ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 18.09.11
AUG-2011

Uzice, în drum spre mare

Vara aceasta, în drum spre Muntenegru, am fost și prin Uzice. Nu am intrat în oraș dar am făcut câteva poze de sus. Probabil orașul arăta ca majoritatea orașelor sârbești, care mie mi s-au părut că seamănă cu Slatina.

În Uzice, parcă peisajul era mai frumos decât în restul țării. De la Golubac la Cacak mi s-a părut așa de lung și urât drumul, dar și plictisitor, încât îmi venea să mă întorc în România. Dar începând cu Uzice, au apărut munții, și asta m-a încântat.

Nu am intrat în centru, dar am urcat pe o stradă unde era un cartier de case și de acolo am putut face multe poze.

Auzisem că Uzice, era cândva supranumit HONG KONG-ul estului, datorită blocurilor înalte dar nu mi s-a părut. Erau blocuri normale, dar oricum, mi s-a părut frumos de sus. Așa cum și Brașovul se vede frumos de pe Tâmpa.

Oricum, în zonă e și un lac destul de mare.

Din păcate, cam multe gunoaie pe marginea lui.

Dacă voi mai trece prin zonă, aș vrea să intru și în centru, dar mi-e teamă să nu fiu dezamăgit. Eu am trecut prin Cacak pe mai multe străzi și chiar nu mi-a plăcut, de aceea n-am mai vrut să intru și în Uzice.

După Uzice am trecut prin Zlatibor, unde am întâlnit un grup de români... necivilizați. Probabil aceiași pe care îi întâlniți la mare în GRECIA, ĂIA CU MANELE ÎN CĂȘTI, care înjură, vorbesc tare, deranjant.

Trimis de Romania4EVER in 19.09.11 11:28:53
Validat / Publicat: 19.09.11 13:11:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 3073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romania4EVER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 PRIVELIȘTEA
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -7 PMA (din 7 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

georgiana [19.09.11 14:17:12] »

Faine pozele. Si eu a fost acolo! Daca opreai, alta impresie ai fi avut. Asa... le poti incadra toate reviews-urile la ''Europa-vazuta de pe autostrada''!

Admin [19.09.11 15:07:54] »

Articolul a fost retras din concurs; mi se pare nepotrivit si sa initiezi un articol pentru cate o oprire de cateva (zeci) de minute pe drum, catre destinatia finala.

Deloc in ultimul rand:

Am parcurs in viteza cateva alte articole scrise recent de acelasi autor si imi pare ca am descoperit in aproape toate acelasi pattern.

Inainte de a mai initia astfel de articole, iti recomand, Romania4Ever, sa reflectezi daca este cu adevarat potrivit sa initiezi un articol nou pe tema aleasa sau nu cumva ar fi mai potrivit sa-ti scrii opiniile din respectiva "oprire" (ori "sedinta de shopping') ca *ecou* la un articol deja scris de un alt autor despre acea destinatie.

In opinia mea, a doua varianta s-ar fi impus NET in cazul (foarte) multora din articolele initiate de tine in ultimele 2-3 zile.

tirol [16.05.12 12:13:07] »

Buna ziua,

Am o dilema, sper sa ma ajutati. Va rog sugerati-mi care varianta de traseu sa aleg spre Cacak, pornind de la Paracin?

1. Zajecar->Paracin->Kragujevac->Cacak

2. Zajecar->Paracin->Krusevac->Kraljevo->Cacak

As aprecia si variante de traseu optim si spectaculos, de la Cacak->Kotor

De asemenea, va rog o sugestie de traseu bun de la Brasov spre Drobeta

Va multumesc,

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]