ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 28.07.08
SEP-2011

La pomul laudat

Luna septembrie la mare inseamna in general programe turistice cu o componenta sociala sau oricum, preturi mici la cazare; poate sa insemne si ultimul bronz dar si o vacanta ultra-plicticoasa. Am ajuns la Mamaia si la Tomis in particular prin intermediul programului "Litoralul pentru toti" rezervand practic ultimele locuri cam cu 2 saptamani inainte de plecare; inclusiv la agentie ni s-a spus ca "toti vor la Tomis". Costul vacantei a fost tariful standard, ~770ron / 6 nopti cu mic dejun.

La "pomul laudat" am ajuns in mai putin de 3 ore (calculate din fata blocului) si am gasit loc de parcare imediat. Locul totusi nu a fost foarte bine ales fiindca dupa 4 zile am gasit masina stropita pe capota si pe parbriz cu o substanta cu consistenta vopselei lavabile care nu a iesit complet la spalatoria la care am fost in Navodari in drum spre cetatea Histria. Suspectez aranjarea defectuoasa a stropitorilor cu care se efectueaza udarea peluzelor in combinatie cu cine stie ce substanta (ingrasaminte? reziduuri?). Trecem peste, am schimbat locul de parcare.

Cazarea a fost rapida - am ajuns pe la ora 1 dupa-amiaza, am lasat numarul de telefon la receptie si cam peste 1 ora am fost sunati sa venim sa ne luam cardul. Dintr-un motiv care imi scapa am primit un singur card de acces si nu doua (adica unul pentru fiecare persoana cazata).

Camera - renovata recent, aparent standardizat, mobila noua, pat matrimonial lat, aer conditionat si televizor cu ecran plat montat un pic cam sus. Baia e insa foarte mica insa asa le-au proiectat comunistii pentru oamenii muncii deci nu avem ce comenta. Apa calda permanent, robinete functionale... toaleta insa mi-a ridicat anumite semne de intrebare (bazin de portelan mult prea mare care impiedica ridicarea completa a colacului plus alte detalii pe care probabil cei care au fost la hotel le-au remarcat dar care nu isi au locul aici). Izolarea fonica nu exista, in seara meciului Romania-Franta nu am putut sa adormim pana la finalul meciului din motive evidente; am fost permanent la curent cu desfasurarea partidei de la televizoarele vecinilor care nu pareau totusi date prea tare. La aspecte pozitive sa includem si internet gratis (wifi).

Spatiile comune ale hotelului: ingrijite si curate, nimic de comentat.

Micul dejun: problema clasica de scalare a resurselor; avem un hotel cu ocupare 100% si oameni care nu se trezesc neaparat uniform de-a lungul programului de masa 7-9:30. Implicit restaurantul dimineata era arhiplin si vorbim de inghesuiala in fata preparatelor, asteptari dupa furculite sau farfurii care tocmai se terminasera, aventura gasirii unei mese libere atat in interior cat si pe terasa. Calitatea mancarii in schimb lasa mult de dorit - rosii si castraveti "din hipermarket", un singur fel de salam, unul de parizer, unul de sunca, oua fierte tari, ochiuri... tot tari, o omleta cu consistenta de miez de paine, clasicii carnati sau crenvursti pe care trebuia sa ii ineci in mustar, cateva gemuri, suc la dozator de tip "cappy tempo"... Iar seful de sala se plangea ca in mod curent 30% din ce isi pun oamenii in farfurii ajunge la tomberon. Nu ma mir.

Restaurantul - in sensul de servit feluri de mancare alese din meniu la pranz si seara: nu pot sa spun ca m-a impresionat, ba din contra. Supe cam sarate, mamaliga cu telemea sarata si smantana, saramura de crap care aducea mai degraba a o ciorba a carei preparare se terminase brusc. E drept ca preturile nu sunt foarte mari insa tind sa cred ca in general in Mamaia calitatea mancarii e o chestiune de noroc si chiar daca iti iei acelasi preparat din acelasi restaurant la o distanta de cateva zile (am incercat asta la o terasa din zona, Fontanella) poti avea supriza ca a doua oara sa fie preparat defectuos.

Plaja: chiar in fata hotelului (predispune la lene, hehehe), sezlonguri si umbrele gratis pentru cei cazati la Tomis (trecea zilnic "baiatul" cu lista camerelor si ne bifa). Evident ca pentru primele randuri trebuia sa te trezesti de pe la 6 dimineata; oricum acum in septembrie nu am avut in fiecare zi conditiile ideale de plaja.

Statiunea: nu toate hotelurile sunt renovate, plaja nu e la fel de lata peste tot, nu exista o promenada pietonala care sa acopere mai mult de cateva bucati din statiune. Nu am vazut suveniruri de calitate (s-or fi terminat inainte sa ajungem noi?), in magazinele de haine produsele mai rasarite costa mai mult decat in mall. Am vazut intr-un colt si un magazin de etnobotanice cu afis mare "produsele nu sunt pentru uz uman" (serios?). In satul de vacanta la fiecare restaurant (gol) urla cate un gurist cate o melodie de inima albastra... un pic deprimant. Intr-o seara a vrut unul sa imi vanda un iphone furat (sau poate doar o clona ieftina) chiar in fata hotelului.

Concluzie - pentru o vacanta fara pretentii, o data la 10 ani: da. Cam atat.

Trimis de DanCld in 09.09.11 20:29:58
Validat / Publicat: 09.09.11 21:26:27

VIZUALIZĂRI: 5547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Tomis din vaporasul de plimbari

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.09.11 21:51:03]

Nota ceva mai mica oferita anumitor servicii ma duce cu gandul la faptul ca standardul poate scadea atunci cand intra in derulare programele sociale de inceput si final de sezon. Crezi ca acest lucru a influentat cumva serviciile sau calitatea mesei?

Pe de alta parte, este singurul hotel de pe litoralul romanesc care din 16 impresii are grad de recomandare de 100%. Este ceva, nu?

DanCldAUTOR REVIEW
    [10.09.11 14:07:05]

In cele 6 zile am mancat in mai multe locuri, inclusiv la autoserviri unde se facea coada; senzatia generala a fost de mancare de cantina, preparata deficitar, in graba sau din ingrediente foarte slabe calitativ. Nu stiu daca am avut ghinion, daca e specific lunii septembrie sau programelor sociale de la sfarsitul sezonului.

ireedeejay
    [27.09.11 16:48:56]

Se poate spune si asa... la programele sociale mai putina atentie, dar nu este o scuza asta si este inacceptabil pentru un hotel sa-si dea cu firma in cap la sfarsitul sezonului... lumea vede asta si te depuncteaza... poate fi si oboseala sau plictisul angajatilor acumulat pe intreg sezonul, si iar mi se pare inacceptabil pentru un manager de hotel sa treaca cu vederea feedback-urile clientilor... cred ca exista undeva o carte de sugestii si chiar consider ca este de datoria noastra sa scriem ceva la sfarsitul sezonului... poate se remediaza ceva anul viitor.

Despre mancarea in Mamaia pot spune ca am mancat in mai multe locuri de cand frecventez statiunea, si pot spune ca e cam singura statiune unde ma atrage sa vin an de an... Pot recomanda locuri dar nu la toate le-am retinut numele...

Pe primul loc ar fi Terasa Dorulet gen cantina, mancare buna si diversa, undeva pe langa Hotel Flora si anul acesta am vazut ca au renovat cladirea, e mai spatiosa si mai moderna, dar a fost din pacate prea departe de Tomis ca sa ne ducem...

Al doilea loc pe care l-as recomanda ar fi terasa "la Cucina" parca asa se numeste, este ultima terasa chiar langa fantani cum vii dinspre Sud, mancare buna si respecta indicatiile (carnea fara sare sau condimente pentru copii, iar meniurile 19 lei, cu o bere sau Cola cadou)...

al treilea loc este in Satul de Vacanta "La Cuptorul cu placinte" unde se mananca cele mai bune hamsii, proaspete si fara gust de ulei la a-7-a mana si am avut incredere sa-i dau sa manance sotiei insarcinate de aici, de aceea vin tot timpul pentru hamsii de calitate...

in rest nu bag mana in foc pentru nimeni si alte locuri...

Am mancat si la restaurantul Hotelului Tomis, si ceea ce am mancat a fost gustos insa preturile cam piperate mai ales la peste (salata cu piept de pui este bestiala si suficienta, ciorba de vacuta este super).

Am mancat nicul dejun in fiecare dimineata aici, si pot spune ca la sfarsit de luna iunie la ora 8 dimineata gaseam si locuri la terasa si mancare proaspata si chiar era indestulatoare... ochiurile erau calde, sunca, rosiile, castravetii proaspete, sucul era chiar bun, char daca era "doar'' Cappy. Nu m-au tentat carnaciorii decat o data si pot spune ca aveau gust bun, dar erau cam gumosi... In rest mancarea era buna si pot spune fara sa gresesc ca aici mancarea era chiar de calitate si destula fata de alte locuri unde aveai 3 meniuri la alegere dimineata, si portiile facute deja.

In legatura cu aruncatul mancarii pot confirma asta: mancarea se arunca, dar din cauza NESIMTIRII CRASE a turistilor care isi umpleau farfuriile cu varf si nu mancau totul (de, este moca totul si punem in nestire pe farfurie, asta e deviza taranilor din toata romania)... de-aia nu se ajungea mancarea si trebua stat la coada sa mai aduca oua sau sunca...

Bafta si numai bine!

anamaria_2010
    [12.06.12 18:52:35]

Si noi am fost la Tomis tot in sept 2011, cu programul ,,social", dar noi am fost foarte multumiti.

Mancarea era repetitiva, asta e foarte adevarat, nu prea aveai varietate de la o zi la alta. Insa retin ca erau si cereale, lapte, compoturi, mezeluri... Era si aglomeratie la mese, dar asta nu ne-a deranjat. S-a intamplat sa impartim masa cu alt cuplu/familie, insa repet, asta nu mi s-a parut o problema.

Noi am mancat si seara/amiaza, uneori, din meniul a la carte si am fost foarte multumiti. Banuiesc ca gusturile difera, fiecare avem asteptari diferite, dar acesta nu e un hotel de lux, e un hotel mediu, care dupa parerea mea are servicii peste medie.

La alte restaurante am mai fost in Mamaia, unele ne-au placut altele nu, dar stiu ca era o autoservire unde am gasit meniul zilei la un pret ok si acolo mancarea era foarte ok (12 sau15 lei), dar nu mai retin cum se numea - acolo am mancat destul de des seara. Daca nu am face cateva zeci de ore cu trenul/masina pana la mare am merge si anul acesta tot la Tomis.

anamaria_2010, DanCld, ireedeejay
    Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: