ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2011
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2011
    1 AD. + 1 COPII -- v: 14,8 ani

Amfostacolo si-mi doresc sa mai revin...

EDWARD SIMONI - FEUER TANZ -Ptr inima mea...

Nota WM: Detalii despre circuitul Austria-Germania-Elvetia-Italia puteti citi aici.

- -

Dupa un drum mai mult decat fermecator, pe o sosea ca in palma, ce serpuieste mai lin sau mai abrupt printre culmi impadurite si umbroase, am ajuns undeva jos, la baza muntelui. Aici ni s-a aratat repede o intindere atat de albastra, caci daca aceasta ar fi facut linie cu orizontul, nu mi-as mai fi dat seama unde se termina apa si unde incepe infinitul albastru.

Dar aici fiind la munte, undeva, spre nord-vestul fascinantei Austrii, am reusit sa disting un alt tinut de poveste; acei munti din zona Salzkammergut, ce adapostesc dintotdeauna lacurile alpine.

Pentru o scurta dar tare incantatoare vizita, am fost si noi turisti de o dupa-amiaza extrem de calduroasa si de placuta, in aceasta zona de basm a Austriei cea unica si far' de asemuire.

Ghidul ne-a spus ca aceasta mica statiune montana extrem de pitoreasca este St. Gilgen, asezata pe malul vestic al superbului si intinsului lac St. Wolfgang, la aprox. 30 km de Salzburg. De-a lungul acestui lac se intind si alte perle montane austriece, precum Abersee, Strobl, Ried si statiunea care poarta numele lacului, St. Wolfgang, pe care am vizitat-o si noi iarna.

Dar nimic nu se poate compara cu frumusetile si minunatiile fascinante ale acestui loc, in timpul verii, cand totul se dezvaluie cu generozitate si mare talent de-a lungul acestui atat de albastru si de linistit lac.

Cand am coborat din autocar, primul popas a fost, fuga repede la aceasta intinsa apa, asezata intre culmile de un verde puternic al muntilor, care imbratiseaza atat de perfect conturul albastru al lacului. Peisajul m-a fermecat pe loc…In departare se vad crestele inalte de piatra ale versantilor iar aproape de noi langa debarcader, tocmai se apropia un vaporas de agrement, ce aducea niste turisti cu siguranta tare satisfacuti si fericiti de mica lor croaziera pe luciul albastrui al lacului.

Pe mal, unde este o faleza ce serpuieste alene de-a lungul lacului si unde ne-am asezat si noi sa facem poze si sa admiram minunatul peisaj, am reusit sa vad cu cata frumusete, ordine si perfectiune erau asezate in jardiniere si ingrijite florile multicolore, un adevarat covor viu pastelat. Tot aici, pe aceasta alee pietruita, am vazut multe banci pe care se relaxa foarte multa lume; noi nu am avut loc si in concluzie ne-am tot relaxat din mers…doar statusem destul in autocar, nu?!...

Intre timp, ochii mi s-au delectat privind pe lac multe ambarcatiuni de toate felurile; fii-mea a dorit sa se racoreasca si si-a bagat picioarele in apa ce nu i s-a parut deloc calda, ba era chiar rece, pt. caldura ce era afara. Deh, lac de munte, nu?!...

Dupa multe poze cu lacul si muntii, am plecat intr-o scurta plimbare prin oraselul statiune St. Gilgen. Aici am avut din plin ce admira. La tot pasul, constructii tipic austriece, dar totusi niciuna la fel. Fiecare cu specificul sau inconfundabil, dar cu acelasi stil de decoratiuni florale la ferestre. Acest lucru imi place enorm de mult, face atat de bine atat retinei ochiului, cat mai ales sufletului, o autentica desfatare a simturilor frumosului.

Aici, in St. Gilgen, locuitorii, vreo 3000 la numar, traiesc cu siguranta intr-un paradis al lor, de munte impletit cu aerul dulce al marelui lac. Ei au fie pensiuni sau doar propriile lor case, dar mereu turistii vin aici intr-un nr. tot mai mare pt. petrecerea vacantelor. Au si de ce: aerul montan, puternic ozonat, peisajele de vis, cu muntele impletit armonios cu o “mare” de lac, sunt sigura ca fac tuturor un concediu de neuitat.

De asemenea, am vazut de-a lungul lacului, pe partea vizitata de noi, ca sunt si cateva micute plaje, dotate cu tot confortul si necesarul pt. a te simti cu adevarat bine…

In periplul nostru prin orasel, am dat cu ochii de casa in care s-a nascut mama marelui geniu muzical, Mozart. Langa aceasta casa memoriala, pe peretii careia scrie mare “Mozarthaus Sankt Gilgen” unde am vazut ca la etaj sunt desenate un portret al mamei si al tatalui sau, se gaseste primaria sau Rathaus, situata intr-o larga piateta numita Mozartplatz. Primaria este o cladire deosebita, cu un fel de turnulet, situat deasupra usii de la intrare, ce iese in evidenta. Prin ornamentele florale zici ca si aceasta este fie o pensiune foarte chic sau hotel. In fata primariei, asezata intr-un perfect cerc de flori, este o fantana frumoasa cu o statuie in bronz a marelui compozitor, numita chiar Fantana lui Mozart.

Stiu ca Mozart, chiar daca nu a vizitat niciodata St. Gilgen, cu siguranta ca ar fi apreciat foarte mult privelistile pitoresti din aceasta zona si s-ar fi indragostit de apa cea cristalina si calma a lacului St. Wolfgang. Nu ma mira ca, inspirat atat de harul divin, dar poate si de fascinantele locuri in care s-a nascut si crescut, din geniul sau creator au iesit la lumina si lasate posteritatii atatea minunatii de compozitii. Acum cand scriu, ma bantuie doar “Eine kleine nacht music” (Mica serenada de noapte), o bijuterie muzicala…dar si atatea altele…Sunt mandra ca i-am cantat la pian cateva dintre acestea…Sonata Facile… etc.

Offf…sa ma trezesc din feerie si sa mai scriu ceva util. Am mai vazut multe “gasthof”, cateva hoteluri si case ale localnicilor, cu curti superbe. Hotelul Radetzky iese pregnant din peisajul urbanistic al oraselului, prin marimea sa, fiind o cladire de 5 nivele, dar ca arhitectura pastreaza linia clasica a tuturor constructiilor de aici: multitudinea coloristica a florilor de la ferestre ca si varietatea de obloane.

Toate cladirile au acel aer de curatenie, parca acum au fost zugravite sau vopsite, au o prospetime distincta si prin florile ce abunda la fiecare fereastra a fiecarei cladiri, zici ca esti intr-un paradis in care asisti permanent la un adevarat “show” floristic. Si toate casele, indiferent ca sunt pensiuni, hoteluri mai de fite sau case obisnuite, toate sunt decorate la ferestre cu traditionalele obloane din lemn vopsit, care, de asemenea, pun amprenta inconfundabila propriului stil austriac. Superb!

Am reusit in vizita noastra destul de scurta dar condensata sa patrundem si in biserica orasului, St. Gilgen, nume dat dupa oras, situata in alta piata a oraselului, numita Kirkenplatz. Biserica este o alta bijuterie autentica, un locas de cult si de credinta deosebit. Voi atasa cateva poze, pt. ca sunt foarte edificatoare.

In St. Gilgen sunt si 4 muzee, printre care Musik Instrumente Museum mi-as fi dorit tare mult sa-l pot vizita; am inteles ca aici poti vedea si auzi instrumente muzicale din intreaga lume.

Oraselul de munte se poate mandri cu o scoala internationala, St. Gilgen International School, ce si-a deschis portile in anul 2008.

Tot in orasel am vazut si un supermarket Billa, aproape de Biroul de Informatii al statiunii si un altul, Spar, in centru. De asemenea, am reusit sa ochesc si niste sedii ale bancilor. Deci, in caz ca ramaneti no cash, sunt si bancomate.

Se pot face diferite drumetii, atat in jurul lacului dar mai spectaculoase am inteles ca sint traseele montane. Sunt si centre de inchiriat biciclete, un mijloc de transport foarte raspandit nu numai acolo. Si pe lac se pot inchiria diferite ambarcatiuni, pt. plimbari lungi pe luciul albastrui, am vazut ca se practica si schiul nautic, deci distractie dupa dorinta si…desigur, pentru buzunarele fiecarui turist. Am reusit sa vad undeva, nu prea departe de noi, pe culmile muntilor inverziti de podoaba verii si puzderia de mici telecabine ce tot urcau si coborau de zor pe cablu. Tare mi-as fi dorit sa fiu si eu ascunsa, acolo…

Multa frumusete, ordine si curatenie la tot pasul in acest orasel montan austriac. Stradute inguste sau mai largi, cu restaurante si terase generoase si cafenele cochete, elegante, pastrand tenta alpina, magazine decorate atat de placut la parterul multor pensiuni. Masini foarte putine pe strazi, lume civilizata, linistita, care nu se grabea deloc, le tihnea sederea acolo, nu ca noi, in fuga calului (vorba unui amic de-al meu) sau mai bine zis, a autocarului, turisti mereu pusi pe alergatura :)... Mi-as dori enorm sa revin pe acele plaiuri austriece, pt. timp mai indelungat. Recomand cu toata placerea acest loc, deoarece micul orasel montan St. Gilgen este o splendoare…

Dar vremea a zburat in goana vantului de vara si noi a trebuit sa parasim acele locuri minunate. Mai aveam de bifat pe acea zi inca o destinatie…

Si v-am povestit si eu cate ceva despre micuta localitate alpina St. Gilgen, doar pt. ca, precum multi altii, si eu AmFostAcolo!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 20.09.11 19:24:14
    Validat / Publicat: 20.09.11 20:38:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Lacul St. Wolfgang surprins din mersul autocarului, in apropierea oraselului St. Gilgen

[20.09.11 20:37:55]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

elgom
    [20.09.11 21:12:13]

Abia au trecut cateva zile de cand m-am intors din St Gilgen... asa ca revad totul in fata ochilor.

O descriere f buna.

Felicitari!

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [20.09.11 21:50:07]

Vai ce dor imi e de Austria... Toate lacurile din zona aceea sunt la fel de frumoase.

[21.09.11 00:51:14]

Sper sa placa melodia atasata!

cristi_an3000
    [21.09.11 09:26:12]

Am vizitat si noi acest loc, atat vara cat si iarna. Cel mai mult m-a impresionat iarna, am avut norocul sa trec pe acolo exact in ultima seara a anului, inainte de revelion. Pe la orele 16:00-17:00, cand se insera, la toate tarabele era muzica simfonica in surdina, se vindeau diferite maruntisuri si suveniruri pentru turisti. Era plin de vizitatori. Toata lumea era imbracata frumos, cu haine groase, de iarna, cu zambete pe fetze, pasnica, bea ceai cu rom. In unele curti erau puse tablouri si manechine care sa redea scena nasterii lui Isus. Si de asemenea, in fata curtilor era cate un cos metalic in care ardeau lemne. Un obicei omniprezent in Salzkammergut (probabil in toata Austria), ca in noaptea de anul nou sa fie aprinse focuri cat mai multe. Abia astept sa ajung din nou in aceasta zona, deja am rezervat o camera pt o mini-vacanta de 1 Decembrie. O sa adaug si eu cateva poze cu St. Gilgen pe timp de iarna, din pacate era o iarna fara prea multa zapada deci pozele nu sunt deosebit de spectaculoase.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [21.09.11 10:03:21]

@web15, multumesc mult pt. apreciere. Sper sa fie util turistilor ce vor alege ca o excelenta destinatie de vacanta St. Gilgen si imprejurarile sale.

@elgon, multumesc si tie pt. aprecieri. Si astept impresii vazute prin ochii si inima ta. De-abia astept sa le citesc.

@Alina, mie a ajuns sa-mi fie dor de Austria atat de tare ca si deGrecia...si mai nou, ma topesc de dorul Elvetiei. (dar si al Mont Blancului...)

Cand am pornit la drum prin Europa, mi-am dorit in primul rand sa vad Parisul. Am reusit, l-am vazut. Apoi au venit alte si alte orase, locuri, care mai de care mai frumoase si mai spectaculoase.

Dar oricat de mult imi doresc sa tot vad orase cu tot ce imi pot ele oferi, cred ca nimic pe lumea asta nu-mi poate oferi, turistic vorbind,(si de ce? nu numai asa) mai mult decat imi poate oferi Natura la ea acasa, acea natura vie, stralucitoare, nealterata, unica in orice loc si atunci ma simt cu adevarat implinita sufleteste, mai ales.

Austria este pt. mine tara ideala de a petrece cat mai multe vacante la superlativ si nu neaparat scumpe ca preturi, are la locuri de vis...noi sa fim sanatosi sa vedem si sa simtim cat mai multe dintre ele.

Numai bine tuturor!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [21.09.11 11:29:30]

@web13, mersi frumos. Place, place melodia...

@Cristian, si eu am facut un revelion in zona lacurilor alpine Salzkammergut, in oraselul Bad Aussee, la cumpana anilor 2008-2009, cand nu a fost zapada. Ba da, a nins doar putin la inceputul anului, chiar pe 1 ianuarie, din ce-mi amintesc, pt. ca am niste poze cu ceva "prospai" de nea pe ele

Ma gandesc ca poate si tu ai fost tot atunci . Am vizitat mai multe locuri frumoase de acolo, am si scris aici, pe AFA despre ele...

Si intr-adevar, atunci am aflat si eu despre acel obicei foarte frumos, numit Friedenslicht Laterne, in traducere “Felinarul Pacii”, cand se pun pe ape sa pluteasca, cateva “candele” luminoase. Ghidul ne-a spus atunci ce semnifica: lumina acelor lumanari este simbolul impacarii si dragostei pentru sfarsitul anului care a trecut si inceputul celui nou. Dar am vazut lumanarele si cum spui tu, la casele localnicilor, probabil ca au aceeasi semnificatie. Pe inserat, peisajul este intr-adevar de vis frumos de iarna pasnica, linisitita. Oare ce sa-ti mai doresti atunci?!... poate doar sa mai revii acolo!

Numai bine si vacante de vis atat acolo, la St. Gilgen pe 1 Dec. cat si oriunde! Asteptam vesti...

Am uitat: @ all, va multumesc mult. pt. aprecierile voastre. Numai bine!

cristi_an3000
    [21.09.11 11:39:36]

Exact atunci am fost si eu, la revelionul 2008/09, doar ca am vost cazati in Obertraun, langa Hallstatt. Ziua de 31 decembrie a fost destul de cetoasa, asa ca nu am fost la schi si am avut timp sa dam o tura pana la Salzburg si-napoi, ocazie cu care am vizitat si St. Gilgen.

Si intr-adevar imi amintesc ca exact in 1 ianuarie a nins destul de tare, pana atunci a fost doar frig. Zapada era doar la altitudini mai mari, sus pe Krippenstein de exemplu.

Mi-am amintit de inca un obicei de revelion, referitor la acele focuri: noi am sarbatorit trecerea in noul an in piata centrala din Obertraun. In fata primariei se aduna lumea, bea vin fiert, se asculta Mozart, se danseaza vals (!!!) etc. La un moment dat, chiar cand puscau artificiile, deci chiar la 12 noaptea, deasupra unei localitati vecine se vedeau in aer niste baloane luminate, erau niste candele maricele legate cumva de niste baloane cu heliu si care se inaltau in atmosfera destul de sus. De departe parea ca sunt niste OZN-uri

Vacante de vis si voua!

tirol
    [14.11.11 15:17:47]

@ileanaxperta: Te felicit! Pt review, si, mai ales, pt gusturi

Ai dreptate, St. Gilgen ramâne unul dintre cele mai frumoase locuri de vizitat din Austria. Este un tarâm cu adevarat de basm. L-am vizitat acum 2 ani si ne hranim aproape zilnic din amintiri...

Am rugamintea la voi, prieteni, cu totii iubitori ai Austriei, sa imi recomandati si alte locuri de vis, alte trasee de vizitat din zona lacurilor, din Alpi. Din superbul Tirol

Vacante frumoase!

Alina Morar, elgom, ileanaxperta*, tirol