ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2011
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 ani

Către satisfăcător

Acceptabil

Sfarsitul lui August 2011, desertul Alanyei, o familie ajunge in parcarea hotelului Delphin De Luxe, aceasta este directionata catre receptie "zzzbbbaaaannnggg", receptionerul anunta familia ca nu mai sunt camere disponibile si ca toate acestea sunt ocupate in procent de 100 % (sugestionand amabil "capului familiei" sa se mute cu virgula "catel si cu purcel" la hotelul alaturat apartinand de acelasi lant hotelier, Delphin Botanik, unde o va duce ca in rai, fleosc).

"Capul familiei", recte eu, il anunta pe domnul amabil ca (mai) are o saptamana platita la sus numitul hotel (DB) si ca nu doreste sa paraseasca hotelul de Luxe. Turco-rusul receptioner (face fete/fete) nu sa lasa mai prejos si reinoieste oferta mai sus prezentata cu o alta contraoferta si anume: 2 zile la DB si 5 zile la Deluxe, pana vor fi eliberate niste camere. Stimabile, nu tine vrajeala dvs., ia de aici una suta de parai si vezi de purcede in tainele cazarilor. Ca un miracol, amarata aia de bacnota verde (de ciuda), a facut sa apara (din neant) 2 camere (adevarat, doar la etajul 1 al stabilamentului) unde un belboy foarte amabil a depus bagajele noastre (contra unei alte bacnote, verzi de 5 dolari).

Bun, pana aici a fost in regula, am recunoscut clasa receptionerului care avea aceasi politica cu toti romanii cazati la Deluxe, 2 zile la Botanik restul sejurului la Deluxe. Ulterior (peste o saptamana) am observat foarte multe persoane cu bratara aurie (Delphin Deluxe) pe plaja si la restaurantele/ barurile din Delphin Botanik. Cum or fi acceptat conationali nostri asa bataie de joc, nu stiu.

Acum cu impresiile la rece, analizez plusurile fata de Delphin Botanic.

1. Internet "moca", peste tot,

2. Serviciile mai bune decat la DB (este adevarat ca "dincolo" era mai ieftin),

3. Bucataria mai diversificata (dincolo, DB, era aceasi zi de zi, trasa la indigo),

4. Relaxarea, cu adevarat relaxare, nu auzeai nici musca, (adevarat ca prea am vazut copii mici),

5. Piscinele: bune, un plus pentru cea de relexare,

6. Parcarea foarte incapatoare,

7. Roomservice amabil si prietenos,

Deci un hotel destul de acceptabil pentru toata lumea, recomand celor fara copii.

Trimis de RossoNerro in 12.09.11 14:25:20
Validat / Publicat: 12.09.11 14:58:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Antalya, Alanya.

VIZUALIZĂRI: 2666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Relax pool

Flaviu
    [12.09.11 16:08:57]

@RossoNerro

Zzzzbbbaaaaaannngg - m-ai omorât dom'le! Deja nu visez decât "mame" şi bancnote verzi. La cât ai "plesnit" matale în stânga şi-n dreapta cu verzişorii... Alte culori nu acceptă ăia?! Nu-i primea "mama lor" acasă dacă veneau cu 100 de yeni japonezi, de exemplu?!

Tare mi-e că n-am să aflu prea curând cu ce parfum se dau cameristele turcoaice.

Toate cele bune!

stefanSB
    [12.09.11 17:13:40]

Faina aventura, ce sa mai...

Insa cei cu bratara aurie, asa-numitii "Clienti VIP" erau si la Delphin Botanik... foarte putin probabil ca cei intrezariti sa fie oaspeti la Deluxe... Bratara aurie se obtine incepand cu cei de-a 6 vizita la hotelurile din lant.

[12.09.11 17:37:24]

Flaviu, daca erai in situatia mea, cred ca arunca-i la fel cu bacnote, (100 euro, 100 dolari - ambele au culoarea verde). Turcorusofilul imi repeta la nesfarsit aceasi placa, nu a (ve) m camere disponibile, va rugam sa reveniti...

Turcii au o afinitate deosebita fata de "dolars", obisnuiti de catre rusi cu maranimia lor de a arunca in stanga si in dreapta, verzisori (1,5, 10,20,50,100... nu conteaza) fara numar. Am dat "din greseala" cateva bacnote de 1 leu (tot verzi) unuia si mi i-a returnat zambind... mister dolars, noo romanian... Ca si chestie am dat "spaga" atat cat a trebuit....per total 280 de dolari (la ambele hoteluri / 14 zile) eu zic ca am "scapat" binisor.

Cameristele isi dau cu un parfum specific..... de trandafiri. Au o sticluta de 100ml pe care o imprastie suav in urma lor. Mi-au dat si mie cu ea pe maini... am ramas socat... "putea" asa de tare a trandafiri incat a trebuit sa imi spal palmele instant.

StefanSB, nu erau bratari de VIP, erau bratari obisnuite (de oameni normali), daca doresti iti pot face poze la bratari, le-am pastrat pe toate, atat cele de la Deluxe cat si pe cele de la Botanik.

stefanSB
    [12.09.11 18:05:53]

Nu este nevoie, insa la Botanik bratarile VIP sunt aurii, asta e cert.

Flaviu
    [12.09.11 18:08:37]

@RossoNerro

280 de dolari bacşiş??!! Dolari americani?! Doamne ce s-au mai devalorizat şi ăştia în ultimul timp! Da' eu câţi ani am stat beat?!

Şi eu care credeam că am fost un domn, în Bulgaria, lăsând pe-acolo vreo 20 de leva.

La banii ăştia poa' să-mi vină camerista parfumată şi cu Chivas vechi de 12 ani că tot nu mă-ncălzeşte.

Eforie, attendez-moi!

mandi
    [12.09.11 20:35:05]

Bratarile Vip la Delux anul acesta sunt roz.

[12.09.11 22:59:34]

Flaviu, nu e o suma foarte mare, "scorurile" au fost urmatoarele: cate 10 dolari la fiecare alacarte, 1 dolar la minibar, 2-3 dolari la cameriste, 4-5 dolari la baruri, roomservice si belboy. Suma cea mai mare am dat-o la receptioneri (100/50).

Mandi, chiar faceam misto de cei cu bratari roz, am intalnit un cuplu de 2 mister (p*p*nari) cu astfel de bratari.

motaneata
    [12.09.11 23:27:06]

@RossoNerro,

Eu, care am un tampit (spun unii) si demodat simt al corectitudinii (nu dau si nu primesc spaga!), cred ca as fi turbat in momentul in care mi s-ar fi sugerat sa dau 100 de dolari pentru camera pe care am platit-o deja. Cum domnule sa dau 100 de dolari spaga pentru camera pentru care am platit deja 2400 de EURO? Sa-mi spuna de la inceput ca ma costa 2500 de EURO, platesc daca apreciez ca face, dar nu ma prosti, nu-mi baga mana in buzunar!

Chiar nu stiu ce as fi facut intr-oasemenea situatie, dar nu i-as fi dat pungasului nici macar un cent. Si, sigur, nu as fi acceptat nici umilinta unei cazari inferioare fata de cea platita.

Cunoscandu-ma bine, cred ca mi-as fi amintit vorba aia turceasca si as fi folosit-o: "sictir! " Nu stiu ce inseamna, dar suna bine intr-un asemenea caz. Sictir!

Te intreb, n-ai avut pentru un moment acest impuls?

Oare patronii respectivului hotel de lux, care au bagat acolo atatia bani pentru ca turistii sa fie perfect multumiti, stiu de metehnele angajatilor? Oare nu ar fi mai corect sa stabileasca de la inceput un pret de 2500 de EURO/sejur, din care sa-l plateasca pe receptioner cu 100 de EURO, transparent, fara sa-l umileasca pe client?

Destule intrebari, putine raspunsuri!

Un lucru este clar: Pa, Turcia! Mai pe seara! Am atatea alte locuri pe care abia astept sa le vad si in care sigur voi fi tratat corect! Ramai cu rahatul si ciubucul tau! Pe mine m-ai pierdut de client!

celeste
    [12.09.11 23:53:43]

RossoNero, daca nu te superi pentru ce ai dat spaga la cameriste, la ala carte si la baruri? Eu am fost in luna iunie si am dat spaga 10 euro la receptie in rest... nimic si am fost tratati super... la ala carte am mancat doar la chinezesc.

stefanbuzatu
    [13.09.11 06:29:52]

chiar nu am inteles de ce ai dat 100 Euro celor de la receptie.

Mai bine le dadeai 1000 de Euro.

Sa stii ca nu este obligatoriu sa le dai ceva pentru a-ti da camera platita deja.

Cred ca ar fi fost de ajuns sa-i rogi sa-l cheme pe manager si sa vezi cum se rezolva.

Va gaseau camera imediat.

Eu am fost la jum lui August si cazarea a durat max. 5min.

Eu n-am auzit de romani trimisi la Delphin Botanik.

[13.09.11 11:33:13]

Salutare tuturor,

Celeste, deoarece veneau la ore nepotrivite (dupa orele 13:00), am dat decat o data (de fiecare camera) suma respectiva, si deja am fost brieteni tot sejurul (Ma salutau dimineata cu: "biuna, ce faci"). La restaurantele alacarte nu dadeau spaga decat: Rusii, Germanii si Eu.

Stefan, ai perfecta dreptate dar facusem 1500Km ca sa ce, sa raman pe dinafara? . Superviseur turcorusofilul de la receptia mi-a facut o destainuire si anume: Un mare turoperator rusesc a inchiriat foarte multe camere (>100) si a platit baban, a zis ca imi da hartie oficiala parafata si autentificata ca sa imi primesc banii inapoi in Romania. Ce faceam cu acea hartie, ma stergeam undeva... asa ca ma scos amarata aia de suta de dolari si s-a facut liniste, deja incepuse cu: 4 euro prosoapele, 50 pentru ca mi-a dat camere cu vedere la mare (pe vaucer nu se specifica unde am), etc. O suta de dolari impartit la 4 persoane, nu este mare lucru.

Ca fapt divers: camere 1306/1308 de la Botanik au primit a 2 a zi de dimineata o "foaie" A4 prin care li se aducea la cunostinta ca trebuie sa paraseasca camera pana la orele 12, deoarece partenerul turc (din Turcia) nu virase suma aferenta sejurului, lantului hotelier Delphin, persoanele respective erau din Satu Mare, sti zicala neaos romaneasca si f*t*t si cu banii luati, au trebuit sa plateasca din surse proprii, cate 156 euro pentru o noapte de cazare.

[13.09.11 13:51:52]

Buna ziua!

Confirm si eu bratarile roz=VIP, din Delphin Deluxe! In Botanik erau mov-lila si alea de om normal la DDL erau maro-auriu!!!

Asta asa, sa-mi fac si eu intrarea in subect: D!

[13.09.11 15:05:45]

De 4 zile ne-am intors si noi de la DDL! Si de la noi, numai de bine, zau!

Inafara de faptul ca ne-au intampinat cu: momentan nu avem decat camere cu vedere la strada, f zgomotoase si vad ca aveti copii, pina maine va sugeram cazare in DB! Ne-au transferat imediat, in 5' eram cazati, a 2-a zi la pranz deja era microbuzul de la DDL dupa noi sa ne ia!

Am primit camere sea view (2) + vouchere de masaj la spa-ul lor. N-am dat nicio spaga la receptie, doar 2E la bellboy si 2 E la camerista! Si camerista, pentru cei 2 E, ne-a schimbat zilnic lenjeria de pat si prosoapele si ne-a impletit lebede si inimi tot sejurul!

Deci, total bacsis=4 E prapaditi!

Nici macar maseurului care mi-a facut 5 masaje 5 zile consecutive nu i-am dat nimic! Si nici nu parea ca asteapta ceva!

lucsim
    [13.09.11 15:06:39]

@stefanbuzatu

de conationali trimisi la Delphin Botanic sau acasa va pot spune cu certitudine ca s-a intamplat (chiar in fata mea cand incercam sa ma cazez); adevarul este ca s-a intamplat cand a fost problema cu agentiile care au intrat in faliment si au fost probleme cu cazarile. Amanunte voi da si eu in review-ul meu.

@rossonerro

mi se pare totusi ca ai exagerat cu banii. Si eu am avut probleme cu cazarea, insa in cele din urma (prin intrerventia D-l Cornel care mi-a asigurat sejurul prin agentia Alacart travel si probabil si datorita pruncului de 9 luni pe care-l aveam in brate si dormea) s-a rezolvat si fara nici un ban.

[13.09.11 17:18:22]

In sfarsit a mai confirmat cineva periplul meu (deja eram singur impotriva tuturor), eu am un principiu: eu ii fac pe bani, nu ei pe mine sau: banii sunt "facuti" ca sa circule, nu ca sa..., revenim.

Pitizirica, mie imi dadeau o noapte in plus daca acceptam sa ma cazez definitiv la Botanik (in loc de 14 zile aveam 15), le-am dat cu flit (nu vreau pomana lor) si le-am comunicat ce si cum, a si sa nu uit, am primit 4 "sacose" de plaja (goale) cu brandul lantului Delphin, moca (m-am scos la cheltuieli).

Lucsim, da recunosc ca am cam exagerat cu verzisorii, dar i-am dat cu buna stiinta (mana larga, asta sunt) pe oriunde am fost am "lasat loc de 'ntors". Anul acesta am avut doar o vacanta si a trebuit sa compensez cumva.

Acum gata cu vorbaria, sa lasam si pe altii sa isi spuna durerile (review-urile).

Vacante placute tuturor si toate cele bune va doresc. Sa auzim numai de bine.

[13.09.11 21:45:46]

Hahahahaah, Rosso Nerro, eu m-am intors cu 6 sacose de plaja inscriptionate Delphin Deluxe: 4 ciclamen, 1 neagra si una albastra ))) in 2 din ele am gasit si cate un tricou portocaliu (din alea de purtau cei ce debarasau mesele: D) si un CD cu demo si foto ale lantului.

Nu stiu daca se pune, dar eram a 3-a oara in lantul lor: bifasem Delphin Palace-ul din Lara, Delphin Botanikul si Delphin Deluxe-ul!

Plus de asta, in fiecare dupa amiaza, venea room-service-ul cu cate un cos cu fructe+1 sticla de vin/sampanie! La final ne-au dat si un Elite Card cu care putem obtine reducere la ei!

[19.09.11 20:53:00]

@pitzirica: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

celeste, Flaviu, lucsim, mandi, motaneata, pitzirica, RossoNerro, stefanbuzatu, stefanSB
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.054091930389404 sec