ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
ÎNSCRIS: 07.02.10
AUG-2011

O vacanta reusita

Anul acesta am fost pentru prima data in Bulgaria la Hotel Riu Helios. Drumul pe ruta Giurgiu-Ruse-Varna-Sunny Beach a fost excelent, liber la ora la care am plecat noi, vigneta pt Bulgaria se poate cumpara chiar si cu ron de la un chiosc care se afla cam imediat ce ai trecut granita.

Am ajuns in statiune dupa aproximetiv 6 ore de mers cu 2 popasuri scurte, mai ales de la Varna se merge mai greu deoarece sunt multe serpentine si urci si cobori, iar daca mai nimeresti un tir in fata ta deja nervii incep sa ia razna.

Hotelul Riu Helios este pe plaja asa ca este un pic cam complicat sa ajungi fara sa te opresti sa ceri indicatii, dar trebuie neaparat sa o iei pe strada care se face inainte de Aqua Parc.

Noi am ajuns pe la 12 si a trebuit sa asteptam pana la ora 14 ca sa ne luam camera in primire, deci nu va grabiti sa ajungeti prea repede deoarece hotelul este plin, si pana nu pleaca cel dinintea ta nu are cum sa te cazeze.

La masa ne-au dat voie de la ora 15 cand aveau doar gustari, deoarece pranzul era intre 12.30 - 14.30 si nu mai aveau cum sa ne lase.

Personalul hotelului si restaurantului sunt foarte amabili, mereu zambitori, mereu te saluta daca te uiti la ei cand treci pe langa ei, o persoana poate sa te salute si de 5 ori pe zi daca treci pe langa ea, si mereu zambesc daca te uiti spre ei.

Camerele sunt spatioase curate cu mocheta pe jos ceea ce ne-a placut deoarece pe gresie trebuie sa fii tot timpul atent sa nu aluneci si mai stateam si noi in picioarele goale in camera. Paturile sunt ok, asternuturi curate, curatenie se face in fiecare zi si am fost multumiti. Stim ca veneau in fiecare zi in camera sa faca curatenie nu doar pentru ca cosul de gunoi il gaseam gol, dar desi dimineata eu aranjam paturile, cand veneam la pranz erau altfel aranjate, fetitei noastre chiar i-au facut intr-o zi un animalut din prosoape.

Baia este spatioasa, nu ca in hotelurile noastre in care de abia este loc intre toaleta, chiuveta si cabina de dus, chiar ai loc 2 persoane in baie fara sa te lovesti una de alta. Au chiuveta incastrata intr-un blat de cam 1 metru, pe care poti sa-ti pui cosmeticele pe carea le aduci, iar de-a lungul blatului pe perete este o oglinda imensa.

Piscina are o apa limpede si curata dar mai multe nu pot sa spun deoarece noi mergem la mare pentru mare nu sa facem baie la piscina.

Hotelul nu are plaja proprie, dar portiunea de plaja din dreptul hotelului este ok rar mai vazi cate o scoica sau un chistoc de tigara prin nisip. Sezlongurile sunt 7 leva / buc, iar umbrela tot 7 leva, dar exista si o zona mare pentru cearceaf pentru cine doreste. Apa este curata, mai au si ei alge daca sunt valuri mai puternice.

Mancarea la restaurant este foarte buna, si ceea ce m-a surprins cel mai mult este faptul ca la pranz si cina cu exceptia salatelor sau a grilului in fiecare zi au alte feluri de mancare, nu am mancat de 2 ori acelasi lucru desi cateodata mi-as fi dorit. De baut poti sa bei oricat vrei din ceea ce inseamna all inclusive, dar berea nu este foarte buna, este la dozator, iar pentru cei care sunt un pic mai pretentiosi nu le va place. Vinul este si rosu si alb dar sunt seci asa ca cui ii place mai dulce trebuie sa-l combine cu suc naspa de la dozator. Doar aperitivul care-l bei la bar inainte de masa este ok.

Trimis de denisaalexe in 08.09.11 12:24:24
Validat / Publicat: 08.09.11 14:00:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denisaalexe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

LagunaMan
[20.01.12 22:02:06]

@ theo63 hotelul de care intrebati nu este un hotel, de fapt este un bloc de apartamente de inchiriat sau de vanzare. Referinta la fotografia AF 30.

andrekuf
[27.03.12 09:15:18]

Buna dimineata!

Am citit comentariul dvs si daca aveti timp, as avea si eu cateva intrebari pe care nu am reusit sa le clarific citind pe alte site-uri.

Planuim sa mergem la hotel Riu Helios in august, am gasit o oferta ultra all inclusive si am inteles ca tot trebuie platite sezlongurile + umbrela, asta nu e o problema. dar as dori sa va intreb daca stiti cumva, in afara de pool bar mai este ceva inclus? adica daca pe plaja este ceva?

sau referitor la activitatile sportive, am vazut teren de tenis, fileu pentru beach voley? acestea sunt incluse, sau or fi cu plata? mai este ceva in afara de acestea?

Va multumesc anticipat pt raspuns!

O zi placuta!

dpavel
[28.03.12 14:30:36]

Oferta ultra all inclusive se refera la gama de bauturi de import iar sezlongurile + umbrela + orice altceva pe plaja se platesc deoarece hotelul nu dispune de plaja privata.

Terenurile de tenis si volei sunt cu plata.

Krisko
[14.09.12 19:13:14]

Locuri de joaca pentru copii sunt?

andrekuf
[14.09.12 20:54:27]

@Krisko: Da, sunt. Este un loc special amenajat, l-am vazut, dar sincer nu stiu daca este cu taxa pt k noi nu avem copii.

andrekuf, dpavel, Krisko, LagunaMan
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: