ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
ÎNSCRIS: 30.05.10
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Apusul perfect

Am fost in septembrie la hotel Adakule cu familia.

Sejurul a fost achizitionat din ianuarie cu early-booking, si pana in septembrie am cam stat cu inima stransa. Si am cam avut dreptate. Cand am ajuns acolo cineva de la agentia partenera din turcia mi-a dat de ales intre a plati inca o data sejurul sau a pleca acasa. Dupa telefoane in tara, amenintari cu telefoane la consulat, s-a rezolvat problema si am putut sa ne cazam.

Camera:

- in anexa, tripla cu balcon, vedere la gardul de sarma ghimpata. Nu a contat, oricum pe balcon nu au stat decat prosoapele la uscat...

- curatenie... cam la 3 zile cu aspiratorul, zilnic pentru gunoi si sticla de apa din "frigider".

- frigiderul nu functiona. Nu racea, dar nici nu incalzea. Era bun ca nu intrau mustele acolo.

- baia cu cada, mare, prosoapele au fost schimbate atunci cand s-a cerut, cel de picioare zilnic.

- peretii destul de subtiri, practic rusul din camera vecina sforaia suficient de tare ca sa putem auzi.

Restaurantul:

- calitatea mancarii foarte buna. Practic nu am vazut mezeluri cu urme de refolosire, inegrite etc.

- diversificarea mancarurilor lasa in schimb de dorit, parca nu era chiar tot ce iti doresti si te astepti sa gasesti la 5*,

- dulciurile destul de slabe ca oferta si ca prezenta. Practic baclavale au fost in 2 zile iar in rest au predominat cele pe baza de budinca,

-per ansamblu, aveai ce sa gasesti de mancat.

Barurile si terasele:

- program foarte derutant,

- inghetata doar o ora, cu aglomeratia de rigoare.

Piscinele si aqua-parcul:

- piscinele curate, cu apa dulce, cu adancimi diferite de la 1,35 la 1,90 dar si pentru copii cu 0,40 adancime

- Aqua-parcul (3 topogane) avea un program tare ciudat. In fiecare zi trebuia sa mergi sa vezi cand functioneaza

- Se practica metoda prosopului lasat dimineata

- Prosoapele distribuite la piscina nu intotdeauna erau uscate, nu stiu daca si spalate

Plaja:

- Cu pietris

- Ingusta,

- pe ponton sau debarcader.

Se practica foarte mult prosopul mai ales in casute la umbra, sau pe paturile de pe ponton.

Minusuri hotel:

- parca cam prea multe scari, prea multe pante

- animatia prezenta numai la piscine,

- camerele din main bulding cu sea view care desi aveau o priveliste fantastica, au uneori sansa sa beneficieze de o nunta pe terasa si atunci cei de la etajele inferioare nu cred ca sunt prea fericiti. De exemplu in perioada cat am stat noi au fost 2 nunti...

Plusuri:

- Privelistea fantastica a hotelului,

- Apusul care face toti banii,

- faptul ca este destul de retras de oras, dar statia de domulus este in fata hotelului (2.75 TL drumul la Kusadasi)

Ca o concluzie, as recomanda hotelul cuplurilor de tineri casatoriti (pentru apusul demential), sau familiilor cu copii peste 7 ani (pentru izolare si lipsa tentatiilor foarte mari), nu il recomand pentru cei mai in varsta sau cu copii mici (datorita diferentelor mari de nivel).

Trimis de cozmin_t in 14.09.11 09:49:36
Validat / Publicat: 14.09.11 10:58:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cozmin_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ailynuka
[27.04.12 22:50:31]

Buna, imi poti spune daca au internet Wifi in camere, si daca este gratuit sau contra cost?

cozmin_tAUTOR REVIEW
[28.04.12 10:13:19]

@ailynuka:

Nu pot sa iti dau un raspuns sigur, verificat, eu cand merg in vacanta nu ma intereseaza internetul. Prefer un card de memorie in plus pentru aparatul foto, si pentru a verifica traseul sau alte probleme 10 minute in hol la receptie este suficient.

DAR din ce am observat eu:

- in hol la receptie sigur era wifi, iar in anexa pe hol la etajul 5 era un router wireless, deci probabil ca functioneaza;

- cineva a cerut parola la receptie, acela s-a uitat la bratara si ia dat parola (ceva de genul adakule****);

- despre calitate insa nu stiu nimic.

Anul asta merg din nou dar tot nu iau laptopul cu mine. Nu mor nici eu si restul lumii va supravietui daca nu sunt on line 2 saptamani.

Vacante placute tuturor.

ailynuka
[28.04.12 16:33:53]

Multumesc

Eu merg acum de 1 mai... si chiar am nevoie de internet, pentru ca am de facut/trimis 2 proiecte

Cris
[28.04.12 16:34:01]

@ailynuca, internetul wi-fi este gratuit in camere, trebuie sa ceri parola de la receptie.

Din pacate, anul trecut in mai, cand am fost eu, am avut ghinionul sa nu reusesc sa prind reteaua foarte bine in camera, o prindeam doar daca stateam undeva langa geam. Si asta desi router-ul era pe hol destul de aproape de camera in care am stat. Cand am intrebat la receptie mi-au spus ca stiu ca sunt anumite camere in care nu functioneaza foarte bine internetul, dar ca vor incerca sa remedieze situatia.

Deci poate ai noroc. Prietenii cu care am fost nu au avut deloc probleme cu asta.

Insa in holul de la receptie internetul merge foarte bine, chiar si pe bancile din fata hotelului il puteam folosi fara probleme.

[04.06.12 01:23:18]

si pe noi ne-a fascinat pozitia hotelului, asa ca avem in plan sa mergem la acest hotel in iulie. familie, 2 + 2 adolescenti, ceva recomandari la alegerea camerelor? In cladirea principala sau altundeva?

va multumesc de pe acum.

[04.06.12 01:28:22]

@cozmin_t:

ai facut rezervarea prin "booking.com", sau cum? ca si noi am rezervat din martie pentru iulie, prin booking.com, am si platit, asa ca dupa ce conduc atat drum n-as vrea sa am surprize. noi folosim booking.com de foarte multa vreme si (pana acum) n-am avut surprize de genul asta si am mai fost in Turcia.

cozmin_tAUTOR REVIEW
[04.06.12 08:16:23]

@ sosodo

Eu am facut rezervarea si anul trecut si anul acesta prin agentie de turism, in cadrul ofertelor de early-booking.

Anul trecut cu o agentie, anul acesta cu o alta agentie si alt tour operator.

In 2011 au fost probleme de plata de la tour operatori din Romania, si din cauza asta in septembrie a fost un pic de loterie la cazari. In aceeasi perioada un grup din Romania care trebuia sa se cazeze la Adakule a fost trimis la Pine Bay conditii mai proaste (desi per total hotelul este mai bine clasat).

Referitor la camera, depinde de comoditate.

In cladirea principala cu vedere la mare si la etaje superioare banuiesc ca este mai bine. In anexa ai balcon unde poti sa mai tii cate una alta sau sa iesi seara, dimineata, sa usuci prosoapele tale, camerele sunt mai mari, si este mult mailiniste decat in main building.

Per total si anul acesta merg tot in anexa pentru ca este mai liniste.

[04.06.12 09:08:19]

@cozmin_t:

multumesc de informatii.

ailynuka, cozmin_t, sosodo
Alte impresii din această RUBRICĂLadonia Adakule Hotel (ex Alkoclar) [Bayraklidede]: