ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2011
    ÎNSCRIS: 22.02.09
    AUG-2011

Foarte nemulțumit

Vacanta-aventura in Grecia 2011

bun regasit prieteni, doresc sa va impartasesc experienta greceasca de anul acesta. in dimineata zilei de 27.08.2011 cu sufletul la gura trezirea la ora 3 dimineata imbarcarea in auto propiu si Grecia venimmmm!!! in prealabil am rezervat 7 nopti cu mic dejun la Sun Beach Hotel, Platamonas (atentie! regiunea Pieira) pe internet direct la hotel si am preferat sa fac anticipat transferul bancar al sejurului, se poate achita si direct la receptie cand ajungeti.

Traversarea prin Bulgaria ff k cu conditia sa respectati restrictrictiile de circulatie, adik daca in camp aveti 40 km/ora incercati sa nu depasiti 50 pt ca nu stiti dupa un tufis sau curba cine este, politia cu radar, un mare avantaj ca bulgarii fac ca si la noi semn cu farurile sau daca aveti statii pe masini la cati romani si tiruri traverseaza va descurcati. Cat am traversat nu m au impresionat decat culturile, mii de hectare cultivate, la noi... nu prea, o tara saraca ca imagine turistica dpdv al tranzitului, la Sofia in curand se termina centura si circulatia o sa fie ff k.

Dpdv al aventurii in vacanta super, cateva peripetii ca altfel ne am plictisii si nu am avea ce povestii, cu mancarea am avut o reala plb, am facut foamea, eu de 4 luni mi am schimbat complet modul de a manca (fara carbohidrati, adik nimic fainoase si dulciuri), in cateva cuvinte cand am ajuns la Salonic gpsul Ionica nu avea noile noduri de autobanda, intai ne a bagat in bagat in oras, ne am intors la autobanda si!!! tot am gresit drumul, in loc sa o luam spre Athena, am mers vreo 250 km spre Kavala, Turcia, ma cam miram sa vad ff multe tiruri de Turcia dar tot inainte!!!

Inspiratia feminina imi spune sa cumpar o harta a Greciei de la un peco de unde am alimentat si asa am aflat ca cele de langa autostrazi sau drumuri principale sunt mai scumpe (motorina sub 1,40 euro/l nu am gasit), dupa urcusuri pe niste creste unde ne gandeam ca picior de roman nu a ajuns ajungem in Platamona!!! stupoare, soc, nervi bine tinuti sa i nu i dau in cap sotului oprim in mijlocul drumului si calm ii spun dragul meu noi avem hotel la mare nu la munte!!! ma duc pe la oameni sa intreb unde suntem, dar era deja ora 15.30 ora de odihna si caldura vreo 40 grade nici tipenie de om, nici macar un catel ratacit,

aud eu niste voci intr o curte si intentionez sa intru dar nu sunt lasata daca ne bat aia sau cheama politia cu toate argumentele mele ca sunt turist ca m am ratacit, am renuntat si hotaram sa tinem drumul care minunat cobora, era de bine, la un moment dat pe drum am intalnit o cireada de vaci si i am spus sotului opreste trebuie sa fie cineva cu ele si slava domnului era!! un domn care ulterior am constat ca era amabil sar din masina cu harta in mana il strig si intind harta pe capota masinii si incercand in engeza i-am spus unde sunt??? si ca vreau in platamonas (atunci am aflat ca sunt 2 loc platamonas, una in regiunea kavala si una in pieira, unde trebuia sa ajungem dupa negru in fata ochilor am dat-o in ras si return Salonic,

am sunat intre timp la hotel de teama sa nu dea camera si receptia ff amabila dupa un bufnet de ras mi au mai explicat drumul si sa nu mi fac plb ca ne asteapta.

la hotelul unde am stat ff k si personalul si locatia, il recomand, descrierea hotelului o gasiti pe booking.com unde am facut si rezervarea si ceacea scrie acolo gasiti si la fata locului, un hotel de 3 stelute dar arata ca unul de 5 in alte locuri, despre piscina nu va pot spune prea multe pt ca nu am incercat o, eu nu plec la mare sa stau la piscina, am obs ca era ff curata si avea si hidromasaj pe o parte, o preferau turistii greci mai invarsta si copii.

dupa 2 zile de odihna am plecat la Meteora, fantasticcccc, nu pot sa descriu in cuvinte sentimentul trebuie sa vedeti cu ochii vostrii si binenteles cui ii place si fiecare simte in felul lui, informatiile despre Meteora le gasim asa cum am fact si eu pe google, date, statistici, istorie, etc, doar atentie in fiecare zi este inchisa cate una, eu am fost martea si ghinion Marea meteora inchisa dar am compensat cu alte 3, asa ca, cititi inainte.

dupa sejur gooo Athenaa (daca respectati si aici restrictiile nu aveti plb cu politia) eee aici marea aventura ma informasem pe net de hoteluri, adresa de pus la gps eram dotata dar... la fata locului altceva, numai emigranti dubiosi si mi a fost ff teama,

dupa 4 ore de bantuiala si circulatie haotica am hotarat cu sotul mergem in port in Pireus, alte 2 ore si in sfarsit vad un Hotel, Hotel Park din grupul Best Western, ne-am cazat, afara frumos in camera cam uratel pt 120 euro 2 nopti si un mic dejun infect, in fine dl de receptie a meritat, Dimitros, ne a invatat ce si cum, ne dat mapele turistice pt Athena si Pireus, fff multe info si mai ales la 9 - 9.30 sa fim in hotel, de unde sa cumparam ulei de masline si coniac ca deh eram in Grecia,

au marketuri de cartier unde preturile sunt mai bune, dar in comparatie cu Romania aproape dublu (de ex o paine 1,20 euro si nu o prea cumpara nimeni, un pachet de biscuiti 2,80 euro, apa este ca si la noi 0,20 euro 1,5l, berea 3 euro, sucurile 1,4 euro, iuart degresat 175 g ~2 euro, 2 conserve de ton 4 euro, 5,6 depinde de producator, 2 l cola 2 euro,

turistii acum in grecia sunt cei mai expusi la emigrantii lor si drogati, cu localnici nu prea au treaba informatia o am de la un romani stabilit de 12 ani si care lucra la o taverna unde am mancat in port, in sf mancare buna dupa zile de chin, eu peste cu legume la gratar si un sos miami miamiii si sotul o friptura pe de porc din care nu am rezistat sa gust,

bunnn ne culcam si la 5 dimineata soccc total!!! urlete si bocaneli in hotel, buimaci ne trezim, alergam ca musca fara cap prin camera ce facem ne omoara drogatii!!! nu mai nimeream sa sun la 112 darrrr 112 fara cod de tara si defapt era 171 o nebunie totala in final realizam ce se intampla si uite cum asteptam sa se lumineze sa coboram la receptie unde dl d ne spune aa stati linistiti no plb un drogat a urmarit cand au iesit niste francezi si a dat buzna si scandal, langa hotel este un centru de ajutor pt drogati si fugise in crize de acolo, politia ff operativa... dupa 45 min a venit salvarea nu a mai venit deloc,

si uite cum incepem aventura sa cucerim Acropola! aa cu noi in hotel doi tineri studenti romani care si ei cam speriati ne au propus sa mergem impreuna, noi aveam traseul pe harta data de dl D, frumos la obiectivele turistice de acolo.

Sentimentul de nerabdare sa ajung in varf, sa vad fiecare piatra si imaginea fantastica a Athenei de la Acropole sunt cea ce am am vrut in Grecia, faptul ca in zona Omonia nu este recomandat sa stam, plin de ciudati, zona cea mai rau famata a metropolei, plimbarea printre maslini si odihna la umbra lor la un bidon de apa, urmarind oamenii din jur veniti din toata lumea, cum fiecare dorea sa surprinda pe cam videi si foto fiecare amanunt, peisaj si cel mai haios ne faceti o poza, indiferent ca erau asiatici, americani sau europeni, zambetul de multumire si un gest prietenesc pe care din pacate la conationali nu il vad cand plec in vacante, atitudine care din pacate inca nu o invatam dar bucuria ca am cucerit Acropole acopera acest sentiment, plimbarea prin Plaka, Monastiraki, Piata Syntagma.

totusi!!! recomand plecarea acolo in grup organizat mai ales pt unii ca noi care nu stim prea multe ce inseamna cont propiu afara, la Salonic... 2 zile superrr, eee altceva acolo, mi a placut fff mult si am prins reducere la hotel, hotel ales din lista gps langa port, poarta 6, zona turistica nu comerciala, probabil si fetele noastre obosite si faptul ca le am povestit ce am patit in Athena, nu stiu... oricum ff amabili si la fel ne au dat harta orasului si ff multe informatii, bani sa mai fie pe final de vacanta :))) (click aici), in concluzie o vacanta super tare!!! am incercat sa va prezint sentimentele traite ce locuri am vazut si cred ca o descriere a obiectivelor nu isi are rostul, toti le gasim pe net.

Trimis de magdan* in 17.09.11 13:37:04
    Validat / Publicat: 17.09.11 17:04:13
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (magdan*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 emotionata cu Meteorele ,,in spate"

[17.09.11 14:08:32]

@magdan, aici trebuia sa scrii doar despre hotelul Sun Beach, insa in acest review ai povestit si despre alt hotel. Este pacat sa amesteci impresiile, pentru hotelul din Atena ar trebui sa scrii un review separat si sa acorzi acolo note si pentru acesta.

Am aprecia în mod deosebit daca pe viitor ai imparti textul in paragrafe si daca ai evita folosirea prescurtărilor de tip SMS/mIRC/Y! mess.

[17.09.11 15:01:05]

mda am inteles, doar ca eu am privit aceasta vacanta ca un intreg si faptul ca am stat la acest hotel mai mult m am hotarat sa postez asa, pe viitor am sa postez la un alt topic si nu mi se pare ok sa fragmentez pe zone, hoteluri experienta mea, multumesc

70cata
    [18.09.11 11:02:25]

Fantastica poveste... mai lipseau indienii!

Iar problema carbohidratilor, realmente interesanta, de cand o asteptam! Asta ca sa nu vorbesc de ff k, socccc, miami maiamii, etc, etc...

Alex_Macedo
    [18.09.11 13:25:24]

70cata

Hai sa lasam ironiile si sa nu fim rai... sunt chestii care sunt pe gust si care nu!!... daca ar fi scris 2 randuri si-un "impins"... hai ca... as fi inteles... dar... poate nici atunci...

Pe AFA e ca la televizor... ai telecomanda... nu iti place, muta pe alt canal... nu e nevoie de micile rautati... mai ales ca in cazul de fata, vorbim de o doamna care, chiar s-a straduit!!

S'auzim de bine!!!

[19.09.11 08:50:12]

70cata: dragul meu nu cred ca esti in masura sa impui reguli cu privire la modul de prezentare, cine citeste esenta intelege, apropo... ai optiunea next, multumesc

[19.09.11 08:52:33]

alex mai citim povestirile tale? ms

Alex_Macedo
    [19.09.11 11:10:27]

Magda, astept sa se sedimenteze putin, ce si cum a fost concediul care s-a intins de-a lungul a trei saptamani pe meleaguri straine... in curand sper sa vin si eu cu ceva... participare si povesti sau trasnai de concediu!

Mersi si eu!!

[19.09.11 11:19:51]

woow!!! abea te astept dar cand iti cumparam cartile te-ai hotarat? suntem destui care savuram scrierile tale, spor la scris!!!

70cata, Alex_Macedo, magdan*
    Alte impresii din această RUBRICĂSun Beach Hotel [Platamonas]: