ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2011
ÎNSCRIS: 31.08.09
SEP-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 10, 7, 5 ani

Prea mult gunoi german

Sejur intre 29.08 - 06.09. Plecare din Bucuresti via Calarasi-Silistra si apoi Nisipurile de Aur.

Trecerea cu bacul: sunt 2 bacuri. Navrom traverseaza la fix si la si 30, indiferent daca e plin, "ferryboatul" traverseaza mai repede dar e putin mai scump (25 lei fata de 20). Cu Navrom a durat cu totul aproape o ora, cu celalalt doar 40 min. Traversarea se face tot pe teritoriul romanesc, dupa care intri in vama comuna RO-BG. Am cumparat vinieta chiar din cladirea vamii, la un birou bulgaresc dupa colt.

Iesirea din Silistra catre Dobrici e usor de gasit pt ca sunt indicatoare. Doua ore pana la Dobrici. Va recomand sa folositi un GPS - inainte de a ajunge la Dobrici e o intersectie in care ai indicator la dreapta catre Varna. Daca nu o iei pe acolo, vei traversa orasul Dobrici.

Am ajuns la Nisipuri (prima oara in aceasta statiune). E o statiune lunga, care se traverseaza de la sud spre nord (sens unic). Pentru a ajunge la hotel, trebuie sa mergi inainte pe soseaua pe care ai venit dinspre Dobrici pana ajungi cumva in sudul statiunii, dupa care la o intersectie faci stanga si ajungi in strada paralelel cu plaja. Urcand pe ea spre nord, dai peste hotelul Astera care e pe stanga strazii. Pe dreapta sunt magazinele tip Eforie si plaja.

Hotelul: Construit in 2006, e destul de ok. O parte din personal poate vorbi engleza si te ajuta. Cazarea a durat putin. Atentie: la receptie veti primi, alaturi ca cardul magnetic al camerei, si niste cartoane albastre cu care puteti lua prosoape pt plaja. Aveti mare grija de ele pt ca vi se cer inapoi la sfarsit - altfel vi se pretind 10 leva de carton. Noi nu am inteles la inceput cat de pretioase sunt si le-am pierdut. Nu am luat nici un prosop de la ei, insa am fost socati sa auzim ca trebuie sa platim 50 leva la plecare. Pana la urma receptionerul ne-a crezut pe cuvant ca nu am luat prosoape si nu am mai platit nimic.

Hotelul a fost construit cu finisaje ieftine, care au inceput sa se duca. Mocheta are semne de uzura si pete, insa nu ne-a deranjat asta, avand in vedere ca esti la mare, vii de la plaja, nisip, sare... Finisajele cromate din baie sunt pe duca - cromul a disparut dupa atata frecare din partea femeii de serviciu. Per ansamblu am fost multumiti de camera.

Hotelul are 8 etaje si cred ca cele 2 lifturi sunt foarte insuficiente in plin sezon. In septembrie e acceptabil.

Restaurantul si masa: In prima saptamana din septembrie a venit un val de turisti. Asta a facut ca gasirea unei mese pt o familie extinsa ca a noastra sa devina putin mai dificil. Daca nu veneam la masa la inceputul sau la sfarsitul programului, trebuia sa stam niste minute bune pt a astepta si vana o masa libera. Oricum, mesele sunt dispuse alaturat si uneori stateam la capetele a doua mese invecinate.

Mancare ok, insa mentionez ca nu suntem pretentiosi. Din toate criticile citite aici, deduc ca provin de la mancatori de carne care nu au putut gasi vanatul de prepelita sau mistret. Pentru cine mananca mai variat si mai sanatos, masa e ok. Porc, pui, peste, sosuri, legume, salate, mezeluri, branzeturi, dulciuri, fructe.

Cafea proasta si in restaurant, si in hotel, si pe plaja. Bere slaba, dar... bere.

Piscinele: una mare exterioara, cu apa rece, si una mica, interioara, insa clorul din ea are apa in el. Bar si televizor urlator la piscina exterioara.

Asa cum am spus, in statiune nu exista hoteluri pe plaja. Cele mai apropiate de plaja, inclusiv Astera, se afla pe stanga strazii paralele cu plaja. Plaja hotelului nu e in dreptul hotelului, ci vreo 200 de m mai spre nord, ocazie cu care treci printre chioscurile comerciantilor.

Plaja: la fel de murdara ca in RO. Aproape toata lumea isi lasa mucurile de tigara in nisip, alaturi de paharele de plastic si sticlele de bere. Cei de la curatenie strang gunoaiele seara si dimineata, insa unele le mai scapa.

Apa: intrarea in apa e lina, desi exista un mic prag de coborare imediat cum intri in apa. Nu sunt pietre in apa - poate 1-2.

Animatia: 3 fete care stiu cateva cuvinte uzuale in romana. Altfel vorbesc mai bine rusa si germana. Isi dau silinta sa ii distreze pe copii, desi folosesc aceleasi cantece in fiecare seara. In ansamblu, au facut treaba buna. Seara de bingo pt adulti a fost o adevarata infratire intre popoare. M-am simtit din nou ca la 60 de ani, fara dinti si fara bani :) In unele seri sunt spectacole de dans modern, recitaluri live si muzica populara, cu interpreti veniti din afara hotelului. Ne-a placut.

Bani: veniti pregatiti cu leva pt ca toate preturile sunt in leva. Unii comercianti accepta si euro, la o rata de 1,9 (50 EUR = 95 BGL). Sunt multe case de schimb, care afiseaza doar cursul la care vand ei EUR. Nu le folositi pt ca sunt tricky. Chiar si la hotel cursul e prost pt cine vinde euro. Exista un Raifeissen in statiune, unde probabil cursul e mai bun.

Ce nu ne-a placut, motiv pt care nu vom reveni in aceasta statiune:

Nu e vina hotelului, ci mai degraba a turistilor care fac atmosfera in statiune. Aceasta NU este o statiune pt cei ce vor liniste si sa se odihneasca in concediu. In statiune vine foarte mult gunoi german, de toate varstele, care beau, bantuie si striga toata noaptea prin statiune. Hotelul are doua laturi. Latura dinspre nord are o fata o strada de acces catre alte hoteluri si in fiecare noapte pe acolo treceau haite de germani urland pana la dimineata. Dupa 3 nopti am cerut o alta camera pe partea de sud a hotelului.

Aceiasi germani civilizati fac galagie in restaurant - toata lumea manca si vorbea la masa in limite normale, insa de la mesele germanilor izbucneau mereu rasete/nechezaturi care ii deranjau vizibil si pe altii, nu doar pe noi. Se pare ca nici fluieratul in spatii interioare nu e o problema pt germani. Si nici lasatul de gunoaie pe plaja, la plecare. Liceeni, studenti si adulti germani, acoperiti cu tatuaje si cercei, fac atmosfera in statiune, fiind in numar mai mare decat alte natii.

Un alt lucru care ne-a displacut este faptul ca nu puteam obtine un suc de portocale, desi puteam obtine whiskey Jim Beam si Grant's, incluse in UAI. In mod aberant, fresh-ul de portocale NU e inclus. Mimi de la bar a ridicat din umeri. Nu ea decide.

Altceva: In holul hotelului, la parter si la 1 exista cate un televizor unde urla muzica mereu. Televizorul pare sfant - toata lumea tipa ca sa vorbeasca peste el, dar nimeni nu il da mai incet. La fel, la terasele de pe plaja te intalnesti mereu cu basii indobitocitori ai unor melodii pe care nu le poti auzi integral.

Concluzie: Avand in vedere atmosfera/galagia din hotel si statiune si faptul ca am avut parte de vacante mai bune in Bulgaristan, nu vom reveni acolo si nici nu o recomandam celor ce vor relaxare si liniste.

Trimis de bogdanmate in 07.09.11 08:53:15
Validat / Publicat: 07.09.11 09:58:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Sf Ctin si Elena

VIZUALIZĂRI: 2045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanmate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: