ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2011
ÎNSCRIS: 10.09.11
AUG-2011

Vacanta in Lefkada, Greece

Am vazut multe comentarii despre frumusetea insulei Lefkada, plajele, muntii, totul e superb. Subscriu la ce au scris ceilalti. Nu vreau sa continuu cu astfel de comentarii, ci vreau sa descriu din punct de vedere financiar o astfel de excursie. Si eu am cautat astfel de informatii la plecare si marturisesc ca nu prea am gasit.

Asadar, eu am plecat spre Grecia in 23 august 2011 impreuna cu alti 3 prieteni cu masina. Plecarea la ora 23.00 din Bucuresti, sosirea in Lefkada town la ora 15.00 a doua zi. Astfel costurile pe masina au fost semnificativ amortizate, ne-a costat 70 euro de fiecare combustibilul (diesel), taxe autostrada (doar la greci am avut 3 puncte de taxare x 2,8 euro), rovinieta la bulgari (7 euro/7 zile) si taxa maretului pod de la Giurgiu de 25 lei x 2. Luati in calcul si eventualele taxe de parcare dar destul de putine mai ales pe insula. O singura data am achitat 3 euro pe toata ziua. Cam atat cu cheltuielile pe masina, mai exact 280 euro. Am facut in jur de 2800 -2900 km.

Pe insula nu veti renunta la masina, plajele sunt insirate pe toata insula, asa ca o sa va tot plimbati :). Noi am facut 200 km numai acolo in 6 zile. Cazarea e dupa pretentiile fiecaruia. Noi am stat in Kariotes, la 3 km de Lefkada town la pensiunea Anesis Village. Foarte frumoasa pensiunea, cu piscina, multe flori, verdeata, camere uriase, dotate cu pat dublu, aer conditionat, o mica bucatarie, baie, recomand vila cu incredere. Ne-a costat in total 500 euro cazarea in apartament cu doua dormitoare pentru 6 nopti.

La capitotolul "mancare" e mai complicat, nimic nu e ieftin. Nici la taverne, nici la supermarket, au o politica de mentinere a preturilor egale indiferent de unde cumperi. De ex. apa plata de 1,5 l era 1,5 euro peste tot. Un pranz cu un fel de mancare, de ex. gyros de pui (atasat poza), cu salata greceasca si o bere locala era 10 euro. Pentru o femeie e mai mult decat suficient. In supermarket preturile erau destul de piperate, desi aveau Carrefour si Lidl. Alte cheltuieli ce le puteti avea ar fi croazierele, pe care le recomand, cea mai ieftina era 10 euro, berea locala era foarte scumpa, un Mithos de 500 ml era 4 euro fata de un Heineken de 500 ml care era 2,5 euro.

Drumurile sunt excelente, si la bulgari, si la greci. In fine, cam acestea sunt cheltuielile, cine vrea sa-si faca un buget de vacanta sper sa gaseasca utila descrierea mea. Pe noi ne-a costat 300 euro de persoana totul, drum, cazare, mancare. Pana la urma vacanta nu a fost deloc costisitoare, mai multi bani am cheltuit pe suveniruri.

Oricum a meritat fiecare banut pentru plajele de acolo, muntele ce intra in mare, recomand plajele din vest, nu pe cele din est, nu ratati Porto Katsiki!!! O plaja absolut superba!! Si pentru suveniruri si croaziere, recomand portul Nidri. Cine vrea mai multe detalii, ma gaseste pe PM editare webmaster.

Trimis de janina_olt in 10.09.11 22:11:58
Validat / Publicat: 10.09.11 22:44:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (janina_olt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Apus de soare in Marea Ionica.

[10.09.11 22:26:01]

@janina_olt: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Ar fi frumos sa scrii un review separat despre cazarea din insula.

[10.09.11 22:39:34]

Mutat la rubrica "Descopera Lefkada [Lefkas]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[10.09.11 22:43:05]

Am editat si adresa de mail, nu este intelept sa o lasi publica. Cine doreste, iti da PM, iar mesajul trimis prin intermediul saitului, ajunge-n acelasi loc

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: