ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
ÎNSCRIS: 19.08.10
SEP-2011

Not so deluxe :)

Tocmai ne-am intors din vacanta, al doilea an petrecut pe meleagurile Antalyei. De data aceasta am ales zona Alanya, hotelul Delphin Deluxe.

Alanya este o regiune la sud de Antalya (temperaturile sunt mai mari decat in partea nordica) foarte aglomerata hotelurile sunt unul langa altul (nu se intind pe domenii ca in Belek, de exemplu)

Prima impresie cand am intrat in hotel a fost destul de proasta din mai multe motive:

Amplasarea (foarte aproape de sosea, in imediata apropiere a hotelului Mukarnas)

La receptie nu am fost primiti chiar atat de bine: desi am pus o "mica atentie" in pasaport ni s-a spus ca nu mai sunt camere disponibile, etc... au incercat sa ne trimita la Delphin Botanik (hotel care nu are UAI, si este mai slab cotat). Vazand ca nu le merge ne-au oferit foarte repede camerele la etajul 1. Referitor la etaj am tot vazut aici in alte review-uri ca au fost nemultumiti de faptul ca romanilor li se dau camere la etajul 1 si 2-dupa mine a fost foarte bine la etajul 1 deoarece la etajele superioare (4,5) era un aer irespirabil pe holuri deoarece aerul conditionat din lobby ajungea mai greu sus.

Despre camere nu pot spune decat ca am fost foarte multumiti; nu sunt deloc mici (asa cum spuneau unele persoane de pe site) sunt destul de spatioase: pat dublu si pat single plus o canapea si destul loc intre ele. Curatenia impecabila o data la 2 zile se schimbau lenjeriile si prosoapele, zilnic se completa minibarul (3 beri, 2 ape minerale si 2 plate, cola, fanta, 2 sucuri naturale si alune).

La capitolul mancare ma asteptam la mai mult: micul dejun ok (dar acelasi zilnic) la pranz la restaurantul principal (mancarea de la micul dejun refacuta) -nu am mancat decat 1 zi dupa mancam la snack barul de langa piscina (kebab, pui, cartofi prajiti, salate, pizza) iar cina la fel ok, dar se putea si mai bine.

Am mancat in schimb la restaurantul a la carte pescaresc si a fost foarte frumos: multe feluri de mancare (antreuri cu somon, creveti si alte preparate; peste la gratar-dorada sau biban si fructe).

Daca la capitolul mancare nu am fost foarte multumiti la capitolul distractie exceleaza: exista 2 piscine-una mai linistita pt relaxare si alta unde se desfasura animatia; aqua gym, water polo, volei, boccia, dart, pool game-ca la toate hotelurile doar ca aici au fost foarte distractive, asta cred ca se datoreaza persoanelor implicate (Michael este extraordinar); un alt lucru dragut la toate jocurile se dadeau premii (genti persoanalizate, cani, sepci, etc). Spa-ul este de calitate: hamam (45 Euro pachet de 2 ore ce cuprinde peeling, masaj, si impachetare cu ciocolata) masaj thailandez 70 Euro.

Pentru copii mini disco de la 8:30-un dezavantaj este ca fetele de acolo vorbesc mai multa rusa si germana, engleza mai putin si bineinteles ca romana deloc.

Seara spectacolele de la 9:30 au fost foarte frumoase (mult mai frumoase ca la Susesi-unde am fost anul trecut) iar dupa spectacol se organizau seri tematice (karaoke, love night, narghilea, petrecere pe ponton).

Tin sa precizez ceva: am citit intr-un review ceva legat de faptul ca nu sunt bauturi de calitate... intr-adevar poate nu sunt expuse dar poti cere; atat la barul din lobby cat si la cel de afara exista o lista cu cocktailuri foarte bune (cu alcool si fara: ex mojito, cosmopolitan). Ceea ce nu mi-a placut au fost sucurile la dozator groaznice-dar la piscina venea tot timpul cineva cu sucuri reci (7up, cola etc). Tot la piscina puteai servi castraveti, morcovi reci cu sare.

Personalul foarte amabil (dornic sa invete lb romana si sa comunice cu tine) si foarte mare (la piscina venea cineva din 15 in 15 min sa te intrebe daca vrei ceva)

Un lucru care m-a deranjat a fost mirosul neplacut din subsol (nivelul pool); un miros de vechi-probabil si datorita umiditatii din zona.

Chiar daca la inceput am fost cam dezamagiti de alegerea facuta (facand si comparatie cu Susesi) pana la urma ne-am simtit foarte bine, ne-am relaxat si ne-am distrat.

Trimis de ailynuka in 19.09.11 11:57:22
Validat / Publicat: 19.09.11 13:33:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera in stil turcesc,destul de spatioasa cu paturi mari si comfortabile.

• Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.042582035064697 sec