ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
ÎNSCRIS: 18.09.09
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an jumate

Ceva fumos si pe la noi-hotel Dorna, Mamaia

Pt. inceput salutare tuturor, nu am mai scris demult pe acest site, asa ca mai este timpul sa mai scriem ceva (asa e, cand ai bebe mic). Ultimii doi ani fam. noastra, dupa nasterea fetitei, si-a petrecut timpul in special prin frumoasa dar nepromovata noastra tara. Asadar am fost binenteles la munte si la mare, aici in acest review vom scrie despre experienta la hotelul Dorna-Mamaia, unde am fost in acest inceput de septembrie 2011, facand putin comparatie si cu hotel Aurora unde am fost in luna mai.

Pt inceput sa spunem pretul, binenteles buget redus de acum suntem o familie de 3 membrii , adevaratul motiv este insa ca am mers pt. bebe pt. aerosoli. Deci am fost prin programul 1 saptam. la mare pret 2 pers+1/2  760 ron cu mic dejun. Sincer mi se pare rezonabil, daca ar fi fost la pret de sezon (sa zicem 2700 ron) cu siguranta nu am fi mers pt. ca de banii acestia (in sezon-iunie) poti sa-ti faci lejer un sejur in afara (Ex: Grecia). Deci ca pret este rezonabil.

Populatia: destul de multa avand in vedere pretul, mai era 1 sap. pina la scoala, 3 sap. pina la facultate, estimez cam 80% populatia din sezon.

Si acum hotelul caci despre el vorbim nu?! – este situat in nordul statiunii dupa celebrul Yaki, mai ai putin si ajungi la bariera dinspre Navodari in Nord, deci pt. cine cauta liniste si pace este recomandat pt. tinerei recomandam mai spre satul de vacanta, ex. Hotel Aurora 2 stele, 380 ron- 1 sap. fara MD. chiar linga Aqua Magic.

Prima impresie a fost despre hotel ca este unul destul de linistit, ceea ce si cautam, situat cam la 100-150m de plaja, accesul se face undeva printre 2 hoteluri, deci ca prim sfat nu platiti in plus vedrea la mare, caci nu se vede mare lucru mai ales ca hotelul este si de 3 etaje; ca si alt sfat daca doriti oarecum un pic de liniste luati camera cu vedere spre lac, spre mare unde este si piscina se poate sa mai fie zgomot de la bar sau un caz particular povestit de o cunostita, sambata a fost o nunta la restaurant si cum nunta fara muzica nu e atunci…sau ni s-a intamplat si noua sa venim intr-o seara pe la 10,30 si cantau lautarii de zor, iar sambata seara a avut loc o cununie civila, asa ca cine vine cu copilul sa-l culce mai devreme recomandarea este sa-si i-a camera cu vedere spre lac. Perioada inceput de septembrie dupa cate am observat este la acest hotel pt. oamenii mai in varsta sau cei cu copii mici, in general cei care cauta linistea. Urmatorul pas cunosaterea receptionerului o persoana de care am fost primiti normal, carcotasii ar spune cam rece, am completat formularele am primit cheia si tuleo in camera cu bagajele; holul hotelului destul de dragut dupa cum se poate observa si in poze, cu internet wireless, televizor, fotolii din piele de strut  si ce ma incantat pe mine avea si un fotoliu de masaj (recomandat celor care cara copii in brate adica eu ), taxa la el era de 1 ron 2 min. suficient mi-am spus eu dimin. prinz si seara si de 3 ori intre  dar ce sa vezi a doua zi mi l-au saltat si pe asta nu am inteles de ce dar asta e, important este sa stiti ca au si scaun de masaj probabil doar in sezon. Mai departe, trecem la “aspecte de imbunatatit” cum se foloseste acum un termen mai modern in companii ca sa nu iti zica ca esti pr…. :)));

Camera destul de spatioasa indeajuns pt. 3 persoane 1 pat dublu + o canapea extensibila, jur ca nu i-am dat receptionerei decat 5 ron in plus la taxa de 15 ron de statiune; am inteles ca sunt si camere cu 2 paturi + 1 fotoliu extensibil. Aici noi trebuie sa tinem cont ca majoritatea hotelurilor din Mamaia sunt hoteluri de pe vremea lui Ceausescu reconditionate pe ici pe colo, camere mai mari decat cine a fost si in vremurile acelea, adica si eu, nu ai de unde oricat ai vrea sa lungesti o camera. Curatenia in camere se facea zilnic la fel si schimbatul de prosoape, cearceafuri la 2-3 zile. Mergem mai departe la cap. “aspecte de imbunatatit” baia destul de maricica dar la dus se face apa peste tot oricate perdele ai trage peste tine si cu toata apa te duci vrand nevrand si in camera, puteau sa faca un prag la usa, 2 presuri etc. sau la noi nu a mers aerisirea la baie si daca lasai usa deschisa faceai sauna in camera  sau dadeai AC. pe dezumidificare; si acum alt sfat util pt. cei cu copiii mici dar si pt. varsta 2,3, 4…., aveti mare grija ca peste tot este gresie si ALUNECA, niste prieteni s-au intors din concediu cu fetita lor cu piciorul rupt, de aceea eu am cautat hotelurile cu mocheta pe jos, ex. Aurora; tot la baie ar putea sa cheme pe cineva, un instalator, sa le mai desfunde din cand in cand, chiuveta se infunda imediat, poate Mr. Muscle sa rezolve. Mobilierul destul de nou, totusi era mai frumos renovat, camera in special, la hot. Aurora 2 stele; balconul cum s-a mai spus mic si cu 2 plastice in el, televizorul destul de mic dar nu-I asa nu am venit pt. televizor ci pt. relaxare si masaj, apropo de masaj mai pe linga drumul de pe plaja, in stinga spre hotel Vega, chiar linga, era un cort amenajat si pt. doritori era 40 ron 50 min.

INTERNET am avut wireless si in camera la etajul 2 cu semnal destul de bun, mai bun ca stick-ul de la Rds.

Sa trecem la RESTAURANT- unul destul de dragut care avea terasa si linga piscina unde puteai servi masa, noi am avut cu mic dejun deci o sa ne pronuntam numai despre MD. Asadar MD de la ora 8 la 10, mancarica destul de diversificata si de ajuns pt. toata lumea si gusturile; si acum ca o paranteza imi plac cei care scriu ca “mancarea a fost cam aceiasi in toate zilele, nu au mai schimbat nimic”vreau sa le spun niste lucruri, ce ati vrea domnilor si doamnelor sa schimbe la mancare in fiecare dimineata?! a-ti dori ca Luni sa va serveasca o potoricana cu banane pe cap, Marti sa va serveasaca Miss Playboy de pe buric. etc… NORMAL ca mancarea este cam aceiasi in fiecare dimineata, i-a sa incercati si altfel sa vedeti MANCAREA, in loc sa umpleti farfuria cu cat mai multe si mai diverse pina ajunge sa fie confudanta cu piramida lui Keops din care cad diverse bucati de mancare, mai bine a-ti face urmatorul exercitiu Luni –oua si sunculita punct. Marti-lapte si fulgi+salam punct. Miercuri-pateu +salata punct. Etc…., INCERCATI SI ACEST EXERCITIU SI AVETI MANCARE DIVERSIFICATA!! , NU AR TREBUI SA FACA EXCEPTIE NICI CEI CARE PLATESC 3000 RON SEJURUL, sunt curios cati din cei care se duc la hoteluri schimba acasa mancarea de dimineata (banala cafea) in fiecare zi, de ca sa fie Diversificata?!!! – poveste la fel si cu cearceafurile acasa la schimbati la 2 zile?!! Asa ca nu mai fiti “NEMULTUMITI” de aceste “mici detalii”- Gata m-am racorit  si acum astept mii de “plangeri” despre ce am scris !!!

Sa revenim deci la restaurant puteai sa servesti masa si afara linga piscina ceea ce era destul de placut, personalul destul de amabil, tineri in special, ca si caz particular “Printesele” mele se trezeau mai tarziu pe la 10 si am rugat pe seful de sala daca poat sa duc o farfurie cu mancare in camera lucru care s-a putut si am mai vazut si pe altcineva cu farfuria ducandu-se spre camera; deci se poate; despre dejun si cina nu am avut deci zero de povestit. Mai departe ca si distractie si relaxare, in afara de fotoliul de masaj pe care mi l-au luat , erau: 1 loc de joaca pt. copii amenajat destul de micut dar cine are copii mici stie ca, cateva pietre aruncate pe jos pt. ei si nisipul de pe plaja sunt un fel de Disneyland pt. ei , PISCINA de fapt 2 buc, una mare si una mica pt. copii avea si topogan, aveai la alegere unde sa te scalzi Marea care de data asta nu avea nici un pic de alge, era in extrasezon erau plecate si ele si Piscina destul de mare si de draguta vezi poze!!

Acum PRIETENII DE LINGA, in afara de mare (MARE AVANTAJ la mare in aceasta perioada nu EXISTA ALGE dar timpul si vremea sunt la noroc noi am prins 4 zile cu soare si 3 innorate) si piscina, internet, televizor, MANCAREEE, cameriste dragute, ce mai puteai face?! mai puteai sa te duci la miile de cluburi de “fete maseuze” sau sa vina ele la tine, din reclamele care le gaseai pe masina dimineta, ziceai ca a plouat cu afise cu fete goale pe masina dimineta mi-am luat-o de la sotie ca am scris asta ; mai puteai sa faci seara si dimineata aerosoli, cum ieseai din hotel pe drumul de linga plaja, in stanga, dupa frumosul hotel Vega, gaseai diferite terase si magazine, terasele erau si cu meniul zilei, 10 ron sau la “impinge tava”, oricum o masa in doi fara minim 30 ron nu te duce poate doar sa mananci ciorba; la fel se intampla si in centrul statiunii, unde dupa binecunoscuta telegondola si fantana tasnitoare mai amenjasera destul de dragut si unele discoteci pe plaja.

Ca si alte “distractii” am mai putea enumera: - teren de fotbal linga hotel, plimbari cu ski-jetul, plimbari cu masinute cu pedale, plimbari cu barca, PLAJA-PISCINA, mai departe la iesirea din Mamaia Satul de Vacanta- l-au modernizat mai acum, cred ca anul acesta, destul de dragut si de mare aveai foarte multe optiuni de distractii acolo-bowling, masinute, turn aer, roller coaster, barcute copii etc. (taxa de bariera nu mai era), pt. shopperi inraiti Carrefour, Real, Metro, MALL cum ieseai din statiune in stanga, in Constanta, cam 2 km, de astfel de neratat pt. cei cu copii mici parcul de linga acest Mall, intre satul de vacanta si Mall, este raiul pt. cei mici, parc foarte mare cu tot ce-si doresc copiii topogane, trambuline, masinute, chiar nu trebuie ratat acest parc!!! ; binecunoscutul Delfinariu si etc…... destul de multe de facut intr-un oras mare al tarii!

Asadar in concluzie experienta la hotelul Dorna a fost una placuta, cu mici aspecte de imbunatatit la camera, cam cu tot ce si-ar putea dori un cuplu cu copil mic 1.5 luni, daca o sa mai fac vreun concediu la noi la mare as mai repeta experienta, dar nu-I asa mai trebuie sa experimentam si alte locuri, de ex. Hotel Central, voi mai reveni cu impresii de la hotel Aurora, Oxford, Ovidiu, cele pe unde am fost, sper ca pozele atasate sa va bucure ochiul, sfat mai putina mancare mai multa miscare! , astept cu nerabdare intrebari si “comentarii”-SANATATE SI LINISTE TUTUROR!! C.

Trimis de cdg_003 in 11.09.11 23:36:10
Validat / Publicat: 12.09.11 07:17:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 4464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdg_003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja in dreapta hotel Vega 5 stele

• Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: