florintoma
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii in Tirolul german si Bavaria: