ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2011
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII

Un adevarat camping de 5 stele

Hermes House Band - Those Were the Days

Dupa cum spuneam in review-ul trecut, din Grecia ne-am indreptat direct spre Slovenia, la Lacul Bled.

Dupa ce ne-am plimbat putin prin Ljubljana, pe la 10 am intrat in Camping Bled, care e situat in partea de vest a lacului, centrul statiunii si agitatia fiind in partea de est. Face parte din Sava Hotels & Resorts.

Ne-am gasit un loc destul de bun, ferit, iar dupa ce ne-am instalat am mers sa fac un dus, eram foarte curioasa de cum arata baile.

In tot campingul sunt 5 puncte unde sunt amplasate grupurile sanitare, dar noi am mers doar la cele din cladirea principala, de la intrare, unde e si receptia.

Baile sunt super curate, parfumate, usile sunt decorate cu frumos cu bambusi, probabil autocolant, care da impresia de mai multa curatenie si prospetime, baile avand in dotare uscatoare de par, dozatoare de sapun.

Langa cladirea principala sunt automate de sucuri, ciocolata si automat de cafea. Pentru 50 de centi poti alege dintr-o varietate mare de sortimente de cafea, cappuccino, ciocolata calda si ceai. Espresso scurt e chiar bun.

E singurul camping unde am intalnit loc unde se poate spala masina. Pentru 1 euro, in 3 minute sotul a reusit sa spele masina destul de bine. Era cam prafuita dupa drumurile pe care am umblat prin Grecia. Si in Grecia am spalat-o o tura, dar a mai fost nevoie si aici.

Langa acest aparat de jet e un loc special si pentru animalute.

La intrarea in camping e bariera, intrarea se face doar pe baza de cartela pe care o primesti de la receptie. Tot aici e cladirea unde e receptia si grupul sanitar, unde mergeam noi, la etaj am inteles ca sunt masini de spalat, iar in partea dreapta sunt terenuri de sport, loc de joaca, iar apoi e un restaurant mare cu o terasa la fel de mare de unde ai o priveliste de vis asupra lacului.

Am uitat sa precizez un lucru. Camping Bled e situat pe malul Lacului Bled, strajuit de Alpii Julieni. Are si iesire la lac, ma rog... doar drumul care inconjoara lacul desparte plaja de camping. Plaja e foarte frumoasa, dotata cu sezlonguri din lemn, banci, ponton, bar, iarba si multa curatenie.

Intrarea in apa e destul de lina, doar ca sunt pietre specific lacurilor alpine. Datorita temperaturilor blande din aceasta zona, apa nu este foarte rece si se poate face baie. Noi nu am facut, dar multi turisti faceau acest lucru.

E o placere sa stai pe terasa restaurantului sau pe plaja si sa admiri ratustele, Manastirea de pe insula, Castelul Grad, Lacul Bled si tot ce e in jur. E un peisaj de vis.

Langa restaurant e si un mini market, unde gasesti aproape tot ce doresti la preturi destul de mici, mai mici ca si in Austria. Acele chifle, care se fac in incinta, nu le pot uita, atat de bune erau.

Camping Bled e destul de mare, nu l-am strabatut pe tot, dar pe o terasa naturala sunt niste casute interesante de inchiriat. Ceva de genul avem noi langa Cluj, la Pensiunea Lara, sunt niste casute cu perete din sticla, care ofera privelisti frumoase asupra lacului. O casuta de genul era cam 50-60 de euro pe noapte, dar toate au fost ocupate, n-am avut norocul de a sta si noi intr-una din ele. Am inteles ca au chiar si ceva cada din lemn.

Tot in camping se pot inchiria rulote si ceva corturi mai mari, chiar la intrare era un loc de unde puteai sa-ti rezervi o astfel de rulota pentru anul viitor. Nu cunosc detalii, nu m-am interesat.

Tot din camping se pot inchiria biciclete, este internet gratuit pentru turisti, chiar si la receptie este un calculator pus la dispozitia turistilor.

De aici puteti lua multe pliante si harti cu zona. Aveti multe de vizitat. Noi, din pacate, intr-o zi am reusit sa vedem doar statiunea, Castelul Grad si Vintgar Gorges.

Mi-a placut enorm sa stau dimineata la masa la cafea si sa ascult ciripitul pasarelelor, sa privesc lumea agitata, dimineata e agitatie mare in camping, toti vor sa-si adune boarfele cat mai repede pentru a pleca in explorarea zonei sau mai departe. La fel e si seara cand se intorc, foarte multi gatesc, noi nu prea.

Desi e camping de 5 stele a fost locul unde am platit cel mai putin, doar 17,8 euro. Initial, cu o zi inainte ne-au spus ca e 21 de euro, dimineata cand s-a dus sotul sa achite i-a cerut doar atat. Poate ca in iulie - august e mai scump.

Eu recomand acest camping, celora care cauta astfel de cazare in concediu, e un loc superb, curat si cu oameni civilizati si amabili.

Eu m-am simtit foarte bine, ne pare rau ca nu am stat mai multe zile, mai aveam de mers si in alte locuri. Cu siguranta intr-o pensiune sau hotel nu ne placea asa de mult.

In zona sunt multe atractii: Castelul Grad, pe care l-am vizitat si noi, Insula pe care e o manastire, Vintgar Gorges, am sa scriu si despre acestea, Lacul Bohinj, multe pesteri, Parcul Triglav are niste munti extraordinar de frumosi.

La Lacul Bled se poate ajunge usor, e la granita cu Austria si este cel mai frumos lac alpin de acest gen pe care l-am vazut vreodata. Si la renumitul Hallstatt am fost si acesta este unic in felul lui, dar ca si Bled... mergeti si va veti convinge.

Mai multe informatii despre camping gasiti aicihttp://www.camping-bled.com/, iar despre Slovenia aici http://www.slovenia. info/.

Este o tara SUPERBA!!!

I FELL SLOVENIA

Trimis de Alina Morar in 21.09.11 09:30:50
Validat / Publicat: 21.09.11 10:56:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 5814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aleea principala din Camping Bled

[21.09.11 10:28:38]

Pentru cei interesati am gasit pe un pliant coordonatele GPS

Latitudine[N]: 46.21675

Longitudine[E]: 14.04829

Flaviu
[21.09.11 11:28:52]

Site-ul ăsta are un mare "defect": ne prezintă atât de multe destinaţii frumoase iar viaţa e atât de scurtă!

Da' cine ştie, poate am şi eu 9 vieţi. Sper doar că nu o trăiesc acum pe ultima...

Dragoș_MD
[21.09.11 12:48:03]

Musai il pun pe lista de optiuni!

Incep sa cred ca merita mult mai mult sa mergi cu cortul decat la camere! (asta si dupa experienta proprie de asta vara).

Bravo! la cat mai multe!

ileanaxperta*
[21.09.11 12:56:53]

@Draga mea Alina, de fiecare data cand te citesc, pur si simplu ma umplu de o mare satisfactie si fericire. De ce oare?? pur si simplu, pt. ca imi plac atat de mult vacantele tale, imi place modul atat de simplu si de relaxant sa iti alegi realizarea lor in niste locuri mai putin utilizate de catre noi, turistii romani, si anume, in campinguri.

Eu daca as mai avea varsta ta si masina, nu as pregeta niciun moment de a-mi realiza vacantele in acest fel: in mijlocul naturii, la camping. Ba daca stau bine sa ma gandesc, la luxul si toate la botul calului, asa cum sunt aceste campinguri, si acum as pleca... ) Dotari am pt. campare... masina care sa mi le care pana acolo, nu...

@flaviu, cata dreptate ai... Doamne, asa gandesc si chiar le zic: cand voi muri, chiar imi va parea rau ca nu am vazut cat mai mult dintre minunatiile pamantului asta!!! iar AFA creeaza cu adevarat dependenta de... frumos, util, placut, vazut, scris...

Ce bine ar fi sa fim si pisici, in alte vieti si cu 9 la nr!!!... dar si cu stapani care se ne plimbe cu ei in toate vacantele lor. )

Numai bine tuturor si vacante de vis oriunde si oricand!

[21.09.11 16:06:49]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.!

[21.09.11 19:34:37]

Sper sa placa muzica postata, se poate insa schimba!

[21.09.11 21:03:12]

Multumesc. Multumesc.

Noua ne place mult asa, dar totusi sotul zice ca de la anul sa o lasam mai moale cu atata umblat, sa aleg destinatii mai putine, mai apropiate intre ele, sa ne cazam si noi la o pensiune sau hotel, unde sa stam mai multe nopti, etc, dar credeti ca vom putea face asta??? Eu nu cred.

Vreau sa vad cat mai multe, ma rog... cat ne permite afurisitul de copil.

Eu mi-as dori sa fiu o pasare sa pot vedea mai multe

trandafir 1970
[21.09.11 23:33:03]

Frumos, oare cand vom avea si noi un camping de 4 stele macar, sa facem o poza ca cea nr. 21, si sa ne laudam ca e facuta in Romania?

Eu zic ca alegi foarte bine varianta camping-urilor: esti mai aproape de natura, conditiile sunt super, preturile, ok, atunci de ce sa stai intre 4 pereti?

Datorita tie, si eu visez acum la un concediu cu cortul (deja am inceput sa-mi achizitionez cate ceva), poate iti voi calca pe urme!

[22.09.11 09:18:41]

Asta nu stiu

Pot sa spun ca au inceput si la noi in tara sa rasara cate un camping mai decent.

Cineva mi-a spus ca a stat la un camping destul de bun in Fundu Moldovei, dar bineinteles ca patronii... sunt nemti.

Noi nu suntem in stare de asa ceva.

Acum, in vara, trecand prin Sovata am zarit, din masina, o curte in care era un camping. La prima vedere parea a fi unul foarte frumos, dar nu stiu, nu am oprit.

Poate de acel camping povestea o data Dragos.

Apropo, Dragos, cu siguranta iti va placea la Bled, mai ales ca ai fost in Slovenia si ai vazut ce frumuseti sunt pe acolo.

Deja am in plan cateva obiective turistice pentru la anul. Slovenia se bucura de multe pesteri, chei, lacuri glaciare.

Cineva a spus pe AFA ca Slovenia este mai verde decat Austria. Tind sa cred si eu asta, dar totusi Austria ramane pe primul loc, pentru mine.

Mai e Elvetia care e foarte frumoasa, dar... si foarte scumpa.

Slovenia are preturi acceptabile, mai mici ca si in Austria.

doina_c24
[24.09.11 18:44:25]

Draga Alina, de fiecare data citesc cu mare drag si interes impresiile tale. Citesc si iar citesc, si nu ma satur...

Deja am localizat lacul Bled cu statiunea si le-am pus pe o lista de asteptare pentru atunci cand vom vizita sudul Austriei. Pozele 21,22 si 23 sunt excelente pentru frumusetea peisajului.

In ceea ce priveste Austria, m-am molipsit de la tine si de la alti prieteni de pe AFA. Dar nu-mi pare rau deloc.

O zi placuta!

[24.09.11 22:06:55]

Ma bucur de acest lucru.

Cu siguranta iti va placea la Bled. Nu am crezut ca poate fi atat de frumos. Pozele nu pot arata acest lucru.

La Bled am fost indrumata de parintii mei, care au fost in 2009. Atat au laudat acest loc... pana m-au facut si pe mine sa ma duc.

Si vazusem la ei poze, filmari, dar... degeaba... trebuie sa ajungi acolo.

marius gaudi*
[02.10.11 14:46:20]

Intr-adevar Bled e un loc extraordinar, noi am stat acolo doar 4 ore. E un peisaj cum gasesti doar in Elvetia.

In plus este foarte aproape de Ljiubliana si de impresionanta pestera Postojna.

Nici litoralul sloven nu e de lepadat.

cathzel
[18.05.12 16:07:49]

Alina,

Am de gand sa fac o excursie care presupune traversarea Sloveniei. Vreau sa te intreb daca sunt pensiuni pe sau langa autostrada A5?

Dragoș_MD
[18.05.12 17:14:59]

@cathzel: de-a lungul A5, nu ştiu, dar cu siguranţă la "capătul" ei, în Maribor, ai pe alese!

[18.05.12 19:27:57]

Sincer nu stiu. Noi am traversat Slovenia noaptea, diminata am fost prin Ljubljana, iar apoi la Bled. Ar trebui sa fie

cathzel
[18.05.12 21:22:54]

@Dragos: Multzam de raspuns.

Alina Morar, cathzel, doina_c24, Flaviu, ileanaxperta*, marius gaudi*, trandafir 1970