ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
ÎNSCRIS: 20.04.10
SEP-2011

Extrem de nemulțumit

Doar daca nu aveti alta solutie de concediu

Am fost acolo intre 27 august si 8 septembrie, astfel incat am " simtit" cum se face trecerea de la o luna de vara la inceperea toamnei. Ca sa nu va fierb prea mult va spun din capul locului ca pe 30 si 31 august ziceai ca hotelul e parasit, gradul de ocupare cred ca a scazut la vreo 30 la suta, dar dupa 1 septembrie s-a reocupat si era aproape full.

Nu cred ca are sens sa mai ma refer la cele deja expuse de alti vizitatori si mai ales la luna august. Voi incerca sa punctez doar cateva idei, care reprezinta, fara indoiala, un punct de vedere personal.

Asadar hotelul din punct de vedere al cazarii: aproape Ok. Camere cu mobila noua, gresie pe jos, balcon foarte mic, televizor cu tub catodic diagonala 37, asezat pe minibarul gol, mascat de mobila, telefon fix, o masuta rotunda inalta, al carei scop mie greu sa-l definesc, 2 scaune, 2 noptiere, pat matrimonial generos, saltea buna. Pe balconas doua scaune de plastic si o masuta de plastic pentru copii. Schimbarea prosoapelor s-a facut cu regularitate, in conditiile in care, dupa 2 zile in care am vazut ca nu s-a mai pus sapunel si shampon la baie, am lasat pe pat 4 leva (aprox. 8 lei). A reaparut sapunelul, dar la vreo 3 zile, cand era libera camerista noastra si venea alta, fireste serviciul lasa de dorit. Dupa ce am lasat cei 4 leva, mi-am gasit si tricourile si sorturile impaturite la patru ace. Pantofii erau aliniati la usa, ciorapii bagati inauntru. Va dati seama cum este intr-o camera in care e si un copil mic. Apropo, cel mic a dormit cu noi in pat. Am vazut ca cineva a dat 10 euro doar pentru dusul bagajelor. Probabil ca au descarcat vreun camion ceva sau au gresit hotelul. Baia mica, cu dus fara cadita, ci doar o margine facuta din gresie, care era insa desprinsa si permitea trecerea apei inundand toata baia. Noroc ca era panta mare si nu intra apa in dormitor. Apa calda la discretie. Fara foen. Fara aerisire, ventilator prezent in tavan dar nefunctional.

Masa

Un ultra all inclusive daca am inteles bine din hartia ce ne-a fost data la intrarea in portie. Ultra consta probabil in cele cateva bauturi alcoolice straine (nu va asteptati la cine stie ce) si niste pateuri si fursecuri intre mese. Altfel, bere, vin (bunicel) la discretie, racoritoare si acidulate (pepsi, mirinda, tonic) si necarbogazoase (sigur ca sunt din chimicale, mai gasiti fara?). Ei, problema e la mancare... Slaba bucataria, repetitiva la toate cele 3 mese. Nu vreau sa corectez neaparat opinia unui alt vizitator care si-a postat impresiile aici, dar carne de vita nu a fost niciodata, iar peste a fost cand macrou (taiat feliute la gratar sau fiert si cu sos la tava), cand din acela mic pus la otet, servit ca salata. Aviz amatorilor: nu se gaseste lamaie. In mod constant veti gasi rosii felii, castraveti felii mari, rosii si castraveti amestecati cu branza feta rasa deasupra, varza taiata grosier, resturi de salam (pranz si seara), doua supe sau ciorbe neacrite si fara gust, iaurt (bunicel), fructe (cu variatiuni pepene, piersici, banane taiate in patru, prune...). Mancare gatita slab si fara imaginatie (bucatele de porc cu un sos ciudat, conopida, brocoli, orez fara nimic, paste fara niciun sos, uneori gaseai branza feta, alteori nu, dar pentru variatiune o data avea boia pe deasupra, alta data piper etc. Celebrul gratar despre care se plangea cineva pe aici este o bucata de 1m x 1m pe care se pun la copt bucatele de dovlecei, ardei gras, mici de-ai lor, carnati de-ai lor, bucatele de carnica pui sau porc, dar care evident nu sunt dimensionate la numarul de clienti. Nu este rusine sa stai la coada, iar dupa ce ai stat minte bune si ai ajuns in fata sa iei atatea bucatele cate crezi ca vrei sa mananci (inclusiv alaturi de familie, ca doar nu trebuie sa stea toti la coada, dupa copil cine se uita?). Este rusine, ca bucatar, sa faci niste bucatele cat o dumicatura, discutam de aprox 10-15 bucatele odata, pentru sute de oameni. Gratarul era folosi dimineata pentru mini-clatite si oua ochiuri. Mezelurile de dimineata sub orice critica (cel mai ieftin parizer, din nou parizer taiat in dreptughiuri, salam gen vara), si cascaval vegetal. Oua sub toate formele.

Atentie: la acest hotel servesc masa si au sistem all inclusive si clientii altor hoteluri. Luna septembrie e chiar mai rau pentru ca multe hoteluri din jur isi inchid restaurantele proprii.

Animatie

Slabuta, chiar daca domnisoara Didi incerca sa-si faca simtita prezenta. Discoteca copiilor era oprita dupa 3 melodii. A fost si o seara bulgareasca (in fiecare marti) cu doua perechi de dansatori care au fost intradevar super. Pacat ca in paralel, bucatareasa a oferit din multele mancaruri bulgaresti doar o ciorba de fasole si o mancare de fasole (de post). La masa obisnuita era si mancare de linte. O imaginatie debordanta a maestrului bucatar. A fost alta data si o trupa de fetite din Rusia care ne-a amintit de trupa lui Carmen Trandafir sau de grupul ASIA. Cand avea destui amatori Didi organiza si o gimnastica in bazin sau un volei pe terenul denivelat, de pamant de alaturi. Piscina nu am vazut-o niciodata foarte plina si cred ca este totusi un punct pozitiv pentru acest hotel. Mai ales ca mai sunt inca 3 bazinase pentru copii (de la 0,5m la 1m).

Parcarea e suficienta dupa parerea mea. Nu e adevarat ca in fata hotelului isi parcheaza doar pilele si angajatii masina. E loc destul si in fata si pe straduta care margineste hotelul. Nu e supravegheata, nu e platita, nu se ridica masini.

Plaja

E groaznica. Ca o paranteza: degeaba intrebati la receptie despre plaja lor privata, va vor spune ca nu au asa ceva. Si pe undeva au dreptate. Pentru ca si noi am aflat dupa multe sapaturi pe unde e plaja lor desi o desoperisem usor pentru ca e cam singura din dreptul strazii pe care se afla hotelul. acolo au insa acces si all-inclusivisti de la alte hoteluri dupa cum am obervat dupa bratara. La micul bufet de la etajul I veti gasi numai bere, inghetata, sucuri, si ceva pateuri sau fursecuri. Plaja murdar, neingrijita, cu nisip cu granulatie mare, pietre, bolovani chiar si la intrarea in apa care e brusca, apa adanca de la mal total nerecomandata copiilor. Umbrele de paie de acum 2-3 decenii.

Nu merita hotelul acesta, zau. Dar, in septembrie, la 120 de euro pe un sejur de 7 nopti, de persoana, cat am auzit ca au dat unii conationali (rezervari facute din iunie) poate ca... cine stie. La receptia hotelului tariful pe camera pentru aceasta perioada era de 90 de leva (aprox 46 de euro).

Trimis de Griegut in 13.09.11 13:41:17
Validat / Publicat: 13.09.11 15:20:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Riviera, Bansko

VIZUALIZĂRI: 2638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Griegut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Gloria: o piscina generoasa, cu apa cam rece.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂGloria Hotel: