ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2009
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUN-2009

SUPERB!!! O alegere inspirata!!!

*plecarea din romania... traversat bulgaria pe traseul v. tarnovo-st. zagora (drumul prin munti e crima, f ingust si numai serpentine) pana la edirne. noapte intermediara la canakkale (hotel buyuk truva). dimineata, continuat traseu izmir-kusadasi. cazare 7 nopti hotel SURMELI EFES.

pe scurt, despre hotel:

-check in in maxim 10 min, welcome cocktail la receptie. camera foarte mare, f. curata (toate camerele au sea view). curatenie in camera zilnic, lenjeria de pat si prosoapele schimbate zilnic (chiar daca le puneai cartonasul acela prin care le cereai sa nu schimbe lenjeria). pur si simplu obsedati de curatenie, peste tot era sclipitor de curat. A/C in camera "din belsug", nu am avut probleme cu caldura.

-mancare multa si pe toate gusturile (mai putin la micul dejun, acelasi pe toata perioada, dar pranzul si mai ales cina -pe terasa- erau super. la cina, bauturile iti sunt servite la masa de catre ospatari). exista si un al 2-lea restaurant, cu hamburgeri, pizza, etc (iubit de copii). fructe o gramada (piersici, caise, mere, portocale, banane, corcoduse, pepene -si cred ca mai sunt, dar le-am omis eu). restaurantul a'la'carte (gratuit, o data pe sejur, cu rezervare prealabila la receptie) ne-a surprins total, servindu-ne nu mai putin de 5 (cinci) feluri de fripturi diferite (noi am ales barbeque; mai era peste si specific italian). bauturi multe si foarte bune: nelipsita bere, whisky, vodca, gin, lichioruri de toate genurile, inclusiv tot felul de cocktail'uri. sucurile sunt cele din gama coca cola si cele din "prafuri". pool bar deschis 10-24, lobby bar deschis non stop (chestie rara pentru all inclusive).

-3 piscine exterioare, 1 interioara. 2 din cele exterioare au sectiune pt copii, a 3-a (cea de la amfiteatru) nu era cazul, avand adancimea de 1. 06m. apa super curata, temperatura 26 grade. sezlonguri libere gasesti toata ziua, la toate piscinele. singurele locuri care se ocupau dimineata erau cele la umbra.

-plaja: privata, mare, cu nisip (aici a mai fost o discutie, ca este industrial). va spun, nisipul este ok. am filmat si voi pune filmuletul pe youtube. la fel, sezlonguri libere mereu, si la soare si la umbra. hidrobicicleta si caiacul sunt gratis. banana, sky jet, parasailning, etc erau extra. intrare foarte lina in apa, in apa nisip, apa curata, nu sunt alge. temperatura marii: 24 grade.

-echipa de animatie: absolut fantastica, tot felul de concursuri toata ziua (darts, tir cu pusca, tir cu arcul, tenis de masa, beach game, volei, pool games) iar seara spectacole la amfiteatru (foarte reusite). pentru copii exista loc de joaca, sunt supravegheati de catre animatori care ii atrag in tot felul de jocuri, iar seara miniclub la amfiteatru (copii il iubeau, isi ridicau parintii de la masa pentru a merge).

*vizitat troia (in drum spre izmir). facut croaziera pe mare, cu 3 opriri pentru baie in niste golfulete superbe, masa si sucurile incluse (pretul era de 26E la agentia partenera, noi fiind grup de 20, am gasit in oras cu 10E/pers). vizitat efes (must see) - drumul dus cu taxiul de la hotel pana la intrare 15E, intoarcerea cu dolmus'ul, 5TL (2, 5 E/2 persoane). atentie la excursiile oferite de agentia din hotel, sunt mult mai scumpe decat gasiti la agentiile din oras; negociati cu agentiile din oras si veti obtine preturi cu cel putin 30% reduse.

*plecare spre istanbul, cazare 2 nopti la hotel kaya *** (apropape de sultanahmet). hotel bun, foarte curat, mic dejun inclus. vizitat moscheea albastra, palatul topkapi, sfanta sofia. cumparaturi, etc. nu ratati bazarul de mirodenii si restaurantele de pe malul bosforului.

*intoarcerea acasa... dar deja stim destinatia concediului de anul viitor.

o vacanta reusita, intr-o tara superba, cu oameni minunati.

vacanta perfecta tuturor!!!

Trimis de papone in 29.06.09 15:07:47

VIZUALIZĂRI: 1541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 de sus, de la etajul 11

bryana [24.10.09 17:17:21] »

Deci nu pot sa cred ce ai scris! Am fost in aceeasi perioada probabil ne si intalneam pe la piscina, daca stateai pe acolo!

Legat de mancare nu a fost deloc multa si variata! Mancare mai proasta ca acolo eu nu am vazut nicaieri! Si crede-ma ca am fost in vreo 2 locuri si eu! De exemplu la fructe - corcoduse verzi??? Asta e mult si variat!!! Am avut 10 zile si ne-au dat numai tocanita de-a lor, mazare si macrou din cand in cand la gratar! Bataie de jos!

Din alte puncte de vedere e frumos dar la mancare a fost jale, iar cine merge cu copiii o sa isi ia teapa tepelor pt ca nu au mancare de copii (toata e condimentata). Iar de regim dadeau o zi da una nu (adica carne fiarta si niste brocoli fiert)

Sa le fie rusine!!!

bryana
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]: