ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.04.09
JUN-2009

Super destinatie!

Tocmai am revenit din vacanta in Budva... nu stiu cu ce sa incep si ce sa descriu, dar voi incepe cu vila Ivana caci despre aceasta este vorba in principal... numai lucruri de bine, camera putin cam mica dar conditiile sunt foarte bune si curatenie, camerele sunt dotate cu tv, ac, mini bar, personalul foarte amabil... ...

Iar acum sa descriu cate putin din fiecare aventura avuta acolo: Drumul, din Bucuresti sunt 1000 de km pana acolo dar se circula foarte prost prin Serbia si mai ales Muntenegru... numai serpentine si linie continua... daca nimeresti masinile lor (niste jafuri) sau camioane te rogi sa nu te vada politia cand depasesti pe linia continua sau circuli cu 90 km/h cand ai limita de 50km/h... . Noi nu am respectat nici o regula de circulatie, dar am avut noroc ca se dadeau flesuri in zona cu politie...

Despre statiune, lucruri bune... este foarte mare si are o plaja superba, care merita drumul pana acolo (Mogren II)...

Preturile la restaurante foarte convenabile si in general preturile sunt bune peste tot, motorina destul de ieftina... .

Dar acum sa punctez si cateva lucruri mai putin placute... ... limba enegleza este necunoscuta acolo... sunt amabili dar vorbesc doar limba lor si putina rusa sau italiana, cu parcarea este o problema, mai ales ca vila Ivana nu are parcare si atunci poti opta sa o lasi unde pe strada, dar sa o gasesti zgariata sau sa dai bani pentru un loc in parcare, care oricum nu tine si pe timpul noptii, noi am vorbit la o alta vila si pentru o suma negociata (50 de euro pentru 14 nopti) am avut-o in curte si nu am avut durere de cap...

Caracterul sarbilor si muntenegrenilor este unul destul de ciudat un amestec "balcano-mediteraneeean"... . ceva mai rau ca tiganii nostrii, galagiosi si obraznici si... ...

Altfel as spune ca este o destinatie care merita vazuta, pentru iubitorii de mare va fi ceva incantator dar si pentru cei ce iubesc muntele... avand in vedere ca statiunea este la poalele muntilor.

Raportul calitate / pret merita clar, deci o super destinatie! ... .

Trimis de monysh in 30.06.09 13:34:12

VIZUALIZĂRI: 4672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monysh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 apus de soare in Budva...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[30.06.09 14:22:07]

Am fost in Muntenegru din 1 iunie 2009 pana in 14 iunie acelasi an. Inainte de a pleca m-am documentat de pe internet. Am plecat din Timisoara si dupa doua zile de mers, pe la amiaza am ajuns la Ulcinj, langa granita cu Albania. Drumul l-am facut cu o dacia 1310 cu injectie din 2002 si cu 60000 km. la bord. Totul a mers perfect! Daca sunt doritori de cat mai multe informatii, le stau cu placere la dispozitie!

tm67bru
[30.06.09 16:54:30]

@monysh: doar o rugaminte: ai putea sa dai cateva exemple relative la "caracterul muntenegrenilor"? Nu-i asa de important, cand gasesti timp - e doar o simpla curiozitate

monyshAUTOR REVIEW
[02.07.09 10:18:00]

pt tm67bru,

presupun cai ai vizitat Muntenegru, despre caracterul lor credeam ca am subliniat in mare despre ce e vorba... . galagiosi si chiar obraznici, pe plaja se juca fotbal si daca au vazut ca suntem mai multi nemultumiti chiar au venit sa joace langa prosoapele noastre si sa dea cu mingea direct in noi... . la magazine daca erau in spatele nostru si vedeau ca vorbim alta limba se bagau pur si simplu in fata noastra la coada... . . cineva chiar a venit si ne-a luat sacosa de cuparaturi plecand cu ea zicand ca e a lui, am rugat la posta sa ne schimbe o hartie de 100 de euro... nici macar nu a clipit catre noi, la magazinul Kappa din orasul vechi este o d-na care nu prea stie ce e amabilitatea, am cumparat 2 tricouri si 1 camasa le-a aruncat pur si simplu intr-o scarba ca sa ne uitam la ele, iar cand am cumparat produsele avea acelasi comportament, asta am vazut ca era regula generala prin magazine... . bineinteles ca nu-i bag pe toti in aceeasi oala, cei de la cazare si restaurante au fost fara repros... . si am stat 2 saptamani deci am de unde sa-i caracterizez... . .

tm67bru
[02.07.09 10:26:56]

multumesc pentru detalii; ma surprind, pentru ca pana acuma eu unul nu am avut parte de niciuna dintre aceste manifestari. Dar poate a fost doar o chestie de noroc.

Zi faina

[02.07.09 11:01:40]

In iunie 2009, cand am fost in Muntenegru, nu am observat vreo diferenta intre ei si noi. Copiii sunt si cuminti si neastamparai ca la noi. In magazine vanzatorii sunt atenti ca vor sa castige. Femeile de la ghisee sunt mai acre. La o banca am schimbat dolari in Euro. Am fost servit corect, insa nu cu zambetul pe buze ca la noi. Barbatii sunt mult mai comunicativi, chiar daca mult timp si-l petrec prin cafenele. Femeile sunt mai retrase si datorita influentei religiei musulmane, in special cele albaneze

Eu zic ca pentru un roman din vestul tarii e mult mai avantajos un concediu la Adriatica din toate punctele de vedere. Nu este "jaful"din turismul romanesc.

lighttraveller
[02.07.09 13:13:35]

pt turcu traian

poti sa-mi dai niste informatii legate de preturile din 2009? mai ales cazarea ma intereseaza, cat a trebuit sa platiti? mersi mult

monyshAUTOR REVIEW
[02.07.09 13:53:51]

pt toti,

eu tot in luna iunie am vizitat Budva, nu caracterizam copii ci adultii si nu compar litoralul de la Marea Adriatica cu Marea Neagra si mai ales turismul care se face acolo, este mult peste noi....eu sunt din Bucuresti drumul pana acolo merita, mi-a placut dar doar odata ...sau in situatie de criza financiara, merita vazuta dupa cum spuneam macar odata si cred ca este "o lectie de turism" pe care ar trebui sa o "gustam" noi romanii....

[03.07.09 09:07:34]

Pentru lighttraveller

Eu am fost la Ulcinj, o statiune din sudul tarii cu cea mai mare plaja cu nisip fin, mai ca la Mamaia noastra. cazarea am gasit-o acolo. Cu 6 EU de persoana am stat intr-o camera cu trei paturi, baie, aer conditionat, frigider, si cuptor electric. Nu ne-am dus sa aruncam banii in vant, ne-am gospadarit singuri si am cheltui in 14 zile doar 5oo de Eu, cu cumparaturi cu tot.

Cel mai bine ar fi sa ajungeti acolo prin jur de amiaza. Mergeti spre Marea Plaja si cand treceti un pod, gasiti oameni care vaneaza clienti.

Trecand prin celelelte statiuni am observat ca preturile sunt mai mari. Cele de la Budva sunt mult mai mari, iar plaja e mica si amestecata cu pietris. La Ulcinj, daca cumparati de la magazinele mai mari din oras, preturile sunt ca la noi la Timisoara. Totusi s-ar putea ca in sezon preturile sa mai creasca la cazare cam cu 20%.

Acolo cazarea se negociaza. Eu am avut norocul de o cazare la 200 de metri de plaja. Am auzit ca in sezon plaja se plateste intre 2 si 5 EU in tot Muntenegru.

PS. Gazda, un albanez vorbitor de sarba, germana si engleza mai slabut mi-a dat si numarul de telefon.

lighttraveller
[03.07.09 10:49:43]

pt turcu traian

mersi pentru informatii, daca nu te superi mai am cateva intrebari. as fi recunoscator daca mi-ai trimite numarul de telefon al gazdei, l-as suna sa-l intreb de preturile lui din sezon. mail: lighttraveller33@yahoo.com

500 de euro pt cati oameni? a intrat si cazarea in pretul asta, excursiile, tot?

noi am merge cu trenul, si daca prindem trenul de dimineata de la belgrad, am ajunge la Bar la 8 seara, si de acolo ar trebui sa mergem in ulcinj, deci as avea nevoie de cazare rezervata, pt ca nu stiu daca mai stau oamenii pe acolo la 10 seara... daca nu prindem trenul de dimineata, am ajunge a doua zi dimineata la Bar, atunci deja poate ne intalnim cu niste oameni cu apartamente...

mirelab
[03.07.09 11:12:11]

Multumesc tuturor celor care ne-au "bombardat" cu review-uri si ecouri despre Muntenegru in ultima perioada: am reusit sa conving gasca sa "dam" Grecia pe Muntenegru anul asta. Daca reusesc sa ii multumesc cu organizarea (mai pe romaneste daca raman in viata de dupa concediu-)) o sa ma alatur si eu cu propriile impresii.... Vacante placute in continuare!!!

[03.07.09 13:20:13]

pentru light........

V-am raspuns pe e-mailul dat. V-am trimis si fotografii, insa am primis semnal ca mesajul nu a juns. Cautati-ma pe turcu.traian@yahoo.com si poate ne vom intelege mai bine.

[03.07.09 15:06:37]

Pentru toti soferii.

In legatura cu drumul sunt pareri diferite. recomand sa se circule sambata sau duminica cand soselele sunt mai pustii. Viteza ceruta, daca e respectata, nimeni nu are probleme. Eu cu o Dacia cu injectie, model 2004 m-am descurcat foarte bine. Nu am fost adeptul raliului desi in tinerete am concurat la primele raliuri cu masinile Dacia. Am condus in asa fel, respectand regulile, incat cei cu masini puterrnice nu ma depaseau daca nu simteau nevoia. In fond, excursianu e concurs, ci prilej de admiratie pentru ceeace la noi nu prea vezi. Au fost si 'inconstienti grabiti', in special dintre localnici, care au trecut linia continua si au fost imediat sanctionati.

Drumul, atat in Serbia, cat si in Muntenegru, Croatia, Bosnia, a fost foarte bun. In 2000 de km. am intalnit doar sase gropite. Comparati cu ceea ce intalnim pe unele sosele nationale sau judetene de la noi! Comparat cu Transfagarasanul nostru, e floare la ureche in special datorita calitatii lui, chiar daca jumatate din distanta pana la Adriatica e drum de munte.

[06.07.09 00:30:37]

turcule, bravo ca ai dat o mostra de realitate cu preturile, am scris si eu experienta excursiei mele la budva cu 13 Euro.

Iar Monicai vreau sa-i spun, fara sa se supere pe mine, pana a nu veni autocarul cu romani, era liniste pe plaja, apoi: Vasileeeeee, arunca ba minjeaaaaa. Asa ca nu va luati de sarbi.

Altceva: nu vor vorbi sarbii engleza multi ani deacu', ati uitat cine i-a bombardat... Sarbul nu uita, va zic io care am crescut p-aci. Dar are o inima... mareeeee.

Pa si nu-i judecati aspru, ca s-au ridicat ca pasarea Phoenix din cenusa. .

adeline_m
[25.07.09 12:14:56]

buna... as avea si eu o intrebare pentru cei care au fost in budva anul asta... eu vreau sa merg cu masina la jumatatea lunii august, dar nu stiu ce sa fac, prin agentii mi se pare destul de scump... voi cum ati gasit cazare cu 6 euro de persoana sau cu 13 euro pe noapte... v-as multumi mult daca m-ati ajuta...

[26.07.09 16:49:17]

Stimata Adelina,

daca esti tinerica si dornica de distractii costisitoare, Budva ti s-ar potrivi cel mai bine! Cu bani mai putini, incearca statiunile din sudul Muntenegrului. Restaurante si discoteci, dar nu pentru "fite" - cum se spune la noi la Mamaia, gasesti peste tot. Deci, succes... !

[26.07.09 23:29:48]

Adeline, la intrare in Budva, dupa peco de pe stanga, Iugopetrol, gasesti particulari cu cheile in mana, ca la noi la mare. La fiecare casa scrie SOBE, deci poti intreba.

Daca esti din Timisoara cel mai bine pleci la 2 noaptea, vei ajunge la 17-18 la Budva, ei sunt cu o ora in urma.

Cazarea costa si anul asta tot cam 10-13 E de persoana, mi-a zis o prietena care a fost in iulie. Daca vrei mai scump, mergi la pensiuni, ai de unde alege! Pe noi, 4 persoane, nu ne-a costat totul, inclus cumparaturi, mai mult de 800E pt. 10 zile.

Noi mergem anual in Budva, in august. Si acum vom pleca pe inceputul lunii.

Deci, vacanta placuta!

[26.07.09 23:33:23]

Turcule, rade sotul meu si acum de cum ai facut tu doua zile pana-n Budva. Auzi, ai mers in marsarier, 700 de km?

In orice caz ai raspuns frumos, se vede ca esti din vest.

[27.07.09 12:33:56]

Pentru kamel 7

Multumesc pentru omagiul ridicat vestului, pe care il sper urmat de intreaga tara. Cu sotul sunt capabil sa ma intrec, mai ales ca in tinerete am concurat la raliuri. Chiar si atunci propuneam conducerea autoturismului cu prudenta, asta insemnand sa ai timp de admirat cat mai multe de pe fereastara lui. Totusi regret ca nu am rezervat mai multe zile drumului spre Muntenegru, ca sa fi savurat mai multe din frumusetile lui.

Ca fin psiholog, si sper, si cu asentimentul dumneavoastra, recomand sotului dumneavoastra prudenta in conducerea autoturismului, spun asta si datorita multelor autoturisme vazute de mine ruginite in prapastiile muntilor de la noi si din lume.

[28.07.09 22:47:23]

Pt. Turcu Traian

Si noi conducem prudent, suntem de acord sa mergi incet, sa admiri, ca ai ce admira, de altfel am postat si eu la "impresii"despre Muntenegru, poti citi acolo impresiile noastre. Stiu ca nu e bine sa depasesti viteza lor, media de 50/h, dovada ca niciodata nu am luat amenda. Are si sotul meu peste 25 de ani de condus, e profesionist. Ma bucur ca dati sfaturi realiste celor ce vor sejur la "sarbi", cum zicem noi.

Sanatate si cu impresii noi venim dupa 20 august.

adeline_m
[31.07.09 23:46:51]

mersi mult pentru raspunsurile voastre... m-ati ajutat mult... distractie placuta pentru cei care vor pleca anul asta in concediu... o seara faina...

adeline_m, kamel7, lighttraveller, mirelab, turcu traian
Alte impresii din această RUBRICĂVila Ivana: