ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
ÎNSCRIS: 19.10.10
SEP-2011

Azuriul de Lefkada, reloaded

Greek Despina Vandi - Ypofero

Tocmai ne-am intors din vacanta minunata in Lefkada. Desi o mai vizitasem in urma cu doi ani, am regasit-o cu drag, la fel de linistita si parca mai curata si mai verde, cu o vegetatie aproape luxurianta.

Am avut parte in perioada 03.09.2011-16.09.2011 de o vreme superba, insorita, fierbinte, fara ploi. Apa marii a fost exceptionala, de o claritate deosebita, foarte calda. Cateva zile au fost valuri mari pe partea vestica, distractie in apa

Ne-am scaldat in apa azurie de pe partea de vest a insulei la Porto Katsiki, care anul acesta este ceva mai ingusta, marea a inaintat si trecerea catre stinga plajei se face prin apa. Foarte frumos locul, pictografic, din pacate accesul catre locul de belvedere de sus, din dreapta era interzis. Destul de multa lume la Porto Katsiki, totusi mai putine persoane decat acum doi ani.

La preferata noastra de pe partea de vest, plaja Milos, am ajuns de doua ori, odata am urcat pe poteca dealul din Agios Nikitas, frumoasa plimbarea prin padurice, a doua oara cu taxiboat de viteza. Apa superba, plaja mai aglomerata datorita accesului mai facil cu vaporasul, multi nudisti pe plaja.

Am petrecut o zi si la plaja Gialos, mai salbatica, unde apa marii arata deosebit de frumos datorita pietrelor albe din apa, dar care sperie unele persoane neobisnuite cu acest gen de acces in apa.

Am coborit din Kalamitsi cu masina pe drumul foarte virajat, care vad ca sperie multi turisti, dar care este asfaltat, pina la plajele Kavalikefta si Megali Petra, exceptional de frumoase, si linistite, cu un peisaj dramatic, deosebit, cu apa marii de un albastru ireal.

Ne-am incumetat acum pentru prima data la cele 350 de trepte la Egremni, plaja foarte frumoasa, cu ceva mai putina lume decit la Milos, dar si aici multi nudisti stateau chiar de sezlongurile de linga scari. Apa calda si usoare valuri. Am fost putin dezamagiti, de sus privelistea era ireal de frumoasa, dar sa faci plaja pe ea nu stiu daca merita efortul, urcatul scarilor prin caldura este destul de solicitant.

La Kathisma am ajuns acum tot prima data, o evitasem acum doi ani deoarece auzisem ca este aglomerata. O plaja foarte frumoasa, noi am gasit-o neaglomerata, cu o priveliste superba catre dealurile ce o incojoara, se poate merge pentru plaja in stinga spre alte golfuri, care nu sunt deloc populate.

De cele mai multe ori am ajuns la plajele din sudul insulei, unde apa nu are culoare azurie, dar sunt transparente, fara valuri si populate cu multe vietati marine, perfecte pentru scubadiving si snorkeling: Agiofili, plaja mica de linga camping Kastri, aproape de Amouso Bay, in portul Poros unde este o plaja minuscula linga Hotel San Nicolas Resort&Spa. Apele sunt “cristal clear” si peisajul marin este fascinant, parca innoti in abisul albastru printre sute de pesti in documentarele National Geografic.

La toate plajele de partea de vest si sud, apa marii se adinceste repede, este bine sa stii sa innoti, si aquashoes sunt obligatorii pentru cei cu talpile gingase. Masina este absolut necesara, la toate plajele din partea vestica accesul este numai cu masina, transportul in comun nu este prezent.

Capitala insulei Lefkada am regasit-o mai aranjata, cu aerul ei venetian mai bine pus in valoare. Cochete baruri si taverne pe micutele strazi, foarte frumos colorate. Se gasesc si magazine cu lucruri dragute. Plimbarea pe alei prin zona din apropierea portului este foarte placuta. Parcarea din zona marinei a fost amenajata, civilizat, cu plata, se ia ticket de la chiscurile de ziare. Marina din Lefkafa cu sutele de veliere ancorate, este o priveliste specific greceasca.

Am fost foarte dezamagiti, deoarece nu mergea ferryboat-ul din Vasiliki catre Kefalonia, unde vroiam sa vizitam doua zile. Am inteles din discutiile purtate ca s-au schimbat ceva reglementari privind navigatia si pina nu se pune la punct, ferry Captain Aristidis era obligat sa stea in port.

De data asta nu am inchiriat barca cu motor din Nidri, dar este de recomandat, nu costa nici foarte mult (in jur de 50-60 E barca, combustibilul se plateste separat 30-40 E), barcile sunt de 5-6 persoane. Pina la 30 CP pot fi conduse fara permis, si peisajul printre insulele lui Onasis este minunat, se ajunge la plaje ascunse unde poti sa faci plaja nederanjat de nimeni, este o experienta deosebita. Nu este periculos, ti se face un mic instructaj, te invata sa citesti harta cu limitele de navigatie. Barcile sunt dotate cu veste de salvare, harta de navigatie si telefon de urgenta. Se inchiriaza in general numai din zona golfului Nidri deoarece este un golf aparat de vint, unde apa este calma, si peisajul frumos.

Pe partea de vest marea este agitata si este periculos pentru amatori. Barcile sunt asigurate, dar pentru daunele mici plateste cine a stricat. Noua ne a spus sa fim atenti la elice, daca o spargeam ne costa in jur de 80 Euro. Benzina ajunge pentru o zi de plimbare, parca ne a dat si o canista de rezerva. Nu ai voie sa te apropii de mal la mai putin de 15 metri, se acosteaza doar pe plaje sau la distanta de mal.

Ne-am plimbat la cataracte spre cascada din Rachi, care era secata, dar drumul pina acolo printre livezile de lamai si prin canion este foarte placut.

Am vizitat din nou frumoasele gradini ale Manastirii Faneromenis, o oaza de racoare, cu minigradina zoologica, din pacate era inchis accesul in manastire la ora cind am ajuns noi. Cred ca pierdusera doi papagali, pe care i-am amirat zburatacind prin Vasiliki.

Acum nu am mai mers in nici o excursie optionala, dar erau oferte nenumarate in toate statiunile.

Serile ni le-am petrecut de cele mai multe ori in Vasiliki unde am fost cazati la Liotrivi Studios, care este incintator, barurile “155” si “Sirroco ” au fost preferatele noastre. Tavernele sunt dragute, atmosfera placuta, mincarea este buna, dar nimic exceptional.

Portul Sivota este la fel de cochet, peisaj frumos, taverne ceva mai bune, cu peste proaspat, dar si mai scumpe.

Ne-am plimbat si prin Nidri, care este vesel, cu multe magazine, minunat luminat seara in port, la taverna Mamma Mia am ascultat muzica live la bouzouki. Fata de acum doi ani, acum centrul Nidri este pietonal, pentru masina se foloseste varianta de ocolire.

Nu trebuie sa va speriati de drumurile virajate, asfaltul este bun, nu este mult trafic, si noaptea sunt corect marcate cu lumini si indicatoare, in lumina farurilor era o imagine frumoasa, ca pista de aterizare de la avioane.

Din Constanta drumul a durat 16 ore, 10 ore pina la intrarea in Grecia unde am facut o oprire la in micul sat grecesc Angistro, cunoscut pentru baile termale Hammam si a doua zi 6 ore pina la intrarea pe insula. Am mers rapid cu scurte opriri. La intoarcere, pe continent, am vizitat din nou statiunile Parga si Metsovo, foarte frumoase in stilurile lor diferite: venetian la malul marii in Parga si rusticul cochet al statiunii montane Metsovo. Ne-am refacut stocul de cascaval cu oregano de Metsovo care este deosebit.

Lefkada ne-a oferit din nou o vacanta minunata, ne-am intors cuceriti din nou de farmecul ei rustic si salbatic, de azuriul Marii Ionice, de superbele culori ale Lefkadei.

O insula de recomandat pentru raportul calitate-pret-accesibilitate, intrarea pe insula se face pe un pod mobil si nu necesita ferryboat, cazari exista destule pentru toate bugetele, dorintele si pretentiile, azuriul Marii Ionice este pretios.

Putina conditie fizica, cursuri de inot si Lefkada este insula exotica perfecta, aproape de casa.

Trimis de Patzy in 19.09.11 16:23:25
Validat / Publicat: 19.09.11 17:28:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patzy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Porto Katsiki

[19.09.11 20:31:40]

Melodia atasata poate fi inlocuita!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.09.11 22:06:13]

uf, citesc si oftez, sincer de cand am vazut acea apa incredibila greu sa ma mai gandesc la altceva, acel albastru mi-a patruns in suflet si de cate ori vad poze de acolo, inchid un moment ochii si visez... la anul 2 saptamani intregi de rasfat albastru ce bine ar fi!!! ce departe pare!!!

Oricum citind randurile si privind pozele tale @Patzy m-a cuprins o stare de bine! Multumesc!

georgiana
[19.09.11 22:09:24]

Am citit tot, am vazut si minunatia de poze si... am oftat, pe cuvant!

Arici si stelute de mare, catelusul Pazzy fericit la mare albastra, voi in sejur prelungit la 13 zile, plimbari romantice cu barca in ape de miliardar, ratacind printre insulele lui Aristotel Onassis?!!

Ce si-ar mai putea dori un biet muritor?

Felicitari, @Pazzy, ma bucur mult pentru voi. Si astept si urmatoarele reviews-uri despre satucul Angistro, despre Metsovo, pe care l-am vizitat si eu in 2008, in drum spre Meteora si bineinteles despre Parga, loc in care am poposit si noi pentru doar cateva ore in vara aceasta, in croaziera din insula Corfu.

SI CAT MAI MULTE POZE!

Alina Morar
[19.09.11 22:40:46]

Pe mine m-ai convins. Si la anul am vrea sa mergem tot in Grecia la mare, dar undeva pe o insula si undeva aproape.

Se pare ca aceasta e perfecta pentru noi.

Doar ca eu nu stiu sa inot

Ce catel dragut ai!

kokos
[31.01.12 14:29:27]

Buna ziua

Doresc sa merg si eu neaparat in zona, intrebarea mea este cum se ajunge, . mai exact acolo... pana unde cu avionul si apoi banuiesc cu ferry. As dorii mai multe detalii in sensul asta daca se poate

Multumesc frumos

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.01.12 15:14:26]

@kokos Lefkada este foarte aproape de continent si este unita cu aceasta printr-un pod. Daca doresti sa mergi cu avionul trebuie sa zbori la Atena apoi cu o cursa locala trebuie sa zbori catre cel mai apropiat aeroport anume cel din Ioanina, din Ioaninea exista mijloc de transport in comun (Bus) pana in Lefkada Town capitala insulei. Cel mai facil mijloc de transport ramane masina sau autocarul, se strabate Bulgaria apoi de la Salonic exista autostrada care uneste coasta de Est (Marea Egee) cu costa de vest (Marea Ionica)

[02.02.12 10:53:40]

Imi cer scuze ca nu am putut sa va raspund mai devreme. Multumiri @Cristian_h, ai fost foarte dragut.

In Lefkada am ajuns de fiecare data pe cont propriu, cu masina personala. Este un drum relativ usor, nu se trece cu ferryboat, insula e legata de continet cu un pod mobil.

Este oricum recomandat, daca mergeti cu autocarul sau avion, sa inchiriati masina pe insula, plajele frumoase sunt accesibile doar cu masina. Transportul in comun nu este foarte bine dezvoltat.

Oferte cu avionul nu am vazut la agentiile noastre, dar e bine de intrebat, cine stie, poate sunt alte oferte anul asta. Pe cont propriu implica cel putin 2 zboruri, si nu cred ca este rentabil.

Noi de cate ori plecam cu masina, folosim pentru traseu: http://www.viamichelin.com/

Este foarte folositor, se pot vedea si locurile unde se platesc taxe, iti face un calcul mediu al costurilor etc.

Daca va mai pot ajuta cu alte informatii, oricand cu placere

[05.04.12 22:17:04]

Buna seara!

Felicitari pt review! Ne-ati convins si pe noi sa vizitam aceasta insula suuperba!!!

Am si eu o intrebare in legatura cu excursiile optionale. Care ar fi acestea si daca va mai amintiti preturile aproximative...

Preturile la taverne cum sunt?

Multumesc frumos!

Dana

[06.04.12 08:59:40]

@dana iancu2001

Multumesc pentru aprecieri, Lefkada este o insula foarte frumoasa si merita vizitata, sper sa ai o vacanta minunata in Lefkada.

In legatura cu excursiile optionale nu pot sa ti spun foarte multe, noi mergand cu masina ne am plimbat in toate partile pe cont propriu. Principala atractie o constituie plimbarile pe mare, se organizeaza multe croaziere zilnice, cu plecare din Nidri, in care se viziteaza plajele renumite din Lekada si insulele vecine Kefalonia, Ithaka, Scorpio, Meganisi etc iar costul unui bilet era in jur de 20-25 E, depinde de sezon. Stiu ca se mai organizeaza si alte excursii, la Atena, Meteore, imi pare rau ca nu am luat un pliant. In fiecare statiune mai mare este un birou de turism, si sunt multe afise cu excursiile disponibile.

La taverne preturile sunt asemanatoare cu cele din Grecia continentala, in jur de 20-25 E/2 persoane. In general un fel principal de mancare este intre 6-10 E, salatele 4-5 E, bauturile 2-3 euro racoritoarele, apa, bere, 5 E o carafa de vin, la sticla vinul este mai scump. Pestele si fructele de mare pot avea preturi ceva mai mari, in functie de gramaj. Se poate manca si mai ieftin la fast food: giros, suflaki.

[23.04.12 23:29:01]

@dana_iancu2001: buna seara, numele meu este iosif si deoarece lucrez la o taverna in lefkada pot sa va dau mai multe detalii despre preturi. acestea sunt in functie de preferintele culinare si ar incepe de exemplu 2 euro o pita cu souvlaki de porc sau pui care contine in plus cartofi prajiti, tzatziki, si legume (eu personal cu 2 pita si o bere sunt satul) apoi continuind la gratar de porc sau vita, piept de pui, costite de miel cu garnitura de cartofi 6-7 euro, mincaruri gatite 6-7 euro si ajungind la peste care se vinde la kg (intre 20 si 50 de euro kg), fructe de mare care de asemenea difera la preturi deoarece se gatesc diferit 7-20 euro portia. sper ca am fost de ajutor si daca mai doriti si alte informatii nu ezitati sa ma contactati. la revedere

[24.04.12 00:03:17]

Pentr-u toti cei care vor sa viziteze Lefkada puteti sa intrati pe situl lefkadaslowguide, este un site foarte bun are o descriere foarte buna a insulei, cu foarte multe detalii despre hotelurile si restaurantele de pe intreaga insula. Deoarece eu personal locuiesc in Lefkada si cunosc foarte bine insula pot sa va dau si alte detalii importante despre orice v-ar interesa mai mult pentr-u a avea o vacanta placuta aici. Nu ezitati sa imi trimiteti intrebari, deoarece au mai fost si cazuri de romani nemultumiti mai ales de conditiile ce le-au gasit la unele hoteluri.

[30.04.12 10:57:13]

@Patzy: multumesc mult!!

[30.04.12 11:01:53]

@minisan: multumesc frumos! pe 27 august ajungem acolo!! abia astept!! in cazul in care mai am nelamuriri/ curiozitati voi apela la amablilitatea dumneavoastra.

[01.05.12 20:45:31]

@dana_iancu2001: Ma bucur ca ati ales Lefkada, sunt sigur ca nu va va parea rau. Ca si o curiozitate imi puteti spune la ce hotel va-ti cazat? As putea sa va spun daca ati facut o alegere buna sau rea. Sper ca vom ajunge sa ne cunoastem si personal. Pe mine ma puteti gasii in portul Ligia primul port dupa Lefkada spre Nidri, muncesc la un restaurant acolo.

[02.05.12 11:07:22]

@minisan: Sunt sigura ca nu vom regreta. Am vazut o mica parte a insulei si anul trecut in timpul unei croaziere din Kefalonia si am fost fermecati...

Suntem cazati la Iris Studio din Agios Nikitas. Ce am vazut din poze este o vila/ studio modesta... cel mai important este sa fie curat... Asteptam parerea dumneavoastra.

In cazul in care vom ajunge si in portul Ligia cu siguranta va vom cauta, doar sa ne spuneti numele restaurantului.

pelerin
[28.05.12 19:04:21]

@minisan: Salut minisan te rog daca poti (si permite site ul) recomanda mi o vila in lefkada cu cazare separata pentru sase persoane ma intereseaza pentru 10 zile la sf lunii august pret pana la 1200 e aproape de plaja si cu toate utilitatile. Multumesc anticipat si muta sanatate.

Daca nnu permite site ul te rog trimite mi adresa privata multumesc inca o data!

[02.06.12 19:14:42]

buna seara,

imi puteti spune si mie va rog ce traseu are taxi boat ul? pana la ce plaje poti ajunge din agios nikitas?

multumesc

[04.06.12 12:20:00]

Din Agios Nikitas taxiboat merge direct la plaja Milos, foarte rapid in 5 minute, plaja la care puteti ajunge si pe jos peste deal, dar este ceva mai obositor in 20 de minute.

Mai este un taxiboat in statiunea Vasilki care merge la plaja Agiofili.

Alte trasee la taxiboat nu cunosc. Doar excursii organizate cu vaporasul din Nidri sau Vasiliki.

[23.07.12 13:56:56]

@georgiana: Buna ziua, anul acesta am hotarat impreuna cu iubitul meu sa mergem in Lefkada, nu ne-am hotarat insa unde. Suntem genul de persoane care muncim foarte mult si in general cautam locuri mai putin aglomerate. Anul acesta am decis insa sa cautam un loc cu multe taverne, magazine... etc. Ce ne puteti recomanda?

[23.07.12 16:19:13]

@emely

In general in Lefkada nu sunt statiuni marine ca la noi (Mamaia), acolo sunt mult mai mici, sate turistice.

Mai multe magazine, taverne gasiti in capitala insulei Lefkas sau in Nidri.

Vasiliki si Agios Nicolaus au cateva taverne si magazine dar sunt mici si linistite.

Oricum distantele nu sunt mari pe insula- puteti inconjura insula in maxim o ora si jumatete- si va puteti caza si in alte locuri.

Nu cred ca @georgiana o sa vada intrebarea pe acest topic, incearca sa i trimiti mesaj privat daca doresti mai multe amanunte.

[23.07.12 16:56:55]

@Patzy: multumesc frumos

georgiana
[23.07.12 20:09:08]

Am vazut, totusi, intrebarea si raspunsul meu este asemanatoar cu cel pe care ti l-a dat@Pazzy. Nidri, Lefkas sau Vasiliky.

[24.07.12 08:54:08]

@georgiana: Iti multumesc frumos, impresiile tale mi-au fost de mare ajutor. Im mod sigur voi promova aceasta destinatie prea putin cunoscuta in zona banatului, dupa ce voi reveni voi posta si eu poze. Am vazut o parte din Grecia imi place extrem de mult iar eu cand plec in concediu combin utilil cu placutul, in primul rand ma relaxez vad locuri noi si in al doilea rand imi imbogatesc cunostintele. Ca agent de turism ma intereseaza sa imi fie clientul multumit si de aceea in fiecare an aleg alta destinatie. Iti multumesc inca odata.

koriko
[08.04.13 11:35:33]

Buna ziua! Am vazut in poze ca ati fost cu catelul... ne-am hotarat sa mergem si noi, si tot cu cainele am vrea, dar avem si ceva retineri. Acolo, v-a spus cineva ceva, ati avut probleme pe plaje, taverne... e prima oara cand plecam cu el si... avem emotii . As fi recunoscatoare daca mi-ati da cateva detalii. Multumesc anticipat!

[08.04.13 13:46:59]

@koriko: Nu este complicat cu catelul in strainatate, trebuie sa gasiti cazare unde va primeste cu el, depinde si de marime, cateii mici sunt primiti mai usor, cu cei de talie mare este mai greu, dar nu imposibil.

Bineinteles, si catelul ca fie educat, sa nu deranjeze ceilalti turisti, sa nu latre, sa nu urle, sa nu muste, sa nu faca pagube in camera, sa nu strice mobilierul, sa nu faca mizerie. Deasemeni stapanii trebuie sa fie atenti si sa faca curat dupa caine, la hotel si in celelalte locuri.

Noi plecam de fiecare data cu prosoape, lenjerii de pat personale si paturi, pentru ca asa ni se pare civilizat si nu vrem sa avem discutii daca cineva il vede urcat in pat.

La taverne in Grecia peste tot ne a primit cu el, bineinteles la mesele de afara, inauntru nu cred ca este voie peste tot. In Italia sunt primiti in toate localurile, acolo au mai multe drepturi animalele.

Intradevar pe unele plaje, in general cele organizate, unde sunt copii, nu este voie cu catel, din acest motiv am ales cele mai nepopulate, pentru noi nu este o problema, preferam plajele mai linistite. In Lefkada nu am avut probleme pe plajele din vest si sud.

Ca sa puteti pleca cu el, sper ca are montat chip electronic, pasaport conform UE vizat la Directia Sanitar Veterinara, si toate vaccinele la zi (toate acestea se rezolva la veterinar).

Daca catelul este bine educat, nu sunt probleme, noi ne am simtit peste tot bine unde am fost cu el, ne am facut multe cunostinte cu ajutorul lui.

Va doresc un concediu placut impreuna cu catelul.

Alina Morar, dana_iancu2001, emely, georgiana, kokos, koriko, minisan, Patzy, pelerin
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: